Umeå 2014 Europejska Stolica Kultury

2014/01/31


Dziś księżniczka Victoria i książę Daniel uczestniczyli w otwarciu Umeå 2014 Europejskiej Stolicy Kultury
Od 1985 roku UE wyznacza co roku nową Europejską Stolicę Kultury. W tym roku są to Umeå i Ryga. Parze towarzyszy księżniczka Estelle, która została w hotelu podczas wyjścia rodziców. Dziewczynka została sfotografowana na lotnisku w świetnym humorze, podekscytowana lekko prószącym śniegiem, łapała płatki na język.


Wizyta rozpoczęła się w Muzeum Västerbotten gdzie parę powitała Ulrica Grubbström, a następnie obejrzeli trzy wystawy.


Pierwsze było centrum fotografii dokumentalnej Sune Jonsson, fotografii dokumentalnej. Centrum to jest pierwszym w Szwecji dotyczącym fotografii dokumentalnej. Wystawa zawiera kilkaset eksponatów o około dwustu książek na podstawie właśnie zdjęć dokumentalnych.
Sama Sune Jonsson powiedziała o swojej pracy: "Musze umieścić szprychy w czasie i zapisać zagrożone siedliska, ludzi i zdarzenia, tak aby w przyszłości można spotkać je przynajmniej na zdjęciach dokumentalnych. I to był i jest moją ambicją."

Księżniczka i książę zobaczyli także "100 MIGRATORY", wieloletni projekt artystyczny tworzony przez Monice L Edmondson.  Wystawa obejmuje sto szklanych zniczy, które upamiętniają kwestie przynależności, tożsamości, pochodzenia i migracji.


Trzecia wystawa -  Rock Art obejmuje rockowe zdjęcia - tysiące lat tradycji malarskiej, która daje nam wgląd w wyobraźnie człowieka od epoki kamienia.
Potem księżniczka otworzyła Centrum Sune Jonsson dla fotografii dokumentalnej.


W sali koncertowej grała Anna Denker i Andreas Ohlson La Girandia oraz Wilhelm Peterson-Berger.
Norrlandsoperan powstała z rachunku kultury, która weszła w  życie w 1974 roku . W Norrlandsoperan zawarto muzykę symfoniczną i operową,  taniec, i White Cube, przestrzeń dla sztuki współczesnej.
Na Norrlandsoperan wystapiła także chińska grupa taneczna  TAO Dance Theater. Spektakl z tańcem i muzyką został stworzony w celu zjednoczenia Sapmi i Pekinu. Projekt jest wynikiem współpracy pomiędzy chińskim choreografem Tao Ye, jego rodakiem, kompozytor i muzykiem, Xiao He.Victoria miała na sobie bardzo ładny granatowy żakiet i spódnice.Dzień zakończyli kolacją w rezydencji, gdzie gospodarzem była gubernator Magdalena Andersson.http://www.kungahuset.se/ http://www.folkbladet.nu/

2 komentarze

  1. Victoria ślicznie wygląda, fajnie, że małą zabrali ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Estelle jest taka słodka, choć wygląda na małą łotrzycę.;)
    Victoria jak zawsze elegancka. Nawet w tym stabilizatorze. Swoją drogą ma bardzo zgrabne nogi.:)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.