Którzy członkowie rodzin panujących się przyjaźnią?

2015/04/06Kto kogo unika? Kto się z kim przyjaźni? Kogo łączą bliskie relacje? Od lat są ta jedne z najczęściej zadawanych pytań. Każdego nurtują pytania na temat relacji jakie łączą poszczególnych członków rodzin panujących.
Utrzymuję bliskie kontakty z członkami rodzin panujących, ponieważ mogę z Nimi porozmawiać o sprawach i problemach, którymi nie mogę podzielić się ze swoimi przyjaciółmi. - księżniczka Victoria.

członkowie skandynawskich rodzin królewskich na ślubie wielkoksiążęcym w Luksemburgu

Obecnie skandynawskie rodziny panującą uchodzą za najbliżej ze sobą związane. W jednych przypadkach to tylko przyjaźń, w innych koligacje rodzinne. Duński Król Christian IX zadbał o przyszłość swoich dzieci. Dzięki temu na niemal wszystkich europejskich tronach zasiadają jego potomkowie.

Jednak przyjrzyjmy się czasom nam bliższym. Matka duńskiej królowej Małgorzaty, Ingird była z pochodzenia Szwedką. Jej ojcem był król Gustaw VI Adolf, król Szwecji aż do swojej śmierci w 1973 roku. Ingrid tym samym była siostrą zmarłego w katastrofie lotniczej w 1947 roku, Gustawa Adolfa, ojca obecnie panującego król Karola XVI Gustawa. Czyli jak można szybko dojść do wniosków, duńska królowa Małgorzata i szwedzki król Karol Gustaw są kuzynami pierwszego stopnia. Ingrid do końca życia kochała Szwecję i zadbała o edukację trzech swoich córek, jak powszechnie wiadomo Małgorzata II perfekcyjnie włada szwedzkim (nie powinno nam się to wydawać dziwne, że względu na fakt, że szwedzki, duński i norweski są do siebie względnie podobne, tak czy inaczej Szwed z łatwością zrozumie się i dogada z Norwegiem, z Duńczykiem będzie już znacznie trudniej). Zdolności lingwistyczne duńskiej monarchini mogliśmy poznać podczas najróżniejszych uroczystości na szwedzkim dworze królewskim. Do historii przeszedł jednak koncert poprzedzający ślub księżniczki Victorii i Daniela Westlinga, na którym monarchini pełną piersią śpiewała szwedzki hymn. Wiadomo także, że szwedzkie i duńskie królowe przyjaźnią się od wielu lat. W wywiadzie do programu Klejnoty Koronnego, królowa Silvia żartowała, że miała problem z wyborem tiary na oficjalną wizytę w Danii, szczególnie, że chciała sprawić przyjemność Małgorzacie, wybór padł na Braganza Tiary, która nigdy nie opuszcza Szwecji. Królowa Silvia uczyniła wtedy wyjątek, który skwitowała pamiętnym zdaniem "tak między nami królowymi".

duńska księżna Mary i Carina Axelsson, partnerka syna księżniczki Benedikte w drodze na przyjęcie  weselne szwedzkiej pary książęcej  

Najmłodsza córka królowej Ingrid, Anna Maria, już jako nastolatka spotkała swoją wielką miłość, greckiego Następcę Tronu, księcia Konstantyna. Kilka tygodnii po osiągnięciu przez księżniczkę pełnoletności w Grecji odbył się ślub pary. Grecki Król Konstantyn, jest z kolei bratem Królowej Sofii z Hiszpanii. Obie rodziny niemal co roku spędzają ze sobą wakacje, również Anna Maria i Konstantyn, byli jednymi z gości na inauguracji króla Felipe VI. Król Felipe jest bardzo blisko ze swoimi greckimi kuzynami, był m.in. świadkiem na ślubie księcia Pavlosa i księżnej Marie Chantal.Więcej wiemy o stosunkach łączących Grecką Rodzinę Królewską z Duńską Rodziną Panującą. W nie jednym wywiadzie księżna Marie Chantal wypowiadała się w superlatywach na temat księżnej Mary. Obie rodziny spędzają ze sobą bardzo dużo czasu, zawsze niemal cała Grecka Rodzina Królewska pojawia się na uroczystościach w Danii. Jak można łatwo dość do wniosków Duńska i Grecka Rodzina Królewska tworzą jedną, dosłownie wielką i zżytą ze sobą rodzinę.

przyjęcie z okazji Diamentowego Jubileuszu Królowej

Ze względu na brytyjskiego księcia małżonka, Filipa, Brytyjska i Grecka Rodzina Królewska ma również ze sobą bliskie kontakty. Królowa i książę Edynburga uczynili  wyjątek biorąc udział w ślubie pierworodnego syna króla Konstantyna i królowej Anny Marii z Marie-Chantal Miller. Ceremonia miała miejsce w Wielkiej Brytanii, a królowa urządziła nawet przyjęcie na cześć księcia Pavlosa i Jego narzeczonej. Kilka lat późnej książę William został ojcem chrzestnym syna tej pary.

Jak powszechnie wiadomo Rodzina Królewska z Hiszpanii przyjaźni się z Bułgarska Rodziną Królewską. Hiszpańska Królowa Sofia ponoć przyjaźni się z królową Paolą z Belgii. Obecnie utrzymuje także świetne kontakty z królową Sonją z Norwegii. Wiele lat temu mówiło się, iż Sofia, bez wzajemności, zakochana jest w Haraldzie (obecnym królu Norwegii) i bardzo zabolał ją związek Norweskiej Pary Królewskiej. Wiadomo jednak, że Sofia spodobała się swojemu przyszłemu mężowi na wakacjach u wybrzeży w Grecji, Młody Juan Carlos nie mógł uwierzyć, że drobna księżniczka ćwiczy judo. Ta miała mu to udowodnić powalając Go jednym ruchem ręki na ziemię (a właściwie pokład statku). Wiadomo również, że królowa Sofia przyjaźni się z królową Silvią ze Szwecji, która kilka lat temu złożyła jej bardzo miłą wizytę, panie pomimo obecności prasy rozmawiały serdecznie trzymając się pod rękę.

królowa Sofia i królowa Silvia podczas bardziej prywatnego spotkania w Hiszpanii

Królowa Silvia przyznała kiedyś, że wspaniale dogaduje się z królem Juanem Carlosem. Jak przyznała mają takie samo poczucie humoru i zawsze rozmawiają ze sobą po hiszpańsku.

Brytyjska i Norweska para królewska podczas przyjęcia z okazji Diamentowego Jubileuszu w Anglii

Norweska Rodzina Królewska uchodzi za bardzo sympatyczną. W swoim czasie dużo rozpisywano się o przyjaźni jaka łączy brytyjską królową Elżbietę II i królową Sonją. Panie podobno często ucinały sobie nawet kilkugodzinne pogawędki, a jeśli plotki te są prawdziwe z pewnością robią to nadal.

Książę Haakon przyjaźni się również z księciem Albertem z Monako. Panowie mają wiele okazji do spotkań podczas najróżniejszych konferencji, a także wieczornych przyjęć. W ostatnim czasie o ich przyjaźni zrobiło się głośniej w związku z nominacją Haakona do, bardzo nagłośnionej akcji (oczywiście chodzi tutaj o polanie się wadą z lodem w imię walki ze stwardnieniem rozsianym). Jak z pewnością cześć z Was pamięta, książę Albert wziął udział w tej akcji i nominował księcia Haakona i Prezydenta Francji.
Kilka lat temu norweska para książęca spędzała wakacje na jachcie z członkami Holenderskiej Rodziny Królewskiej - Maximą, Alexem, Laurentien i Constantinem.Wiele można powiedzieć o skandynawskiej trójce, szwedzkiej księżniczce Victorii, norweskim księciu Haakonie i duńskim księciu Frederiku. Za dawnych czasów, jeszcze przed założeniem wlasnych rodzin spędzali ze sobą bardzo wiele czasu i nawzajem swoją obecnością uświetniali nawzajem nie jedne, prywatne przyjęcia urodzinowe. Duński Następca Tronu był nawet świadkiem na ślubie księcia Haakona i księżnej Mette-Marit. Jak wiadomo również Victorią serdecznie polubiła Mette-Marit, a późnej także Mary. W 2012 roku, swojej córce dała nawet imię po żonie duńskiego Następcy Tronu. Nie można przejść obojętnie obok łez które pojawiły się w oczach księcia Frederika, księżnej Mary, księcia Haakona i księżnej Mette-Marit w czerwcu 2010 roku na ślubie w Szwecji. Ciekawskim nie umknął ułamek sekundy z transmisji ślubu, kiedy to księżna Charlene, wtedy oficjalna dziewczyna księcia Monako, poklepała Frederika po plecach, gdy ten ocierał łzy.
książęca pogawędka podczas przyjęcia weselego księcia Frederika i księżnej Mary w 2004 roku

Księżniczka Victoria uchodzi za "niezwykle sympatyczną" co nie raz owocowego łączeniem Jej z różnymi członkami czy to rodzin królewskich czy książęcych jak np. księciem Albert z Monako, Nicolausem z Grecji czy teraźniejszym królem Holandii, Willem Alexandrem. Mało kto wie, że Victoria i Jej rodzeństwo przyjaźni się z księciem Alim. Poza tym Victoria jest Matką Chrzestną Europy, co jest dość zaskakującym tytułem w XXI wieku.

Nawet ostatnio mogliśmy zobaczyć jak bliskie stosunki łączą księżną Mette-Marit i księżną Mary.

księżna Mary śmieje się z opowieści holenderskiego króla Willema Alexandra na przyjęciu w przeddzień ślubu szwedzkiej pary książęcej w 2010 roku. 

Siostra Victorii, Madeleine, przed wieloma laty została zaproszona do Pałacu Buckingham na spotkanie z królową, jak się okazało, Elżbieta II, widziałam ją w roli przyszłej królowej małżonki i chciała ją wyswatać ze swoim wnukiem, księciem William'em. Madde, która spędziła wiele lat poza ojczyzną, nie wydaje się tak blisko zaprzyjaźniona z członkami innych rodzin panujących. Księżniczka pojawiła się w Central Parku, gdzie wspierała księżną Mary, podczas jednego z Jej najważniejszych wystąpień publicznych w życiu. Jak wiadomo panie spędziły późnej miły wieczór. Mówi się, że to Mary poznała Leonore szybciej niż jej matka chrzestna, Victoria.Brytyjska królowa bardzo lubi księżniczkę Beatrix z Holandii. Chociaż kiedyś miała powiedzieć, że uznaje ją za nieco zbyt pewną siebie. Jednak ciepłe powitanie pań na przyjęciu z okazji Diamentowego Jubileuszu nie pozostawia wiele wątpliwości, co do zażyłości łączących obie panie.
Wiele mówiło się o prywatnych wizytach Beatrix w Wielkiej Brytanii, np. bo śmierci księżnej Diany. Także podczas pogrzebu królowej matki Beatrix otrzymała honorowe miejsce.  

królowa Sofia z Hiszpanii, książę Claus z Holandii, król Juan Carlos, królowa Małgorzata z Danii i królowa Sonja z Norwegii

W ciągu ostatnich lat ochłodziły się stosunki Brytyjskiej i Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej. Wcześniej książę Karol z dziećmi i żoną często spędzał wakacje w Hiszpanii w towarzystwie pary królewskiej i Jej dzieci. Powodem zerwania bliskich stosunków miał być rzekomy romans księżnej Diany i króla Juana Carlosa.


Królowa Noor po ślubie z jordańskim królem szeroko otworzyła  drzwi swojego domu. Dzięki wrodzonej serdeczności, nawiązała bliskie kontakty z głowami wielu państw, zarówno monarchami, prezydentami i innymi dygnitarzami. Wiadomo, że królowa przyjaźni z Grecką Rodziną Królewską, a przede wszystkim parą królewską.

cesarzowa Farah, król Konstantyn z Grecji, królowa Noor z Jordanii i królowa Sofia z Hiszpanii

Jak wiadomo, gdy Noor poroniła przebywała w londyńskim domu pary królewskiej i to król Konstantyn zawiadomił o tej tragedii Jej męża, Husseina. Jordańska para królewska przyjaźniła się z królem Juanem Carlosem i królową Sofią. Podobnież panowie byli najlepszymi przyjaciółmi.

królowa Sofia z Hiszpanii ściska dłoń księżniczki Beatrix z Holandii

Wiadomo, że holenderska królowa Maxima przyjaźni się z królową Belgów, Matyldą i królową Letizią z Hiszpanii, a także ostatnio z księżną Monako Charlene. Król Belgów, Filip od lat przyjaźni się księciem Naruhito z Japonii, także Ich żony nawiązały bliskie kontakty. Matylda i Filip utrzymują także prywatne kontakty z Wielką Rodziną Książęcą Luksemburga oraz hiszpańską parą królewską. Król przyjaźni się także z księciem Walii, Karolem. Dużo mówiło się o prywatnych kolacjach Den Haag Brussel oraz wizycie Filipa i Matyldy wraz z dziećmi (Elżbieta i Gabrielem) w Holandii po narodzinach księżniczki Amalii.Belgijska Para Królewska przyjaźni się także z Austriackim arcyksięciem Symeona i Jego zoną Marią. Księżniczka Astrid od lat utrzymuje bliskie kontakty z rumuńską księżniczką Margaritą, z kolei książę Laurent przyjaźni się z Charles'em de Calabria, s także Następcą Tronu Iranu księciem Rezą Pahlavi (Pahlavi jest nawet ojcem chrzestnym jednego z dzieci Laurent). syn Astrid, książę Amadeo od wielu lat przyjaźni się z księżniczką Yorku, Beatrice, która w ubiegłym roku uczestniczyła w Jego ślubie ze swoim chłopakiem.

Alex, Maxima oraz Mette-Marit i Haakon w Monako podczas uroczystości ślubnych księcia Alberta i księżnej Charlene. 

Książe Albert zapoznał ze sobą, księcia Emanuela i Jego obecną żonę Clotilde Corau. Późnej był nawet świadkiem na Ich ślubie. Jak wiadomo książęta uwielbiają grać ze sobą w tennisa. Wyobcowana wydaje się rodzina książęca Liechtensteinu. Książę Alois prawdopodobnie przyjaźni się z księciem Albertem z Monako. Był także gościem honorowym na Święcie Narodowym w Monako.

król Willem Alexander wita się z hiszpańską parą króólewską (wtedy jeszcze książęcą) po wylądowaniu w Hiszpanii

Oczywiście to jest tylko mała część masy informacji, może okazać się, że te oczywiste dla Nas wszystkich przyjaźnie pomiędzy członkami rodzin zostały pominięte w tym poście, sama specjalnie część z nich pominęłam, aby post nie okazał się zbyt długi oraz nie wspominałam o osobach z mniej znanych Wam rodzin panujących, aby jeszcze bardziej nie zagmatwać masy informacji tutaj przedstawionych. Mam nadzieję, że również Wy dołożycie swoje "dziesięć groszy" do tego posta i w komentarzach dodacie nie przedstawione przeze mnie informacje. Jak z pewnością zauważyliście zdjęcia najczęściej nie odnoszą się do tekstu, ale sama chciałam w zdjęciach przedstawić przyjaźnie między osobami, o których mogłam nie wspomnieć w tekście :)11 komentarzy

 1. bardzo lubię czytać Twoje notki tematyczne. zaszczepiłaś we mnie sympatię do rodzin królewskich i pogłębiania tego tematu i chodzi mi po głowie cały czas pomysł bloga! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to do roboty, mogę Cię zapewnić, że od samego początku będziesz miała jedną wierną czytelniczkę :)

   Usuń
  2. Też się deklaruję jako osoba czytająca. Szczególnie jeśli tematyka bloga nawiązywałaby do rodzin, o których jeszcze nikt nie pisze...:)
   Notkę czyta się fantastycznie. Z chęcią dorzucę coś jak tylko wpadnie mi coś do głowy.;)

   Usuń
 2. jeżeli chodzi o Brytyjską i Hiszpańską rodzinę królewską, to nie tylko ich stosunki się ochłodziły ze względu na rzekomy romans księżnej Diany i króla Juana Carlosa, ale podobno Elżbieta II i królowa Sofia nie są w najlepszych stosunkach ponieważ pojawił się kilka lat temu jakiś konflikt, który dotyczył Skały Gibraltarskiej i dlatego Sofia nie pojawiła się na obchodach Diamentowego Jubileuszu Elżbiety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak i dlatego też króla Juana Carlosa miało nie być na ślubie Williama i Kate :)

   Usuń
 3. A tak z poza Europy, to na pewno przyjaźnią się Jordańska RK z Marokańską ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za dokładną analizę :) Bardzo ciekawy tekst

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli chodzi o wspólne wakacje GRK i Hiszpańskie RK to wakacje na Majorce, zazwyczaj spędza tylko Alexia Grecka z rodziną, bo jej mąż jest Hiszpanem i mieszkają na Majorce właśnie. Reszta rodziny wybiera co roku rejs jachtem po greckich wyspach. Relacje Felipe VI z kuzynami są na pewno poprawne, ale mówi się, że nie przyjaźnią się jak kiedyś, gdy razem z Pavlosem (i Frederikiem z Danii) mieszkali podczas studiów. Królowa Sofia często odwiedza też brata w Anglii, jednak nigdy nie widziano z nią ani Felipe ani jego rodziny, podobnie jak JC. Mówi się, że przez jego charakter nie ma on zbyt dobrych relacji ze szwagrem Konstantynem.
  Przyjaźń Hiszpańskiej RK z rodziną Bułgarską to też miedzy innymi wybieranie spośród siebie rodziców chrzestnych.
  Mimo wszystko mówi się, że Młodsze pokolenie HiszRK jest bardziej zamknięte.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Młodsze pokolenie Brytyjskiej RK też jest bardziej zamknięte - według mediów, natomiast ja odnoszę takie wrażenie, że Kate i William utrzymują poprawne relacje zwłaszcza z księciem Albertem i księżną Charlene z Monako

   Usuń
  2. Ogólnie BRK jest bardzo zamknięta. Jedynie Sophie i Edward "bywają" i chyba są lubiani. Największe faux pas ze strony K&W miało miejsce podczas IO w Londynie kiedy Daniel i CP chcieli się przywitać z nimi a oni ich olali, jedynie Sophie, która była obecna przy tym ratowała sytuację. Wymiany rąk między książętami szwedzkimi a K&W nie było. K&W zostali za to skrytykowani, czemu się nie dziwię. Uważam też, że ich wizyta w Danii w siedzibie Unicefu z Mary i Frederikiem też była taka "bo musi być", a o przyjaźni nie można tutaj mówić, może po prostu grzeczność.
   Z Albertem i Charlene to raczej trudno także mówić o przyjaźni. Charlene zaprzyjaźniła się z Maximą co jest wiadome, ale z K&W? Nie wydaje mi się. Albert i William raczej też nie mają pokrewnych "dziedzin" zainteresowania.
   Dziwi mnie sytuacja K&W, bo W. mógłby starać się o to by jego żona mogła się uczyć od innych księżnych z ludu... jedynie Sophie z BRK może i pomóc, doradzić, Camilla to już sorry, ale jest z innego pokolenia, jest już starsza, więc nie bardzo. Ale jednak trzymają się tylko siebie i tyle. Nie sądzę by to się w przyszłości zmieniło. Kate też o to nie zabiega, bo po co... lubi tylko w domu siedzieć i uważa, że nadal będzie żyć jak przed ślubem.
   Ponadto poza tym powyżej mnie dziwi jej brak angażowania się w cokolwiek.

   Usuń
 6. świetnie napisane, bardzo interesujące informacje, przeczytałam jednym tchem :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.