Victoria w Sturegatan + więcej

2014/05/01

29 kwietnia, kolo godziny 17.00, księżniczka Victoria została zauważona w Sturegatan.

File:Sturegatan 2008.jpg

Sturegatan to ulica w centrum Sztokholmu w odcinku od Stureplan do Drogi Valhalla, gdzie zamienia się Lidingövägen. Ulica nosi nazwę po szlachetnej rodzinie Sture.


Wzdłuż ulicy znajdują się między innymi Hotel Anglais , Sturecompagniet (jeden z najbardziej znanych klubów nocnych w Szwecji), Sturebadet (centrum odnowy biologicznej i kryty basen), Nobelstiftelseni (siedziba Fundacji Nobla), Cinema Park oraz wiele sklepów.

***

[IMG]

Jak poinformował już wcześniej Szwedzki dwór, księżniczka Leonore będzie miała sześciu rodziców chrzestnych, jednak ich imiona zostaną podane dopiero w dniu chrztu.

Według najnowszych doniesień, księżna Asturii, odrzuciła propozycję zostania jedną z matek chrzestnych księżniczki. Letizia, nie chce uczestniczyć w uroczystości religijnej (księżna jest agnostyczką - wyznaje pogląd filozoficzny, według którego obecnie niemożliwe jest całkowite poznanie rzeczywistości. Czasami agnostycyzm oznacza tylko niemożliwość dowiedzenia się, czy Bóg lub bogowie istnieją, czy też nie. Kościół porównuje agnostycyzm do ateizmu). Książę Filip jest ojcem chrzestnym księżniczki Ingrid Alexandry z Norwegii i księcia Vincenta z Danii, jednak nie uczestniczył w nabożeństwach chrzcielnych ani Ingrid ani Vincenta. Mówi się, że pałac nie podał nazwisk rodziców chrzestnych księżniczki Leonore, ponieważ czekał na odpowiedz księżnej Asturii. Tożsamość chrzestnych zawsze była podawana z wyprzedzeniem. Ciekawe czy to prawda ? Jak myślicie i kogo obstawiacie w roli chrzestnych ?

***

Jutro rano pierwsza notka tematyczna ;)

25 komentarzy

 1. Jeśli to prawda, to dlaczego Letizia nie chce uczestniczyć w nabożeństwie? Do dzisiaj nie wiem, dlaczego Felipe nie był na chrzcie Ingrid Alexandry, ale pamiętam, że nie było też innego ojca chrzestnego - Fryderyka z Danii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z powodu agnostycyzmu.

   Usuń
  2. To widziałam w poście. Pod spodem w komentarzach napisałam, dlaczego mnie to dziwi :)

   Usuń
 2. Letizia i Felipe nie byli na ślubie Madeleine i Chrisa odmówili więc jestem zaskoczona,że Letizia miała by być matką chrzestną.Jeśli miała bym stawiać na kogoś z rodziny królewskiej to prędzej z Duńskiej,Norweskiej lub Greckiej.Pozdrawiam Danka:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja mam pytanie przecież Hiszpańska rodzina królewska jest chrześcijańska czy coś pomieszałam ?

   Usuń
  2. Ja mam pytanie przecież hiszpańska rodzina królewska jest chrześcijańska ?czy coś pomieszałam ?

   Usuń
  3. No właśnie, hiszpańska rodzina królewska jest chrześcijańska. Wiadomo, że Leonor i Sofia mają chrzest. Letizia i Felipe też pokazują się w kościele, kiedy jest potrzeba. Kilka miesięcy po narodzinach Leonor i Sofia miały tradycyjną uroczystość ofiarowania Matce Boskiej.

   Jeśli chodzi o ślub Madeleine i Chrisa, to nie było tak, że Letizia i Felipe odmówili, lecz cała hiszpańska rodzina królewska. Mogli wysłać np. infantkę Elenę, ale stwierdzili, że nie muszą, bo to nie ślub następczyni tronu.

   Usuń
  4. Ja mam pytanie przecież hiszpańska rodzina królewska jest chrześcijańska ?czy coś pomieszałam ?

   Usuń
  5. Sory pomyliłam się :)

   Usuń
  6. dlaczego ciągle pomijana jest RK z Wielkiej Brytanii, nie kojarzę żeby któreś dziecko miało za chrzestnego kogoś z WB. Zna ktoś powód?

   Usuń
  7. Powód jest bardzo prosty i wręcz logiczny. BRK nie utrzymuje kontaktów (poza oficjalnymi) z innymi RK (chyba tylko z Grecką, bo książę Edynburga stamtąd pochodzi). Inne RK utrzymują ze sobą przyjacielskie kontakty. Poza tym np Grecka i Duńska rodzina królewska są rodzinami poprzez królową Małgorzatę i królową Annę Marię, które są siostrami. Królowa Małgorzata jest kuzynką króla Karola Gustawa, a król Konstantyn z Grecji jest bratem królowej Sofii z Hiszpanii. Można by tak dłużej. A wszystko dzięki duńskiemu królowi Christianowii IX i Jego zonie, którzy postanowili wydać dobrze swoje dzieci, stąd prawie na wszystkich dworach obecnie panujących RK są Ich potomkowie. Nie zapominajmy, że np Victoria, Frederik i Haakon są w podobnym wieku i przyjaźnią się od dzieciństwa... A co do bycia chrzestnymi książę Edward jest ojcem chrzestnym księcia Felixa z Danii, a William podawał do chrztu jedno z dzieci księcia Pavlosa (jeśli dobrze pamiętam).

   Usuń
  8. To prawda. Rodziny królewskie, które są ze sobą spokrewnione, utrzymują bliższe kontakty. Skandynawskie trzymają się razem

   Usuń
 3. Ach ci Hiszpanie - gdzie ich królewskie maniery?:)
  Myślę, że wśród rodziców chrzestnych będzie ktoś z trójki: Victoria, Daniel, Karol Filip, poza tym jedna z sióstr Chrisa, ktoś z rodziny królewskiej duńskiej, norweskiej, belgijskiej lub holenderskiej, a może jakieś rodzeństwo cioteczne Magdaleny (chodzi mi o dzieci sióstr króla Karola Gustawa).
  A tak poza tym może ktoś mnie oświeci dlaczego Estelle ma 5 rodziców chrzestnych, a Leonore ma mieć 6?
  Pozdrawiam. Stella H.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu taką podjęli decyzję, nic więcej ;) W tym przypadku nie ma znaczenia pozycja, odgrywana rola, czy miejsce w kolejce do tronu, po prostu tak zdecydowali.

   Usuń
 4. Jestem ogromnie zaskoczona, że ksiezna Letycja jest agnostyczka. Przecież brała ślub koscielny. Czy wtedy byla katoliczka? Proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam dziś, że uczyniła wtedy wyjątek, tak samo w przypadku np Wielkanocy i innych nabożeństw.

   Usuń
  2. No ale to ich cała rodzina nie jest chrześcijańska ? Król i królowa też ?Bo nie rozumiem ! W takim razie po co utrzymują ,że są rodziną chrześcijańską ?

   Usuń
  3. Rodzina jest bardzo religijna. Tylko l
   Letizia nie jest wierząca, oczywiście nie oficjalnie. Czyli uczestniczy
   we wszystkich mszach kiedy jest to konieczne itp. Reszta rodziny jest
   pobożna.

   Usuń
  4. Letizia nie wierzy w Boga? Trochę mnie to dziwi, bo jeśli nie wierzy, to ślub z Felipe był przecież nieważny w świetle Kościoła katolickiego.

   Usuń
 5. Moim zdaniem to nieładnie z jej strony, że odmówiła, bo to w końcu dziecko i żaden problem iść do kościoła przecież. Ja np też nie jestem zbyt wierząca, ale jak trzeba to pójdę i to samo by było gdybym miała zostać chrzestną. Podobno "nie wolno" odmawiać, bo to "nieszczęście" dla dziecka, ale to pewnie jakiś zabobon.
  Letizii nie trawię od jakiegoś czasu i wcale się nie dziwię, że w Hiszpanii jest kryzys monarchii jak sami Hiszpanie są bardzo wierzący, a ich przyszły Król nie jest religijny - pewnie w związku z żoną (choć wiem, ze to nie jedyny powód kryzysu).

  Stawiam na: Victorię (Carl ma już Estelle więc dlatego wezmą Victorię), siostra Chrisa - któraś ze strony matki, któraś z przyjaciółek Maddie, któryś z synów Księżniczki Cristiny, bo jest chrzestną Maddie, któryś z kuzynów z rodziny Królowej Silivi - o ile pamiętam to Maddie jest tam matką chrzestną jakiegoś dziecka, jakiś przyjaciel Chrisa. 3:3 ;) Z rodzin Królewskich - nie sądzę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Padło tu już sporo słów, ale dorzucę jeszcze 3 grosze. Takie doniesienia traktowałabym raczej jako plotki. Na stronach hiszpańskich gazet nie ma nawet najmniejszej wzmianki o propozycji zostania matką chrzestną Leonore. Jest to o tyle ważne, że są wydawnictwa, które z chęcią zrobiłyby z tego faktu sensację by "dopiec" Letizii. Nie przepuściłyby takiej okazji, szczególnie jeśli powodem odmowy byłoby jedynie wyznanie Księżnej. Dodatkowo tak na zdrowy rozum: czy którakolwiek RK, bądź polityk, przy dzisiejszej poprawności politycznej, podałby jako przyczynę odmowy względy religijne? Naprawdę można znaleźć lepsze, budzące mniej kontrowersji powody...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Gazety zaraz by o tym pisały. Poza tym na pewno nie podałaby powodów religijnych, bo przecież równie dobrze mogłaby odmawiać pojawiania się na ślubach królewskich...

   Usuń
  2. Wiecie jakiś powód podała, a jaki inny mogła podać? - szczerze to nic nie przychodzi mi do głowy... i tak uważam, że to wstyd. Tak samo jak nie pojawienie się na ślubie choć jednego członka HRK z uwagi na to, że nie jest to następczyni tronu, a przepraszam William jest następcą? - nie jest jeszcze i sporo poczeka, może i jest drugi, ale nie przesadzajmy, a na ślubie byli... także coś tu nie gra.
   Mogła podać powody religijne o to był pewnie mocny argument dla Maddie i całej rodziny żeby jej nie brać. Także to może być prawda.

   Usuń
 7. Jakoś mi się nie chce wierzyć w te doniesienie o Letizii: raz, że w ogóle Madeleine brała ją pod uwagę jako matkę chrzestną dla córki i dwa, żeby Letizia odmówiła. Zdziwiło mnie też, że Letizia jest agnostyczką, brała przecież ślub kościelny i co by to miało znaczyć, że "uczyniła wyjątek"? Skoro uczyniła wyjątek dla Felipe (hiszpańska rodzina królewska uchodzi za bardzo wierzącą, katolicką), to mogła i teraz - po co psuć kontakty ze szwedzką monarchią. Coś mi tu nie gra.
  Obstawiam, że chrzestnym będzie Daniel i ktoś z norweskiej albo duńskiej rodziny królewskiej: może Mary albo książę Haakon ;)

  alessandra
  http://studia-parla-ama.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.