Niespodziewane wyjście + więcej

2014/03/26Wczoraj, niespodziewanie, Victoria wzięła udział w otwarciu białej księgi  "Den mörka och okända historien". Uroczystość odbyła się w Norra Latin w Sztokholmie.
Minister Integracji Erik Ullenhag wyróżnił "Den mörka och okända historien" - księgę o nadużyciach i naruszeniach prawa Romów oraz innych ludności w Szwecji w 1900 roku.

Wśród zaproszonych Romów i mediatorów znalazła się Norra Latin, która przyczyniła się do rozprzestrzenienia genezy książki, przedstawicieli organizacji romskich, przedstawicieli agencji i organizacji oraz członków parlamentu.


Biała księga, która oparta jest na materiałach archiwalnych, raportach badań i wywiadach z Romami oraz społecznościami wędrownych, to hołd dla ofiar i ich rodzin oraz okazanie zrozumienia dla sytuacji mniejszości romskiej w dzisiejszych czasach.


Książka, która została opracowana w ramach Ministerstwa Pracy, nie daje pełnego obrazu sytuacji Romów podczas 1900, ale jest z pewnością najbardziej wszechstronna w tej dziedzinie.Victoria miała na sobie biały żakiet, który widzieliśmy już w tym tygodniu, torebkę i buty, nosiła podczas ostatniego dnia w Tanzanii, biżuterię widzieliśmy w Niemczech.

***


Dziś z kolei Victoria pojawiła się na seminarium w związku z Dniem Mózgu w Folkets Hus i Domu Ludowym w Sztokholmie.


Victoria jest patronką Dnia Mózgu. Miała na sobie czarną sukienkę i rajstopy oraz łańcuszek i bransoletkę od Lovisa Wester Backstrom dla Sarah. 


Naszyjnik nazywa się Estelle.
Bransoletka Michelle.


svenskdam expressen

***27 marca, Victoria odwiedził Oskarshamn. Jest to jedna z serii wizyt, które księżniczka odbywa w sektorze energetycznym.Podczas podróży autobusem z Kalmar do Oskarshamn Victoria rozmawiała z gubernatorem Stefanem Carlsson, dyrektorem wsi i powiatu Janem Winroth Malin Almqvist, radnym Kalmar, o rozwoju i przyszłych problemach, zielonej branży i kwestiach energetycznych.Podczas wizyty OKG Victoria dowiedziała się więcej o biznesie. Dzień zakończyła zwiedzając CLAB, Centralne Składowisko Tymczasowe wypalonego paliwa jądrowego.kungahuset, lehtikuva

***

Król i królowa rozpoczęli dziś wizytę na Łotwie, przed Nią para królewska udzieliła wywiadu. Król wspomniał, o tym jak trudno jest być rodzicem i monarchą. 

 Musisz być obecny i słuchać. To brzmi prosto, ale to może być trudne. Król przyznaje jednak, że on i królowa nie byli idealnymi rodzicami, nie mamy tyle czasu, ile byśmy chcieli.

 ***

Z innej "beczki" Wielki Książę Henrik i Wielka Księżna Maria Teresa z Luksemburga przylecą do Polski 6 czerwca z trzydniową oficjalną wizytą.

kungahuset, svenskdam

15 komentarzy

 1. O jak fajnie że podałaś informacje o wizycie pary książęcej, to już druga taka potwierdzona wizyta w naszym kraju w tym roku, szkoda że nie ma żadnego ogólnego bloga o rodzinach królewskich gdzie można by takie informacje komentować. Jestem ciekawa kto z europejskich rodzin królewskich był w naszym kraju z oficjalną wizytą do tej pory, jeśli masz jakieś informacje o wizytach szwedzkiej rodziny królewskiej w Polsce to mogłabyś zrobić taka notatkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Para Królewska była w Polsce w 2011 roku. Nasz Prezydent zabrał wtedy królowej Silvii kieliszek, gdy wznosił toast w Pałacu Prezydenckim. Możesz zobaczyć filmiki z Ich wizyty w Polsce, na mojej playliście:

   https://www.youtube.com/playlist?list=PL0eGb7s4uJkJZ750Wou2Rx42DRyxyfT4u

   Usuń
  2. Dlaczego go zabrał ? C do notki świetna zresztą jak zawszę ! O jak super ,że przyjadą ale wolałam bym ich syna Felixa i jego żonę :) Mary i Fryderik też przyjeżdzają :)

   Usuń
  3. O podróży Frederika i Mary wiadomo już od dawna. Bardzo się na Ich wizytę
   cieszę, lubię Ich bardzo. Można by powiedzieć, że plasuja się dla mnie
   na drugim miejscu ;) Co do kieliszka, zrobił to odruchowo, przez
   przypadek ;)

   Usuń
  4. Czy tylko mnie się zrobiło wstyd jak to przeczytałam? (to o kieliszku)

   Usuń
  5. Niee :) To nie jedyna wpadka, gdy para królewska przybyła na spotkanie z prezydentem, królowej nie miał kto otworzyć drzwi i zrobiła to sama, dopiero gdy je uchyliła ktoś sobie o Niej przypomniał i podbiegł je przytrzymać. Z kolei, kiedy przybyła na spotkanie z żoną prezydenta, na "powitanie" wybiegły psy państwa Komorowskich, kolejna wpadka, ale królowa wydawała się zachwycona :)

   Usuń
  6. Tak samo jest u Królowej Małgorzaty z Danii, jamniki zawsze witają gości więc pewnie Królowa Sofia jest przyzwyczajona :)

   Usuń
  7. *Silvia oczywiście! - do mojego posta powyżej!

   Usuń
 2. na Łotwie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, widzę, że w Polsce będzie się działo. Szkoda tylko, że pewnie mało która gazeta o tym wspomni. Ja mieszkam w Niemczech, dzisiaj np. kupiłam gazetę i jest szczegółowy artykuł o podróży księżnej Marie do Etiopii, nie mówiąc już o innych. Na pewno będą też dokładne relacje z Polski, także oczekuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie, to dla mnie bardzo ważne. Gdzie mieszka Victoria z Danielem i Estella? Robię pracę do szkoły i ta informacja byłaby dla mnie bardzo ważna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Księżniczka Victoria jest chyba najmilszą księżniczką ze wszystkich księżniczek. Uważam ,że jest nawet bardziej naturalna od księżnej Kate . I widać ,że dziewczyna dużo ma obowiązków. Pozostałe księżne sprawiają wrażenie jak by wygląd był najważniejszy a nie obowiązki. Victoria jest skromna, naturalna i na prawdę sprawia wrażenie ,że lubi to co co robi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się zgadzam, Victoria jest młodą mamą i jak sama wielokrotnie przyznaje, chce być cały czas przy Estelle, ok może i mała ma trzy nianie, jedna się nią opiekuje (ale nie jest z nią, vic i danielem), ale myślę, że druga zajmuje się nauką angielskiego, a mniej opieką. Jak się okazuje wychowywanie małego dziecka można pogodzić z byciem księżniczką/księciem. Podróżami i masą spotkań, najlepszym przykładem na to jest właśnie Victoria i księżna Mary, która wychowuje małe bliźniaki i dwójkę starszych dzieci. Victoria ma na prawdę wiele obowiązków, ja spodziewałam się, że je znacznie ograniczy, gdy wróci na studia, a tu nie, ma nadal tyle samo obowiązków. Bardzo ją podziwiam, jest wspaniała i masz rację, widać, że naprawdę lubi to robi :)

   Usuń
  2. O tak, w pełni się z Wami zgadzam.
   Victoria i Mary to dwie księżniczki, które spędzają dużo czasu ze swoimi dziećmi. Obydwie są dla mnie takie naturalne :)
   Wiadomo każda matka kocha swoje dziecko, tak to już wymyśliła sobie matka natura.
   Muszę przyznać,że Kate też spaceruje ze swoim synkiem, a Letizia odprowadza swoje córeczki do szkoły.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.