Szwedzki stół, czyli "Orzeł i Trzy Korony"


Król Szwecji Karol XVI Gustaw i jego żona królowa Sylwia otworzyli w Warszawie wystawę "Orzeł i Trzy Korony". Do Polski przylecieli tylko na kilka godzin.

To był prawdziwy potop szwedzki: Szwedzi na Zamku - wśród nich ci najznamienitsi, czyli królewska para, Szwedzi na portretach i Szwedzi przed Zamkiem, a dokładnie ich pierwszy przedstawiciel na polskim tronie, czyli Zygmunt III Waza, który z kolumny na Placu Zamkowym dumnie spogląda na swoje dzieło. To on rozbudował Zamek Królewski i przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. I to on wytrwał na na postawionej przez jego syna, króla Władysława IV kolumnie, choć podczas potopu najpierw chciano ją wysadzić, potem do niej strzelano, a ostatecznie chciał ją wywieźć do Petersburga car Piotr I. I choć stosunki polsko-szwedzkie to nie tylko "małżeństwa na szczycie" (Wazowie zasiadali na polskim tronie przez 80 lat i zasłynęli jako mecenasi sztuki), ale też krwawe wojny i konflikty, podczas otwarcia królowały pacyfistyczne nastroje.    

Szwedzką parę przyjęli na Zamku dyrektor Andrzej Rottermund, minister kultury Andrzej Celiński i marszałek sejmu Marek Borowski (prezydent Kwaśniewski z małżonką byli z oficjalną wizytą w Ameryce Południowej). 

Jeszcze nigdy nie było u nas tak szerokiej prezencji wzajemnych relacji od XVI do XVIII wieku. "Orzeł i Trzy Korony" to aż 400 eksponatów, w tym pochodzący z warsztatu Rubensa słynny portret konny "niemego diablęcia ze Szwecji", czyli Zygmunta III (był wyjątkowo uparty i małomówny) i zbroja Zygmunta Augusta. 150 eksponatów ze szwedzkich królewskich zbrojowni, skarbców i bibliotek przeprawiono przez morze. Jest wśród nich biała i palna, chorągwie, medale i słynna Rolka Sztokholmska, czyli długa na 15 metrów, namalowana na rolce papieru akwarela. Trafiła do Szwecji prawdopodobnie jako łup wojenny z czasów potopu. Wróciła do nas z inicjatywy premiera w 1975 roku.

Król Karol Gustaw i królowa Sylwia podczas wizyty w Polsce, 2002 r.

Po obejrzeniu wystawy królewska para udała się na krótki odpoczynek do Belwederu, a stamtąd na obiad do Pałacyku Sobańskich. Serwowano oczywiście dania "ze spiżarni szwedzko-polskiej".

Beata Sadowska

Wizyta miała miejsce 8 kwietnia 2002 roku, możecie o niej przeczytać także tutaj, tutaj i tutaj.

Myślę, że ten krótki artykuł będzie dla Was ciekawym wprowadzeniem do krótkiej wizyty Victorii w Oświęcimiu 27 stycznia ( szczęśliwym trafem, tego samego dnia blog będzie świętował pierwsze urodziny). 

Podczas obchodów zapowiedziała juz swoją obecność także Holenderska i  Belgijska Para Królewska, możemy się spodziewać jeszcze większej ilości znamienitych gości.

20 komentarzy

 1. Fajny pomysł na post, fajnie gdyby para królewska bądź jeszcze lepiej Vic i Daniel przybyli z prawdziwą wizytą państwową :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. para królewska z tego co pamiętam była w Polsce w maju 2012 roku :) prezydent Komorowski wsławił się wtedy nieuwagą-zabraniem królowej kieliszka...

   Usuń
  2. Widać nie czytał postu pt. "Jak zostać perfekcyjną księżniczką?" :P

   Usuń
  3. Haha, no i poplułam herbatą monitor ;D

   Usuń
  4. W takim razie przepraszam Ciebie i Twój monitor :P

   Usuń
 2. A mnie szlag trafia bo ni cholera nie pomoże, żebym była w Oświęcimiu 27 stycznia. Chce tam być może nie tyle ze względu na obecność Victorii jak mojego fioła na punkcie Holocaustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fioł na punkcie Holocaustu? I jeszcze '':)''? Aha... Bez komentarza. ...

   Usuń
  2. Pewnie chodziło autorce komentarza o samą tematykę z tym związana. Bardzo dobrze, że wielu ludzi interesuje się tym tematem, chociaż po to by przekazywać tę wiedzę dalszym pokoleniom aby nic takiego się nie powtórzyło.
   Ponadto uważam, że każdy Polak powinien raz w życiu odwiedzić Auschwitz.

   Usuń
 3. tak sobie czytam i myslę , że to dzisiaj przyjechali dopiero tam ostatnie zdanie na dole 2002 hhahaha

  OdpowiedzUsuń
 4. Napiszesz mi o kto wygrał głosowanie na najładniejszy pierścionek zaręczynowy ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście Madde, na drugim miejsvu Sofia, zapomniałam podać link do specjalnej zakładki, którą stworzyłam :)

   http://ksiezniczka-victoria.blogspot.com/p/stylizacja-miesiaca.html

   Odnośnik znajdziecie w kategorii Inne :)

   Usuń
  2. Nie ten link :) w zakładce inne znajdziecie odnośnik do wyników ankiet, stylizacji roku i miesiąca :)

   http://ksiezniczka-victoria.blogspot.com/p/wyniki-ankiet.html?m=1

   Usuń
  3. dziękuje :)

   Usuń
 5. A ja mam pytanie masz może jakieś wiadomości o Claire , Felixie i ich córeczce z Luksemburga ? :) A jeśli tak to czy była by możliwość napisania czegoś o nich( jakieś zdjęcia ) ? Bo wiem ,ze o nich pisałaś kiedyś na tym drugim blogu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Planuje napisać tam post co nowego w Luksemburgu ;) jeśli dobrze pójdzie, jutro się tam pojawi :)

   Usuń
  2. O to super :) Już się nie mogę doczekać :)

   Usuń
 6. Chyba nasz prezydent powinien przywitać gości... Gdzie on był? Masakra

  OdpowiedzUsuń
 7. W nowym ŻNG (Życie na gorąco) wzmianka o Madeleine o jej drugiej ciąży oraz o Charlene i Albercie i ich bliźniakach

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.