Victoria w Mariefred + rodzina książęca na plaży

2015/05/13

Aktualizacja:


Dzisiaj o 10.30 Victoria przybyła do Zamku Gripsholm w pięknym Mariefred, aby zainaugurować wystawę "Talande textil" związaną z jubileuszem Queen Hedvig Eleonora's jubilee year 2015. W tym roku miła 300 lat od śmierci królowej Jadwigi Eleonory (Hedvig to po szwedzku Jadwiga).Wystawa podkreśla znaczenie tekstyliów, w okresie baroku, stanowiących podstawę obrazów czy tkaniny z lnu zachowane m.in. z posagu królowej Jadwigi Eleonory, gobelinów i złoto haftowanych okładek. Na wystawie oglądać można pościel królowej Jadwigi Eleonory, kołdrę podarowaną przez Nią synowi, Karolowi XI, gobeliny z Brukseli czy ornat z kościoła zamkowego Tre Kronen.

Pamiętam kiedy miałam 16 lat i przyjechałam do Husgerådskammaren i pomogłam w praniu starożytnych tkanin, płynęła z nich cała królewska historia. - żartowała księżniczka Victoria.Księżniczka miała okazję zwiedzić wystawę i przy tym oszałamiający Zamek Gripsholm. Victoria z uwagą słuchała przewodników i była bardzo zainteresowana. Wystawę będzie można zwiedzać do 6 stycznia przyszłego roku. Po raz kolejny Victoria zdecydowała się na spodnie, luźną bluzkę i tym razem, jeden z moich ulubionych wiosennych płaszczyków od Mayla.O Zamku Gripsholm więcej dowiecie się w oddzielnym poście z serii "Królewska Szwecja", postanowiłam jednak dodać krótką notkę, która znajduje się na wikipedii (mam nadzieję, że po zamieszczonych już przeze mnie postach z serii Królewska Szwecja skojarzycie wymieniane w poniższym tekście imiona i wydarzenia :))Gripsholm – renesansowy zamek w Szwecji nad jeziorem Melar, rezydencja królów szwedzkich.

Pierwotna twierdza średniowieczna została zbudowana w 1380 przez Bo Jonssona Gripa i należała do jego rodziny aż do konfiskaty zamku przez króla Gustawa I Wazę w 1526. Ten dokonał gruntownej przebudowy budynku w stylu renesansowym. Do 1713 był rezydencją królewską.

W latach 1563–1567 król Szwecji Eryk XIV Waza więził tu swojego przyrodniego brata, księcia Finlandii Jana III Wazę i jego żonę Katarzynę Jagiellonkę. Tu 20 czerwca 1566 urodził się ich syn, późniejszy król Polski i Szwecji Zygmunt III Waza. W latach 1713–1773 zamek był więzieniem. W 1773 został wyremontowany przez króla Gustawa III. Kolejną restaurację zamek przeszedł w 1889–1894.

W zbiorach zamkowych znajdują się polskie zabytki zrabowane przez Szwedów podczas najazdów na Polskę.


Jeśli ktoś lubi banalne filmy romantyczne i chce z bliska przyjrzeć się Mariefred i Gripsholm polecam obejrzeć ekranizację powieści Ingi Lindström: Tajemnica zamku Gripsholm, film można zobaczyć na Romance TV. Daty emisji:

Czwartek, 14 maja (06:35), Romance TV HD
Wtorek, 19 maja (10:20), Romance TV
Wtorek, 19 maja (10:20), Romance TV HD
Sobota, 23 maja (04:10), Romance TV
Sobota, 23 maja (04:10), Romance TV HD

Jeśli ktoś lubi podziwiać szwedzki krajobraz i miasta polecam oglądać ekranizacje powieści pani Lindström:)

***


Carl Philip świętuje dzisiaj 36 urodziny. Z tej okazji dwór wydał nowe zdjęcie księcia zrobione przy okazji jednej z sesji zdjęciowych pary.

***


W miniony weekend Viktor Forsberg wraz z dwiema córkami, starszą Alice i młodszą Ellen wybrał się na kamienistą plażę na Olandii. Gdy dotarli na miejsce pan Forsberg zobaczył... bawiącą się tam w kamienie rodzinę książęcą z dwoma strażnikami SAPO i przyjaciółmi. 


 Pan Forsberg spędził wraz z parą książęcą ponad 20 minut na rozmowie, w tym czasie jego córki bawiły się z Estelle. Victoria, jak każda mama, martwiła zabawą i uważała żeby dziewczynki przypadkiem nie uderzyły w siebie kamieniami. Ellen (5 lat) i Alice (7 lat) nie miały pojęcia z kim rzucały kamieniami, dopiero późnej tata powiedział im, że to była księżniczka Estelle. Dziewczynki były bardzo zaskoczone i trochę złe, że księżniczka była... ubrana normalnie. Jak mówi pan Forsberg: To normalni ludzie. Powiedzieli, że starają się być tu tak często, jak tylko mogą. I można było zauważyć, że są przyzwyczajeni do ludzi i rozmawiania z nimi w prywatnych okolicznościach, są bardzo mili. 


svenskdam,ekuriren.se, kungahuset, zdf, worldwidehomestay.com, instagram,24kalmar.se, stoppaspressarna 

16 komentarzy

 1. Super wygląda, płaszczyk bardzo ładny

  OdpowiedzUsuń
 2. myślałam, że Carl jest młodszy o kilka lat :) Victoria jak zawsze piękna i elegancka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Vic jak zawsze przepięknie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Carl Philip to najprzystojniejszy książę!!! Żaden mu nie dorówna ;>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Frederik z Danii też jest niczego sobie.

   Usuń
 5. A no i Victoria... świetna stylizacja, uwielbiam Vic w takim wydaniu ;>

  OdpowiedzUsuń
 6. A co to za spotkanie?

  Victoria tym razem bardzo ładnie się prezentuje.

  Carl <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach, szczęściarze, że poznali Victorię, Daniela i Estelle, zazdroszczę im :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda tylko, że sprzedał facet prasie informacje, że rozmawiali, wprawdzie bez szczegółów, ale jednak. W sumie dobrze, że nie od razu zadzwonił z informacjami gdzie jest para.

   Usuń
  2. Niestety, to już druga taka sytuacja w przeciągu miesiąca. Najpierw w Norwegii, teraz na Olandii, takie zdjęcia i informacje pojawiają się coraz częściej. W tym przypadku wygląda to znacznie gorzej i bardziej razi w oczy niż poprzednio. Rodzina książęca serdecznie i naturalnie zareagowała na spotkanie, a on niestety to sprzedał. Rozumiem, że był tym podekscytowany i chciał się tym pochwalić, to z pewnością było to dla niego wielkie przeżycie. Jednak mógł o tym powiedzieć rodzinie, czy przyjaciołom a nie od razu prasie ;) i tak nie jest tak źle w Szwecji, częściej na Twitterze pojawiają się zdawkowe informacje niż zdjęcia, jak w zeszłym tygodniu kelnerka jednej ze sztokholmskich restauracji napisała "właśnie podałam śniadanie księżniczce Madeleine i Jej rodzinie". Szwedzi mimo wszystko jakoś szanują ich prywatność i raczej nie robią zdjęć. Chociaż kiedyś trudno byli znaleźć jakiekolwiek informacje o spotkaniu czy zobaczeniu członka RK ;)

   Usuń
 8. Bardzo chętnie obejrzałabym taką wystawę

  OdpowiedzUsuń
 9. Maialam okazje byc w Mariefred pikne miejsc!

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy tylko ja widze delikatnie zaokrąglony brzuszek u Victorii?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.