Królewskie życie - dwa oblicza króla

2014/03/30


Król Karol XVI Gustaw uchodzi za snoba, zimnego człowieka, a nawet gbura. Ale czy to prawda ? Nie powinniśmy patrzeć jedynie na zdjęcia z oficjalnych wyjść, czy innych okazji. Musimy skupić się na słowach ludzi, którzy go znają, a najlepiej rodziny. Przecież królowej Silvii coś musiało się spodobać w Karolu, prawda ? A dzieci musiały mieć podstawę, aby ciepło wypowiadać się o ojcu ?


Królowa zawsze w wywiadach ciepło wypowiada się o mężu, w 2011 roku w programie "Klejnoty koronne" powiedziała, że ma nadzieję, iż Victoria zazna tyle szczęścia w małżeństwie, ile zaznała ona przy swoim mężu. Nie raz wspomniała także, że jest "ciepłą, serdeczną osobą z poczuciem humoru".


Mnie osobiście osoba króla bardzo fascynuje, uwielbiam doszukiwać się zdjęć, filmików ukazujących chociażby zabawną stron szwedzkiego monarchy. Poniżej Victoria Day w 2011 roku:


Ale wróćmy do tematu. Nie raz mogliśmy zobaczyć ciepłe "oblicze króla. Podczas przemowy na przyjęciu weselnym pierwsze słowa skierował do swojej żony, królowej Silvii:

  

Jej Królewska Mość Królowa Sylwia, moja droga ukochana żona. Dziś jest nasza rocznica ślubu. Dlatego chciałbym pogratulować Ci naszego wielkiego dnia i dać ci moje serdeczne podziękowania za wsparcie i miłość jaką dajesz mi kolejny rok. Dzięki tobie i twojej miłości, mogę patrzeć w przyszłość z wielką ufnością.


W pewnym wywiadzie, król powiedział: "Jestem niezmiernie szczęśliwy, że moja córka jak ja, ma u swego boku, osobę, którą najbardziej kocha". Musicie przyznać, że królowa Silvia jest niezwykłą kobietą. Pamiętam, że kiedyś powiedziała, że pomimo, iż została żoną Karola trzy lata po objęciu przez niego władzy, była tam od początku, ale nieco z dala.


W wywiadzie, zaręczynowym król stwierdził, że to było jak pstryknięcie palcem, jedno jest pewne Silvia zafascynowała go od razu, bo po co patrzył by na Nią przez lornetkę z odległości kilki metrów ?

royalwatcher: Nigdy nie widziałem tego obrazu przed. Wiem, że wszyscy nienawidzili go, bo to było zbyt proste, ale naprawdę myślę, że jest coś o specjalny strój i piękna Silvia. 

Sam fakt, że król zdecydował się pójść za głosem serca i poślubić kobietę, którą pokochał, mówi wiele o Jego osobie. Także późniejsze zaakceptowanie Daniela jako zięcia i Sofii, jako partnerki syna. Nie zapominajmy, że królowa, musiała coś szczególnego dostrzec w osobie Karola, w innym przypadku, z pewnością, nie utrzymywała by z nim kontaktu, na początku znajomości, a późnej tak twardo nie stała u Jego boku.  

Awwwwww (Ktoś może znaleźć inną stronę pełną zdjęć hehe)

Księżniczka Madeleine wspomniała kiedyś: "Tata jest wesoły, lubił droczyć się z mamą, bardzo często robił kawały. Wieczorem kiedy byliśmy już wykąpani i w piżamach, i mamie udało się nas zapędzić do łóżek, tata wpadał, budził nas i wyciągał na nocną wyprawę. To były wielkie emocje, kiedy w piżamach wsiadaliśmy do samochodu, jechał z nami przez lasy, po górach, nad przepaściami, a my krzyczeliśmy z radości. Tata uwielbia płatać takie figle".

księżniczka Madeline płacze na balkonie pałacu, a król macha do rodziny

Jednak jak się okazuje król i królowa nie mieli wystarczającej ilości czasu, dla swoich dzieci. Każde wakacje, były od dawna wyczekiwane. To jedyny czas kiedy rodzice, byli naprawdę z nimi. Poświęcali im czas, odpoczywali, bawili się z nimi. Król sam przyznał, że w raz z królową nie mieli wiele czasu dla dzieci.


Król był najmłodszy z rodzeństwa, a Jego starsze siostry, po prostu się nim bawiły, "ubierały mnie woziły w wózku, traktowały jak lalkę"

carolathhabsburg: Obecny król Carl Gustaf Szwecji XV, whem crownprince. Koniec 1950.

Z pewnością na postawę Karola wpłynął sposób w jaki został wychowany. Bez ojca, który byłby dla Niego autorytetem, przykładem, który służył by mu radą i wspierał. Króla wychowywała mama, starsze siostry i dziadek, który czasami bardziej przejmował się Karolem jako monarchą, a nie wnukiem. Od początku starał się przygotować Go do roli jaka na Niego czeka. Stąd wzięła się powściągliwość i stateczność Karola już w dzieciństwie.  


Król od najmłodszych lat, interesuje się sportem i za każdym razem wspiera szwedzkich sportowców na IO, gdyby nie one z pewnością nigdy nie poznałby królowej Silvii. Po zdobyciu złotego medalu przez Szwedów na tegorocznych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, królowa zażartowała, że jest całkiem głucha, bo król tak głośno krzyczał.

na tegorocznych igrzyskach, para królewska miała problem z zachowaniem powagi po upadku zawodnika

1994 z Carlem Philipem

W 2010 dziesiątym roku ukazała się kontrowersyjna książka ukazująca monarchę w nie przychylnym świetle. Jej autor opowiadał o prywatnym życiu króla, prywatnych przyjęciach z pannami lekkich obyczajów, zawsze towarzyszyli mu ci sami panowie w "średnim wieku", najlepsi, a co najważniejsze bardzo dyskretni, przyjaciele króla. W latach dziewięćdziesiątych, miał mieś romans ze szwedzką aktorką, o czym miała wiedzieć nawet Silvia, która nie mogła nic z tym zrobić, bo Karol był szaleńczo zakochany. Czy to prawda, pewnie nie dowiemy się nigdy ? Król na temat książki wypowiedział się jednym zdaniem, "rozmawiałem z rodziną i królową, będziemy żyli dalej, to dawne czasy". Nigdy nie przedstawiono dowodów potwierdzających te plotki, ponieważ jak coraz częściej się mówi nigdy nic takiego nie miało miejsca. Ciekawe..

Przyjaciel szukał pomocy gangstera zatuszować spraw królewskich: raport

W zeszłym roku, król świętował czterdzieści lat na tronie, wszyscy jednak bardziej zapamiętali czułe gesty i spojrzenia jakimi obdarzali się publicznie król i królowa pierwszy raz od wielu lat.Podczas oficjalnych uroczystości zawsze przewija się oficjalny obraz statecznego monarchy z poważnym wyrazem twarzy. Nie zmiennie wszyscy zwracają uwagę na promienny "dodatek" u jego boku - żonę, rozjaśniającą obraz monarchii. W Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej, to właśnie królowa Silvia uchodzi za ciepłą, serdeczną, ja coraz częściej myślę, że w tej rodzinie nie tylko ona jest taką osoba, wystarczy tylko zagłębić się bardziej w biografię i inne aspekty monarchii, aby zobaczyć prawdziwe oblicze króla.

GAHHHH THEY ARE SO ADORABLEUmarłem!THEY KILL ME

Najlepszy dowód, na to, że Estelle potrafi wywołać uśmiech na twarzy. Jak widać mała księżniczka chciała, żeby dziadek zwrócił na Nią uwagę, cel osiągnięty, król uśmiechnął się do wnuczki.Do zobaczenia, nie długo :)


17 komentarzy

 1. Jejku, to jest niesamowite co robisz ! :) jestem Ci bardzo wdzięczna, codziennie tutaj wchodzę i sprawdzam czy przypadkiem nie pojawił się post i czytam go z dwa razy. Stało się to moim uzależnieniem :) Dziękuję Ci bardzo! :)
  Ania 17lat

  OdpowiedzUsuń
 2. Na mnie król nigdy nie robił wrażenia człowieka gburowatego czy zamkniętego w sobie. Wręcz przeciwnie. Wiadomo, że jako głowa państwa musi być poważnym człowiekiem i autorytetem, ale myślę, że w tej roli zawsze sprawdzał się dobrze.

  Co do tej książki, to ja w to nie wierzę, dopóki nie ma dowodów, np, zdjęć czy nagrań. Bo powiedzieć można wszystko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się z Tobą zgadzam. Moim zdaniem król jest ciepłym, miłym człowiekiem, a to, że potrafi zachować powagę i nie szczerzy się do obiektywów, świadczy o Jego dobrym wychowaniu i predysponowaniu do roli monarchy :)

   Osobiście, w książkę również nie wierzę, nie było żadnych zdjęć, ani prawdziwych dowodów.

   Usuń
  2. Ta książka miała wzbudzić sensację, fakty się pewnie nie liczyły. Rozumiałabym to, gdyby były niepodważalne dowody, ale ich nie ma, bo powiedzieć każdy może wszystko. Też bym mogła powiedzieć, że miałam romans np. z Carlem Philipem i ogłosić to w gazetach. Nie rozumiem tylko autora, który za wszelką cenę chciał się dorobić...

   Usuń
 3. królowa Silvia był w młodości piękna, a król Gustaw przypomina mi aktora, który grał w m jak miłość tego doktora co kręcił z Martą. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, no i mi teraz też przypomina :/ Nawet bym o tym nie pomyślała, ale masz rację, może nie jest to zastraszające podobieństwo, ale można je dostrzec na poszczególnych ujęciach. Teraz za każdym przeglądając zdjęcia króla będę się doszukiwała podobieństwa :)

   Usuń
 4. Aha, zapomniałam dać Ci link do tekstu na moim blogu, gdzie napisałam o królowej Sylwii z racji tego, że jest Niemką:

  http://niemiecki-po-ludzku.blogspot.de/2013/09/krolowa-sylwia.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna notka. Co do książki to też wątpię, żeby to co w niej jest było prawdziwe, ale życie nauczyło mnie że w każdej plotce jest ziarnko prawdy, więc może...
  Król jest w Szwecji coraz mniej popularny, większość Szwedów chciałaby abdykacji Króla na rzecz Victorii, tak głoszą sondaże.
  Ja osobiście uważam go może nie za gbura ale za człowieka o kamiennej twarzy. Czasem te wygłupy to moim zdaniem zabieg marketingowy albo po prostu wymusza je sytuacja- jak ta z tym płaszczem przeciwdeszczowym lub ta co głaszcze się po głowie- pewnie co o zaswędziało.
  Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha,
   nie swedzialo, jak Ty to wymyśliłaś. Wystarczylo obejrzec koncert z
   okazji 70 urodzin królowej w grudniu. Byl dostepny w sieci. Na koncercie
   nawiazano do pierwszego zdjecia pary królewskiej, w samochodzie,
   zażartowano, że król był wtedy młody i przystojny. A on dla żartu
   przeczesał ręką włosy. Moim zdaniem król ma po prostu taki styl bycia
   podczas zobowiązań oficjalnych. Podczas nie ktorych okazji czuje sie
   swobodniej, bo po prostu takie są, i może pozwolić sobie na więcej. Jak
   np podczas obchodów 40 lecia panowania, żartował takze w przemówieniu do
   Szwedow, tanczyl itp...

   Usuń
  2. Ja też myślę, że tak jest. Taka już jego rola, że pewne rzeczy nie przystoją i tylko na nielicznych okazjach może się wyluzować.

   Usuń
 6. To jest po prostu świetne!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. czy mozna jeszcze raz gdzies obejrzec urodziny krolowej ?

  OdpowiedzUsuń
 8. W całości już nie, chociaż późnej sprawdzę na svt, fragmenty możesz zobaczyć tutaj:

  https://www.youtube.com/watch?v=1UuuFEF36G0 - moja ulubiona część :)

  https://www.youtube.com/watch?v=IrJBUK0LJdU

  https://www.youtube.com/watch?v=mhfzdCdrNaE

  https://www.youtube.com/watch?v=9yFf8eIl-Ac

  https://www.youtube.com/watch?v=4vk6Nf-IpFw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam obejrzeć królowa Lena jest zabawna, ale gify z królem (gdy przeczesuje włosy itp.) pochodzą z koncertu z okazji 40 lecia panowania. Reszta się zgadza chodziło o nawiązanie do młodości pary królewskiej :)

   Usuń
 9. Bardzo ciekawa notka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ja też nigdy nie odbierałam króla jak gbura i człowieka mało sympatycznego. Jego funkcja wymaga przecież zachowania w pewnych sytuacjach powściągliwości i dystansu. Ale przecież nie brakuje mu humoru i ciepła, o czym najlepiej świadczą relacje z najbliższymi. Jest cudownym mężem, ojcem i dziadkiem!
  Pozdrawiam autorkę bloga i z niecierpliwością czekam na kolejne notki!
  Stella H.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.