Otwarcie Parlamentu i wieczorny koncert

2014/09/30


Dzisiaj, niemal cała rodzina królewska przybyła na uroczyste otwarcie parlamentu. W tym roku zabrakło jedynie księżniczki Madeleine i Jej męża, Christoper'a. Para wraz z córeczką wróciła już do Nowego Jorku , szczególnie ze względu na szereg spotkań Childhood Foundation i szczyt ONZ. Jak podała rzeczniczka dworu, rodzina planowała wrócić na otwarcie parlamentu, jednak uznała, że wielogodzinna podróż była by zbyt męcząca dla kilkumiesięcznej Leonore. Dzisiaj, księciu Carlowi Philipowi, pierwszy raz oficjalnie towarzyszyła narzeczona, Sofia Hellqvist. Jak twierdzą szwedzkie media przyszła księżna zaliczyła ten trudny sprawdzian na piątkę z plusem. 

Swedish Royal Family attend church service at the Cathedral of Stockholm, Stockholm in accordance with the opening of the Swedish Parliament.

Zgodnie z tradycją dzień rozpoczyna się nabożeństwem w Katedrze w Sztokholmie (miejsce ślubu Victorii i Daniela). Od 2007 roku msza ma charakter międzywyznaniowy i uczestniczą w niej wyznawcy różnych wspólnot religijnych. 


Po tym rodzina królewska przejeżdża powozami do Parlamentu, gdzie ma miejsce najbardziej oficjalna część. Najpierw odegrany zostaje hymn narodowy " Du gamla, du fria". Król oficjalnie otwiera sesję parlamentu przemówieniem, po czym zasiada w "pierwszym rzędzie", gdzie swoje miejsca zajmują m.in. królowa Silvia, księżniczka Victoria, książę Daniel i premier. 


Młodsze dzieci pary królewskiej zasiadają w oddzielnej loży. 


Na koniec rodzina królewska powozami przejeżdża do Zamku Królewskiego, zobaczymy ich wieczorem na komcercie. 


Zgodnie z niepisaną tradycją, panie oddały hołd trybunałowi ubierając się na biało-czarno.  


Księżniczka Victoria wybrała sukienkę, którą widzieliśmy podczas tegorocznej podróży zagranicznej do Islandii.


Koncert:
19 komentarzy

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Vic wygląda świetnie, Sofia też ma ładny komplet i nakrycie głowy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy pamiętacie ale jak Madie była zaręczona z Chrisem, to oni siedzieli całkiem osobno na otwarciu parlamentu, a Sofia siedzi jakby nie było koło następczyni tronu... dla mnie to super - bo choć kiedyś nie byłam przekonana do Sofii teraz ją bardzo lubię i myślę, że będzie "niezwykłą' księżną...

  OdpowiedzUsuń
 5. To nie było otwarcie parlamentu :) Wydaje mi się że wiem o jaką okazję Ci chodzi. Niestety taka jest etykieta, mąż Madde nie przyjął tytułu więc nie mogą siedzieć obok RK :)

  OdpowiedzUsuń
 6. nie moge sie przekonac do tej Sofi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również. Bardziej godnej zostania żoną księcia już w Szwecji nie mieli?

   Usuń
  2. A czy my żyjemy w średniowieczu żeby książę musiał poślubić kogoś godnego ? Niestety miłość nie wybiera, z powodu jej przeszłości Carl miał się skazać np. na samotność (nawet jeśli znalazłby sobie kogoś) czy po prostu bycie nieszczęśliwym? zakochał się, ani my, ani Szwedzi, ani para królewska, ani nawet Carl czy Sofia nie mogą nic na to poradzić. Moim zdaniem Sofia będzie dobrą księżną, która będzie coś robiła, a nie uśmiechała się raz na ruski rok do obiektywu ;)

   Usuń
  3. Masz rację nie uśmiecha się raz na ruski rok do obiektywu,bo robi to często lubi być w centrum uwagi.Królowa Sylwia i księżniczka Victoria bardzo ładnie wyglądają a książę Carl Filip przystojny jak zawszę.

   Usuń
 7. Szkoda, że nie ma Madde i Chrisa, ale Vic i Sofia świetnie wygląda ;P

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkie panie pięknie wyglądały

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się, że panie wyglądały świetnie. Bardzo podoba mi się stylizacja Victorii z Parlamentu, z teatru trochę mniej. Jak na mój gust przekombinowana.
  Stylizacje Sofii świetne, choć zastanawia mnie czy czarna spódnica nie jest zbyt krótka?

  OdpowiedzUsuń
 10. Sukienka Victorii z teatru to jakiś dramat! Wór pokutny obszyty cekinami! Ona chyba naprawdę jest w ciąży, bo innego wytłumaczenia nie ma na tej ostatnie worki!

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podobają mi się te stylizacje Sofii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sliczne pasemka na wlosach -zmiana na lepsze,bo w czarnych wlosahc byla mega ponura

   Usuń
 12. sofie ma pasemka i rozjasnila dzieki temu sobie twarz,ladniej wyglada z pasemkami ..zmiana na duzy plus

  OdpowiedzUsuń
 13. Sofie ma ombre czy pasemka na wlosach?

  OdpowiedzUsuń
 14. Stylizacje pań na piątkę z plusem. No może trochę ten sweter Vic z koncertu nie.
  Ania

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.