Umeå 2014 - dzień 2 + nowe zdjęcia Estelle

2014/02/01


Od piątku, 31 stycznia do niedzieli 02 lutego księżniczka Victoria i książę Daniel uczestniczą w ceremonii otwarcia Umeå 2014 Europejskiej Stolicy Kultury.


Sobota rozpoczęła się od wizyty w kampusie Uniwersytetu ArtystycznegoUmeå  Rektor Lena Gustafsson była gospodarzem wizyty. Kampus składa się ze szkoły Architektury, Designu, Instytutu Sztuk Pięknych, Bildmuseet Humlab-X. Centrum sztuki mieści się w budynku zaprojektowanym przez duńską agencję Henning Larsen Architects we współpracy z architektami White.


Lena Gustafsson, rozmawiała z księżniczką o Uniwersytecie, jak się okazuje ma on 34.000 studentów i 4300 pracowników oraz prowadzi kursy w zakresie od medycyny do sztuki.


Następnie obecny dyrektor muzeum Katarina Pierre Bildmuseet przedstawia od dziesięciu do piętnastu wystaw rocznie. Tym razem pokazano wystawę niemieckiego artysty Thilo Franks'a "The Phoenix is closer than it appears" ("Phoenix jest bliżej niż się wydaje"). Książę Daniel oczywiście dokładnie obejrzał eksponat. 

Bildmuseet pokazuje również wystawę Leonor Fini (1907/96). 
Podczas swojej wizyty w Västerbotten County w sierpniu 2013 króla i królowa odwiedzili kampus artystyczny. 

Uniwersytet Umeå został otwarty w 1965 roku przez króla Gustawa VI Adolfa i pierwszy zajęcia odbywały się w dziedzinach medycyny, stomatologii i filozofii.  


Następnie para odwiedziła School of Architecture. Julia Ternström jest tam dyrektorem badań i osobiście przyjęła parę. Następnie, Victoria i Danie;  wysłuchali wykładu profesora Roemer'a van Toorn . Roemer van Toorn jest również architektem i opowiedział o swoich staraniach, by prowadzić badania na temat estetyki jako formę polityki. Pracuje nad rozwojem architektury dla nowej społeczności i politycznej teorii, aby sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom. Para spotkała się również ze studentami.  

Potem udali się do Instytutu Prac Projektowych studentów. Dawid Dawod zaprezentował Neonook, który ma wzmocnić powiązania między noworodka w inkubatorze a Jego rodzicami. Eric Hoglund, z kolei, przedstawił swoją pracę - kamizelki bezpieczeństwa, które zapewniają większe bezpieczeństwo na tylnym siedzeniu. Erik Evers opowiadał o swojej pracy z Gryphon, zajmującej się w mobilnym życiem w powietrzu, przykładem zastosowania jest uproszczenie zakwaterowania na wyspach archipelagu.

***

Nie zabrakło także zdjęć księżniczki Estelle, która jak wspomniała w poprzedniej notce towarzyszy rodzicom.Jak się okazuje czekały na nich renifery:

3 komentarze

 1. Jaka Estelle jest już duża !! Uwielbiam ją :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Estelle cudna jest,aż miło popatrzeć:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Estelle bije wszystkich na głowę :)

  alessandra

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.