Tydzień z królem - rodzina - dzień 4

2015/08/12

Embed from Getty Images

W sierpniu 1972 roku książę przybył na Igrzyska Olimpijskie do Monachium. Podczas ceremonii otwarcia Karol Gustaw dostrzegł młodą hostessę. Silvia poczuła na sobie czyjś wzrok, kiedy się odwróciła zauważyła, że jakiś mężczyzna przygląda się jej z odległości najwyżej dwóch metrów. "Pierwsze co zobaczyłam to lornetka, a późnej uśmiech, duży, duży uśmiech". Kiedy książę odłożył lornetkę spojrzeli na siebie. Silvia zaczęła się śmiać, tak samo zareagował przyszły król. 

Po chwili poprosił swoje adiutanta o dowiedzenie się kim była ta dziewczyna? To nie było trudne, pracownik księcia szybko dowiedział się, że jest to szefowa hostess i tłumaczka. Podczas odbywającego się wieczorem przyjęcia dla VIPów adiutant księcia podszedł do niej i zapytał, czy ma chwilę, ponieważ Szwedzki Następca Tronu chciałby się przywitać. Po krótkiej wymianie zdań para rozeszła się, jednak książę zadzwonił jakiś czas późnej i zaprosił Silvię na kolację ze swoją rodziną - księżniczką Brigittą, księciem Bertilem i Lilian Creig (którą w Monachium przedstawiano jako sekretarza). Po tym spotkaniu para umawiała się wieczorami na kolację i spędzała czas na rozmowach.

Para spotkała się późnej kilka razy, w kwietniu 1973 roku para spędziła razem Wielkanoc i oficjalnie (dla rodziny) została parą. Książę zakończył swój związek Liv Porjé i krótkotrwały romans z Lone Østergård. Silvia również zerwała z Wilk'iem Auler. W lipcu para po raz pierwszy została sfotografowana na stacji benzynowej w pobliżu Solliden. Wówczas cała Szwecja dowiedziała się o istnieniu Silvii Sommerlath.


Książę Bertil był obok Brigitty pierwszym członkiem rodziny, który poznał Silvię. O ile dziadek nie poznał się na młodej tłumaczce, o tyle wujek od od razu zauważył jej zalety i polubił. Król nie chciał słyszeć o ślubie wnuka z Niemką, wujek powiedział "Jeśli jej nie poślubisz jesteś idiotą ". Jedynym wyjściem było czekanie, dopiero po śmierci dziadka, on i wuj ułożyli sobie życie z ukochanymi kobietami.

W 1973 roku zmarł Gustaw VI, jak wspomina królowa Silvia  "byłam tam od początku, ale trochę z tyłu". Wspierała Karola kiedy zmarł jego dziadek i obejmował obowiązki monarchy. Szwecja musiała jednak jeszcze poczekać na ślub swojego króla. 

Embed from Getty Images

12 marca 1976 roku król ogłosił swoje zaręczyny z uroczą, szeroko uśmiechniętą tłumaczką. Skromna dziewczyna szybko zyskała sympatię Szwedów. Podczas wywiadu para cały czas trzymała się za ręce, uśmiechała, żartowała i nie mogła oderwać od siebie wzroku. 

Embed from Getty Images
Królewski ślub odbył się 19 czerwca tego samego roku. Swój miesiąc miodowy para spędziła w Solliden, niedługo po nim królowa zaczęła pełnić swoje oficjalne obowiązki.

14 lipca 1977 roku na świat przyszła córka pary, Victoria. Król nie było obecny przy porodzie, a na wiadomości ze szpitala niecierpliwie czekał w swoim biurze na Zamku Królewskim. Gdyby dowiedział się, że na świat przyszła zdrowa córeczka nie mógł powstrzymać łez. Kolejne dziecko pary królewskie, książę Carl Philip - Następca Tronu - przyszedł na świat przed terminem, w związku z tym król dowiedział się o narodzinach syna podczas wizyty w Malezji. Do głosu doszły ruchy domagające się zniesienia primogenitury męskiej w sukcesji do tronu. Król otwarcie wyraził niechęć do takich zmian, jednak do zmian doszło. Carl Philip przestał być Następcą Tronu w wieku ośmiu miesięcy. Ostatnie dziecko pary królewskiej, księżniczka Madeleine przyszło na świat w Pałacu Drottningholm.


Embed from Getty Images
Król nigdy nie zmienił pieluszki swoim dzieciom, nie nakarmił ich w nocy, jednak był kochającym ojcem, jak zgodnie twierdzą jego dzieci. Zawsze uwielbiał żartować, płatać figle i droczyć się z dziećmi i żoną (co zresztą robi do dziś). W wywiadzie sprzed kilku lat ubolewał nad faktem, że nie mógł poświęcić dzieciom tyle czasu, co chciał, nie zawsze mógł im pomagać w trudnych momentach i cieszyć się z nawet drobnych sukcesów.

 W czasie wakacji król był przede wszystkim dla rodziny, zabierał dzieci na wycieczki, bawił się z nimi, budował łodzie. Zawsze dbał o to aby były otoczone zwierzętami i znały przyrodę. Nauczył je poczucia obowiązku i wraz z żoną starł się dać im jak najnormalniejsze dzieciństwo.

UWAGA! więcej o znajomości pary przeczytacie w nowej serii, która pojawi się już niedługo na blogu!! Z kolei o ślubie pary królewskiej będziecie mogli poczytać w czerwcu przyszłego roku w związku z 40 rocznicą ślubu pary. 

13 komentarzy

 1. nie wiedziałam, że Karol Gustaw był już królem jak brał ślub z Silvią :)
  swoją drogą przypomniało mi się coś odnośnie płatania figli przez króla. oglądałam kiedyś jakiś film dokumentalny własnie o SRK i chyba Madeleine opowiadała, że pewnego razu jak była mała, królowa zdołała zagonić całą gromadę do łóżka i zaraz po tym jak wyszła z ich pokoju przyszedł do nich król i zabrał całą trójkę na nocną wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko o czym piszesz od dawna można było znaleźć na tym blogu ;)

   Usuń
 2. Super te posty :)
  Marleno, kolejny blog stworzył ankiety na stylizacje miesiąca, a to był twój pomysł
  rodzinazcambridge.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, jak to dokładnie było w Monachium. Szkoda, że dziadek Karola Gustawa nie akceptował związków ze "zwykłymi" kobietami, no ale wtedy były inne czasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie wszystkie informacje, więcej będzie wagowej serii, na przykład o torreadorze i byku na (chyba można tak nazwać to spotkanie) pierwszej randce ;)

   Usuń
 4. Sofia (szczególnie w okresie ogłoszenia zaręczyn i przed z bardzo ciemnymi, prostymi włosami) jest podobna do królowej Silvii, teraz już mniej. Królowa to bardzo piękna kobieta, sprawia wrażenie bardzo cieplej i serdecznej osoby. Król przy niej w dniu ogłoszenia zaręczyn tez wydawał się taki promienny i szczęśliwy, wspaniale na,coś takiego popatrzeć

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzisiejszy post z tygodnia z królem prawdopodobnie pojawi się kilka godzin późnej niż zwykle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie szkodzi, dla mnie jesteś super i odwalasz kawał dobrej roboty ! :)

   Usuń
 6. w przyszłym roku królowa obchodzi 90-te urodziny, będą członkowie innych rodzin królewskich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę. W WB - nie napisałaś nawet o którą monarchinię chodzi, ale chyba nikt nie ma wątpliwości - inaczej to wszystko wygląda.

   Usuń
 7. Szkoda, że król nie bawił się w zmienianie pieluch i karmienie małych smyków :(
  Dobrze, że mimo zakazów postanowił walczyć o miłość !
  Ania L

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.