Chrzciny w Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej

2014/05/23W Szwecji, od wieków chrzest dzieci królewskich jest ważnym wydarzeniem, z każdym królewskim potomkiem ceremonia ta wzbudzała coraz większe zainteresowanie, aż dziś urosła do rangi państwowej.


W innych monarchiach panujących chrzciny są czysto prywatną i skromną uroczystością, jak chociażby zeszłoroczny chrzest księcia George'a na którym zebrała się jedynie najbliższa rodzina i rodzice chrzestni. W przypadku skandynawskich rodzin panujących dzień ten wygląda nieco inaczej, zapraszanych jest znacznie więcej gości, na chrzest księżniczki Estelle w maju 2012 roku przybyło około pół tysiąca zaproszonych, także z innych monarchii panujących. No bo przecież to jedna wielka rodzina. Chociażby trzej skandynawscy monarchowie, król Karol XVI Gustaw ze Szwecji, królowa Małgorzata II z Danii i król Harald z Norwegii, jeśli nie patrzeć na bliższe czy dalsze pokrewieństwo, można dostrzec między nimi ogromną zażyłość. Duńska Monarchini swoją obecnością zaszczyca niemal wszystkie uroczystości na szwedzkim dworze, a dziennikarzom nie umknęło, że z wielkim zapałem śpiewa szwedzki hymn narodowy (m.in. na koncercie poprzedzającym ślub księżniczki Victorii i księcia Daniela w 2010 roku). Także Jej język jest perfekcyjny, a uczyła ją mama, królowa Ingrid, wcześniej szwedzka księżniczka. Norweska Rodzina Królewska, dzięki szwedom na początku XX wieku została bez mebli w pałacu, ale to nie zaszkodziło ich bliskim kontaktom w późniejszym czasie. 


Już w latach czterdziestych pozwalano robić zdjęcia podczas nabożeństwa, tak było w 1946 roku, gdy książę Karol Gustaw (obecnie król Szwecji) przyjmował chrzest. W 2012 roku chrzciny Estelle były transmitowane zarówno w telewizji jak i online dzięki czemu nabożeństwo mogli obejrzeć ludzie w najdalszych zakątkach świata.

Photo: Bruno Ehrs / The Royal Court Sweden

Dobór rodziców chrzestnych jest niezwykle trudny i ważny. W tym momencie przychodzi mi na myśl wybór żon w niegdysiejszych czasach, kiedy małżeństwa z rozsądku były normalnością, a wybór małżonki bardzo trudny. Musiała być nie tylko dobrze urodzona, nie można było także żadnego kraju urazić ani faworyzować. 

Na chrzcie księcia Smalandii w Kaplicy Królewskiej w 1782 ustawiono złocone krzesła dla wszystkich rodziców chrzestnych, także królów Prus i Danii. Nie byli oni osobiście obecni a podczas nabożeństwa, na krzesłach, które mieli zajmować ustawiono ich portrety. Prawie dwieście lat późnej, księżniczki Beatrix zabrakło na chrzcinach księżniczki Victorii, wtedy już nie ustawiono Jej portretu na krześle (na szczęście ;))

Rodzicami chrzestnymi coraz częściej zostają "zwykli" ludzie, członkowie rodziny czy przyjaciele, nie posiadający tytułów. Tak było w przypadku księcia George'a, u Estelle było całkiem inaczej. Jej rodzicami chrzestnymi zostali książę Carl Philip ze Szwecji, książę Haakon z Norwegii, książę Willem Alexander obecnie król Holandii oraz księżna Mary z Danii, po której mała księżniczka otrzymała jedno z imion. Jedyną osobą nie posiadającą tytułu, w tym jakże znamienitym gronie, była siostra księcia Daniela, Anna. Warto wspomnieć, że księżniczka Victoria jest zwana Matką Chrzestną Europy, ma 13 chrześniaków, z czego czterej zasiądą w przyszłości na tronach Danii, Norwegii, Grecji i Holandii. 


 W przypadku chrztu księżniczki Leonore mówi się o chrzestnych spoza monarchii panujących i zerwaniu kolejnej z tradycji. Księżniczka będzie miała sześciu rodziców chrzestnych, a jak nakazuje tradycja, nie powinna mieć ich więcej niż wyżej urodzona kuzynka. Także miejsce chrztu jest inne, Drottingholm, tam przyszła na świat Madeleine i właśnie sentymentem do tego miejsca argumentowała swój kontrowersyjny wybór. Gości będzie mniej jedynie 160. Trochę dziwnie brzmi jedynie, ale patrząc na inne uroczystości na myśl nie przychodzi inne słowo. Nie wiadomo także czy na chrzcinach będą obecni członkowie innych rodzin panujących. Ku zdziwieniu opinii publicznej do wiadomości nie podano także nazwisk rodziców chrzestnych, co na szwedzkim dworze nie miało wcześniej miejsca. 

Szata noszona przez małą księżniczkę czy księcia chyba na każdym dworze panującym ma długą historię. Szwedzki strój pierwszy raz był noszony 15 czerwca 1906 roku, przez księcia Gustawa Adolfa, ojca króla Karola XVI Gustawa. Została uszyta z bawełny, koronki z Valenciennes, kremowo-różowej satyny i jedwabiu. Istnieje także jedwabny płaszcz na którym wyszyto niemal wszystkie imiona królewskich dzieci, które były chrzczone w tych szatach.

Photo: Håkan Lind / kungahuset.se

Chrztu księżniczce Leonore mają udzielić arcybiskup Anders Wejryd, kapelan króla Lars-Göran Lönnermark i proboszcz parafii Kungl Michael Bjerkhagen. Woda chrzcielna ma pochodzić ze źródła znajdującego się na Olandii. Tą tradycję wprowadziła para królewska, tą wodą zostały ochrzczone dzieci pary, Victoria, Carl Philip i Madeleine oraz wnuczka, Estelle.  O 11.00 do zaczną przybywać pierwsi goście, wtedy także rozpocznie się transmisja telewizyjna. Następnie w południe rozpocznie się nabożeństwo, trwające czterdzieści minut. Po nim wybrani goście udadzą się do Drottningholm na przyjęcie.

22 komentarze

 1. Wielkie dzięki za ten artykuł. Pozdrawiam Autorkę. Karolina z Katowic

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna niezwykle ciekawa historia z życia szwedzkiej rodziny królewskiej. Uwielbiam czytać Twoje notki. Dziękuję i czekam na kolejne! Pozdrawiam. Stella H.
  PS. Właśnie mijają 2 lata od chrztu słodkiej Estelle...

  OdpowiedzUsuń
 3. Napisz jeszcze notkę gdzie i u kogo jest chrzestną Victoria:) I jak najwięcej zdjęć :D
  Proszę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry pomysł !! Z pewnością coś takiego pojawi się w najbliższym czasie ;)

   Usuń
  2. Tak, tak - popieram! Znakomity pomysł, żeby przedstawić 13 chrześniaków Victorii. A to zapewne nie koniec:), bo na pewno będzie też matką chrzestną dzieci Magdaleny (może już Leanore?) i Filipa:).
   Ta imponująca liczba chrześniaków świadczy też o tym, że Vic jest bardzo lubiana - nie tylko przez nas:)
   Pozdrawiam - Stella H.

   Usuń
  3. "Gości (na chrzcie Leonore) będzie mniej jedynie 160. Trochę dziwnie brzmi jedynie" - to wcale nie jest dziwne bo Madeleine zajmuje odległe miejsce w hierarchii do tronu a ważniejsi goście "koronowane głowy" przyjeżdżają li tylko na chrzciny znamienitszych w pojęciu czyli następców tronu a nie na chrzciny którejś w kolejce do tronu "wymyślonej" księżniczki- no bo Leonor będzie księżniczką na wyrost "na ładne oczy" bo Chris nie ma tytułu a dzieciom Madelaine też nie przysługują dziedziczne tytuły. Dziadek króla Karola Gustawa postąpił bardzo nieelegancko pozbawiając tronu wszystkich swoich młodszych braci i wydziedziczając ich i również "niesforne" siostry Karola Gustawa które "niewłaściwie" wyszły za mąż - do tych "niewłaściwych w zamązpójściu" powinna się też zaliczać Madeleine która wyszła za bankiera. Dziadek króla K. Gustawa pozbył się wszelkich ewentualnych "zagrożeń" ze strony bliższej i dalszej rodziny i teraz są "wolne" tytuły którymi można obdarować wnuki obecnego króla. W sumie to te tytuły bardziej należą się siostrom obecnego króla

   Usuń
 4. Ciekawa notka,piękne zdjęcia po prostu super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Victoria nie jest chrzestną księżniczki Elisabeth, która kiedyś zasiądzie na tronie Belgii. Jest chrzestną jej młodszej siostry.

  Podziwiam Twoją pracę - że starasz się odnajdywać ciekawe zdjęcia i opisy do nich. W Danii też chrzty są transmitowane, co oczywiście jest moim zdaniem fajne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się co do Elisabeth także trzeba poprawić ;)

   Usuń
  2. I zamiast Elisabeth można wstawić --> Prince Constantine Alexios of Greece and Denmark, syn następcy tron Grecji, także następca ;)

   Usuń
  3. No racja, wiedziałam, że czterech i się zapędziłam ;)

   Usuń
 6. https://02varvara.files.wordpress.com/2012/05/00c-princess-estelle-baptism-05-12.jpg
  Czemu Madeleine siedziała dalej od rodzinny? razem z innymi rodzinami królewskimi to nie wyglądało za dobrze .....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dziwnie wygląda...

   Usuń
  2. Wygląda to normalnie a nie dziwnie, takie są zasady. z jednej strony siedzą rodzice i dziadkowie a z drugiej rodzice chrześni. Tutaj Madeleine nie były ani rodzicem ani dziadkiem, jest traktowana jak gość królewski i dlatego siedzi z innymi rodzinami królewskimi. Wy na pewno też nie siedzicie na pierwszych ławkach ze swoim rodzeństwem jak podają do chrztu, siedzicie dalej, z innymi gośćmi, normalna sprawa

   Usuń
  3. Powinna siedzieć co najmniej obok rodziców Daniela.

   Usuń
 7. Madeleine i Chris idą w podobnym kierunku jak William i Kate , Victoria stawia na tradycje a Oni na swoje własne wybory i to jest super

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W podobnym kierunku? Kate i William do pięt im nie dorastają, szczególnie Kate.

   Usuń
 8. Wg Billed Bladet rodzicami chrzestnymi małej Leonore będą przyjaciele Jej rodziców, gazeta donosi także że na chrzcie zabraknie koronowanych głów z innych krajów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pod jedną z notek o ślubie Victorii, ktoś ( imienia tej dziewczyny nie pamiętam) poprosił o wypisanie wszystkich pageboys i bridemaids. Wśród nich było dużo chrześniaków Victorii.

  Lista chrześniaków naszej Vic:
  Princess CATHARINA-AMALIA, the Netherlands
  Prince CONSTANTINE ALEXIOS, Greece
  Princess INGRID ALEXANDRA, Norway
  Prince CHRISTIAN, Denmark
  Princess ELÉONORE, Belgium
  oraz
  LEOPOLD SOMMERLATH, son of Victorias cousin Patrick
  MADELEINE VON DINKLAGE, daughter of Victorias cousin Sibylla
  IAN DE GEER, son of Victorias cousin Tina
  VIVIEN SOMMERLATH, daughter of Victorias late uncle Jörg Sommerlath
  ISABELLA CHLOÉ NILSSON daugter of Victorias friend Caroline Kreuger Nilsson
  GIULIA SOMMERLATH daughter of queen Silvias cousin Thomas Sommerlath
  DIANA ENGSÄLLdaughter of Victorias friend Andrea Brodin Engsäll

  Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musiałaś będzie o tym oddzielna notka ;)

   Usuń
  2. Lczę na to że zobaczę galerę pięknych zdjęć :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.