Trzy lata z życia szwedzkiej księżniczki Estelle

2015/02/21

Już w poniedziałek księżniczka Estelle będzie obchodziła swoje trzecie urodziny !! Aż trudno uwierzyć, że jest już taka duża.


Estelle jest prawdziwym, małym promykiem słońca, który przynosi szczęście i zabawę Naszej rodzinie - książę Carl Philip.


***

Ich Królewskie Wysokości Księżniczka Victoria i Książę Daniel z radością informują, że księżniczka spodziewa się pierwszego dziecka. Narodzin oczekuje się w marcu 2012 roku. - 17 sierpnia 2011 roku.

23 lutego 2012 roku o 0.30, samochód z księżniczką Victorią i księciem Danielem opuścił Haga Palace i skierował się w kierunku szpitala Karolinska w Solnej. Przed dotarciem do szpitala rodzicie i rodzeństwo pary książęcej zostało poinformowane o nadchodzących, w przeciągu najbliższych kilku godzin, narodzinach dziewczynki lub chłopca. 


Około 2.00 w nocy, dwór oficjalnie potwierdził, że księżniczka została przyjęta w szpitalu. Daniel był przy żonie cały czas. O 04:26 mała księżniczka przyszła na świat. Później o 6:15 rzecznik szwedzkiego dworu królewskiego, Bertil Terner, zapowiedział, że książę Daniel spotka się z mediami o 7 rano. 


Punktualnie o 7.00 książę pojawił się na konferencji. Wyraźnie wzruszony powiedział, że o 04:26, urodziła się dziewczynka, która mierzy 51 cm i waży 3280 gramów. Przyznał, że jest niezmiernie szczęśliwy. Gdy wychodził z pokoju mała księżniczka leżała wygodnie na piersi mamy. Victoria czuje się świetnie i jest szczęśliwa, że wszystko poszło dobrze. Następnie książę podziękował położnikowi Lennartowi Nordstrom i wszystkim pracownikom Karolinska za ich niesamowitą starannością. Daniel osobiście przeciął pępowinę i powiedział, że był to bardzo wyjątkowy moment. W końcu zwrócił się do mediów, aby dały im trochę miejsca i czasu, aby mogli cieszyć się rodziną i zupełnie nową dla nich sytuacją. Położnik Lennart Nordström powiedział, że poród przebiegł dobrze i nie było żadnych komplikacji. Narodziny nowej księżniczki opisał nawet jako "szybką jazdę".Był częścią zespołu, który w czasie ciąży Victorii przeprowadzał regularne prenatalne badania kontrolne. Oprócz niego zespół składał się z położnej Cecilii Lind, asystenta pielęgniarki Marianne Almen i pediatry Michael Nordström. 


W południe można było usłyszeć 42 strzały z Skepsholmen, obwieszczające narodziny księżniczki. Następnego dnia o 13.00 Victoria, Daniel i ich córka opuścili szpital Karolinska i wrócił do zamku Haga, rezydencji rodziny. Po południu do Haga przybyli król Karol Gustaw i Królowa Sylwia, Książę Carl Philip i jego dziewczyna Sofia Hellqvist, aby zobaczyć nową księżniczkę. Do historii przeszła królowa Silvia, która bardzo chciała poznać wnuczkę i nie  długo po jej narodzinach przybyła do szpitala w peruce i okularach, aby nikt Jej nie rozpoznał. 


Następnego dnia imiona księżniczki zostały oficjalnie ogłoszone Estelle Silvia Eva Mary. Imiona nie przypadkowe, Silvia i Eva, po babciach oraz Mary, po księżnej Danii. Późnej odbyło się także tradycyjne Te Deum z okazji narodzin księżniczki. 


Kilka dni późnej, 27 lutego, świat obiegły pierwsze zdjęcia księżniczki."Ona jest naprawdę małym aniołkiem - jak wszystkie małe dzieci. To wspaniale być ciocią i jestem taka dumna z Victorii i Daniela. Nie wiem jak często byłam w Haga, w przeciągu ostatnich kilku dni. To bardzo trudne być z dala" - księżniczka Madeleine.   

28 lutego, księżniczka odbyła swój pierwszy spacer z rodzicami, zdjęcie dumnym rodzicom zrobił szczęśliwy wujek, książę Carl Philip.


26 marca, ponad miesiąc po narodzinach dwór opublikował zdjęcia z pierwszej sesji zdjęciowej Estelle z rodzicami. 


30 kwietnia 2012 roku, córeczka Daniela i Victorii, pierwszy raz pojawiła się podczas oficjalnej uroczystości, urodzin swojego dziadka, kola Szwecji.


Chrzciny księżniczki Estelle odbyły się 22 maja 2012 roku.


Jej rodzicami chrzestnymi zostali książę Carl Philip, brat Victorii, Anna Wstling, siostra Daniela, księżna Mary z Danii, po której księżniczka otrzymała jedno z imion, książę Haakon z Norwegii oraz król Willem Alexander z Holandii.


14 lipca 2012 roku, pierwszy raz uczestniczyła w Victoriadagen, oficjalnych uroczystościach z okazji urodzin Następczyni Tronu. 


Miesiąc późnej, 15 sierpnia, Estelle obchodziła pierwszy raz swoje imieniny, w przyszłości będą one ważnym wydarzeniem w Szwecji, tak jak obecnie imieniny Jej mamy.


23 lutego 2013 roku Estelle świętowała swoje pierwsze urodziny w gronie najbliższych. 


Zaledwie trzy dni późnej pierwszy raz wspierała Szwecję we Włoszech podczas Mistrzostw Świata.


Późnej Estelle towarzyszyła rodzicom m.in. w podróży do Västergötland, na początku maja 2013 roku, spotkała się ze szwedzką reprezentacja piłki nożnej na Zamku Królewskim, razem z rodzicami otworzyła bramę Zamku Królewskiego, 6 czerwca i przejechała ulicami miasta podczas parady z okazji Święta Narodowego. 


Dwa dni późnej uczestniczyła w ślubie swojej cioci, księżniczki Madeleine i Chrisa O'Neilla. Nie zabrakło Jej także na urodzinach mamy 14 lipca 2013 roku. 


 Następnie mogliśmy ją zobaczyć 15 września, kiedy wszyscy świętowali  40 lat panowania króla Karola XVI Gustawa, i bardziej prywatnie, 40 urodziny księcia Daniela.


20 października razem z rodzicami była na swoim pierwszym meczu tennisa, 17 grudnia odebrała choinkę na zamku królewskim, wzięła także udział w nagraniach do programu opisującego rok rodziny królewskiej. 


Królowa Silvia przyznała wtedy, że wreszcie rozumie, co miała na myśli Jej mama mówiąc, że wnuki są "deserem życia". Nieco późnej z ogromną dumą wypowiadała się na temat Estelle, mówiąc o Jej szybkim rozwoju i inteligencji. W dniach 31 stycznia - 1 lutego 2014 roku towarzyszyła swoim rodzicom podczas wizyty w Umea. Niczym niespeszona machała i witała wszystkich, których zobaczyła. Następnie wzięła udział w obchodach imienin swojej mamy, 16 kwietnia obejrzała wystawę żab i ropuch w Skansen wraz z mamą. 


Niedługo późnej rodzice towarzyszyli Jej podczas pierwszego oficjalnego wyjścia, otwarcia Szlaku Bajki. 


Tak jak w 2013 roku, 6 czerwca wzięła udział w paradzie z okazji Święta Narodowego, a dwa dni późnej w chrzcinach kuzynki. 


Dziewczynka od sierpnia chodzi do przedszkola, promującego ekologię i życie na łonie natury. W między czasie towarzyszy swoim rodzicom w mniej zobowiązujących spotkaniach. W grudniu ponowni wraz ze swoją mamą odebrała choinki na Zamku Królewskim. Jak powiedział Tomas Ekstrom, jedna z osób, które dostarczyły drzewka do Zamku (jedna z choinek była przeznaczona specjalnie dla małej księżniczki): " To mała, królewska choinka. Nazwaliśmy ją prinsessangran. Była [Estelle] bardzo zadowolona ze swojej małej choinki. Była podekscytowana i dochodziła do nas i witała każdego".


Już od pewnego czasu, Estelle uczy się angielskiego, którego znajomość mogła wykorzystać podczas swojej drugiej, tym razem oficjalnej, wizyty w USA w styczniu tego roku. W tym roku księżniczka wspierała łyżwiarki figurowe, a pod koniec tygodnia ponownie uda się do szwedzkiego Falun na Mistrzostwa Świata.


Pomimo trzech lat, już w ubiegłym roku Estelle z pomocą taty zaczęła uczyć się jazdy na nartach. W tym roku uczyła Ją mama, księżniczka Victoria, która, według męża najlepiej z rodziny jeździ na nartach. Następczyni Tronu ma w tym spore doświadczenie, oprócz odpowiedniej licencji, księżniczka uczyła dzieci niemal wszystkich swoich przyjaciół. 


 Poza tym jak wyznał Jej tata, dziewczynka uwielbia tańczyć. W jednym z wywiadów Daniel przyznał, że udziela córeczce prywatnych lekcji w każdej wolnej chwili. Jak przyznała Jej mama, dziewczynka bardzo lubi bajki, szczególnie Pippi Langstrom: "Dla matki to możliwość czytania książek dla dzieci kolejny raz. Mogę dzięki temu ponownie wrócić do swojego dzieciństwa, to świetna zabawa". 

 

"Mam nadzieję, że będziemy w stanie pozwolić jej mieć bezpieczne i pełne miłości wychowanie i mam nadzieję, że będzie dziewczyną, człowiekiem, który jest świadomy i widzi rzeczy, takimi jakie są ".Z ogromnym entuzjazmem wypełnia swoją rolę i czerpie z tego ogromną przyjemność. Księżniczka, prywatnie to mała łobuziara, jak opowiada jedna z przyjaciółek królowej Silvii:

"Kiedy Silvia zajmuje się Estelle i rozmawia ze mną przez telefon, najczęściej słyszę <Estelle, zostań z babcią... Muszę kończyć Estelle uciekła>".Estelle uwielbia zajmować się swoją młodszą o dwa lata kuzynką, Leonore. Jak przyznała księżniczka Madeleine, "To jest takie słodkie. Estelle chce jej zmieniać pieluszki, pomagać przy kąpieli, karmić ją, chce robić wszystko. To bardzo miłe dla mnie, nie mam już nic do robienia".Księżniczka jest oczkiem w głowie całej rodziny, a przede wszystkim swoich rodziców i dziadków. W internecie można znaleźć masę zdjęć księżniczki ze swoją babcią, królową Silvią, jednak jak powszechnie wiadomo Estelle jest równie mocno zapatrzona w swojego dziadka, co mogliśmy zobaczyć w programie "Rok z rodziną królewską". Księżniczka zbierała kwiatki specjalnie dla swojego dziadka, który z pewnością już nie raz pękał przez Nią z dumy. Kiedy usłyszał, że kwiatki są dla niego, powiedział "Jesteś pewna ? Chyba lepiej zdejmę kapelusz dla Ciebie. Dziękuję bardzo!!" a następnie ukłonił się przed wnuczką.


Wielu turystów i miejscowych, w okresie letnim (w Solliden), nie raz widziało, jak król nie raz tylko z Estelle i Ich ulubionym psem wybiera się na długie spacery.


Jak mówi Barbro Osher, która poznała księżniczkę w styczniu w Kalifornii: "Podawała wszystkim rękę i mówiła dziękuję, dzień dobry, dziękuję. Jest najwspanialszym dzieckiem na świecie. Strasznie inteligentnym i zabawnym. To bardzo imponujące". 

Pozostaje Nam tylko czekać do poniedziałku na nowe zdjęcia księżniczki :)

***

Czytaliście już wywiad ze mną na blogu o księżnej Kate, tutaj ? Jeśli nie, to zapraszam do lektury :) Autorka bloga organizuje również bardzo ciekawą akcję w związku z narodzinami drugiego dziecka Williama i Kate, więcej możecie przeczytać o tym tutaj.  

15 komentarzy

 1. Ale ten czas leci,jak szalony.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedzialam, ze Victoria ma licencje na nauke jazdy na nartach :)
  Estelle jest baaardzo slodka i nie moge sie doczekac kolejnych zdjec :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Estelle jest taaaka urocza ;)
  PS:Wiesz może, u kogo Madeleine jest chrzestną? Szukalam informacji, ale nic nie znalazłam :( dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Madde nie podawała do chrztu żadnego dziecka z któregoś z domów panujących. Z tego co wiem jest matką chrzestną w rodzinie królowej Silvii :)

   Usuń
 4. w przyszłości będzie wspaniałą księżniczką.
  Szkoda, że nie dodałaś zdjęcia do każdego wydarzenia z jej życia, tak dla przypomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nie ma sensu, bo tak można by robić taki post co roku ;)

   Usuń
  2. Może kiedyś coś takiego stworzę :)

   Usuń
 5. Estelle jest już taka dużą! Aż trudno mik uwierzyć, że to już trzy lata! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniały post, Estelle jest taka urocza :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za kolejne świetne podsumowanie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie będzie dziś opowiadania? Miały być co tydzień o 18 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wraca za tydzień :) nie mam na razie jak tego ogarnąć, ponieważ jestem na wyjeździe :)

   Usuń
  2. Ok, już myślałam, że zrezygnowałaś Ty lub autorka opowiadania z uwagi na krytykę ;)

   Usuń
 9. Pannica rośnie, cieszy mnie to że rodzice nie separują jej od otoczenia i wszędzie tam gdzie mogą zabierają ją ze sobą. Mała poznaje przez to lepiej świat, jest blisko z rodzicami a my możemy oglądać piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.