Rodzina Królewska na gali Szwedzkiej Akademii Nauk

2014/12/20Dzisiaj późnym popołudniem rodzina królewska przybyła na formalne zebranie Szwedzkiej Akademii Nauk w Börshuset (Giełdzie Papierów Wartościowych). Niestety w tym roku, zgodnie z życzeniem organizatorów, wydarzenie to nie jest transmitowane w telewizji.

Szwedzka Akademia Nauk została założona w 1786 roku przez króla Gustawa III i miała za zadanie, promować język szwedzki i szwedzką literaturę. Od 1901 roku dzięki Akademii Nauk przyznaje si również Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Szwedzka Akademia tradycyjnie kończy rok swojej pracy w Börshuset - Sali Giełdy Papierów Wartościowych, 20 grudnia każdego roku. Tego dnia, niepełna trzysta lat temu, Gustaw III wydał szczególne wskazówki dot. scenicznych aspektów tej uroczystości, które przestrzegane są do dnia dzisiejszego.  Monarcha ten szczególnie upodobał sobie wystąpienia teatralne i przepych i pompatyczność, które kojarzyły mu się z monarchią.

kungahuset.se /2012 

Dlatego też na jednej ze ścian wzniesiono platformę w której zasiadają członkowie rodziny panującej, tradycyjnie znajduje się tam osiemnaście specjalnie ponumerowanych i tapicerowanych krzeseł. Podium okalają balustrady, tapicerowane ciemno-niebieskim materiałem ze złotymi koronami. 

stockholmskallan.se / przygotowania do zebrania Szwedzkiej Akademii Nauk/ 19 grudnia 1950 roku

Pod podium ustawiony zostaje stół dla członków Szwedzkiej Akademii Nauk. Na przeciwko rodziny królewskiej może zasiąść do 500 osób. Większość tych miejsc jest zarezerwowana dla najlepszych urzędników administracji publicznej i wybitnych przedstawicieli życia kulturalnego kraju.

sverigesradio.se

Drzwi do sali obrad zostają otwarte punktualnie o 17.00, goście wchodzą po kolei zgodnie z wcześniej spisaną listą. Ostatni na miejsce przybywają członkowie rodziny królewskiej. Gdy wszyscy zasiądą już w swoich fotelach Dyrektor Szwedzkiej Akademii Nauk uderzenie młotkiem i oznajmia: "Akademien sammanträder" (Akademia została otwarta).

Następnie odbywa się oficjalna kolacja w której w tym roku weźmie udział para królewska oraz księżniczka Victoria i książę Daniel.Królowa Silvia tradycyjnie, jak każdej zimy, nosi dobrze już Nam wszystkim znane futro. Pod spodem możemy dojrzeć noszoną już wielokrotnie czarną suknię.Wydaje mi się, że strój Victorii pochodzi od Idy Sjostedt. Małą srebrną torebkę widzieliśmy już na ceremonii wręczenia Nagród Nobla.Dzisiejszego wieczoru wszystkie oczy skierowane są na księżniczkę Madeleine i Jej męża Christophera, którzy spodziewają się narodzin drugiego dziecka w lecie przyszłego roku. Księżniczka ma na sobie suknię By Malina, którą nosiła na początku pierwszej ciąży, podczas koncertu z okazji 40-lecia panowania swojego taty, króla Karola Gustawa. Futro również pochodzi od tej samej marki.Sofia ma na sobie suknię By Malina oraz buty Manolo Blahnik.

sofia-carl-philip-madeleinesofia-carl-philip-ttchris-madeleine-tt

expressen svenskdam

10 komentarzy

 1. Sofia dzisiaj wygląda bardzo elegancko i wytwornie, jest bardzo piękna, szczególnie z poważnym wyrazem twarzy. Madde wygląda na prze szczęśliwą, a suknia Victorii kojarzy mi się z księżną Mary :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również kojarzy się z Mary, ale ona ubrała wtedy komplet w kolorze jasnego różu :)

   Usuń
 2. Tak mi się wydawało, że znam skądś suknię Madeleine. Stylizacja Victorii podoba mi się najbardziej, piękny strój

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziś oczy skierowane oczywiście są na księżniczkę Madeleine i jej ciążę.Wydaje mi się że ma założoną tą samą sukienkę co z okazji 40-lecia na tronie jej ojca,wówczas też była w ciąży z córeczką.Królowa Sylwia i księżniczka Victoria wyglądają bardzo dostojnie.A panowie prezentują się bardzo przystojnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Madde i Jej stroju jest już w poście :)

   Usuń
 4. Vic coraz częściej wybiera takie "księżniczkowe" stroje, bardzo mi się podobają, Madde też pięknie wygląda, wręcz promienieje, a Sofia dzisiaj wygląda bardzo elegancko i wytwornie, tak jak już ktoś napisał.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem Sofia wygląda świetnie:D

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem wszystkie trzy panie - nie wiem jak Królowa, bo ma futro na sobie, wypadły pięknie. Dużo lepiej niż podczas wręczenia narody Nobla.
  Chris chyba niezbyt komfortowo się czuje jak wszyscy na niego patrzą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sukienka Sofii skojarzyła mi się z Kate.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.