Sofia i Carl Philip na formalnym zebraniu Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk

2015/10/23Pomimo incydentu przed budynkiem Szwedzkiego Stowarzyszenia Medycznego i odwołania spotkania księcia Carla Philipa, para książęca w świetnych humorach pojawiła się w Konserthuset. Była to pierwsza okazja do zobaczenia księżnej od ogłoszenia, że w kwietniu na świat przyjdzie pierwsze dziecko pary książęcej. Warto wspomnieć, że od ogłoszenia szczęśliwej nowiny, Sofia odbyła kilka spotkań, najpierw na Zamku Królewskim wraz z teściami, kiedy to spotkała się na tradycyjnym przyjęciu z pracownikami dworu. Także kilka godzin przed przyjazdem do Konserthuset uczestniczyła w posiedzeniu Project Playground. Niestety z tych dwóch spotkań nie udostępniono żadnych zdjęć. 

Sofia3Sofia1

Wczesnym wieczorem książę i księżna przybyli na Formalne Posiedzenie Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk. Z powodu popołudniowych korków para nieco spóźniła się na miejsce. 


Zgodnie z dress code spotkań Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk księżna Sofia elegancką długą suknię. Była to także pierwsza, w pełni formalna, okazja dla Sofii do założenia Orderu Serafinów przyznanego jej w dniu ślubu. Kolejna nadarzy się na początku listopada w trakcie wizyty Prezydenta Tunezji. Obecność Sofii i Carla Philipa nie została jeszcze potwierdzona, ale jest bardziej niż prawdopodobna. Będzie to także pierwsza okazja do zobaczenia Sofii w tiarze od dnia ślubu pary książęcej w czerwcu.

43 komentarze

 1. W którym miesiącu jest teraz Sofia?

  OdpowiedzUsuń
 2. ale ma duży brzuszek :) myślę że urodzi dziewczynkę ;) a co sądzicie o imieniu Marianne dla (ewentualnej) córeczki Wiktorii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mam być szczera to trochę staromodne (zwłaszcza przy nowoczesnym imieniu Estelle)...

   Usuń
  2. Ja też myślę, że urodzi dziewczynkę :)

   Usuń
 3. To chyba pierwszy raz, kiedy widzimy Sofię w długiej sukni po ślubie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam takie pytanie w kwestii dziecka Sofii & CP. Ile dadzą mu imion? Vic daje po cztery, a Maddie trzy. Od czego to zależy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To raczej decyzja rodziców, więc wszystko zależy od tego jak zdecydują Sofia i Carl Philip. Osobiście myślę, że dadzą dziecku trzy imiona, tak jak Madeleine i Christopher swoim dzieciom :)

   Usuń
  2. Jakie są przewidywania, co do arystokratycznych imion dla ich dziecka?

   Usuń
  3. Jeśli na świat przyjdzie chłopiec, obojętnie czy u Victorii czy Sofii na pewno jednym z jego imion będzie; Carl, Gustaf abo Adolf, są to imiona tradycyjnie pojawiające się w rodzinie. Madeleine dała swojej córeczce imię Lilian bo żonie wuja, która była dla Vic, Madde i Carla jak babcia, możliwe więc, że jeśli u którejś z par przyjdzie na świat chłopczyk dostanie na jedno z imion Bertil. Co do dziewczynek trudno na razie coś stwierdzić. Wymieniłam kilka osobistych przewidywań, na razie wszyscy zastanawiają się nad tym jak będzie się w ciąży ubierała Sofia oraz jak Vic zniesie kończącą się dzisiaj podróż :) za jakiś czas na blogu pojawi się post co do typów imion i wiele więcej notek w związku z ciążami Sofii i Victorii, ale to za jakiś czas :)

   Usuń
 5. Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że wezmą ślub nie uwierzyłabym. A tu proszę... Myślałam, że to znajomość na 5minut. Większość osób na miejscu CP tak by Sofię potraktowała, ale on jest inny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy w 2010 roku przeczytałam o niej pierwszy raz też tak pomyślałam. Ale kiedy rok późnej dwór potwierdził, że są parą i zamieszkali razem wiedziałam, że to dla nich poważny związek i będą ze sob dłużej, bo przecież Carl Philip nie byłby głupi żyjąc na świeczniku i nie zamieszkałby z pierwszą lepszą pod jednym dachem wiedząc, że po pięciu minut dowie się o tym prasa. Kiedy w 2012 roku była na chrzcinach Estelle stwierdziłam, że to chyba musi być "to" i już będą razem, tak też się stało :)

   Usuń
  2. Zaangażował się. Chociaż Sofia nie pasuje do jego rodziny, to on ją w niej "lansuje". Król na początku jej nie akceptował. Ale dla dobra syna jakoś to "przełknął". Jest dorosły, jak się sparzy to na własne życzenie.

   Usuń
  3. Anonimowy23 października 2015 19:02 ja od ślubu Madde i Chris zastanawiałam się kiedy i czy się zaręczą. Od lutego 2-14 z niecierpliwością czekałam kiedy wreszcie się zaręczą bo to już było wręcz przesądzone.

   Co do akceptacji przez parę królewską, Sofia i Carl Philip wielokrotnie powtarzali, że król i królowa od razu z otwartymi ramionami przyjęci Sofię. Zresztą sama królowa o tym mówiła. Co do króla widać, że bardzo lubi Sofię podczas transmisji z przyjęcia weselnego - kolacji, można było zobaczyć jak rozmawiają, żartują i są w stosunku do siebie serdeczni i "wyluzowani" prawie za każdym razem kiedy kamera pokazała parę młodą. A w przemówieniu król wyraźnie powiedział, że Carl Philip dokonał dobrego wyboru, gdyby król tak nie uważał nie powiedziałby tak, nawet po to aby zrobić dobre wrażenie i dobra minę bo już nie raz pokazał, że nie należy do takich osób.

   Usuń
  4. Dokładnie, król mógł po prostu tego nie mówić. Gdyby tak nie uważał, mógł powiedzieć przecież coś innego.

   Pamiętajmy, że niejedna para królewska miała problem z zaakceptowaniem przyszłej synowej. Wystarczy wspomnieć Norwegię i Hiszpanię, a tam przecież chodziło o przyszłe królowe.

   Usuń
 6. Specjalnie ubrała tak obcisla sukienkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co w tym złego? Luźna wyglądałaby dziwnie...

   Usuń
 7. Piękna suknia, a ona wręcz promienieje! Nie spodziewałam się wprawdzie tak obcisłej sukni, ale nie musi nosić worków z racji tego, że jest w ciąży. Fryzura też ładna.

  Nie rozumiem komentarza o "sparzeniu się" napisanego przez Anonimowego z 23 października 2015 19:05. Wybacz, ale CP mógł się sparzyć wiele razy, ale jakoś się nie sparzył, wiec dlaczego teraz tak ma być? Rozwód może się zdarzyć u każdego, nawet (jakimś cudem) u Victorii ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby kiedy mógł się sparzyć? Póki co, jest tak, jak oboje chcieli. "Sparzenie się" to np. rozwód albo kolejny skandal...
   U nich jest większe prawdopodobieństwo rozwodu.

   Usuń
 8. Piękna para ! Sofia promienieje :) I te ordery tak ładnie się prezentują :)

  OdpowiedzUsuń
 9. piękna jest ta Sofijka, jestem fanką jej urody

  OdpowiedzUsuń
 10. Zwisa jej ten order ;) nie wiem czy to dlatego, że go nie upięła, czy też dlatego że jest za długi, ale źle to wygląda - powinien bardziej spoczywać na biodrach, niż dyndać :)
  Nie rozumiem też dlaczego upięła gwiazdę tak wysoko, i w dodatku w miejscu/zamiast orderu rodzinnego.
  Ale ogółem, wygląda ładnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie nie ona sama odpowiada za order i gwiazdę, myślę że to ktoś z dworu jej to tak upiął

   Usuń
  2. Jeśli ktoś z dworu tak go upiął, to powinni go zwolnić. Pierwszy raz widzę aby order dyndał, za przeproszeniem, w kroczu. Zauważ, że u wszystkich pań, zawsze spoczywa z boku, na biodrze. Co do gwiazdy, wśród szwedzkich Pań tylko raz zdarzyło się aby gwiazda była upięta na piersi - u Maddie na ślubie CP&Sofii, i to tylko z przyczyn czystko technicznych.

   Usuń
  3. przejrzałam jeszcze raz djęcia, i udało mi się zobaczyć jak Sofia wyglądała z tyłu; wstęga nie była niczym przypięta, po prostu została przewieszona przez ramię, zadziałała grawitacja i wszystko poszło "w dół i do przodu". A co najbardziej mnie zdziwiło - z tyłu wstęga była pozawijana, więc wątpię, żeby ktokolwiek z dworu pomagał Sofii. Jeszcze dziwniejsze jest to, że jej mąż nie zwrócił na to uwagi, szczególnie, pomijając że jest księciem, jest też wojskowym, wiec szczególnie powinien zwracać uwagę na to, jak ludzie w jego otoczeniu noszą odznaczenia państwowe.

   Pamiętam moment ze ślubu Williama, kiedy David Beckham, dodam że z wielką dumą, nosił na piersi medal, niestety zapiął go po niewłaściwej stronie - ale od razu jeden z oficerów zwrócił mu na to uwagę i medal został przypięty we właściwym miejscu.

   Usuń
  4. Mogło być też tak, że szpileczka, którą była przypięta szarfa z tyłu (wiem, że Mary tak często robi) się wysunęła czy wypadła i kłopot ze wstęgą gotowy. Być może CP zwrócił uwagę i poprawili, czego na zdjęciach nie widać, bo było to później. Na ostatnim zdjęciu jest z przodu, ale mogła się przesunąć. Nie widzę jednak by wstęga była pozawijana.

   Usuń
 11. Rzadko się zdarza ładnie ubrać Sofii ale sukienka ładna trochę zbyt dopasowana ale nie wymagajmy zbyt wiele od niej.Jak pozuje do zdjęć z zamkniętymi ustami to nawet dobrze wygląda.Jeśli chodzi o trudnościach w zaakceptowania to już się przyzwyczaiłam,że królowie tak jak politycy mówią tak by dobrze brzmiało o poprzednim narzeczonym Madeleine też mówili że to wymarzony mąż dla ich córki a już wówczas miało się między nimi psuć.Trudno porównywać Letizie i Mette-Marit z Sofią.L i MM ich przeszłość to życie prywatne a przypadku Sofii to próba zrobienia kariery.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co Ty opowiadasz? Jaka kariera? Nie zdajesz sobie chyba sprawy ile trzeba poświęcić by wejść do RK. Ile pracy trzeba włożyć w naukę wszystkiego z tym związanego, często porzucić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, karierę. Zmienić tryb życia, jest się cały czas obserwowanym, krytykowanym. Bez uczucia i wsparcia drugiej strony to już w oógle nie byłoby takie proste.
   Jeśli chodzi o Madeleine to być może dla rodziców był to wymarzony zięć dopóki nie okazało się, że zdradza ich córkę i narobił jej wstyd przez całym krajem! Więc mieli dalej twierdzić, że jest wymarzony? - wcześniej był, ale zawiódł ich zaufanie! Tak samo dla CP był dobrym kumplem, ale oszukał jego siostrę a CP nigdy nie widział swojej siostry tak smutnej więc miał dalej udawać, że Jonas jest super?

   Usuń
  2. A mam takie pytanie troszkę niezwiązane z tematem ale czy CP po tym zdażeniu zerwał z nim kontakt od razu czy np po jakimś czasie ? Pewnie od razu co by było jak najbardziej zrozumiałe ale tak pytam bo może jednak nie :) I czy wiesz może czy np było jakieś wyjście na którym była Madeleine lub ktoś z rodziny i Jonas ?

   Usuń
  3. Najlepiej odeślę do postu w którym pisałam o Carlu i Jonasie, kiedy "sprawa" wyszła na jaw. Carl oczywiście od razu zerwał z nim kontakt, co wydaje się jak najbardziej logiczne.

   http://swedish-princesses.blogspot.com/2014/06/krolewskie-zycie-carl-i-jonas-wiecej.html?m=0

   Poza tym oddzielny post o Jonasie, z pewnością też Cię zainteresuje.

   http://swedish-princesses.blogspot.com/2015/01/jonas-bergstrom-idealny-materia-na.html?m=1

   Miłej lektury!

   Usuń
  4. bylo o jonasie, to moze teraz o emmie?

   Usuń
  5. Zastanowię się nad tym. Musicie pamiętać, że Emma w przeciwieństwie do Jonasa była osób prywatną przez cały związek z Carlem, więc informacji na jej temat jest znacznie mniej. Jonas był narzeczonym Madeleine, więc wraz z zaręczynami podano jego notę biograficzną, a w związku ze skandalem była na pierwszych stronach gazet przez kilka tygodni , więc prasa znalazła wiele informacji na jego temat, bo widziała w tym ogromny zarobek. Z kolei Emma jako osoba prywatna cieszyła się zainteresowaniem, ale nigdy tak dużym, nie ma na jej temat tak dużej ilości informacji. Szwedzkie media szanowały jej prywatność, a ona sama rzadko pojawiała się publicznie.

   Usuń
  6. Marlenko jaka była reakcja Jonasa jak Madde się dowiedziała? Przepraszał, chciał wybaczenia czy raczej rozstanie było mu na rękę i już nie walczył? A ta dziewczyna naprawdę nie wiedziała, że to narzeczony Maddeleine?

   Usuń
  7. Dobre pytanie! Też chciałabym wiedzieć. Niestety to wiedzą tylko Madeleine i Jonas, no i z pewnością ich partnerzy. A ta dziewczyna, powiedziała, że nie wiedziała, ale cóż, równie dobrze mogła skłamać. Aż tak dobrych informatorów i źródeł media nie mają, nawet jeśli przed laty coś się pojawiło na ten temat (reakcji Madde, Jonasa i czy dziewczyna wiedziała kom jest), to wątpię, że to była prawda. To jednak ich sprawa prywatna, a sami "bohaterowie" afery nigdy nie zabrali w tej sprawie głosu.

   Usuń
 12. Sofia wyglądała prześlicznie :* Bardzo mi się podobała sukienka Sofia ma super figurę a ta sukienka tylko to podkreśliła :) To ,że jest w ciąży nie znaczy ,że ma nosić luzne rzeczy bo niby dlaczego ? Tą sukienką podkreśliła tylko swój ciążowy brzuszek którego na razie prawie wcale nie widać .Zobaczymy pózniej . Widać ,że Carl i Sofia się kochają oboje promienieją widać od nich bijące szczęście :) Już się nie mogę doczekać kolejnych wyjść no i narodzin maluszka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niby dlaczego za obcisła ? Ma super figurę to niech ją pokazuje nie musi nosić worków . Sukienka też nie odrywa jej ciała ani nic . Dla mnie jest super .Ale jak ktoś ma się przyczepić to do wszystkiego się przyczepi .

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy to prawda, że to mama przekonała Sofię do sesji, a ona nie chciała? Podobno Sofia wyznała to w wywiadzie. Tak podaje polska wikipedia Sofii.
  Jest gdzieś ten wywiad? Marlenko wiesz coś o tym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam to na Wikipedii, nie znalazłam nigdzie czegoś takiego, ale dzisiaj będę szukać. W wywiadzie dla programu o Project Playground (przed zaręczynami - to był jedyny wywiad jakiego udzieliła przed ogłoszeniem zaręczyn) powiedziała tylko, że rodzice dali jej naprawdę wolną rękę, rób co chcesz to twoje życie i rodzice niczemu się nie przeciwstawiali i zachęcali ja do dalszej pracy czy przeprowadzki.

   Usuń
  2. Jest gdzieś ten program? Link?

   Usuń
  3. Nie, już nie, był dostępny kilka lat temu :)

   Usuń
 15. Marlenko, ilu chrzestnych mogą (muszą) wybrać Sofia i CP?


  Kogo obstawiacie? Ja proponuję taką czwórkę: Vic, Daniel, Lina Jonas...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówi się, że nie powinni mieć więcej niż przyszła królowa/ przyszły król - czyli w tym przypadku Estelle :) ten temat podejmę dzisiaj na blogu przyokazji będziemy wymieniali się swoimi pomysłami co do chrzestnych, płci. Wraz z tym postem co drugi tydzień (dokładnie co drugą sobotę) będą pojawiały się różne posty i ankiety w związku ze zbliżającymi się narodzinami dwójki nowych członków rodziny królewskiej ;)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.