Program o Haga Palace

2014/04/21Witajcie, program o Haga Palace jest już dostępny online i możecie go obejrzeć tutaj.Mi osobiście bardzo się podoba, miło popatrzeć na kroniki filmowe z lat '40, kiedy to w Hadze mieszkali książę Gustaw, księżna Sibilla, jej córki, zwane Haga Sessorna (księżniczki Haga) i syn Karol Gustaw. Istnieje wiele nagrań z nimi, często przedstawiano je w telewizji, w książkach lub w piosenkach."Z tego co rozumiem, z opowieści moich ciotek, to był bardzo szczęśliwy czas." stwierdziła Victoria.Niestety, z tym miejscem kojarzą się smutne wspomnienia jak śmierć Gustawa Adolfa, zaledwie dziewięć miesięcy po narodzinach obecnie panującego monarchy.Księżniczka Christina mówi, że przyjście na świat Karola nie było w cale przyjemnym. W momencie narodzin młodszego brata, była przyzwyczajona do bycia najmłodszą. "To jest bardzo trudne do zrozumienia dla trzylatki, że ​​młodszy brat powinien skupiać całą uwagę. Ale udało się w końcu. " 


"To jest bardzo szczególne dla mnie, mieć rodzinę z powrotem w Hadze. Została zbudowana przez moją rodzinę, więc czuje się jak koło się zatacza." mówi Księżniczka Victoria.


 Od początku jego budowy, Haga był pałacem dla króla, królowej i ich dzieci. Księżniczka Victoria nigdy nie poznała swoich dziadków, jak sama przyznała mieszkanie w Hadze jest sposobem na zbliżenie się do Nich. 


"To jest piękne, zobaczyć dom, w którym mieszkałeś jako dziecko przywrócony do życia," Księżniczka Christina. "Nie wiedzieliśmy o świecie na zewnątrz, więc byliśmy szczęśliwi."
"Byliśmy tu codziennie, prawie codziennie. Aż do momentu, kiedy moja matka... moja matka postanowiła opuścić dom i powiedzieć, że nie mieszkamy już tutaj. "Księżniczka Christina.


"Posiadanie własnego miejsca jest wyjątkowe. Wychowałem się w mieszkaniu w Ockelbo, a następnie przeniosłem się do domu szeregowego. Uczucie jest takie samo.Ludzie wyobrażają sobie, że wszystko jest lepsze, jeśli jest tylko większe. Ale mogę powiedzieć, że tak nie jest. Liczy się rodzina. "Daniel.


"Dorastanie w domu w Ockelbo z mamą i tatą i oglądanie jak Estelle dorasta tutaj. To to samo. Dom jest w domu. "Daniel.


Już przekraczając próg Hagi, można poczuć bijące ciepło, w holu łączącym tradycję z nowoczesnością, można podziwiać kunsztowne fotografie wykonane w przypałacowych ogrodach i Okelbo przez Ralfa Turander'a. 


Następnie salon z oszałamiającym zegarem, będącym niegdyś własnością dziadka Victorii. Został przekazany Jego najstarszej córce Margareth'cie. Kiedy przeniosła się do mniejszego domu, był on przechowywany w pałacu. Kiedy dowiedziała się, że Victoria przeprowadza się do Hagi, podarowała zegar bratanicy. 


Biblioteka, wzrok tutaj przyciągają wszędzie obecne fotografie. 


Pomieszczenie pomimo wielkości jest bardzo przytulne. "Jest to piękny dom. Myślę, że będą tu szczęśliwi." - stwierdza księżniczka Christina.


Późnej w tym pokoju, Victoria, Daniel i Estelle opowiadali o swoim życiu (właściwie Estelle tylko się nudziła, gdy zobaczyła mikrofon Victorii wyrwała go, a następnie bawiła się kwiatami.


To właśnie tam Daniel powiedział:

"Dla nas ważne było, aby w domu, znajduje się to, czego oczekuje się od domu . Jest to przytulne i świetne miejsce dla dorastania Estelle i naszych przyszłych dzieci " (ufff xD)


Jadalnia w Hadze, została pomalowana na niebiesko, stwarzając przytulne, ciepłe miejsce. Podczas kręcenia programu, w Hadze miała odbyć się oficjalna kolacja. Na stole ustawiono talerze i kieliszki, będące prezentem ślubnym pary ze specjalnie wygrawerowanym monogramem pary, Sztućce z monogramem króla Gustawa Adolfa, obrusy i serwety okazały się historycznymi pamiątkami, do dziś używanymi podczas specjalnych okazji. Księżniczka Christina podkreśla, że ​​nigdy nie jadała w jadalni jako dziecko - "to były inne czasy, a dzieci jadły w swoich pokojach na trzecim piętrze.


Kolejne pomieszczenie, tutaj można podziwiać obraz przedstawiający księżną Lilian, który był prezentem ślubnym dla pary.


Większość Pałacu to tereny reprezentacyjne. Rzeczywiste praktyczne obszary życia są o wiele mniejsze.
To było miejsce zamieszkania dla osób reprezentujących państwo szwedzki, po I wojnie światowej został zamieniony w szpital, i sierociniec, następnie po ślubie przenieśli się tam rodzice obecnego króla.


Zabawkowy dom, księżniczek Haga nadal stoi, a Victoria mówi, że wiele zabawek pochodzi z Chin i są to te same którymi bawiły się Jej ciotki, choć Estelle otrzymała własne, bo jest zbyt młoda, by bawić się cennymi zabawkami ciotek. Czas wewnątrz domku jakby się zatrzymał w 1940 roku, a Victoria chce by tak zostało.


"Ona kocha muzykę. Możemy mieć lekcje tańca każdego dnia, gdy wracam do domu. "- Daniel o Estelle.


Na pytanie, co dla niego tutaj jest najważniejsze z uśmiechem wskazał Victorię i Estelle.


"To miłe uczucie, że rodzina mieszka tu ponownie." Victoria.


Miłego dnia !!!

16 komentarzy

 1. Już zaczęłam oglądać. Super, że powstał taki dokument

  OdpowiedzUsuń
 2. obejrzałam piękny, mała Estelle słodka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam za chwilę zamiar oglądnąć ten dokument :)
  Patrząc tylko po samych zdjęciach teraz widzę, że mają tam pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Program będzie dostepny na svt jeszcze przez 29 dni ;) mam nadzieję, że ktoś wstawi go na youtube :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To musi być przepiękne miejsce patrząc na same zdjęcia. Muszę obejrzeć ten film.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. nigdzie nie mogę znaleźć Demokraci w Koronie. ma ktoś może dostęp do tego filmu?

  OdpowiedzUsuń
 7. Obejrzałam film wczoraj dwa razy (skończyłam już dziś po północy) i też jestem zachwycona. I pięknymi wnętrzami, i słodką Estelle, i fragmentami archiwalnych filmików, ale przede wszystkim podoba mi się miłość jaka panuje w szwedzkiej rodzinie królewskiej. Beztrosko bawiące się księżniczki Haga i opiekujące się braciszkiem. Książę Gustaf Adolf i księżna Sybilla z córkami, a przede wszystkim Vic, Daniel i Estelle. Jakże to inne od powściągliwości i chłodu wiejącego np. na angielskim dworze (choć od czasów buntu Diany coś drgnęło:)).
  Dziękuję także autorce bloga, że przetłumaczyła niektóre wypowiedzi występujących w filmie osób.
  Mam nadzieję, że film pojawi się także w całości na youtubie.
  Pozdrawiam - Stella H.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi też bardzo podoba się ten film. Wspaniale zobaczyć, jak mieszkają. Wspaniałe miejsce

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy ktos ma może dostęp do całości wywiadu przetłumaczonego na polski? Proszę o link - inni na pewno też chėtnie poczytają

  OdpowiedzUsuń
 10. Wątpię żebyś gdzieś znalazła. Nikt raczej nie tłumaczy takich rzeczy, może po angielsku coś by się znalazło, ale również w całość wątpię :) Jeśli gdzieś znajdę tłumaczenie całego programu na angielski, lub nawet w oryginale po szwedzku, z przyjemnością przetłumaczę i opublikuję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapomniałam pierwsze zdjęcie z dzisiaj, chyba dopiero jutro będzie notka :)

  https://twitter.com/VictoriaofSwede/status/458985891248103424/photo/1

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale super !!

  http://37.media.tumblr.com/739727772abfcd472e73afe79ef7cb94/tumblr_msfbglunjU1sq4lwho1_500.png

  http://37.media.tumblr.com/32db7e100b6f764284795fc202614f0a/tumblr_mrr3va6ilw1sq4lwho1_500.png

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Olgą :)
   Kiedyś słyszałam, że Madie była wiązana z Felipe z Hiszpanii. Nawet brukowce o tym pisały.

   Ale jestem pod wrażeniem precyzyjnego połączenia zdjęć.
   Ania

   Usuń
  2. Estelle to śliczna dziewczynka, bardzo podoba mi się ta fotka Madie z Zorro w ramce.
   To prawda, że dom jest tam gdzie jesteśmy my :)
   Ania

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.