Królewskie życie... - podróże i śmertelnie nudne spotkania - czyli codzienne życie członków monarchii

2014/05/31


Gdy na świat przyszła księżniczka Victoria para królewska postanowiła, zamieszkać Drottningholm, miejscu zdecydowanie bardziej sprzyjające wychowaniu dzieci, niż zimny Pałac Królewski w sercu Sztokholmu.


Rządowi nie spodobał się ten pomysł, panujący monarcha nie mieszkający w Pałacu Królewskim ? W ostateczności parze królewskiej udało się przeforsować sprawę.Od tego czasu, codziennie rano para królewska, opuszcza dom i udaje się do "pracy". Nie zmiennie od ponad trzydziestu lat Szwedzki mogą zobaczyć swego króla w drodze do Pałacu Królewskiego. 


W Drottningholm dzieci pary królewskiej mogły otrzymać choć namiastkę normalnego życia. Codziennie biegały po ogromnych ogrodach przynależących do posiadłości, bawiły się z psami, przeszkadzały gwardzistom i ogrodnikom.   


Wieczorami, para królewska wracała do domu, wtedy, byli już zwykłymi rodzicami, nie parą królewską. Tak samo postąpiła księżniczka Victoria, która wraz z mężem i córeczką postanowiła zamieszkać w Haga Palace, z dala od zgiełku miasta. To tam może zapewnić Estelle choć namiastkę normalności, bez wszędobylskiej prasy. 

    "Podróże członków dynastii, głownie zagraniczne z natury bywają wyczerpujące, choć stanowią znakomite tło dla egzotycznych fotografii, wykorzystywanych późnej w telewizyjnych wiadomościach. Wśród krajowych obowiązków zdarzają się z kolei śmiertelnie nudne, z ciągnącymi się bez końca posiedzeniami - ale biada temu, komu wypsnęłoby się coś innego niż wyrazy zachwytu z powodu uczestnictwa w tym, co się właśnie odbywa.
     Wyłom zrobiła królowa Danii Małgorzata, która w wywiadzie prasowym udzielonym w 2003 roku opowiedziała o realiach swojego zawodu. "Bycie królową wiąże się z niezliczonymi powtórkami - te same uroczystości, te same funkcje, ta sama rutyna rok w roku - mówiła dziennikarzowi Gylesowi Brandrethowi - Czasem człowiek myśli sobie: <<Znowu to samo!>>, ale rodzice nauczyli mnie bardzo przydatnej rzeczy, którą chcę przekazać dwom moim chłopcom. Cokolwiek robisz, rób to świadomie i zaangażuj się. Muszę na przykład wysłuchać mnóstwa nudnych przemówień, ale odkryłam, że nie ma nic nudniejszego, niż nie słuchać nudnych przemówień. Jeżeli słucha się uważnie, rzadko okazują się nudne, jak się z góry wydawało. Możesz się wewnętrznie nie zgadzać. Możesz sobie pomyśleć: <<Mówi fatalnie>>, ale nie wyłączaj się. Jakoś słuchaj. Tak jest dużo lepiej".

Miłościwie Nam panujący...Królewskie rody Europy 
   

***

Pałac poinformował, że w tym roku, 6 czerwca,  wejście do Zamku Królewskiego otworzy księżniczka Madeleine i Jej mąż. W ubiegłym roku zrobiła to Victoria wraz z Danielem i Estelle. 

 

Zamek będzie otwarty od 10 do 17. Będzie można bez opłat zwiedzić pałac, ogrody, muzeum, będzie zapewniona muzyka i zabawy dla dzieci. 

KS-kafe-KH_507x340.jpg

Jest to tradycja związana ze szwedzkim Świętem Narodowym. Następnie cała rodzina weźmie w uroczystościach w Skansen.

12 komentarzy

 1. Bardzo lubię czytać twoje notki ponieważ są bardzo ciekawe i wyczerpujące. Widać że bardzo profesjonalnie podchodzisz do prowadzenia bloga :) tak sobie pomyślałam ze skoro postanowilas pisać też o innych rodach od czasu do czasu to może z okazji ciąży Charlene napiszesz coś na jej temat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może ? Zobaczymy :) Nie zapominajmy jednak, że jest już blog o Char ;)

   Usuń
  2. Tak jest,ale bardzo rzadko pojawiają się tam notatki, czasami ma się ochotę coś skomentować i nie ma gdzie.Podłączam się do prośby wyżej, Twoje wpisy są zawsze wyczerpujące, ciekawe. Nie wiem skąd Ty bierzesz tyle fajnych informacji, jak szukałam info. co nowego w luksemburskiej rodzinie książęcej to nic ciekawego nie znalazłam, a Ty zrobiłaś super notatkę o nich, za którą jestem Ci niezwykle wdzięczna.

   Usuń
 2. świetna notka, już się nie mogę doczekać 6 czerwca :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Char jest w ciąży?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wspaniała wiadomość nie sądzicie ? Trzeba było trochę na to poczekać, ale jednak, będą mieli dziecko. Bardzo się cieszę, uwielbiam Charlene :)

   http://ksieznacharlene.blogspot.com/2014/05/charlene-jest-w-ciazy.html#comment-form

   Usuń
 4. Patent królowej Małgorzaty jest wspaniały i polecam;) Nie ma lepszego sposoby na nudny wykład niż ... słuchanie tego nudnego wykładu. Od razu czas szybciej leci;)

  OdpowiedzUsuń
 5. nawet nie wiedziałam, że w Szwecji jest taka tradycja, że drzwi pałacu są otwierane i można zwiedzać go bez żadnych opłat. ciekawe:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziś o 20.00 specjalna notka, dzięki pomocy autorki bloga o Charlene :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam podobne motto życiowe jak królowa Małgorzata: Nie zastanawiaj się nad tym, co chcesz robić. Rób to, co musisz robić. Sprawdza się świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Królowa Małgorzata zawsze mnie czymś zaskakuje :)
  Ania

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.