Victoria na... obchodach 200-lecia dynastii Bernadotte

2015/02/26


21 sierpnia 2010 roku para królewska, księżniczka Victoria i Jej mąż książę Daniel, zaledwie dwa miesiące po ślubie, a także księżniczka Madeleine i książę Carl Philip przybyli do Orebro aby świętować 200-lecie dynastii Bernadotte. Dla świeżo upieczonej pary książęcej było to pierwsze oficjalne zaangażowanie od ślubu 19 czerwca.


Właśnie tego dnia minęło 200 lat od kiedy Francuz, Jean Babtiste Bernadotte został wybrany przyszłym królem Szwecji na Zamku Orebro.

Historia Jana Babtysty Bernadotte'a zakrawa o bajkę. Syn drobnego urzędnika z południowej Francji został najpierw generałem francuskiej armii rewolucyjnej, późnej marszałkiem cesarstwa napoleońskiego, a w końcu adoptowanym synem szwedzkiego króla Karola XIII i od roku 1818 monarchą, Karolem XIV Janem, zasiadającym na jednym z najświetniejszych tronów Europy.


[...] Parlament, który z wstrząsanego zamieszkami Sztokholmu schronił się w zacisznym Orebro również poddany był tym naciskom [parlament miał zadecydować kto w przyszłości zostanie królem Szwecji, co wiązało się ogromnym naciskiem warstw rządzących oraz zwykłych obywateli] 21 sierpnia 1810 roku  stany szwedzkie wybrały następcą tronu 47-letniego potomka skromnego urzędnika z dalekiego Pau. 
Zabawna anegdota rzuca światło na chaotyczny przebieg tego niecodziennego zgromadzenia. Kiedy podczas decydującego głosowania przedstawiono kandydaturę księcia Pontecorvo, wśród najgorętszych zwolenników Bernadotte'a wybuchł głośny protest. Następnie z ław chłopskich rozległo się skandowanie: "My chcemy Bernadotte'a!". 
Dramatyczny przebieg miało także ostatnie spotkanie odchodzącego marszałka z Napoleonem. Mimo wzajemnej nieufności, cesarzowi nie przyszło łatwo zwolnić Bernadotte'a z francuskiej służby. Wielka popularność marszałka i jego francuski rodowód czyniły co prawda ewentualne wystąpienie przyszłego króla szwedzkiego przeciw Francji mało prawdopodobnym, jednak cesarz pożegnał się z nim słowami poszytymi mrocznym przeczuciem: " Niech pan idzie i niech wypełni się nasz los".  


Szwedzki Dom Panujący, Martha Schad


Pomimo słabej pogody i deszczu w mieście zebrało się tysiące Szwedów, którzy ciepło powitali rodzinę królewską. Wszystkim dopisywały humory, 


Uwadze nie uszła promieniejąca szczęściem Victoria oraz Jej mąż. Księżniczka wybrała na tę okazję piękną, teraz już dobrze Nam znaną, sukienkę od Armaniego. 


Wieczorem rodzina królewska przybyła do Zamku Orebro na uroczystą kolację. Tym razem Victoria zdecydowała się na granatową sukienkę w białe ciapki od LK.Bennett.


Moim zdaniem Victoria ponownie prezentowała się wspaniale, granatowy stroik we włosach zamieniła na czerwoną róże. Z kolei Madeleine nosiła nową sukienkę w kolorze ecrue. 


Bardziej spostrzegawczy od razu zorientują się, że rok późnej księżniczka ponownie założyła tą sukienkę. Wraz z odpowiednimi dodatkami m.in. podkreślającym talię paskiem całkowicie odmieniła stylizację i prezentowała się fenomenalnie na ślubie księcia Alberta i księżnej Charlene w Monako.wikipedia, zimbio, princessesblog76
***

Jutro cała rodzina królewska (prawdopodobnie z Estelle) będzie ponownie w Falun. Od piątku, przez cały weekend ponownie będziemy mogli zobaczyć rodzinę królewską, tym razem w doborowym towarzystwie. Od jutra w Falun będzie również norweski Następca Tronu, książę Haakon z żoną, księżną Mette-Marit. Już nie mogę się doczekać :)

***

Pewnie zauważyliście moją kilku-dniową nieobecność, a raczej brak nowych postów.Ostatnie dni spędziłam na wdrażaniu w życie moich dwóch nowych projektów, których rezultaty możecie podziwiać już teraz !

Pierwszy, to projekt na który wpadłam stosunkowo  niedawno. Postanowiłam napisać do polskich blogerek piszących o monarchii i tak o to stworzyłam wygodnie miejsce, gdzie w szybki sposób będziecie mogli dowiedzieć się o nowych postach na na Naszych blogach ;) Tak więc zapraszam do obserwowania nowego, prowadzonego przez mnie konta n Twitterze, TUTAJ.

Drugi projekt jest ściśle związany ze Szwedzką Rodziną Królewską. Mianowicie postanowiłam odmienić wygląd zakładki o szwedzkich ślubach królewskich. Rezultaty możecie już zobaczyć TUTAJ lub klikając w "Ślub 2015" zaraz pod nagłówkiem bloga. 

10 komentarzy

 1. Juz sie nie mogę doczekać jutra, poza tym prostu jest super, Vic prezentowała się wtedy pięknie uwielbiam jej styl z 2010 /2011 roku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, powinno być "post" :)

   Usuń
 2. Super pomysł z Twitterem i zakładką o ślubach, jest wielka, uwielbiam Twój blog ;}

  OdpowiedzUsuń
 3. Już śledzę konto na Twitterze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę jutro oglądać Mistrzostwa Świata (uwielbiam oglądać narciarstwo :)), może uda mi się wyhaczyć gdzieś Victorię i resztę w Tv :)

  danish-royal-family.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, z tym, że telewizja polska nie transmituje wszystkich zawodów odbywających się danego dnia i nie wiadomo, czy transmisja będzie akurat z tych zawodów na których będzie Rk :(

   Usuń
 5. Lubię kiedy Victoria zakłada sukienki w kolorze granatu lub niebieskiego :)
  Jasna sukienka Madeleine bardzo przypomina mi jedną z moich sukienek ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta sukienka Maddeleine kiepska i dodatkowo materiał sprawia, że wydaje się gruba, otyła... wiadomo, że ona nie jest super szczupła, ale akurat tutaj źle dobrała sukienkę.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.