Książę Carl Philip

2014/04/03

zimbio


Każdy kto pozna Carla od razu wie, że jest on bardzo skromnym, ciepłym i miłym człowiekiem.

Carl Philip, książę Värmland urodził się 13 maja 1979 w Sztokholmie jako drugie dziecko i jedyny syn króla Szwecji, Karola XVI Gustawa i królowej Silivii. Przez osiem miesięcy, aż do 1 stycznia 1980 roku był Szwedzkim Następcą Tronu. Po zmianie ustawy o sukcesji, czyli zniesieniu primogenitury, Jego miejsce zajęła, starsza siostra, Victoria. 


Według aktualnie obowiązujących przepisów w Szwecji nie jest istotna płeć potomka królewskiego, ale kolejność urodzin. Król Karol XVI Gustaw, nie był zachwycony tym pomysłem, jednak jego zastrzeżenia, co do zmian, nie przyniosły oczekiwanych przez Niego skutków, dzięki czemu na tronie Szwecji, kiedyś zasiądzie pierworodne dziecko monarchy, księżniczka Victoria. Wcześniej, 31 sierpnia 1979 roku, odbyły się chrzciny księcia. Na których nadano mu imiona Carl Philip Edmund Bertil, a Jego rodzicami chrzestnymi zostali: Bertil, książę Halland (1912–1997), bawarski książę Leopold (ur. 1943), królowa Danii Małgorzata II (ur. 1940) oraz Birgitta, księżna Hohenzollern-Sigmaringen (ur. 1937). W latach 1984-86, Carl Philip uczęszczał do przedszkola Västerled. Jesienią 1986 roku rozpoczął naukę w szkole w Smedslättsskolan w Bromma, gdzie ukończył szkołę podstawową (klasy 1-3). Następnie uczęszczał do Ålstensskolan również w Bromma i stamtąd udał się na jesieni 1992 r. do Enskilda Gymnasiet w Sztokholmie. W dzieciństwie, był harcerzem, co bardzo dobrze wspomina. Jesienią 1994 książę rozpoczął naukę w hrabstwie Kent, a następnie w szkole prywatnej w Connecticut, gdzie spędził dwa lata. W 1999 zapisał się do Liceum Lundbergs Värmland. W lecie 1994 roku przystąpił do konfirmacji w Kościele Vadstena. Książę odbył służbę wojskową w Amphibious. W latach 2001 -2002 odbywał kurs na oficera marynarki. W tym czasie wziął także udział w długiej podróży na pokładzie górniczego statku HMS Carlskrona. W grudniu 2003 r. zaprojektował okładkę płyty, która została rozesłana w związku z urodzinami królowej. Płyta zawierała utwory Czajkowskiego z Dziadka do orzechów.W grudniu 2004 roku Carl został Porucznikiem Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji. Latem 2004 roku książę uczestniczył w kilku rozległych ćwiczeniach marynarki wojennej w Stockholm Archipelag. Książę Carl Philip biegł także z płomieniem olimpijskim przez Sztokholm i stworzył projekt kalendarza World Childhood Foundation. W kwietniu 2005 roku, zainaugurował wystawę Nordic Binding Book w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. W maju 2006 r. ukończył dwuletni kurs, w pełnym wymiarze godzin, projektowania graficznego w Szkole Grafiki Forsbergs w Sztokholmie. Ostatecznie wystawił swoje prace fotograficzne i uczestniczył w programie dokumentalnym o bezdomnych w centrum Sztokholmu. Jesienią 2006 r kontynuował studia graficzne i odbył staż w National Geographic Society w Waszyngtonie. Interesuje się sportem i a szczególnie Formułą 1. Jest również świetnym narciarzem i żeglarzem.W 2004 roku ukończył Vasa Ski Race w 6 godzin, 21 minut i 52 sekundy, pobijając rekord króla ustanowiony w 1987 roku. Jako patron regat Volvo Ocean Race, książę wziął udział w wyścigu na jesieni 2005 roku. W lecie 2005 zadebiutował na wyścigu kartingowym w Sztokholmie. 


Jesienią 2007 roku , uczęszczał do Akademii Obrony Narodowej. Wiosną 2008 roku , studiował administrację i kontynuował szkolenie wojskowe. Wiosną 2007 roku ,książę studiował projektowanie w renomowanej szkole projektowania, Rhode Island School of Design w Stanach Zjednoczonych. Szkoła ogłosiła konkurs na stworzenie najlepszej grafikę dla Muzeum w Rhode Island. Carl wygrała konkurs wiosną 2008 r. Studiował także rolnictwo i leśnictwo, jesienią 2008 r. odbył praktyki w Stenhammar Estate. Od 2009 uczestniczy w badaniach na Uniwersytecie Nauk Rolniczych. Badania w Alnarp zakończył w styczniu 2012 roku. Przez 10 lat, w latach 1999 - 2010, spotykał się z Emmą Pernald. W 2010 roku pałac potwierdził, że spotyka się z modelką Sofia Hellqvist. 

W maju 2012 roku został ojcem chrzestnym swojej siostrzenicy, księżniczki Estelle. Już wcześniej Carl Philip projektował porcelanę stołową i sztućce. W 2014 roku przyszedł czas na ubrania. Książę został partnerem Oscara Kylberga, i zaprojektował męską kurtkę "Wenecja" oraz damską o nazwie "Monte-Carlo". 27 czerwca 2014 roku oświadczył się swojej wieloletniej partnerce Sofii Hellqvist. Ślub pary odbył się 13 czerwca 2015 roku. "Najszczęśliwszy mężczyzna na świecie " przedstawił wtedy światu swoją ukochaną żonę, teraz znaną jako księżna Sofia. W kwietniu 2016 roku na świat przyszło pierwsze dziecko pary, książę Alexander.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017

17 komentarzy

 1. Carl Philip bardzo dużo już w swoim życiu zrobił z róznych dziedzin;o cieszę się, ze tyle pracy wkładasz w swojego bloga, bo to widać i od razu przyjemniej się go czyta;) dowiedzialam się także wielu ciekawych rzeczy:) ale jestem az w szoku, że rozstał się z dziewczyną po 10 latach! toć to tyle czasu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja rozstałąm się z chłopkaiem po 9 latach razem:( takie rozstanie boli ,bo to tyle czasu razem i wiele ludiz łączy i dlugo sie czlowiek nie moze pozbierac,odzwyczaic od tametj osoby, naprawde jest ciezko..ja rok sie zbieram i cigle jest tyle wspomnien:(

   Usuń
  2. Masz rację, ale jak widac w Ich przypadku szybko sie pozbierali Carl
   wlasciwie od razu zaczal spotykac sie z Sofia a Emma zareczyla sie,
   wyszla za maz i urodzila dziecko. Widocznie nie byli sobie pisani...

   Usuń
  3. Masz
   rację, ale jak widac w Ich przypadku, oboje szybko sie pozbierali. Carl
   praktycznie od razu zwiazal sie z Sofia, a Emma zareczyla sie, wyszla
   za maz i urodzila dziecko. Widocznie nie byli sobie pisani...

   Usuń
 2. Wybaczcie dziewczyny, ale to nie mój gust ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za kolejną ciekawą notkę. Carl Philip to przystojniak, o wiele ładniejszy np. od księcia Williama

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że William jak i Carl są przystojni - każdy na swój sposób ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie Carl Philip jest przystojniejszy od Williama, chociażby w jego obecnej wersji.;) Will za młodu miał w sobie wiele takiego chłopięcego uroku, a teraz... no cóż... Carl Philip ma bardzo niepokojącą urodę, szczególnie z zarostem. Szkoda, że jest zajęty...;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Carl Philip jest bardzo przystojny taki męski :) Zazdroszczę Sofi :)
  Jest chyba najprzystojniejszym księciem jakiego znam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O tak Carl jest przystojny, dla mnie jednak na pierwszym miejscu jest Frederik z Danii :)
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak Frederik też jest niezłe ciacho od zawsze mi się podobał a niedługo będzie w Polsce.

   Usuń
  2. No Fryderik też jest przystojny :)

   Usuń
 8. o proszę, nawet nie wiedziała, że zmienili zasady dziedziczenia po urodzeniu Carla. myślałam, że dziedziczenie korony przez najstarsze dziecko było już wcześniej wprowadzone. ciekawa jestem, czy Victoria była 'zadowolona', z tego, że kiedyś zostanie królową, a nie jej brat.

  nn

  OdpowiedzUsuń
 9. A moze jakas notka tematyczna o Maddie ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Carl Philip to - moim zdaniem - najprzystojniejszy książę:) Dzięki za interesującą notkę.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.