Sobota z tiarą - The Connaught Diamond Tiara

2014/05/03Diamond Drop tiara należąca do szwedzkiej rodziny królewskiej jest jedną z najbardziej uroczych, delikatnych tiar w dzisiejszej kolekcji królewskiej. Tiara przybyła do Szwecji w 1905 roku z nową księżniczką tego wspaniałego kraju, Margaret Connaught.


Margaret otrzymała ją jako prezent ślubny od rodziców, księcia i księżnej Connaught i Strathearn. (Ojciec Margaret był synem królowej Victorii i księcia Alberta;. Jej wujem był król Edward VII z Wielkiej Brytanii) A Connaught Diamond Tiara kupił w 1904 roku od Wolff & Co.Margaret nie nosiła diadem na swoim ślubie, ale tiara Connaught zdobiła głowy innych narzeczonych i księżniczek Bernadotte. Księżniczka Christina nosiła diadem w 1974 roku, kiedy wychodziła za mąż za Torda Magnusona. Ale najczęściej ta tiara powiązana jest z księżną Sybillą, matką Christiny (i obecnego króla Karola XVI Gustawa); stąd często nazywana jest potocznie Tiarą Sybilli.

Dziś, tiara jest własnością króla. Przez lata, Królowa Silvia była podstawową osobą nosząca ten diadem, (kilkakrotnie nosiła ją księżna Lilian) następnie coraz częściej nosiła ją księżniczka Madeleine, chociażby na ślubie siostry w 2010 roku. Jednak księżniczka nie czuła się w niej dobrze, m.in. podstawa diademu była owinięta ciemnym materiałem pasującym do włosów królowej Silvii.

Madeleine nosi również kolczyki, krople diamentowe zawieszonych w pętlach będące częścią kompletu, do którego należy również naszyjnik. Wielu sugerowało, że noszenie przez Madeleine kompletu oznacza rychłe przekazanie go w Jej ręce. Czy tak się stało ? Niestety nie wiemy. 

8 komentarzy

 1. Przepiękna tiara. Pasuje do Madeleine, szczególnie teraz kiedy ma ciemne włosy.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna tiara. Na pewno jedna z najładniejszych

  OdpowiedzUsuń
 3. piękna tiara i Madeleine wygląda w niej przecudnie. tak odbiegając od tematu powiem szczerze, że Madeleine o wiele lepiej wygląda w ciemnych włosach niż w tym blondzie co na zdjęciu :) mam nadzieję, że kiedyś jeszcze ją zobaczymy w tej tiarze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. I pomyśleć, że w każdej rodzinie królewskiej tiary ,,przechodzą" z pokolenia na pokolenie i miało je na sobie tyle ważnych osób ;)
  Bardzo mi się podobają tiary, bo są jedyne i niepowtarzalne..nikt już chyba nie robi ,,nowych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca nikt. Podobno Felipe jakiś czas temu zamówił tiarę dla Letizii. Jest nawet zdjęcie diademu, ale Księżna póki co nie miała okazji lub ochoty by ją założyć.

   Usuń
  2. Księżne Mary i Marie z Danii rowniez maja "nowe" tiary ;)

   Usuń
 5. Madeleine wygląda w tej tiarze wspaniale:)
  Nowa Księżna Monako dostała nową w prezencie od męża Księcia Alberta.Pozdrawiam Danka:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Madeleine wygląda pieknie w tej tiarze.uważam też że świetnie jej w ciemnych włosach

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.