Chrzest księcia Nicolasa

2015/10/11


Embed from Getty Images

Dzisiaj nadszedł długo wyczekiwany dzień! Rodzina królewska zebrała się na chrzcie księcia Nicolasa, jedynego wnuka pary królewskiej, a zatem syna i drugiego dziecka księżniczki Madeleine i jej męża, Christophera O'Neill.


Tak jak w czerwcu 2014 roku, kiedy para książęca chrzciła swoje pierwsze dziecko, księżniczkę Leonore, na uroczystość w Kaplicy Pałacu Drottningholm zaproszono około 130 osób. Z czego większość stanowią przedstawiciele rządu i władz państwowych na czele z Premierem i Jego małżonką. Wybór miejsca ceremonii nie powinien Nas dziwić. Księżniczka Madeleine urodziła się i wychowała w Pałacu Drottningholm. Rezydencja zajmuje więc szczególne miejsce w sercu księżniczki. 

O 11.00 drzwi Kaplicy Królewskiej zostały otwarte. Przez kolejne 45 minut na miejsce przybywali zaproszeni goście. Wśród nich znalazła się siostra króla, księżniczka Margaretha, szwagier króla, Tord Magnuson oraz Jego synowie, Gustaw (ojciec chrzestny) wraz z żoną Vicy, Oscar, Victor z partnerką, Fridą Bergström. Oprócz tego hrabina Marianne Bernadotte af Wisborg. Rodzinę królowej Silvii reprezentowali, bracia: Thomas de Toledo Sommerlath, Walther L. Sommerlath, Patrick Sommerlath z żoną Maline Sommerlath i córkami Anais oraz Chloe, a także Leopold Lundén Sommerlath.

Z rodziny Christophera pojawiła się oczywiście jego mama - Eva O'Neill. Poza tym Annalisa, i Karen (siostry) Olivier MacNeely, Tatjana d'Abo i Henry d'Abo (siostra i szwagier - ojciec chrzestny) wraz z dziećmi Anouską, Celiną i Jasperem. Poza tym hrabiny Natascha, Milana i Chiara Abensperg und Traun (siostra wraz z córkami) oraz doktor Wolfgang Seyblod. 

Z Niemiec specjalnie przyleciał książę Andreas of Saxe-Coburg and Gotha. Poza tym nie zabrakło Premiera z małżonką, czterej przewodniczący partii, dwaj przedstawiciele Riksdagu, korpus dyplomatyczny składający się z ambasadorów Norwegii, Danii, Finlandii i USA. 

Wśród przyjaciół rodziny znaleźli się między innymi Katharina von Horn (matka chrzestna) oraz jej mąż robert, Marco Wajselfisz (ojciec chrzestny) wraz z żoną Heike, Louise Gottleb wraz z partnerem Ludvigiem Blomqvist, Natalie Werner z mężem Dag'iem, Charlotte Kreuger Ceterlund z mężem Christofferem.
Embed from Getty Images

W południe rozpoczęło się nabożeństwo, któremu przewodniczyła arcybiskup Antje Jacklén oraz kapelan Heinz Jacklén. Ostatecznie zmieniono ustawienie krzeseł. Podczas próby generalnej wczoraj po południu Madeleine i Christopher zdecydowali, że nie będzie potrzebne oddzielne krzesło dla Leonore. Zmieniono także nieco układ. Obok Christophera siedziała królowa, następnie król, Pani O'Neill, księżniczka Victoria, księżniczka Estelle, książę Daniel oraz księżna Sofia.
Embed from Getty Images

Podczas nabożeństwa modlitwę dziękczynną w języku angielskim wygłosił Christopher O'Neill. Za dobór muzyki, którą mogli obejrzeć zebrani w kaplicy a także telewidzowie odpowiadała para książęca. Tak jak przy okazji chrztu Estelle, książę Carl Philip nalał do pozłacanej chrzcielnicy z XVII wieku wodę święconą ze źródełka znajdującego się na Olandii. Tradycyjnie woda tą od niespełna czterdziestu lat chrzczone są królewski dzieci.
Wujek Carl nie robił tego zbyt dobrze, co Leonore szybko zauważyła i krzyknęła "więcej". 

O 12.23 książę został ochrzczony przez arcybiskup Antje Jacklén. Jego siostra była bardzo ciekawa Woody święconej i próbowała podejrzeć jak ona wygląda, pomogła jej w tym Arcybiskup biorąc księżniczkę na ręce aby mogła lepiej przyjrzeć się chrzcielnicy. Pod koniec nabożeństwa król Karol Gustaw przypiął wnukowi order serafinów. 


Podczas całego chrztu panował niemały gwar, oprócz Leonore i Estelle na miejscu było dużo innych dzieci, m.in. dziecko Victora Magnusona i jego partnerki. Książę Nicolas był nieco zmęczony podczas całej uroczystości i nie szczędził łez i krzyków. Oscar Magnuson miał na szczęście smoczek i przez księżniczkę Margarethe podał go Christopherowi. W tym samym czasie Estelle pobiegła do niani po inny smoczek. Leonore okazała się bardzo ruchliwym dzieckiem i pod koniec nabożeństwa była już nieco zmęczona, dlatego też starsza kuzynka zaprowadziła ją do niani.

Mały książę zdecydowanie wrodził się w swoją mamę, którą przepłakała cały swój chrzest, jak zażartowała kiedyś królowa,dobrze, że wszystko co mówił ksiądz zostało wydrukowane w programie, ponieważ, przez płacz Madeleine nic nie było słychać.

Embed from Getty Images

Na rodziców chrzestnych wybrano (od lewej):
Katharinę van Horn - wieloletnią przyjaciółkę księżniczki Madelene.
Gustawa Magnusona - kuzyna pierwszego stopnia księżniczki Madeleine.
Hrabinę Nataschę Abensperg und Traun - Siostrę Christophera.
Księcia Carla Philipa - brata księżniczki Madeleine,
Henry'ego d'Abo - szwagra Christophera.
Marco Wajselfisz - przyjaciela Christophera jeszcze z czasów szkoły z internatem w Szwajcarii.  

Embed from Getty Images

Po zakończeniu nabożeństwa rodzina królewska przeszła spacerkiem do Pałacu. Po drodze Madeleine i Christopher pokazali swojego synka i pozdrowili zebranych na dziedzińcu.

Poniżej starsza kuzynka, a już niedługo starsza siostra, Estelle doglądająca wraz z nianią księcia Nicolasa. W między czasie księżniczka częstowała także przybywających gości słodkościami. Wśród prezentów dla małego księcia znalazł się tradycyjny konik z Dalarna. Podczas późniejszego lunchu podano gulbetscarpaccio z truflami, prażonymi nasionami dyni i pecorino. Następnie morszczuka z masłem i homarami, warzywa i ziemniaki z ziołami. Na deser serwowano ciasto francuskie o nazwie "Południowa krówka" z musem malinowym z Solliden.  

Kilka minut późnej rozpoczęło się oficjalne przyjęcie podczas, którego para odebrała gratulacje i drobne upominki. Książę Nicolas odpoczywał w tym czasie pod okiem niani w historycznej kołysce Karola XV.

Książę Nicolas miał na sobie historyczną szatę uszytą na chrzestnego pradziadka, Gustawa Adolfa w 1096 roku, przed nim nosiło ją czternaście osób w tym mama, księżniczka Madeleine i starsza siostra, księżniczka Leonore. Już niedługo na pelerynie zostanie wyszyte imię księcia wraz z data jego chrztu. Księżniczka Madeleine, tak jak w 2014 roku wybrała Valentino. Tym razem zamiast koronek wybrała ozdobną sukienkę z lekko rozkloszowanym dołem. Do tego okazały fascyntor w kolorze wina.

Embed from Getty Images

Księżniczka Leonore miała na sobie szarą sukienkę z lnu francuskiej marki Bonpoint. Czarne lakierowane buciki i pasującą przepaskę, którą zdjęła już na początku ceremonii.   

Embed from Getty Images
Królowa Silvia wyglądała perfekcyjnie w dopasowanym płaszczu i idealnie dobranej sukience. Do kompletu dobrała bezowe dodatki i toczek w kolorze sukienki.  

Embed from Getty Images

Księżniczka Victoria wybrała fioletową sukienkę podkreślającą ciążowy brzuszek i pasujący toczek. Strój został specjalnie wykonany dla następczyni tronu przez brytyjską markę Seraphine. Księżniczka Estelle ma na sobie płaszczyk i sukienkę Marie-Chantal (marki greckiej księżnej), strój widzieliśmy już w maju przy okazji publikacji zapowiedzi przedślubnych księcia Carla Philipa i Sofii Hellqvist, co tego białe rajstopy i buciki szwedzkiej marki Livly.    

Embed from Getty Images
Księżna Sofia wybrała burgundową sukienkę od Gucci z długim rękawem, do tego idealnie pasujące szpilki i fascynator z różową kokardą. Warto wspomnieć, że Sofia po raz pierwszy nosiła order z wizerunkiem swojego teścia, króla Karola XVI Gustawa.


Dwór wydał także oficjalny monogram księcia.

***

Około 17.00 Victoria i Daniel opuścili pałac. Księżniczka w świetnym nastroju zrobiła swoim telefonem zdjęcie zebranym pod balkonem Szwedom. Następnie Eva O'Neill z rodziną wróciła do hotelu, po nich pałac opuścili Carl Philip i Sofia oraz Chris i Madeleine z dziećmi. Możemy się spodziewać, że jeszcze dzisiaj (pomiędzy 18.00/19.00) zostaną wydane oficjalne zdjęcia.

Chrzest możecie obejrzeć ponownie tutaj - KLIK
Zapraszam także do odwiedzenia mojej strony na tumblr, gdzie znajdziecie urocze gify z chrzcin: KLIK

***

Życzenia z okazji chrztu możemy kierować na adres (obecnie jest to jeden adres dla całej rodziny). W nagłówku (nad H.M. Konungens) możemy dopisać H.K.H. Prins Nicolas albo H.K.H. Prinsessan Madeleine.

H.M. Konungens Hovmarskalksämbete 
Kungl. Slottet 
107 70 Stockholm

95 komentarzy

 1. Juz nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet jesienią Szwecja jest piękna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pytam całkiem poważnie... Czy to prawda, że król zdradzał kilka lat temu królową?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też pytam całkiem poważnie. A jaki to ma związek z dzisiejszym dniem? Temat był podejmowany na blogu wielokrotnie więc wszystko znajdziesz za pomocą archiwum lub wyszukiwarki :)

   Usuń
  2. trochę to niemiłe :(

   Usuń
  3. Dobra odpowiedz Marlenko, to nie jest czas na takie pytania. Poza tym każdy może sobie znaleźć na nie odpowiedź na blogu. Nic się nie stanie jak ktoś się wysili i wpisze kilka słów do wyszukiwarki. Ja coś czuje, ze ktoś chce tylko siać zamęt.

   Usuń
  4. Przypadkiem usunęłam komentarz, ale na niego odpowiem. Nie zamiatam tematu pod dywan, powtarzam, że podejmowałam go już wielokrotnie i nie widzę potrzeby powtarzania, znajdziesz ten temat w archiwum i tam tak jak inni możesz wyrazić swoją opinię. To jest post związany ze chrztem. Mnie to troszkę denerwuje, bo dwoje i się i troje żeby wszystko na temat chrztu było na bieżąco i żeby Wam się podobało, a tutaj ktoś wylatuje z tematem "od czapy" który podejmowałam tutaj już wiele razy. Dla mnie jest też męczące odpowiadanie na pytania związane z tematami, które podejmowałam na blogu, staram się na wszystkie pytania odpowiadać nawet jeśli już były podejmowane. Ale kiedy już się tak staram i chce Was zainteresować chrztem i uważam, że jest to ważne wydarzenie (chyba nie tylko ja tak myślę) wolałabym żeby te komentarze i pytania dotyczyły chrztu a nie pojawiały się ciągle pytania na które odpowiadałam już miliony razy. Mam nadzieję, że nikogo nie urazilam.

   Usuń
  5. Nikogo nie uraziłaś. Chrzest to ważne wydarzenie, ale gdy padło to pytanie chrzest się jeszcze nie zaczął. Nie rozumiem twojego oburzenia. Dziwne. Można chyba napisać tak lub nie, a nie od odsyłać do jakiegoś archiwum.

   To nie czas na takie pytania? A kiedy będzie???
   Kto pyta nie błądzi.

   Usuń
  6. Pod każdym innym postem. To dzień chrztu, ja i kilka tysięcy innych osób weszło tutaj po to aby dowiedzieć się czegoś o chrzcie księcia i przeczytać opinie innych na temat chrztu w komentarzach. Zaglądam tutaj cały czas i Marlena miliony razy podejmowała ten temat,więc jakby chciała zamieść sprawę pod dywan to w ogóle by o tym nie pisała. Jaki jest problem w znalezieniu czegoś w archiwum czy w zakładkach? Przecież do tego służą. Po co robić autorce więcej roboty szczególnie przy LIVE blogu gdzie na bieżąco wszystko publikuje i ma masę robotę, kolejne zadanie. Uwierz mi zalezienie odpowiedzi na to pytanie zajęłoby ci mniej czasu niż czekanie na odpowiedz. Troszkę zrozumienia, dla autorki i wielu czytelników, którzy zaglądają tutaj regularnie takie pytanie jest juz męczące szczególnie jeśli dzieje się coś ważnego w SRK i,każdy chce czytać o chrzcinach a nie o temacie krążącym w kolko.

   Usuń
  7. Pod każdym innym postem zareagowalibyście tak samo. Może mam bić się w piersi, że miałam czelność zadać pytanie? Ktoś pytał o wyznanie królowej przed ślubem i OK. Ale pytać o coś niekorzystnego to wielkie "yerbba matte", no bo jak można. Jak ci się ten komentarz/ pytanie nie podoba to go omiń i nie komentuj. Przeżywasz to strasznie... Nie wiem jak się korzysta z wyszukiwarki na blogu, bo zawsze pytam u źródła. I nie twierdzę, że Marlena "zamiata temat pod dywan", aczkolwiek niepotrzebnie się tak oburzacie. Girls odrobinę dystansu:)

   Usuń
 4. To już dziś ;)
  Mam pytanie nie związane z tematem: jakiego wyznania była Silvia zanim poślubiła króla ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Z jednej strony podoba mi się że w chrzcie uczestniczy cała rodzina, a nie tak jak w Wielkiej Brytanii garstka wybrańców ale 130 osób to chyba jednak trochę przesada patrząc na to jak żyją zwykli ludzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BRK to jest porażka kompletna jeśli chodzi o uroczystości jakiekolwiek i nie ma w tej rodzinie nic co mogłoby mnie zainteresować. Jedynie może działalność Sophie i Harry'ego.
   130 to przesada? Niekoniecznie. To rodzina królewska a poza najbliższymi należy zaprosić oficjeli niestety. Popatrz, że sama rodzina Chrisa jest dosyć duża.

   Usuń
  2. No właśnie na chrzciny dzieci Victorii to rozumiem że trzeba zaprosić oficjeli, ale Madelaine jest daleko od tronu, jej mąż nie przyjął żadnych tytułów, oni w większości mieszkają za granicą i niezbyt intensywnie uczestniczą w życiu monarchii, więc dla mnie chrzest drugiego dziecka powinien być uroczystością rodzinną.

   Usuń
  3. Tutaj panują inne zwyczaje niż w BRK.

   Usuń
 6. A gdzie krzesełko dla Leonore?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest jeszcze malutka wiec by na nim nawet nie siedziała. Wczoraj podczas próby Madde i Chris postanowili, że nie będzie potrzebne :)

   Usuń
 7. Vic i Sofia wyglądają świetnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dopiero teraz zauważyłam order u Sofii...
  Swoją drogą, jestem ciekawa czy coś jest na rzeczy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak też się nad tym zastanawiam :-) po cichu liczę, że tak

   Usuń
  2. Chodzi wam o ciążę Sofii?

   Usuń
  3. Dokładnie :-)

   Usuń
  4. Brzuszek płaski a Wy ciągle o ciąży. Po Victorii - mimo, że ma zupełnie inną figurę, było widać, ale u Sofii oznak brak.

   Usuń
  5. A co niby na to wskazuje? Wasze "zachcianki"?

   Usuń
 9. Kokarda na włosach Sofii wygląda zabawnie, ale podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda, że Chris nie przemawia po szwedzku ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podoba mi się dobór kolorów u Victorii, Sofii i królowej. Jak zwykle dla mnie najlepiej wygląda królowa Sylvia. Matka Chrisa ma rękawiczki a Leonor na krótki rękawek???????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczytaj o savoir-vivre w tym temacie.
   Mary często am krótki rękawek i rękawiczki.

   Usuń
  2. Tak tylko ona była w płaszczu zapiętym pod szyję

   Usuń
 12. Leonore podczas pieśni była świetna :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Leonore jest już taka duża! a Estelle urocza :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeżeli Leonor jest zbyt mała żeby wytrzymać taką uroczystość to powinni mieć dla niej nianię która zajęłaby się nią na uboczu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko po co? To jest rodzina, zwykła rodzina taka jak inne, Madeleine i Chris chcą żeby córeczka była cały czas przy nich, nic nie przegapiła, to przecież ważny dla nich moment. To jest właśnie urocze, im to nie przeszkadza to rodzina i nie ukrywają tego, to jest właśnie wspaniałe. Nie chodzi tutaj o pompatycznosc,.

   Usuń
  2. I po sprawie Leonore i Estelle "sobie poszły" :) prawdopodobnie do niani.

   Usuń
  3. A ja to widzę inaczej, wszyscy się rozpraszają i skupiają na małej żeby ją upilnować zamiast być skupionym na tym duchowym przeżyciu. Dla tak małego dziecka wszystkie pieśni i przemowy nie są atrakcyjne więc jak na ten czas przypilnuje ją ktoś inny to na pewno niczego nie straci. To jest uroczystość religijna w rodzinie królewskiej i do tego transmitowana przez telewizję więc nie widzę nic złego w odpowiedniej podniosłości.

   Usuń
  4. W Szwecji zazwyczaj dzieci są na uroczystościach. Rodzina chce być razem. To jest urocze jak dzieciaki się zachowują a nikt nie robi pretensji, że gdzieś tam tańczą czy sobie biegają. Większe zamieszanie byłoby gdyby ktoś za nimi ganiał, a tak jest swobodnie, naturalnie mimo, że to chrzest czy inna uroczystość w rodzinie królewskiej.

   Usuń
 15. Może Nicolas płakał: "Dajcie mi szarfę!" :D ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Madeleine bardzo ładnie wygląda. Widać, że trochę schudła. Nie wiem, czy mam rację, ale na chrzcie Leonore była trochę grubsza - tak mi się przynajmniej wydaje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba tak i do tego miała bardzo krótką sukienkę, a dzisiaj jaka długość

   Usuń
  2. Ten rok zapamiętam jako rok chrzcin-wielka Brytania, Monako i Szwecja. Fajnie że w przyszłym jedne chrzciny mamy już pewne, a może wtedy w ciąży będzie Sofia

   Usuń
 17. Biedny ten dzidziuś , cały czas płacze :(
  I psuje występ ;)

  Kim jest ten starszy pan, ktory został chrzestnym ? Jakos mi nie pasuje do tych rodziców chrzestnych .
  A ta pani z czerwoną różą na głowie to siostra Chrisa, prawda ? Fatalne to nakrycie glowy

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo podobają mi się kreacje Victorii, Madeleine i Sofii!!! A Eva O'Neil wygląda tak młodo! Ona ma 75 lat!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poważnie???! Nigdy bym nie powiedziała, że ma aż tyle lat.

   Usuń
 19. Sofia najgorsza stylizacja i ta dziwna kokarda we wlosach.bardzo niekorzystnie.Piękne za to Krolowa i Victoria:) Maddie srednio,ale lepiej od Sofie

  OdpowiedzUsuń
 20. Mogłabyś podać jakieś przykładowe życzenia, które mogłabym wysłać z okazji chrztu po angielsku? I mam jeszcze pytanie, kartkę z życzeniami z okazji chrztu na kogo adresować? Z góry dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy11 października 2015 12:41

   Oczywiście :) tylko troszkę późnej, kiedy skończy się transmisja i nieco "ogarnę" post :)

   Usuń
  2. Adres jest już w poście, postaram się dodać jeszcze jakieś podstawowe życzenia :)

   Usuń
 21. Mała Leonore fajnie tańczyła ,rozbawiła wszystkich a Nicolas tak okropnie płakał . Rodzina Królewska ze Szwecji jest najlepsza, super że są tak otwarci i pokazują wszystkim takie uroczystości na żywo . Na końcu transmisji wokół pałacu ten jesienny krajobraz po prostu bajkowy, pięknie tam jest . Szkoda ,że Kate i William nie są tacy otwarci ...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie BRK nie jest tak otwarta jak SRK. I tak w tym roku Kate i William zerwali z tradycją i ludzie mogli widzieć jak przybywają na miejsce chrztu i jak z niego wychodzą. To pokazuje, że BRK się zmienia, albo tylko ta para chce takiej otwartości jak jest w SRK.

   Usuń
 22. Victoria ma jakiś garnek na głowie - o ile sukienka mi się podoba i jest odpowiednia dla kobiety w ciąży tak ten toczek jest fatalny.
  Sofia uważam bardzo ładnie wygląda. Wprawdzie czerwony z różowym mi się zawsze "gryzł", ale wyszło ładnie.

  Nie mam teraz możliwości sprawdzić listy gości: czy siostry Chrisa ze strony ojca, te z USA, zostały zaproszone? Były obecne? Wolałam żeby zamiast tego szwagra jedna z nich została chrzestną, ale widocznie Chris jest z nim blisko.
  O ile w Danii wzięli dla bliźniaków w zależności od płci albo więcej ojców chrzestnych (Vincent) albo matek chrzestnych (Josephine) tak tutaj nie dostrzegłam żadnej reguły ;) (to taka moja dygresja)

  Leonor powinna mieć opiekunkę "pod ręką". Mogła siedzieć za rodziną czy coś - nic by się nie stało przecież jeśli chodzi o protokół, chyba, że siedziała taka jak opiekunka Estelle na ślubie CP&S. W każdym razie mała jest śliczna, szkoda tylko, że taka ruchliwa. Estelle bardziej spokojna była zawsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to w co była ubrana Madelaine to była sukienka czy płaszcz?

   Usuń
  2. Trzeba podkreślić że Estelle była bardzo grzeczna, widać u niej kindersztubę

   Usuń
  3. Sukienka. Już Marlenka dodała w opisie.

   Usuń
 23. Piękna uroczystość. ja ich chyba za bardzo lubię bo znowu się wzruszyłam ;) Estelle jak grzeczna, podziwiam ją , że tak pięknie siedziała, całkowite przeciwieństwo stanowiła Leonore, nieskręt mały, ale i tak urocza. Nicolas z wyglądu jest taki sam jak jego siostra, taką samą skrzywioną buziunie dzieci mają jak ich ojciec, ale i tak ich uwielbiam, nie tak jak Estelle, ale rodzinka super.
  Madeline wybrała sukienkę jak na sylwestra, jak dla mnie za bardzo błyszcząca i pstrokata (na samym początku pomyślałam, że przypomina ptaka). Victoria strasznie ciemny strój, ale ładnie wygląda i toczek, typu który mi się nigdy nie podobał, Sofie ładnie, ale taka smutna mi się wydawała.
  Miałam wrażenie że nie do końca mieli przećwiczoną końcówkę, od chwili przed wręczeniem orderu, jakby nie wiedzieli czy stać, czy siedzieć, a może już wyjść. W drodze z kościoła gdzieś mi zaginęła Victoria z rodziną.
  Piękna i rodzinna uroczystość.
  Mam nadzieję, że za rok doczekamy się dwóch chrztów. Fajnie by było jakby w tym samym roku urodziła i Vic i Sofia :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Wspaniała rodzinna uroczystość, Estelle jest urocza tak jak i Leonore

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie przesadzajmy z Leonore, to było nic w porównaniu z cyrkiem na chrzcinach w Norwegii, chyba Sverre Magnusa gdzie ponad piatka dzieci leżała przed ołtarzem (dosłownie leżała plackiem!) tanczyła i rozbierała się. Tam dopiero by harmider.

  OdpowiedzUsuń
 26. Wszyscy bardzo ładnie wyglądali, dzieciaczki urocze :) Dziękuję za transmisję :)

  OdpowiedzUsuń
 27. W Danii podczas chrztów też są obecne dzieci, które nawet mogą zajrzeć do chrzcielnicy, gdy polewa się dziecku główkę. Wygląda to ładnie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Chris chyba schudł trochę.

  OdpowiedzUsuń
 29. Czy ja dobrze myślę, że ksiądz to kobieta?

  OdpowiedzUsuń
 30. Dzieciaki urocze.Panie piękne przystosowały się w barwach do jesieni.Miło było zobaczyć dla odmiany jesienna uroczystość na szwedzkim dworze.

  OdpowiedzUsuń
 31. I kolejna piękna uroczystość za nami...Która to już z twoim blogiem Marleno?Mam nadzieję,że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej razem z tobą.
  W przyszłym roku szykują się nam chrzciny drugiego dziecka Vic i obchody 70 urodzin króla i 40 rocznicy ślubu. Myślę,że usłyszymy też szczęśliwą nowinę od Sofii

  OdpowiedzUsuń
 32. Kto będzie w Warszawie w tym tygodniu? w który dzień dokładnie? jest już plan wizyty króla i królowej Belgii? robimy jakieś spotkanie fanów? macie jakieś info ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Planu wizyty jeszcze nie ma. Ja niestety do stolicy nie dotrę, bo jak wiecie jestem chora. Plany były na 13 października, jutro w poście o tym wszystkim napisze, więc okaże się czy ktoś się wybiera. Nadal mam nadzieje, ze para dotrze do Łodzi jeśli tak to z pewnością tam pojadę. Do Warszawy mam daleko ale dotarcie do Łodzi to dla mnie nie problem, więc nawet z gorączką pojadę :) pisalysmy i dzwonilysmy do ambasady a także do biura prezydenta ale dowiedzialysmy się tylko, że plan zostanie podany w najbliższym czasie.

   Usuń
 33. Piękna pogoda, piękna uroczystość, Madeleine wygląda cudownie, bardzo podobał mi się jej fascynator, toczek, idealny kolor. Wszystkie panie Królowa, Księżniczka Victoria i Sofia wyglądały bardzo ładnie, pierwszy raz jestem zachwycona Sofią, ładny kolor i krój sukienki, wszystko dopasowane. Leonore to mały rozbójnik, Estelle jak zawsze urocza. Carl Philip ... ech :) przystojniak ;) zazdroszczę tej Sofii....

  OdpowiedzUsuń
 34. Już nie mogę się doczekać chrzcin drugiego dziecka Victorii, jak to dobrze że w tej rodzinie tyle się dzieje i myślę że przez najbliższe lata jeszcze będzie kilka takich wspaniałych uroczystości. Fajnie że ta uroczystość wypadła jesienią bo miała zupełnie inny klimat niż te przednie, następna znów pewnie w maju/czerwcu.

  OdpowiedzUsuń
 35. Nic nie wiadomo w sprawie zdjęć?

  OdpowiedzUsuń
 36. Madeleine wyglądała perfekcyjnie :) Cudownie nie moge się na nia napatrzeć o wiele lepiej niż na chrzcie Leonore w ogóle śliczne nakrycie głowy :* Wydaje mi się ,że schudła .Nie mogę się do niczego przyczepić :) Sofia ślicznie elegancko i z klasą :) toczek mi się bardzo podobał . Leonore jest słodka fajnie ,że mieli ją obok siebie mimo ,że broiła bo to pokazuje ,że są taką zwyczajną rodziną . Nicolas bardzo płakał tak jak napisałaś ma to po mamie :) Co do Victori to sukienka była by bardzo ładna gdyby miała inny kolor toczek mi się nie podoba jak ktos napisał wygląda jak jakaś miska lub garnek . Królowa i mama Chrisa bardzo ładnie ale królowa o wiele lepiej . Bardzo się cieszę ,że to Carl był chrzestnym miałam także nadzieje ,że będzie nią Sofia ale trudno :( Bardzo fajna i rodzinna uroczystość

  OdpowiedzUsuń
 37. Madeleine jest śliczna!

  OdpowiedzUsuń
 38. Piękna ceremonia,

  OdpowiedzUsuń
 39. Wiadomo dlaczego nie było ciotki Christiny? :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie, troszkę to dziwne, na chrzcie była Margaretha mieszkająca w Anglii a nie było Desiree i Christiny mieszkających w Szwecji. O obecności Brigitty nie mówimy, bo przecież mieszka najdalej od kraju :)

   Usuń
  2. http://mbdkbernadotte.blogspot.com/?m=0
   O nie obecnosci Christiny u mnie na blogu zapraszam !

   Usuń
  3. Dzięki OL! P.S. Szkoda, że nie można u Ciebie na blogu komentować bez konta na gmailu.

   Usuń
 40. Wczoraj wieczorem jak zawsze byłam w pracy. Mój szef oglądał wiadomości, to też zerkałam. I w głównym wydaniu wiadomości mówili o chrzcie Nicolasa, mówię o niemieckiej telewizji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czym się pani zajmuje w niedziele wieczorem?

   Usuń
 41. Madeleine ślicznie wyglądała jaki miała piękny makijaż :) Sukienka cudowna toczek też . Sofia mnie zachwyciła niby postawiła na prostotę ale wyglądała ślicznie :) Szkoda ,że to ona nie była chrzestną .
  A mam do ciebie takie pytanie czy była by możliwość ,żeby u drugiego dziecka Victori chrzestnymi byli Sofia i Madeleine ?
  Bo Madeleine chyba nie jest u nikogo chrzestna prawda ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vic na 100% weźmie Madde:)

   Usuń
  2. A mi się właśnie wydaje ,że Sofie .

   Usuń
  3. Oczywiście jest taka możliwość, decyzja należy do Victorii i Daniela :)

   Usuń
  4. Madde jest jej rodzoną siostrą i wybrała ją na chrzestną Leonore... One mają dobry kontakt, teraz ona ją wybierze.

   Usuń
 42. Oni Wszyscy są cudowni a dzieciaki urocze ,mała Estella jest taka grzeczną,ułożoną małą panienką i śliczną. Malutka Leonore będzie również śliczną dziewczynką , jest jeszcze maleńka . Dzieci Madeline mogą być bardziej wyluzowane od małej Estelle ,bo wychowane są troszkę z dala od pałacu i tej całej etykiety oraz będą miały więcej luzu ,bo przebywają też pomiędzy zwykłymi ludźmi . Natomiast mała Estelle jest wychowywana na przyszłą królową i od maleńkiego jest zapewne uczona dworskiej etykiety i odpowiedniego zachowania,opanowania . Ale mimo wszystko Wszyscy są cudowni i śliczni .

  OdpowiedzUsuń
 43. Ile chrzestnych mają zwykli Szwedzi?

  OdpowiedzUsuń
 44. Nominowałyśmy Cię do LBA :)
  http://rodzinazcambridge.blogspot.com/2015/10/nominacja-liebster-award.html#more

  OdpowiedzUsuń
 45. Estelle jest taka słodka i grzeczna. Uwielbiam na nią patrzeć. Oczywiście chrztu nie mogłam komentować i oglądać na bieżąco bo net mi siadł. Pokazywali kawałek w Teleexpresie. Dopiero wieczorem net back i weszłam na Twojego bloga pooglądać zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 46. Są już jakieś oficjalne zdjęcia? Madeleine pięknie wyglądała!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.