70 urodziny księcia Hans-Adam II - jak poznał swoją żonę ?

2015/02/14


14 lutego to nie tylko Walentynki. Dzisiaj 70 urodziny świętuje książę Liechtensteinu, Hans Adam II. Z tej okazji monarcha udzielił kilku interesujących wywiadów. 

Dialog Filozoficzne

Dzięki temu dowiadujemy się, że od najmłodszych lat książę interesował się historia i archeologią (którą zresztą chciał studiować). Do jego zainteresowań należy również fizyka, którą chciałby studiować na uniwersytecie. Dzięki przekazaniu swoich obowiązków miał czas na napisanie książki "Państwo w III Tysiącleciu", jednak zdecydowanie zaprzecza na pytanie czy napisze kolejną. Jak twierdzi książka o nim samym byłaby zbyt nudna. 


 Poślubiłbyś swoją żonę, jeśli nie miałbyś zostać księciem Liechtenstainu ?

Tak. Ciotka mojej żony, księżna Lilly, była żoną księcia Hansa, mieszkali tu w Liechtensteinie. Zatem Kinskys (rodzina księżnej) często przyjeżdżali tutaj w czasie wakacji.

Czy to zaaranżowane małżeństwo?

Nie, my swobodnie zdecydowaliśmy sami. Byliśmy tutaj w czasie wakacji szkolnych, a moja matka dowiedziała się, że liczna grupa młodych ludzi zatrzymała się w domu księcia Hansa. Zaprosiła ich do zamku, "Zapraszamy do nas, moje dzieci się nudzą i mają głupie pomysły" [tak miała powiedzieć mama księcia Hansa-Adama] (Śmiech). Przybyli na kolację. Marie Kinsky podeszła do drzwi. Zobaczyłem ją i powiedziałem: "Ona będzie moją żoną!" Jeśli chcesz to tak nazwać, to była miłość od pierwszego wejrzenia.

Miałeś tylko 15 lat... 

Tak, i Marie była o pięć lat starsza.

W tym wieku, pięć lat to dużo.

Tak, bardzo. Ale byłem wytrwały. Moi przyszli szwagrowie i szwagierki nazywali mnie Schnullerbaby. Moi rodzice i  teściowie pomyśleli, że powinienem najpierw skończyć edukację. Tylko w 1967 roku nie mieli litości.

volksblatt

Ale to było zanim skończyłeś swoją edukację ...

W Liechtensteinie w zasadzie mniej lub bardziej powszechnie było wiadomo, że jestem w związku.Ale prasa nic nie wiedziała. WBW był jedynym dziennikarzem, który wiedział o tym. Zgodził się zachować to w tajemnicy. Wszystko się zmieniło kiedy Karol i Anne (książę Walii i Jego młodsza siostra) byli tutaj. WBW zgodził się zająć czymś międzynarodowe media. Moja dziewczyna i ja wybraliśmy się na spacer po lesie wokół zamku i WBW nic o tym nie wiedział. Wziął grupę dziennikarzy, aby pokazać im teren wokół zamku i zobaczył nas. WBW próbował odwrócić ich uwagę, ale to nie zadziałało.

[w samochodzie dostawczym Karolowi, Annie oraz księciu udało się wyjechać z zamku książęcego, gdzie książę Walii i księżniczka się zatrzymali i spędzić kilka godzin na stoku].  

I co się stało potem?

WBW zdołał przekonać dziennikarzy, aby zachować to w tajemnicy, aż do oficjalnego ogłoszenia zaręczyn. Trochę zawiedliśmy plany rodziców. Nie mogliśmy ogłosić zaręczyn, a następnie czekać dwa lata na wesele. I tak nasza data ślubu została zmieniona. Pobraliśmy się w lecie 1967 roku, dwa lata przed niż planowaliśmy - dzięki księciu Karolowi i księżniczce Annie.

tageblatt

Jesteś bardzo przywiązany do żony ? 

Po tym jak jej rodzice stracili wszystko, jej rodzina żyła bardzo skromnie. Rodzice sami wychowywali swoje dzieci. To było inne życie rodzinne niż ja znałem. Ale bardzo mi się podobało. Wiedziałem, że Marie Kinsky będzie nie tylko dobrą żoną, ale również dobrą matką. To było dla nas jasne, że będziemy wychowywać nasze dzieci sami. Zmieniałem pieluszki i to przed czasami pampersów. Dawałem im butelki - może nawet pracowałem jako opiekunka.(Śmiech).

zimbio / para książęca na ślubie dziedzicznego księcia Wilhelma z Luksemburga w 2012 roku  

Rodzina książęca bardzo stara się zachować swoją prywatność. W Liechtensteinie książę Hans-Adam i księżna Marie spokojnie mogą wyjść na pizze lub spacer po Vaduz. Mieszkańcy księstwa ich rozpoznają, ale turyści zazwyczaj nie, co daje im ogromną swobodę. 

Może dzisiaj także wybiorą się na kolację z okazji Walentynek i urodzin księcia ? Jak sam powiedział, w ten weekend cała rodzina ma przyjechać do Liechtensteinu, aby świętować 70 urodziny księcia Hansa Adama oraz zbliżające się 75 urodziny księżnej Marie. Książę powiedział także, że ma nadzieję, że tort urodzinowy zostanie przygotowany według receptury Julie. 

Julie Julie Hahnl, zaczęła pracować dla rodziny książęcej w 1926 roku w wieku 15 lat, kiedy została zatrudniona jako pokojówka w kuchni Jagdschloss Thalhof w Dolnej Austrii. Po śmierci księcia Jana II , pracowała dla księcia Franciszka I i została kucharzem po pięciu latach. Po ślubie księcia Franciszka Józefa II i księżnej Giny, przeniosła się razem z parą do Liechtensteinu. Nawet po przejściu na emeryturę, nadal od czasu do czasu gotowała dla rodziny książęcej. 

minnesota.cbslocal.com

Krótkie naganie ukazujące biografie księcia znajdziecie tutaj

***

theroyalforums

Dzisiaj także Wielka Para Książęca Luksemburga świętuje 34 rocznicę ślubu.Henri i Maria Teresa poznali się na studiach w Genewie, gdzie uczęszczali na te sam wykłady i często razem pracowali. 

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawy tekst :) książę Hans wydaje się być sympatyczny a Marie była piękna w młodości :))) /Lena

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa historia pomimo przeciwności losu.;)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.