A wszystko zaczęło się od Igrzysk Olimpijskich...

2014/02/24

Embed from Getty Images
W 1972 roku odbywały się Igrzyska Olimpijskie w Monachium. Jak to jest w zwyczaju, wielu fanów sportu zjechało do Niemiec, aby kibicować sportowcom. Wśród Nich znalazł się Następca Szwedzkiego Tronu, wówczas 26 letni Karol Gustaw. Jego uwagę zwróciła jedna z hostess w pracująca w części dla VIPów, o trzy lata starsza tłumaczka, Silvia Sommelath. 29-letnia dziewczyna o szerokim uśmiechu bardzo przyciągła uwagę księcia, który patrzył na nią przez lornetkę, choć stała zaledwie 10 metrów od Niego. Silvia Sommerlath urodziła się w Heidelbergu, w Niemczech. W 1963 roku ukończyła szkołę w Düsseldorfie. W latach 1965 - 1969 roku studiowała w Monachium, gdzie uczęszczała na zajęcia w języku hiszpańskim. Po ukończeniu studiów pracowała w konsulacie Argentyny w Monachium. Choć ta młoda, piękna dziewczyna mówiła biegle w pięciu językach (niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim, późnej także w szwedzki) nie nadawała się na szwedzką monarchinię, a wykluczało ją niemieckie pochodzenie. Tak czy inaczej szwedzki książę był oczarowany. Silvia zauważyła, że mężczyzna często na nią patrzy, jednak w żaden sposób nie mgła zareagować, przecież jako hostessa zwracała na siebie uwagę wielu ludzi. Oprócz tego była tłumaczką dla Komitetu Organizacyjnego Igrzysk i wręczała medale.
Po IO książę nie mógł przestać myśleć o Silvii. Poprosił swego adiutanta, aby zadzwonił do Niej i poprosił w Jego imieniu o spotkanie. Dziewczyna choć bardzo zajęta zgodziła się. Para świetnie się razem bawiła i zaczęła się w sobie zakochiwać. Nie długo późnej dziadek Karola zmarł, a On objął władzę w Szwecji. W 1975 roku król poprosił o rękę swoją wybrankę, a w czerwcu następnego roku miał miejsce bajkowy ślub.  Miliony ludzi oglądało transmisje ceremonii w telewizji. Po nocy poślubnej w sztokholmskim pałacu, król Karol Gustaw i Królowa Silvia wyjechali na Hawaje. Para mieszkała w dużym domu przez tydzień. Następnie udali się do Londynu i Afryki. Mieli bardzo długi i piękny miesiąc miodowy. Nie długo późnej w lipcu '77 roku przyszła na świat Victoria, późnej dwójka Jej rodzeństwa Carl i Madeleine. Resztę historii już dobrze znacie...

***

Dziś mija pięć lat od zaręczyn Victorii i Daniela. Jak ten czas szybko leci...

***

Notka, tak dla umilenia czasu oczekiwania na imiona i pierwsze zdjęcia córeczki Madeleine i Chrisa. Mam, że notka się spodobała :)

17 komentarzy

 1. Świetna notka. Nie wiedziałam, że poznali się na igrzyskach.
  To oczekiwanie z godziny na godzinę robi się coraz gorsze :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, również nie mogę się doczekać !! Bardzo jestem ciekawa jakie imiona wybrali i oczywiście tego kiedy pojawią się zdjęcia małej :)

   Usuń
 2. Czyli poznali się tak jak Mary i Fred :)
  Czemu nie mógł poślubić Niemki? I co się później stało, że jednak to zrobił?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Król obecnego monarchy nie chciał dopuścić do ślubu swego wnuka z Niemką, sprawy Wojny Światowej nadal były "świeże" i uważał, że wywoła to skandal. Wydaje mi się, że król miał także swoje prywatne uprzedzenia co do Niemiec. Gdyby przed śmiercią króla postanowił się z Nią ożenić musiałby się zrzec pretensji do tronu. Kiedy został wreszcie monarchą, sam mógł podjąć taką decyzję, Silvia została zaakceptowana, a Karol postąpił zgodnie z głosem swego serca.

   Usuń
  2. Dziadek obecnego monarchy * znowu pisze z telefonu, jeśli wkradły się jakieś błędy przepraszam ;)

   Usuń
  3. Po II Wojnie Światowej gdzie Europa tak dużo wycierpiała Królowa z Niemiec nie jest dobrze widziana.Ten sam problem był w Holandii początkowo Książę Klaus mąż Królowej Beatrix też był nie mile widziany jako mąż ówczesnej następczyni tronu ze względu na pochodzenie niemieckie.
   A to ze poślubił Sylwie zmarł dziatek Król który nie chciał dać zgody na ślub,a jak brał ślub to on już był Królem.

   Usuń
  4. Dzięki ;)

   Usuń
 3. Świetna notka. Gratuluję pracy nad blogiem

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem jak masz na imię ale świetnie prowadzisz bloga :)

  W oczekiwaniu na fotki córeczki Madie proponuję zerknąć na inną małą damę- córeczkę Zary Philips i Mike Tindall ( Zara jest kuzynką Wiliama i Harrego)
  http://www.newmyroyals.com/2014/02/first-photo-of-mia-grace-tindall.html

  Postaram się komentować częściej.
  Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje,
   cieszę się, że się podoba. Widziałam zdjęcia córeczki Mike i Zary, też z
   niecierpliwością na nie czekałam, kazali na Jej zdjecia długo czekać.
   Mam nadzieję, że Chris i Madie nie będą tyle zwlekać ;)

   Usuń
  2. Jak myślisz jakie imię dostanie córeczka Madie?
   Ja nie wiem jakie będzie to pierwsze ale obstawiam że kolejne to Sylvia Eva Marie po matkach oby dwojga oraz może Victoria albo Lilian bo cioci którą Madie uwielbiała (jej bransoletkę miała na ręce podczas ślubu).
   Ania

   Usuń
  3. Od dawna się zastanawiam. Myślę, że nie bedzie nosiła imion po babciach, po prostu uważam, że Madie i Chris chcą dać coreczce inne imiona a nie powtarzać imion jakie ma Estelle. Poza tym tez obstawiam Lilian, była babcią dla Madie, Vic i Carla. Może Alice po babci Madie ze strony mamy ? Także szwedzki dziennikarz to imię obstawiał. Mam nadzieję, że Madie i Chris też Nas zaskoczą jak zrobili to Vic i Daniel ;) A Wy jakie imiona obstawiacie ?

   Usuń
  4. Zapomniałam dodać, że myślę, że mogą dać także imię po jednej z matek chrzestych, tak jak zrobiła Vic, dając Estelle imię Mary po księżnej z Danii ;)

   Usuń
 5. Oj, ja też czekam na te imiona :) bardzo ciekawa notka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też obstawiam, że Malutka może mieć na imię Lilian, po ulubionej cioci/babci. Gratuluję ciekawego bloga, powodzenia w prowadzeniu! Bardzo lubię księżniczki Victorię i Madeleine i zawsze chętnie zaglądam do internetu, co też u nich słychać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jutro dowiemy się jak ma na imię mała: http://www.kungahuset.se/pressrum/pressmeddelanden/2014pressmeddelanden/konseljonsdagenden26februari2014.5.19aaa1d3143e3582c02eeb.html

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.