Wdzięk, klasa i diadem - ranking europejskich księżniczek

2015/09/28


Znów europejskie księżne są ikonami stylu, gwiazdami towarzystwa, wzorami do naśladowania. Królewskie śluby w Danii i Hiszpanii potwierdziły ich status. księżne fascynują ni tylko swoich poddanych. Jak one to robią? 

Dziś nie wystarczy mieć księcia za męża lub tatę króla, by wyróżnić się na korzyść z arystokratycznego tłumu. Bohaterkom naszego rankingu udało się to, bo wiedzą, że we współczesnych monarchiach chodzi o coś więcej niż o błękitną krew. Ta, oczywiście, nie zaszkodzi, ale już automatycznie nie gwarantuje ani klasy, ani wdzięku. Moda na arystokratyczne koneksje wróciła w wielkim stylu. Bez koronowanych głów i książąt nie może się już odbyć żadna ważna uroczystość. W towarzystwie wysoko urodzonych wypada się pokazać. Naśladuje się też ich sposób ubierania, urządzania domów, hobby, pasje, zaangażowanie w prace charytatywne. Wybrane przez nas księżne i księżniczki przodują w europejskich rankingach popularności. Dlaczego właśnie one? Bo mają pełną świadomość ról, które im przypadły. Grają je z naturalnym wdziękiem, nie próbując na siłę łamać konwenansów i buntować się przeciw tradycji. Trzymają się z dala od polityki, która najwyraźniej damom nie przystoi. Są takie, jakimi chcieliby je widzieć ich rodacy lub poddani. Niektóre wniosły na królewskie dwory ducha nowych czasów. Księżne znów zaczęły wyznaczać trendy.

NAJPIĘKNIEJSZA: MARY DONALDSON
Gdyby Mary Donaldson nie była żoną dziedzica duńskiej korony, ze swoją urodą mogłaby zostać hollywoodzką gwiazdą. Chociaż zważywszy na jej intelekt i karierę prawniczą, w której w rodzimej Australii odnosiła spore sukcesy, świat show-biznesu zapewne nie okazałby się jej godny. Książę Fryderyk, opisując swoje pierwsze spotkanie z Mary, powiedział, że "spojrzał na nią i utonął w tych ogromnych orzechowych oczach". Gdy dodać do nich gęste ciemne włosy, klasyczne rysy twarzy, zniewalający uśmiech i doskonałą figurę, można pogratulować następcy tronu najlepszego gustu. Mary szybko podbiła serca Duńczyków. Kosmopolityczne społeczeństwo tego kraju spokojnie przyjęło fakt, że przyszła królowa wywodzi się z antypodów. Mary w ciągu niecałego roku nauczyła się płynnie mówić po duńsku, odbyła kurs dworskiej etykiety i błyskawicznie odnalazła się w nowej roli. Zakochani wyszli naprzeciw ciekawości poddanych i wydali film na DVD, w którym opowiadają o swojej miłości. Duńczycy mają teraz nadzieję, że młode dziewczyny przestaną wreszcie naśladować Britney Spears, a zaczną wzorować się na pięknej księżnej Mary.

Jej Królewska Wysokość MARY KSIĘŻNA DANII
kraj: Dania
wiek: 31 lat
stan cywilny: żona następcy tronu księcia Frederika
dzieci: chce mieć co najmniej dwoje
miejsce zamieszkania: pałac królewski w Fredensborgu
wykształcenie: prawniczka
znajomość języków: angielski, duński
hobby: jazda konna
znak zodiaku: Wodnik

NAJELEGANTSZA: KAROLINA GRIMALDI


Córka Rainiera księcia Monako i Grace Kelly od lat wyznacza w arystokratycznych kręgach Starego Kontynentu kanony elegancji. Admiratorzy jej stylu ubierania przyznają, że Karolinę trudno jest naśladować. Aby dorównać jej smakowi w doborze strojów, trzeba mieć zarówno jej gust, jak i klasę. Być może niebagatelną rolę odgrywają też geny: matka Karoliny, jedna z najpiękniejszych aktorek Hollywood, była przecież ikoną stylu lat 50. Księżna wygląda tak samo dobrze w garniturach, które nosi z luzem i nonszalancją, ubraniach do konnej jazdy i wieczorowych kreacjach od słynnych projektantów, zwłaszcza od ulubionego Karla Lagerfelda. To w jego kreacjach wystąpiła na królewskich ślubach w Hiszpanii i Danii. Karolina potrafi łączyć style, nie boi się awangardy i odrobiny szaleństwa. Zawsze jednak ubiera się stosownie do okoliczności i do swojego wieku. Mimo urodzenia czworga dzieci zachowała nienaganną figurę.
Jej Książęca Wysokość KAROLINA KSIĘŻNA HANOWERU, księżniczka Monako 
kraj: Monako wiek: 47 lat 
stan cywilny: żona Ernsta Augusta księcia Hanoweru 
dzieci: synowie Andrea i Pierre, córki Charlotte i Alexandra 
miejsce zamieszkania: Fontainbleau, Francja 
wykształcenie: politolog 
znajomość języków: francuski, angielski, niemiecki, włoski 
hobby: jazda konna 
znak zodiaku: Wodnik

NAJBARDZIEJ NOWOCZESNA: LETIZIA ORTIZ ROCASOLANO


Wprowadziła ożywczy powiew nowości do surowej i tradycyjnej rodziny hiszpańskich Burbonów. Zanim poślubiła księcia Felipe, jej twarz znała już cała Hiszpania. Letizia ma za sobą karierę dziennikarki telewizyjnej: w ciągu kilku lat na antenie zdobyła ogromną popularność. Ulubienica publiczności, prezenterka serwisów informacyjnych i reporterka z wojny w Iraku jest dziś nową twarzą hiszpańskiej monarchii. Rodacy mówią nawet na nią "księżna republikańska", bo Letizia nie kryje się ze swoimi liberalnymi poglądami. W porównaniu z nią ciche i nijakie siostry Felipe, infantki Elena i Cristina, wyglądają jak wyjęte z innej epoki. Hiszpanie, którzy przy kawiarnianych stolikach co rano omawiają plotki z królewskiego pałacu, uważają, że Felipe wybrał znakomicie. Po pierwsze, w żyłach przyszłej królowej nie płynie ani kropla błękitnej krwi, więc "zwykli ludzie" mogą łatwiej identyfikować się z jej historią. Po drugie, z racji swojego zawodu Letizia będzie umiała zadbać o właściwy wizerunek dworu w oczach poddanych. Oficjalnie nie wiadomo jeszcze, jakie będą jej obowiązki na dworze, bo młodzi dopiero wrócili z podróży poślubnej.

Jej Królewska Wysokość LETIZIA KSIĘŻNA ASTURII 

kraj: Hiszpania wiek: 31 lat 
stan cywilny: żona następcy tronu księcia Felipe 
dzieci: czeka na nie młoda para i cała Hiszpania 
miejsce zamieszkania: Pabellon del Principe, Madryt 
wykształcenie: dziennikarka telewizyjna 
znajomość języków: hiszpański, angielski 
hobby: sztuka, literatura 
znak zodiaku: Panna

NAJSKROMNIEJSZA: METTE-MARIT TJESSEM HOLBY


Do perfekcji opanowała życie w cieniu męża. Nic dziwnego: zanim została żoną księcia Haakona, dostała od Norwegów niezłą szkołę. Jej romans z następcą tronu owiany był aurą skandalu. Mette-Marit nie dość, że była matką nieślubnego syna Mariusa, to jego ojciec siedział w więzieniu za posiadanie narkotyków. Ona sama miała raczej rozrywkową przeszłość, prędko więc zawyrokowano, że nie jest odpowiednią partią dla księcia. Gazety prześcigały się w publikowaniu kolejnych, nie zawsze prawdziwych rewelacji o jej życiu. Zakochany Haakon dopiął jednak swego. Przekonał do nowej narzeczonej rodziców i zaprowadził ją do ołtarza. Mette-Marit nie tylko z podniesionym czołem zniosła wszystkie napaści prasy, ale też udowodniła, że potrafi godnie reprezentować rodzinę królewską. Sprostała oczekiwaniom Norwegów i szybko urodziła córkę, która w przyszłości przejmie tron tego kraju. Dziś rzadko zaszczyca oficjalne ceremonie: woli wychowywać dzieci i zajmować się porzuconymi kiedyś studiami. Zawsze dobrze wygląda i szeroko się uśmiecha.

Jej Królewska Wysokość METTE-MARIT KSIĘŻNA NORWEGII

kraj: Norwegia 
wiek: 30 lat 
stan cywilny: żona następcy tronu księcia Haakona 
dzieci: Marius, syn z poprzedniego związku, i córka Ingrid-Alexandra 
miejsce zamieszkania: rezydencja w Skaugum 
wykształcenie: średnie, obecnie studentka socjologii 
znajomość języków: norweski, angielski 
hobby: żeglarstwo, siatkówka 
znak zodiaku: Lew

NAJBARDZIEJ ODPOWIEDZIALNA I NAJSEKSOWNIEJSZA: WIKTORIA I MADELEINE BERNADOTTE


Dwie siostry, dwa światy. Następczyni tronu Wiktoria jest stworzona do swojej roli. Od dziecka mówiła, że chce jak najwięcej się nauczyć, aby w przyszłości być godną i dobrą królową. Podołanie ciężarowi obowiązków, które spadły na jej barki, gdy osiągnęła pełnoletność, kosztowało ją jednak bardzo wiele. Popadła w anoreksję, cierpiała na depresję. Nie poddała się, a po zakończeniu terapii napisała książkę o swoich doświadczeniach. Dziś jest dumą swojej rodziny i poddanych szwedzkiej korony. Zawsze korzysta z okazji, by nauczyć się czegoś nowego, co pozwoli jej kiedyś lepiej służyć krajowi. Odbyła już m.in. staże w ONZ i w ambasadach szwedzkich w kilku krajach. Z wdziękiem odrzuca propozycje ról filmowych, którymi zasypują ją producenci po obu stronach oceanu. Karierę aktorki uznaje za nieodpowiednią dla przyszłej królowej. Madeleine nie ma takiej pozycji jak siostra, ale za to ma wszystko, co niegdyś charakteryzowało Brigitte Bardot: bezwstydną niewinność i zmysłową bezczelność. Jest śliczna, seksowna, pełna energii i lubi poszaleć i brylować w studenckim światku. Księżniczka jest obiektem fascynacji wielu Szwedów. Podczas wakacji, gdy w bikini opala się w Saint-Tropez, plażowicze dokonują cudów, aby się na nią choć przez chwilę pogapić. Serce księżniczki jest teraz zajęte przez studenta prawa Jonasa Bergstroma, ale jej wielbiciele nie tracą nadziei, że to chwilowa fascynacja. Mogą przeżyć srogi zawód, bo Madeleine, choć oficjalnie mieszka w pałacu rodziców, większość czasu spędza w apartamencie narzeczonego.

Jej Królewska Wysokość WIKTORIA KSIĘŻNICZKA SZWECJI, księżna Vastergotland

kraj: Szwecja wiek: 27 lat 
stan cywilny: panna 
dzieci: na razie brak kandydata na ojca 
miejsce zamieszkania: pałac Drottningholm, Sztokholm 
wykształcenie: dyplom z politologii i historii Uniwersytetu Yale 
znajomość języków: szwedzki, angielski, francuski, niemiecki 
hobby: polityka międzynarodowa 
znak zodiaku: Rak


Jej Książęca Wysokość MADELEINE KSIĘŻNICZKA SZWECJI księżna Halsinglandu i Gastriklandu

kraj: Szwecja 
wiek: 21 lat 
stan cywilny: panna 
dzieci: jeszcze ma na nie 
czas miejsce zamieszkania: pałac królewski Drottningholm, Sztokholm 
wykształcenie: studentka historii sztuki 
znajomość języków: szwedzki, angielski hobby: moda, jeździectwo 
znak zodiaku: Bliźnięta

NAJBARDZIEJ LUBIANA: MATYLDA D’UDEKEM D’AKOZ


Naturalny wdzięk z nutą wyrafinowania, słowiańska uroda, wewnętrzne światło, uważna słuchaczka, pełna zwykłego ludzkiego ciepła. Tak mówią o księżnej ci, którzy mieli okazję się z nią zetknąć. Z księciem Filipem poznali się w domu Matki Teresy w Kalkucie, gdzie oboje poświęcali się pracy charytatywnej. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Pochodząca z arystokratycznego rodu wysoka blondynka od razu została ciepło przyjęta na dworze. Ma polskie korzenie: jej matka jest córką hrabiego Leona Komorowskiego i Zofii z książąt Sapiehów kodeńskich. Książęca para jest w Belgii wzorem cnót rodzinnych, a Matylda czynnie działa w dwóch fundacjach dobroczynnych: własnej i Roi Baudoin. Wspiera inicjatywy na rzecz dzieci i potrzebujących. Jest najbardziej zapracowaną księżną w Europie.

Jej Królewska Wysokość MATYLDA KSIĘŻNA BELGII, księżna Brabancji

kraj: Belgia 
wiek: 31 lat 
stan cywilny: żona następcy tronu księcia Filipa 
dzieci: córka Elizabeth, syn Gabriel 
miejsce zamieszkania: zamek królewski Laeken 
wykształcenie: psycholog i ortofoniatra 
znajomość języków: francuski, flamandzki, angielski, włoski 
hobby: podróże, muzyka, tenis 
znak zodiaku: Wodnik

Zuzanna O'Brien Gala Nr 27, od 28 czerwca do 4 lipca 2004
Ogromne podziękowania dla Ani za podsełanie artykułu w ubiegłym roku :)


26 komentarzy

 1. Wszystkie księżne, księżniczki i królowe są bardzo ładne, ale dla mnie tą naj ... jest i zawsze będzie Madeleine :) Cudna kobieta, z takim błyskiem w oku i zadziornością.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z którego to jest roku? Bo są stare informacje.
  Dla mnie i tak najlepsze będą zawsze Victoria i Madeleine! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele się pozmieniało przez te lata...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie :) super tak sobie porównać! dziękuję za wstawienie Marlenko :)

   Usuń
 4. Chyba czytałam ten artykuł, kiedy się ukazał. Zasadniczo nie lubię takich porównań, bo każda królowa / księżna / księżniczka jest inna, ale w sumie fajnie poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jej Królewska Wysokość MARY KSIĘŻNA DANII
  kraj: Dania
  wiek: 31 lat
  stan cywilny: żona następcy tronu księcia Frederika
  dzieci: chce mieć co najmniej dwoje ????? Z KTÓREGO ROKU JEST TEN RANKING? STARE INFO W NIM JEST ..CHODZI O WIEK I DZIECI:( OJ AUTORKO BLOGA :(Maria Elżbieta, urodzona jako Mary Elizabeth Donaldson (ur. 5 lutego 1972 w Hobarcie) nie ma 31 lat:( i ma ju dzieci...oj oj autorko ,male starocie i nieprawdziwe i stare informacje nam tu wkleilas:( szok

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka rada czytamy posty do KOŃCA także to co jest napisane małym druczkiem ;)

   Serdecznie pozdrawiam

   P.S. Akurat w przypadku Mary to plany troszkę dystansu ;) ja nie mogę zmieniać błędów bo tego nie pisze, jest coś takiego jak prawa autorskie.

   Usuń
  2. Przecież na końcu jest wszystko wyjaśnione!
   Świetny ten artykuł. Uwielbiam takie zestawienia :)

   Usuń
 6. te artululy z 11 lat temu: z 2004 roku informacja
  a daj cos aktualnego
  taki ranking ,ale aktualny a nie z 2004 roku a my mamy 2015 rok

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło o porównanie tego co się zmieniło w przeciągu tych lat. W przypadku Mary, na przykład mamy plany. Akurat ten artykuł pojawił się niedługo po jej ślubie więc możemy dowiedzieć się jakie one były, zobaczyć czy Im się udało, jak zmieniło się ich życie ;)

   Usuń
 7. Super artykuł, fajnie poczytać o dawnych czasach i porównać. Tak czytając ciesze się na myśl, ze im się tak wszystko ułożyło. Szczególnie w przypadku Maddie, Vic i Mary z Danii, bardzo się ciesze, że mają czwórkę uroczych dzieci, Mary zawsze chciała mieć dużą rodzinkę... Przy okazji przydatne, sprawdzone i prawdziwe informacje co do hobby czy znajomości języków.

  Bardzo się cieszę, że wstawiasz takie archiwalne artykuły (dla mnie samej to perełki bo teraz trudno coś takiego znaleźć w polskiej prasie). Brawa za pomysł i wielkie dzięki za wstawienie. Jesteś najlepsza blogerką!! Nie przejmuj się tymi hejtami, zawsze były i będą. Mam nadzieję, że będziesz jeszcze wstawiała takie perełki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, ze wstawilas ten artykul mam nadzieje, ze bedzie takich więcej u Ciebie ;]

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny artykuł, mam nadzieję, że będzie takich więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię Karolinę z Monako, była i nadal jest bardzo piękna, ma tą klasę i wdzięk swojej matki. Jej mąż Stefano był wspaniałym człowiekiem, Pierre zrobił się do niego bardzo podobny. życie niestety nie oszczędziło Karolinie tragedii. Nie wiem, czy ja znalazłabym w sobie tyle siły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo ją lubię, moim zdaniem jest mądra i piękna

   Usuń
  2. Swoją drogą w temacie Karoliny, wiem, że Marlena będzie wiedziała wiec zapytam :) widziałam na kilku zdjęciach, że Karolina nie miała włosów, miała raka, czy chorowała na coś innego?

   Usuń
  3. Nie, nie miała raka. W 1996 roku straciła włosy, prawdopodobnie była to Alopecia Totalis (czyli łysienie całkowite najczęściej powodowane stresem lub uwarunkowane genetycznie). Księżna nigdy tego nie potwierdziła. Jedynie w jednym z wywiadów książę Albert przyznał, że Jego siostra straciła włosy.

   Usuń
 11. Wywaliłabym Letizię i Mette z tego zestawienia. Obie moim zdaniem nie mają się czym pochwalić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja zapomniałam, że w domu moich rodziców w Polsce mam stare artykuły o rodzinach królewskich z lat chyba jakoś 2005-2010. Zarówno polskie, jak i niemieckie. Chcesz je przygarnąć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo bardzo mi miło :) z przyjemnością poczytam ;) bardzo dziękuję :*

   Usuń
 13. Mary nie jest z wykształcenia prawniczką - dziwne, że tek napisano.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Przyznam jednak, że nie byłam zbytnio zdziwiona tym błędem, spotkałam z nim już nie raz na zagranicznych portalach, szczególnie w starszych artykułach.

   Usuń
 14. Marlenko, kawał świetnej roboty! Lubię czytać takie artykuły ;) Czekam na więcej :*

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo fajnie tak porównać dawne informacje :) Tyle się pozmieniało... Choć zgadzam się z opinia, że najseksowniejsze są Victoria i Madeleine. Naprawdę, są przepięknymi kobietami.

  alessandra

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo fajnie jest poczytać stare artykuły i porównać je z rzeczywistością :) Dziękuję Ci za to Marleno :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.