Szwedzka Rodzina Królewska i wręczenie nagród Nobla

2014/11/23

10 grudnia ma dla Szwedów i ich rodziny królewskiej specjalne znaczenie. Tego dnia w 1896 roku w śródziemnomorskim kurorcie San Remo w wieku sześćdziesięciu trzech lat zmarł na udar bogaty i sławny chemik Alfred Nobel. W San Remo spędził pięć ostatnich lat życia.
Pacyfista, poeta,ekscentryk, zasłynął wynalezieniem dynamitu, który miał służyć tylko celom pokojowym, ale - ku jego przerażeniu - okazał się dużo bardziej przydatny w czasie wojny. I tak, po części dla uspokojenia sumienia, po części dla chwały nazwiska, sporządzając w 1895 roku testament, Nobel zdecydował się przeznaczyć ogromną część swego majątku, dziś równowartość około 250 milionów dolarów, na ustanowienie nagród za osiągnięcia w nauce, literaturze i za działalność na rzecz ogólnoświatowego pokoju. Pierwsze nagrody przyznano w 1901 roku po pewnych sporach ze spadkobiercami Nobla i z francuskimi władzami podatkowymi, by wydarzeniu dodać prestiżu, wręczał je następca tronu książę Gustaw.


Ponad sto lat później skromna początkowo, lokalna skandynawska uroczystość przerodziła się w najbardziej prestiżową galę tego rodzaju na świecie - a także kulminacyjny moment w kalendarzu szwedzkiej monarchii. Kiedy w sztokholmskiej sali koncertowej gromadzą się laureaci w dziedzinie literatury, medycyny, fizyki, chemii i ekonomii - tę ostatnią dodano w 1969 roku - dyplomy i medale wręcza im teraz prawnuk Gustawa, Karol XVI Gustaw. Król wraz z rodziną zajmuje teże honorowe miejsca na wystawnym bankiecie na 1300 osób - w tym 250 studentów - organizowanym tego samego dnia w sztokholmskim ratuszu. I salę, i ratusz zdobią wspaniałe dekoracje z kwiatów sprowadzanych z San Remo. 
Szwedzkie media zachłystują się galą, gazety informują, ile piersi gołębich i ogonów homarzych zjedzono, ile wypito butelek wina i szampana, a ostatnio reporterzy na bieżąco wpisują od stolików swoje relacje na blogach i Twitterze. Mniej uwagi poświęca się starszym paniom i panom uhonorowanym za cenne, choć często niezrozumiałe akademickie osiągnięcia niż przybyłym celebrytom - głównie córkom króla, Następczyni Tronu księżniczce Wiktorii i Jej pięknej młodszej siostrze Madeleine. Jakie wieczorowe suknię miały na sobie jaką biżuterię wybrały z różowej kolekcji Bernadotte'ów - przynajmniej do ślubu Wiktorii w czerwcu 2010 roku - jacy mężczyźni wystąpili u ich boku. 


Królowa Silvia

Powyżej suknia z 1976 roku, którą królowa Silvia uważa za bardzo ważną, ponieważ wtedy ukrywała, że spodziewa się pierwszego dziecka.

W tej sukience bardzo starałam się coś ukryć! Czekałam, w rzeczywistości, na Następczynię Tronu, ale o tym wiedzieliśmy tylko król i ja. To dla mnie bardzo wyjątkowa suknia. 
1976

Na stronie Nagród Nobla możemy obejrzeć wszystkie kreacje noszone przez królową - KLIK!

 Księżniczka Victoria
W ubiegłym roku Victoria nie uczestniczyła we wręczeniu Nagród Nobla z powodu uroczystości związanych z pogrzebem Nelsona Mandeli.

Księżniczka Madeleine:
W 2010, 2011 i 2013 roku Madeleine nie uczestniczyła we Wręczeniu Nagród Nobla.

Miłościwie Nam panujący, kungligamoddeblogen

5 komentarzy

 1. Wiktoria to jednak kopia mamy :D Teraz dopiero uderzyło mnie to podobieństwo:P

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, można sobie sprawdzić, jaką świetna figurę ma Królowa na przestrzeni tylu lat.
  Victoria najładniej wyglądała w 2004, 2005 i 2009.
  Madeleine w 2006 i 2012.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się sukienka Victorii z 2001 i 2008 roku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już nie mogę się doczekać tegorocznej ceremonii

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej podobają mi się stylizacje Madeleine, ale tak ogółem, gdyż gdybym miała się czepiać, to u każdej z tych pań znajdę coś, co mi się nie spodoba :D

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.