Victoria i Daniel na wręczeniu nagrody Årets Svensk i Världen + Estelle idzie do przedszkola

2014/08/21

svenskdam.se

Wczoraj, para książęca wzięła udział we wręczeniu nagrody Årets Svensk i Världen. Księżniczka osobiście przekazała gratulacje i wręczyła bardzo nowoczesną statuetkę Martinowi Lorentzon'owi współtwórcy serwisu muzycznego Spotify.

svenskdam.se

Wręczenie, od 1988 roku, odbywa się co roku w sztokholmskim Grand Hotelu. Najpierw para Victoria i Daniel wzięli udział w lunchu, następnie miała miejsce część oficjalna, z której nagranie możecie obejrzeć tutaj

kungahuset.se

Organizacja Svenskar i Världen (szwedzki w świecie) zajmuję się 550 tysiącami emigrantów ze Szwecji, którzy zdecydowali się na opuszczenie Jej granic.  Została założona w 1938 roku i została nazwana Utlandssvenskarnas (stowarzyszeniem szwedów za granicami). Jej zadaniem było wspieranie Szwedów, ciężko pracujących aby wrócić do ojczyzny przed rozpoczęciem II WŚ. W 1988 roku podczas 50. rocznicy założenia organizacja zmieniła nazwę na obecną. 


Spotify zostało stworzone w 2006 roku, jako pierwszy muzyczny serwis oferujący swoim użytkownikom dostęp do muzyki w strumieniu za pomocą oprogramowania dostępnego dostosowanego do systemów operacyjnych Linux, Microsoft Windows i Mac OS X. Pozwala on na słuchanie na żądanie muzyki z wielu wytwórni płytowych, zarówno tych wielkich, jak i tych bardziej niezależnych. 


Na tę okazję Victoria wybrała, nową neonową sukienkę od Karen Millen i beżowe szpilki LK.Bennett. 

kungahuset.se, wikipedia, svenskdam

***


Na początku tygodnia pojawiły się plotki, że Estelle już w tym roku pójdzie do przedszkola. Teraz jest to już oficjalne, w najbliższy poniedziałek, 25 sierpnia, zacznie uczęszczać do Äventyret w Danderyd na przedmieściach na północ od Sztokholmu, około 10 km od Haga Palace. 

http://www.aventyret.nu/
Placówka powstała w 1992 roku i uczęszczają do niej dzieci w wieku od 1 do 6 lat. Przedszkole mieści się w stuletnim domu z ogrodem, w pobliżu pięknej przyrody.

hus.jpg
http://www.aventyret.nu/

W poniedziałek para książęca jak inni rodzice odprowadzi swoją dwu i pół-letnią córeczkę do przedszkola. Na ten dzień placówka zaplanowała lunch na świeżym powietrzu, gdzie Estelle spotka nowych i starych przyjaciół. 

Jak informuje dalej, Margareta Thorgren, Victoria i Daniel otrzymali rekomendacje od znajomych odnośnie tego przedszkola i zainteresowali się projektem pedagogicznym Ur och Skur, który jest tam prowadzony.
Program ten daje dzieciom wiedzę o przyrodzie i świecie zewnętrznym. 

plakat-framsida.JPG
http://www.aventyret.nu/

 Ur och Skur -pedagogy opiera się na przekonaniu, że dzieci uczą się poprzez zabawę i ruch. A więc większość czasu spędzą na zewnątrz szkoły, gdzie dzieci zaspokoją swoją naturalną ciekawość, co pomoże im w nauce wielu nowych rzeczy. 

Äventyret jest przedszkolem, gdzie dzieci potrzebują ciepłych ubrania, a najmłodsze z nich śpią na zewnątrz. Plecak jest używany jako narzędzie pracy, a podczas wielu atrakcji na świeżym powietrzu dzieci powinny mieć wcześnie przygotowane w domu jedzenie. 

 Dzieci są tam dzielone na małe grupki, a zajmują się nimi oczywiście przeszkoleni nauczyciele. Placówka ma również certyfikat Zielonej Flagi, co oznacza, że aktywnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju. 

knopp-farg.jpg
http://www.aventyret.nu/

Estelle z pewnością znajdzie się jeszcze w grupie dla najmłodszych 1-2 letnich dzieci i będzie należała do grupy Skogsknopp. Tak więc jak czytamy na stronie przedszkola, będzie odkrywała naturę, czasami po prostu leżąc na trawie i oglądając mrówki. W placówce na otwartym powietrzu, ważne jest, aby dzieci odkrywały nowe rzeczy, zdobywały doświadczenie i kształtowały swój charakter, aby móc swobodnie rozmawiać i bawić się z innymi dziećmi i dorosłymi.

Skogsknytte.jpg
http://www.aventyret.nu/


Możliwe jest jednak, że zacznie uczęszczać do grupy dla trzylatków "Skogsknytte",  tutaj dzieci uczą się odpowiedzialności za swoje rzeczy oraz z pomocą biedronki Mary, wędrują do wyznaczonych bramek, gdzie będą rozkoszować się naturą i uczyć się szanowania zwierząt i roślin. Jak informuje rzeczniczka dworu, para książęca jak wszyscy rodzice będzie zaangażowana w przedszkolu. Estelle będzie tam uczęszczać w dni powszednie. Para książęca bardzo chciała, aby księżniczka tak jak inne dzieci chodziła do przedszkola. Jako, że uczęszczają tam lub w tym roku zaczną, dzieci przyjaciół pary, Estelle będzie miała przy sobie znanych już Jej przyjaciół oraz z pewnością pozna nowe dzieci.

Osobiście nie mogę się doczekać, aby zobaczyć Estelle pierwszy raz z plecakiem, szczególnie, iż mamy pewność, że zdjęcia się pojawią, dwór sam wybierze przedstawicieli prasy oraz fotografów ze zgłoszeń nadesłanych na dwór, tak aby nie robić zbyt dużego zamieszania i uszanować prywatność rodziny książęcej, innych dzieci oraz ich rodzin.


Poza tym zajrzyjcie do kalendarza, we wtorek do pary królewskiej oraz Vic i Daniela dołączą Madeleine i Chris, poza tym kolejny raz razem tą szóstkę zobaczymy 8 września :)

***

Kolejną notkę tematyczna przewidziałam na jutro.

11 komentarzy

 1. Jak ten czas leci Estelle idzie już do przedszkola, nie mogę uwierzyć !! :) Z pewnością pojawi się masa pięknych zdjęć.

  Vic wyglądała pięknie na wręczeniu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chrisitan z Danii gdy szedł do przedszkola, jaki on był malutki i słodki:

  http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-christian-of-denmark-arrives-with-his-parents-prince-news-photo/73715890

  Też się nie mogę doczekać, Estelle z pewnością będzie ślicznie wyglądać, program tego przedszkola trochę mnie zdziwił, jednak brzmi bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a to mały William :) http://media.cmgdigital.com/shared/img/photos/2012/06/21/b6/ec/AP8509241280.jpg

   Usuń
 3. Śliczna ta neonowa sukienka :)
  Ja też już nie mogę doczekać się zdjęć małej Estelle z plecakiem.
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podoba, że w Szwecji już tak małym dzieciom organizuje się naukę w przedszkolu i to w sposób spędzania go na świeżym powietrzu i poznawania świata :)
  Jestem ciekawa reakcji Estelle na 1 dzień w przedszkolu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że wysyłają Estelle do przedszkola i że będzie miała kontakt z innymi dziećmi, bo na razie nie zanosi się na to, żeby miała rodzeństwo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Też jestem ciekawa zdjęć Estelle z dnia pójścia do przedszkola. Na pewno będą śliczne.:) Idea przedszkola godna propagowania.:)

  OdpowiedzUsuń
 7. już się nie mogę doczekać zdjęć Estelle z pierwszego dnia w przedszkolu :) mała na pewno będzie miała dużo zabawy i nauczy się wielu ciekawych rzeczy, choć zapewne i tak widziała więcej w życiu niż jej rówieśnicy:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Estelle jest rezolutną i śmiałą dziewczynką i na pewno świetnie poradzi sobie w przedszkolu. Też z niecierpliwością czekam na zdjęcia z poniedziałku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Victoria bardzo schudła.

  OdpowiedzUsuń
 10. Viktoria ma śliczną różową sukienke a Estelle jest słodka

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.