Królewski ślub: Madeleine i zaręczyny

2014/05/02


Królewskie zaręczyny zawsze są wielkim wydarzeniem. Księżniczka Madeleine zaręczyła się, aż dwa razy. Za pierwszym razem w cieniu swojej siostry, podczas przygotowań do Jej ślubu.


Po trwającym dziewięć lat związku, zaręczyny Szwedzkiej Księżniczki z adwokatem Jonasem Bergstrom'em były nieuniknione. Szwedzi nie zastanawiali się czy będą, lecz kiedy ? Wreszcie Jonas podjął  decyzję i w sierpniu 2009 roku na Capri poprosił Madeleine o rękę.


Zaręczyny ogłoszono w letniej rezydencji Rodziny Królewskiej - Solliden (notka po serii z Madeleine).  11 sierpnia przed domem zebrały się tłumy dziennikarzy i fotoreporterów a para udzieliła krótkiego wywiadu. 


Księżniczka otrzymała od narzeczonego pierścionek z prostokątnym diamentem. (mi osobiście zbyt się nie podoba).


Pałac ogłosił, że wybrankowi księżniczki po ślubie będą przysługiwać tytuły księcia Hälsingland i Gästrikland. W wywiadzie udzielonym szwedzkiej prasie para królewska nie kryła zadowolenia szczęściem córek, "cieszymy się, że nasze córki znalazły partnerów z którymi chcą iść przez życie". Wesele pierwotnie miało odbyć się w drugiej połowie 2010 r., ale został przełożone ze względu na "wiele uroczystość w jednym okresie czasu", a głównie ślub Victorii w czerwcu. Pomimo plotek o problemach między relacjami narzeczonych, Królowa Silvia stwierdziła w kwietniu 2010 r., że między parą jest "w porządku" i że wszystko jest "w porządku". Jednak media nie przestawały spekulować. Na jaw wyszło, że Jonas pod innym nazwiskiem udał się na wakacje i nawiązał krótki romans z norweska modelką, która jak twierdzi nie wiedziała kim on jest. 24 kwietnia 2010 roku ogłoszono, że ślubu nie będzie, a para zerwała zaręczyny. 


Po zerwaniu zaręczyn Madeleine udała się do Nowego Jorku i rzuciła w wir pracy. Tam spotkała bankiera Christopher'a O'Neilla. Para zaprzyjaźniła się a z czasem przerodziło się to w coś więcej. Choć jak sam Chris przyznaje od samego początku poczuł "coś więcej" do Madeleine.


 A Jonas ? Pocieszył się w ramionach jednej z najlepszych przyjaciółek księżniczki Stephanie af Klercker, para wzięła ślub w sierpniu 2013 roku i doczekała się córeczki.

Jonas wedding

Wróćmy do Madeleine i Chrisa, para zaczęła spotykać się prawdopodobnie pod koniec 2010 roku, już na początku 2011 roku prasa zwietrzyła nowego przyjaciela księżniczki. 


Nie trudno było zauważyć, że Madeleine jest znowu szczęśliwa.

czerwiec 2011

W Nowym Jorku z łatwością można było dostrzec parę "na mieście" a już na początku 2011 roku sąsiedzi nieraz zauważyli Madde, gdy opuszczała Jego mieszkanie w kamienicy East Village. Hiszpański turysta nagrał również video telefonem komórkowym w Central Park Boathouse, który stała się hitem internetu w Jej rodzinnym kraju, widać na nim jak Księżniczka Madeleine pociera czule ramię pana O'Neilla. Przyjaciele finansisty zgodnie stwierdzili "On jest zawsze szczęśliwy, gdy ona jest z nim".

czerwiec 2011
W maju 2012 roku Christopher pojawił się na chrzcinach księżniczki Estelle, wtedy już cała Szwecja była pewna, że para królewska zaakceptowała nowego przyjaciela córki. 


25 października 2012 r. szwedzki dwór ogłosił zaręczyny Madeleine i Christophera. Księżniczka i Jej narzeczony odbiegli od tradycji nagrywając filmik w którym informują o zbliżającym się ślubie. 


Förlovning / Engagement from Kungahuset on Vimeo.

Dopiero późnej para udzieliła szczerego wywiadu.

Jak to jest być zaręczonym?

Księżniczka Madeleine: Oboje jesteśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni. Jest to bardzo szczególny dzień dla nas.

Kiedy i jak Christopher Ci się oświadczył? 

Księżniczka Madeleine: Chris oświadczył mi się na początku października. To były bardzo romantyczne i kameralne okoliczności, ale więcej szczegółów na ten temat chcemy zachować dla siebie.

Christopher, byłeś zdenerwowany? Nie planowałeś tego przez dłuższy czas?

Christopher O'Neill: Myślałem o oświadczynach od pewnego czasu, ale chciałem poczekać na odpowiedni moment. Ale cały czas byłem pewien, że jedyną, którą chce poślubić jest Madeleine.

Gdzie spotkaliście się po raz pierwszy? 

Księżniczka Madeleine: Spotkaliśmy się przez wspólnych znajomych. Dla mnie to zaczęło się od wielkiej przyjaźni. Mamy to samo poczucie humoru i dużo zabawy razem. Christopher otworzył moje serce i jest moją bratnią duszą.

Christopher, kiedy uświadomiłeś sobie, że księżniczka Madeleine jest tą jedyną ?

Christopher O'Neill: Od samego początku, od razu poczułem coś specjalnego do Madeleine.

Jakie pierwsze wrażenie wywarł na Ciebie Christopher?

Księżniczka Madeleine: Doceniam Chrisa za jego ciepło i poczucie humoru. On ma bardzo wielkie serce i udaje mu się sprawić, że każdy w jego obecności czuje się dobrze. Christopher jest osobą bardzo miłą i dobrą.

Christopher, poprosił pan króla o zgodę na zaręczyny z księżniczką Madeleine?

Christopher O'Neill: Tak, spotkałem się z królem i poprosiłem Jego Królewską Mość o pozwolenie na ślub z księżniczką Madeleine.

Jaka była reakcja króla?

Christopher O'Neill: Król i królowa byli zarówno szczęśliwa, i dotknięci, jak sądzę.

Christopher, Znasz szwedzki?

Christopher O'Neill: Mogę powiedzieć kilka zdań po szwedzku i jestem w trakcie lekcje tak, że będę mógł mówić płynnie w odpowiednim czasie.

Księżniczka Madeleine, jak się czujesz z rodziną Christophera ? 

Księżniczka Madeleine: Bardzo doceniam rodzinę Chrisopher'a. Oni zawsze byli dla mnie bardzo mili i powitali mnie z otwartymi ramionami. Christopher ma wspaniałą rodzinę!

Christopher, jak się czujesz z rodziną księżniczki Madeleine?

Christopher O'Neill: Znam szwedzką rodzinę królewską bardzo dobrze. Byli bardzo gościnni dla mnie i czułem się częścią rodziny od samego początku. Rodzina Madeleine jest bardzo ciepła i jest nambardzo dobrze, gdy spędzamy wszyscy razem czas

Mówiąc o rodzinie, możecie rozpocząć planowanie rodziny od razu?

Księżniczka Madeleine: Oczywiście czekamy na ślub i pewnego dnia budowanie naszej własnej rodziny.

Gdzie zamieszkacie?

Księżniczka Madeleine: Na razie nadal będziemy żyć w Nowym Jorku z powodu naszych obecnych obowiązków. Jednakże, nie wykluczamy możliwości przeprowadzki do Szwecji w odpowiednim czasie.

Christopher, co sądzisz o Szwecji?

Christopher O'Neill: Szwecja jest fantastyczna. Jest to tak piękny kraj z bardzo przyjaznymi ludźmi. Przeważnie bywałem w Sztokholmie i Olandii, ale mam nadzieję, że teraz będę miał okazję odwiedzać Szwecję trochę częściej.

Wreszcie,najważniejsze pytanie, kiedy będzie ten wielki dzień?

Księżniczka Madeleine: Musimy jeszcze ustalić. Ślub odbędzie się w Szwecji kiedyś w lecie 2013 roku.


Księżniczka otrzymała oszałamiający pierścionek z diamentem Asscher. (sama chciałabym kiedyś taki otrzymać :))  Christopher nie przyjął tytułu królewskiego.


Ślub pary odbył się 8 czerwca 2013 roku. A po ślubie wszystko potoczyło się w zawrotnym tempie, Madeleine bardzo szybko zaszła w ciążę i  20 lutego o godzinie 22.41 w Nowym Jorku, pięć dni przed terminem, urodziła zdrową córeczkę. Wreszcie 26 lutego odbyło się spotkanie z rządem, a król podał imiona Leonor Lilian Maria, księżna Gotlandii. Chrzciny dziewczynki odbędą się 8 czerwca tego roku, w pierwszą rocznicę ślubu pary. 


Jeśli chodzi o moje prywatne przemyślenia, Chris i Maddie tworzą piękną parę i myślę, że są ze sobą szczęśliwi. Patrząc na zaręczyny księżniczki z Jonas'em widzę w niej inną osobę, nie była tak swobodna i odprężona jak z Chris'em. Pomiędzy Nią a Bergstrom'em nie dostrzegało się tego uczucia i wręcz promieniującego szczęścia, którym oddziaływają Madeleine i Chris.     

19 komentarzy

 1. Czy Madeleine oddała Jonasowi pierścionek po rozstaniu? Zawsze mnie ciekawiło jakie są zwyczaje w innych krajach w tej kwestii.;)
  Moim zdaniem Maddie przy Chrisie dojrzała, stała się pewną siebie i swojej kobiecości kobietą. Na zdjęciu z Jonasem oboje wyglądają jakby byli tylko pięknymi dodatkami do drugiej osoby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe pytanie, nie mam pojęcia, poszukam informacji, ale wątpię, że coś znajdę, raczej nie podano takiej informacji ;)

   Usuń
 2. Mi też się wydaje,że są ze sobą szczęśliwi :) No i mają śliczną córeczkę 1 Tworzą z Chrisem bardzo fajną i przyjazną parę ! A co do pierścionka od Chrisa to masz racje jest przepiękny :) A mam pytanie będzie też notka o ślubie Madeleine ?Tak jak było w przypadku Victori i królowej /

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, serię o ślubie Daniela i Victorii również zaczęłam zaręczynami ;)

   Usuń
  2. O to fajnie już się nie mogę doczekać :) A kiedy to będzie ? :)

   Usuń
  3. Moze w niedziele, ale wątpię, ze zdaze napisac ;)

   Usuń
 3. Madeleine miała szczęście, że szybko znalazła miłość życia. Niektórzy nie znajdują, a raczej nie spotykają jej nigdy.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja myślę, że Madeleine była bardzo zakochana w pierwszym narzeczonym. Wydawało się wtedy, że będą razem bardzo szczęśliwi. Informacja o zdradzie zaszokowała chyba wszystkich. Dobrze pamiętam tamten czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie pamięta tamtych czasów :( Znaczy nie interesowałam się kiedyś tym ! Ale wydaje mi się ,że jednak bardziej szczęśliwa jest z Chrisem :) Ale z jej byłym narzeczonym widziałam tylko wywiady i zdjęcia ! Mimo wszystko z Chrisem wydają mi się szczęśliwą i dobraną parą !

   Usuń
  2. Masz rację, to był szok. Zastanawiałam się wtedy co ten chłopak ma w głowie żeby zdradzać osobą tak publiczną jak Maddie, wstyd na prawdę. I nie chodzi o to, że Maddie jest lepsza od każdej innej dziewczyny, ale przede wszystkim jest królewską córką... król musiał być nieźle wściekły za to, że Jonas wystawił jego córkę na takie pośmiewisko... to taki chłystek, widać, że karierowicz.
   Moim zdaniem te zaręczyny z Jonasem to był błąd, to takie zaręczyny w całym zamieszaniu z przygotowaniami do ślubu Victorii, że zaskoczyło to chyba wszystkich...

   Z Chrisem tworzą piękną parę i widać, że facet choć starszy to dojrzalszy i ma poukładane w głowie. Sam zdobył to co ma i widać, że niepotrzebny mu tytuł księcia, by być z Maddie. Uważam, że pokazał, że ma klasę choć był za to krytykowany.

   Usuń
  3. Tak ładnie się zachował nie przyjmując tytułu wiem ,że to mu by przeszkodziło w dalszej karierze lub w ogóle ją uniemożliwiło ale przynajmniej widać ,że nie zależało mu na jej tytule itp...:) A wiesz może ile Chris ma lat ?

   Usuń
  4. widać że Maddie nie była zakochana w Jonasie bo zerwała z nim a 2 lata później juz zaręczyła się z Chrisem. Szybko w porównaniu że z tym pierwszym byla 9 lat

   Usuń
  5. Aha dzięki :) Myślałam ,że jest miedzy nimi większa różnica wieku :) Ale z drugiej strony nie wygląda aż na tyle !

   Usuń
 5. Do Anonimowego z 2 maja 2014 17:24 --> pewnie była zakochana, bo to jednak 9 lat, ale ludzie czasem są ze sobą z przyzwyczajenia i boją się zmian. Widocznie dwa lata wystarczyły, by wiedzieć, że Chris jest więcej wart niż Jonas.
  Znam jeden przypadek: para po 7 latach się rozstała, bo chłopak zauroczył się inną, a każdy już wietrzył ślub i całe szczęście, że do niego nie doszło, potem chciał odzyskać dziewczynę, ale nie udało się, bo wiadomo po takiej akcji i nie zeszli się. Każde ma w teraz swoje życie i dobrze im tak i pewnie niedługo każde z nich znajdzie swoją połówkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Proszę o zgłoszenia do projektu prezentu dla Mary i Frederika:

  http://ksieznakate.blogspot.com/2014/05/prezent-dla-mary-i-frederika.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za bardzo ciekawą notkę,miło powspominać:)Pamiętam lata narzeczeństwa Maddie i Jonsa i wówczas wydawało się że są dla siebie stworzeni,dla mnie było szokiem jak media podały o zerwanych zaręczynach i zdradzie narzeczonego.Wówczas zastanawiałam się jak bardzo musiała czuć się skrzywdzona.Pamiętam zdjęcie z jakiejś konferencji na której była Maddie była bardzo smutna a w oczach miała łzy jak się patrzyło na zdjęcie to żal ściskał serce.Ale na szczęście po bardzo ciężkiej burzy dla Maddie przyszło słońce i po raz drugi znalazła wielką miłość i jest szczęśliwa.Pozdrawiam Danka:)

  OdpowiedzUsuń
 8. W ciążę to ona chyba zaszła przed ślubem :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna notka! Chris i Madeleine tworzą piękną parę, widać, że są ze sobą szczęśliwi :) A suknia ślubna była śliczna!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.