Wywiad z księżną Stephanie i księciem Wilhelmem

2014/06/25


Jak wspominałam kilka dni temu Wilhelm i Stephanie udzielili wywiadu telewizyjnego. Możecie go obejrzeć tutaj. Dwór Wielkiej Rodziny Książęcej wydał z tej okazji kilka nowych zdjęć pary.


DC (Deborah Ceccacci): Dobry wieczór, monsieur!

W (książę Wilhelm): Dobry wieczór!
DC: Dobry wieczór, pani!

S (księżna Stephanie): Dobry wieczór!

DC: Ostatni raz mieliśmy szansę na rozmowę z Panem przed wielkim weselem około półtora roku temu. W międzyczasie wiele się wydarzyło. Co pan doświadczył od tamtego czasu i jak żyje teraz?

W: Myślę, że dobrze. Nawet jeśli to było półtora roku, nadal mam bardzo silne wspomnienia z naszego ślubu. Dla nas to była niezapomniana chwila mogliśmy świętować z mieszkańcami Luksemburga. Entuzjazm jakiego doświadczyliśmy w ten dzień był wielkim darem dla nas, to jest coś, co zostanie z nami do końca życia.

DC: Jak to było dla ciebie, Pani? Jak wspominasz swój ślub?

S: Myślę, że się zgadzam. To wspaniałe wspomnienia, coś czego nigdy nie będę w stanie zapomnieć.


DC: Jakie rzeczy wydarzyły się od ślubu ?

W: Zrobiliśmy dużo od naszego ślubu. Nawiązaliśmy dużo kontaktów z różnymi firm w Luksemburgu, jak i za granicą. Jednak nasze wizyty w różnych częściach kraju zrobiły największe wrażenie. Myślę, że to było bardzo ważne także dla mojej żony, aby odkryć wszystkie różne części Luksemburga i jego ludzi, różnorodność, która nas wzbogaca. To było cudowne, że przeżyliśmy ten sam entuzjazm co na naszym ślubie, podczas wszystkich tych wizyt na terenie całego kraju.

DC: Po ślubie hrabina stała się księżniczką i żoną Następcy Tronu. Jak za klimatyzowałaś się w nowej roli?

S: Myślę, że największą różnicą była zmiana z bycia osobą prywatną w osobę publiczną. Oczywiście potrzebuje trochę czasu, by się za klimatyzować, aby odkryć ten kraj i ludzi, nauczyć się języka - co było nieco trudne - ale myślę, że Luksemburski idzie mi coraz lepiej. Nie można dowiedzieć się, jak być księżniczką, to musi pochodzić z serca. 


DC: Niedługo rozpoczną się obchody Święta Narodowego. Można powiedzieć, że te festiwale są dla Wasważne, jak Para Wielkoksiążęcej?

W: Dla nas to naprawdę jest najważniejszy moment w roku. To jest moment, kraj świętuje razem i możemy świętować razem z nim. Świętuje cały kraj Luksemburczycy i nie-Luksemburczycy. Wielu Luksemburgów mieszkających za granicą wracają do domu z tej okazji. To więcej niż jeden dzień dla dobrej zabawy. Możemy również szczęśliwie spojrzeć na kraj i świętować razem naszą wspólną tożsamość.

DC: Ostatni narodowy dzień był dla ciebie, pani, pierwszy w roli księżnej.Jak to przeżyłaś?

S: Oczywiście byłam podniecona - podekscytowana, ciekawa i czekałam - jak wszystko pójdzie i co się stanie. I w żaden sposób nie byłam rozczarowana, ale bardzo szczęśliwa, świętując razem z ludźmi w Colmar-Berg, Esch-sur-Alzette. To było bardzo miłe, świętowanie z ludźmi, a nie bycie na zewnątrz jako widz. To było wspaniałe.

DC: Nie urodziłaś się w Luksemburgu, ale stałaś się jego obywatelką. Czy możesz powiedzieć, co narodowy dzień oznacza dla Ciebie?

S: Znaczy generalnie... narodowy dzień jest bardzo ważną częścią życia narodu i jego obywateli. Jako obywatelki Luksemburga, narodowy dzień odgrywa również ważną rolę w moim życiu.

DC: Jaki będzie wyglądał Twój kalendarz na najbliższe dni ? A czego najbardziej nie możesz się doczekać?

W: Myślę, że najbardziej nie mogę się doczekać bezpośredniego kontaktu z ludźmi i wielu wspaniałych chwil z nimi. Będziemy mieli napięty harmonogram, który zaczyna się od wizyty w Esch wieczorem, wtedy będziemy mieć paradę i fajerwerki, co jest także czymś, czego nie możemy się doczekać. Jutro będziemy mieli dobre Święto z nowym programem, począwszy od ceremonii cywilnej i kontynuowanej wojskową paradą, następnie mszą i galą wieczorem, gdzie mamy okazję spotkać wielu różnych ludzi. 


DC: Wspomniał Pan o nowym harmonogramie Święta Narodowego, wygląda trochę inaczej w tym roku, co o tym myślisz.

W: To jest coś, czego jesteśmy bardzo ciekawi i na co oczekujemy.

DC: Cała Rodzina Wielkiego Księcia ma napięty harmonogram w ciągu tych dwóch dni. Czy to również oznaczać stres dla Ciebie?

W: Myślę, że jest to dla nas ekscytujący czas związany z jakimś pozytywnym stresem.

DC: Narodowy dzień jest ekscytującym czasem, ale również niedawno świętowaliście ekscytujący moment w rodzinie. Twój brat książę Félix niedawno został ojcem, jak przeżyliście ten moment?

W: To był wspaniały moment dla nas. Mamy teraz jeszcze jednego członka naszej rodziny.Zarówno mój brat i moja szwagierka są bardzo szczęśliwi, promienieją z radości. To tylko dodatkowy powód do świętowania trochę bardziej.

DC: Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę wspaniałego Święto Narodowego!

W: Dziękuję bardzo!

S: Dziękujemy!


Wizytę Holenderskiej Pary Królewskiej, możecie śledzić tutaj.

Dwór udostępnił kolejne zdjęcia:

4 komentarze

 1. Wilhelm jest strasznie roześmiany na tych zdjęciach. Stephanie jest jakby bardziej stonowana w wyrażaniu emocji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, zaraz sobie obejrzę wywiad :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że te oficjalne fotki takie spod ps wyszły... to drugie takie jakieś mało naturalne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja ostatnio zainteresowałam się Stephanie i szukałam trochę informacji o niej, zaręczynach :)
  Ania

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.