Madeleine i Christopher w Skavlan

2015/12/11

Svenskdam

W minioną środę księżniczka Madeleine wraz z mężem udzieliła wywiadu w popularnym w Szwecji i Norwegii show Skavlan. O 21.00 program powinien pojawić się na YouTube - KLIK. Już teraz jest dostępny tutaj - KLIK.

Na samym początku rozmowy oczywistym było zapytanie Chrisa o jego szwedzki. Prowadzący zapytał go o to po szwedzku, na co Christopher odpowiedział slowly (powoli) następnie powiedział kilka zdań po szwedzku.  Przyznał, że rozumie kiedy Madeleine i Leonore rozmawiają o królikach i koniach po szwedzku, "ale bardziej skomplikowane rzeczy są trudniejsze".

Nie zabrakło pytania o to, jak poznała się para książeca.
"Poznaliśmy się przez wspólnych znajomych w Nowym Jorku. Widziałem, że coś było między nami, prawda. Ale nie było chemii... był śmiech i humor." - wspomina Chris.
"Ty mnie rozśmieszasz każdego dnia", dodała Księżniczka Madeleine.
"Zwykle śmiejesz się ze mnie, a nie ze mną, ale ..." zażartował Christopher.

"Zobaczyłem w Madeleine uśmiech, te oczy... Jest bardzo towarzyska. Taka szczera i uprzejma. Przyjazna i zachęcająca. Ludzie są oczywiście nerwowi w jej obecności. Nie byłem tak zdenerwowany, bo się poznaliśmy się prywatnie. Jest wspaniała. - opowiada Christopher 

"Absolutnie humor. Urok, wygląd. Chris jest bardzo opiekuńczą osobą i bardzo, bardzo hojną. Jest dżentelmenem, naprawdę". - opowiada Madeleine. - "zakochuje się w nim każdego dnia".

Czy on cię zmienił? 

Tak, absolutnie. Sprawia, że czuję się bezpiecznie. Tworzymy dobry zespół. Lubimy to samo i dzięki temu wszystko jest łatwe.

Czy zmieniłeś się Chris?

- Tak, jest. Stałem się spokojniejszy.

Jesteś inna niż Chris?

- Tak i nie. Jestem spokojna. Chris jest emocjonalnym człowiekiem.

- Z pochodzenia jestem po części włochem i mam temperament. 

Tak więc masz więcej temperamentu, Chris?

- Oczywiście, jestem bardzo nastrojowy. Madeleine jest bardzo szwedzka i spokojna. 

Jak sobie z tym radzisz, Madeleine?

- Leonore radzi sobie najlepiej, patrzy na niego i mówi hej, hej. mięknie od razu. 

Kto jest najbardziej romantyczny?

- To ty, księżniczka Madeleine spojrzała na Chrisa. 
Ja - odpowiedział natychmiast Chris.


Wielu zastanawia się, jak długo będzie mieszkać w Anglii?


- Kto wie, powiedziała księżniczka Madeleine. - Teraz nam to odpowiada, Praca Chrisa jest ważna. A Londyn jest tak doskonały. Jest blisko do domu, rodziny i przyjaciół. Nowy Jork był trochę daleko. Masz skandynawski dom tutaj, czy dywan w łazience? 


- Jest trochę skandynawski. Ale to mieszanka. Nigdy nie rozumiałam angielskich tych dywanów w łazience.

Leonore rozpocznie szkołę, kiedy będzie miała sześć lat? 


- Do tego zostały jeszcze cztery lata i wszystko co możemy zrobić, to umieścić ją w kolejce na liście do szkoły i wszystko powinno być dobrze. Niektóre szkoły uważają, że należy zarejestrować dziecko już jako noworodka. Zdecydowaliśmy, że przemyślimy wszystkie opcje i to, jak to będzie wyglądać, "powiedział Chris. 

- Najważniejsze jest dobro dzieci - skwitowała Madeleine.

Mieszkaliście w Nowym Jorku, w Sztokholmie, a obecnie mieszkacie w Londynie. I macie dwójkę dzieci, więc dużo się dzieje. Opowiedz nam trochę o swoim życiu tutaj w Londynie, mieszkacie w domu lub mieszkaniu? Jak to jest?

- Prowadzimy bardzo normalne życie. Jestem w domu w pełnym wymiarze godzin z dziećmi. Chris, dużo pracuje. Ale kiedy jest w domu, staramy się robić ciekawe rzeczy razem. W weekendy, idziemy do zoo i na lokalny market kupić świeże warzywa. 

Kto z Was lepiej gotuje? 

Ja tak naprawdę nigdy nie ugotowałam właściwego posiłku dla Chrisa. Jestem kiepską gospodynią.

Jeśli miałabyś coś ugotować, co by to było

- Szwedzkie klopsiki. Chris jest dobry w gotowaniu. Więc trudno mi wchodzić do kuchni.

To twoja wymówka ... haha. - dodaje Chris. 

Nie, robi się taki bałagan... zwykle pytam, czy mam pomóc, posiekać coś lub zrobić coś innego, ale potem on odpowiada po prostu, że nie. 

Jakie jest twoje popisowe danie, Chris?

- W zimie gotujemy bardzo gęste zupy, minestrone i takie. Ale lubię gotować różne rzeczy. 

Czy pamiętasz pierwszy posiłek jaki ugotowałeś Madeleine?

- To było chyba moje spaghetti aglio olio.

- To twój atut, tym czarowałeś dziewczyny - śmieje się Madeleine.

Niemal wszystkie szwedzkie dzieci rozpoczynają naukę mówienia od hästen (królików). Leonore również ma swojego!
"Nie możemy żyć bez hästen", - opowiada księżniczka - "to jej pluszak. Nie może spać bez niego. Nie możemy znaleźć królika, nie możemy iść do łóżka w nocy." 

"Szliśmy przez Chelsea i uświadomiła sobie, że go upuściła" - opowiada Christopher - Musiałem zawrócić i chodziłem tam i z powrotem dwie godziny". 

"W deszczu" - dodaje Madeleine. 

"Myślałem, że ktoś wrzucił go do kosza, więc zacząłem szukać w śmietnikach. Ludzie myśleli, że jestem szalony. " - zakończył Chris. 

Księżniczka przyznała także, że cały czas śpiewa dzieciom szwedzkie kołysanki. Charaktery Leonore i Nicolasa nadal się kształtują, zwłaszcza u Leonore: "Jej imię oznacza słońce i zawsze ma uśmiech na twarzy. Sprawia, że śmiejemy się każdego dnia. Jest dzika", powiedziała Madeleine. 

 "Tak zupełnie dzikia, owinęła mnie sobie wokół małego palca. Nicolas przeszedł ciężkie chwile ostatnio, miał grypę żołądkową, gorączkę i kaszel. Ale kiedy uśmiechasz się do niego, to on też się uśmiecha. Jest "delikatną duszą". - opowiada Chris.

Są waszymi mini wersjami?

- To chyba dobry mix. 

Czy zauważyłaś, że jesteś jak twoja matka, Madeleine?

Jeszcze nie ... Moi rodzice byli bardzo kochani i nie znam innych tak hojnych ludzi, ale często ich nie było, kiedy byłam mała, z powodu zobowiązań, jakie mieli jako król i królowa. Więc czuję, że chcę poświęcić cały swój czas, dzieciom aby miały teraz to czego brakowało mi, kiedy byłam mała. Nasze pokolenie jest bardziej zaangażowane w edukację na temat dzieci, zwłaszcza ojców. 

Ile pieluch zmieniłeś Chris? 

Mnóstwo! ! Tysięcy. Madeleine i Victoria urodziły się matkami, powiedział Chris i kontynuował: - To wspaniale zobaczyć je z dziećmi. I widzę również Carla Philipa, gdy bawi się na podłodze z Estelle i Leonore. Oni wszyscy są bardzo ciepli wobec dzieci. Wspaniale się na to patrzy.


Jesteście oboje najmłodsi z rodzeństwa.Wychowałeś się z czterema siostrami, Chris ...

- pięcioma! Wyglądałem jak Mick Jagger, kiedy byłem dzieckiem. Siostry i moje mama mnie ubierały. Z perspektywy czasu, wygląda to lepiej, ale to było straszne. Ale było świetnie rozwijać się z tak wieloma kobietami. Gdyby kobiety rządziły światem, byłby lepszym miejscem niż jest dzisiaj. 

Czy zostałaś ukształtowana przez bycie młodszą siostrę, Madeleine? 

Tak, bo nasi rodzice byli często daleko. Moja siostra poważnie traktowała rolę starszej siostry. Uczyła mnie różnych rzeczy i znajdowała zabawne zajęcia. Mój brat był w środku, pomiędzy dwiema silnymi siostrami. Nadal jesteśmy bardzo blisko. Latem jeździmy na Olandię i świetnie bawimy się w lecie, kiedy Victoria i ja robimy, to co robiliśmy jako dzieci, tylko teraz z naszymi córkami. Rano zbieramy jajka w kurniku, a następnie wybieramy się na truskawki i jeździmy konno powozem.


Miałaś bardzo publiczne dzieciństwo. Jako dziecko przyciągałaś wiele uwagi. Jak to wspominasz?

 Moi rodzice zawsze mieli problemy, gdy chcieli wykonać zdjęcia rodzinne i inne takie rzeczy, bo zawsze uciekałam i ukrywałam się. Zawsze musieli mnie tam ciągnąć i po prostu krzyczałam. Nigdy nie chciałam być częścią tego. Myślę, że jestem dość nieśmiała i nie lubię być w centrum uwagi. Ale jako oficjalna osoba, wiem, że muszę sobie z tym poradzić. Walczę z tym. Pracuję nad tym. Jestem tu dzisiaj.

Zauważyłaś, że ludzie stają się nerwowi przy tobie Madeleine? 

- Czasami, ale potem uśmiecham się i pozdrawiam ich.

- Ja się denerwuję, kiedy wchodzi do pokoju, dodał Chris.

Czy denerwuje cię to co prasa pisze o Madeleine? 

Absolutnie jestem jej mężem. Ale wiem, że ci ludzie, którzy to piszą nigdy nas nie spotkali. Nawet jeśli to udają. 

Musimy próbować stworzyć równowagę, to bardzo ważne. Ale to boli, gdy media nazywają mnie arogancką, bo nie reaguje na kwestie gospodarcze, ale to nie prawda. - dodaje Madeleine.


Czy kiedykolwiek żałowałeś, że Madeleine jest księżniczką?  

Tak, były takie momenty. To ciekawe, w prywatnym sacrum w Anglii, każdy ma prawo do zachowania pewnych rzeczy prywatnie. Nie byłem przygotowany na skandynawską przejrzystość. Ale pomyślałem "Zakochałem się w tej kobiecie, a teraz muszę dostosować swoje życie do osoby, którą kocham". Nie zawsze było to łatwe. 

Czy chciałaś oddać tytuł?

Czuję się jak Chris. Ale jeśli dzięki swojemu tytułowi mogę wyróżnić pewne kwestie, które uważam za ważne, takie jak prawa dziecka. Jeśli mogę coś zmienić, jestem dumna z bycia księżniczką.

Pracujesz teraz z World Childhood Foundation? Co najbardziej dotknęło się w tej pracy?

Kiedy moja matka zakładała Childhood wiedziała, że nikt nie mówi o dzieciach, w tych kwestiach. I nadal tak jest. Ale to ważne, aby o tym mówić. W Stanach Zjednoczonych jedno na dziesięć dzieci cierpiało z powodu nadużyć w wieku poniżej 18 lat. 85% tych dzieci miało 11 lat, bądź mniej. I jestem coraz bardziej przekonana do tego, że musimy coś z tym zrobić. Teraz mieszkamy w Anglii czuję, że mogę zrobić dla Szwecji więcej za granicą. Mogę wesprzeć szwedzki sektor biznesowy. Wielka Brytania jest naszym głównym rynkiem zbytu.


Masz jakieś ograniczenia jako biznesmen w związku z tym kim jest Madeleine?

Miałem je w swojej wcześniej pracy i były one jednym z powodów dla których ją zostawiłem. Nie spodobało im się, że media są tak blisko mnie. Ale teraz mam swoją firmę, dobrze przystosowaną i pracuję z dużymi instytucjami międzynarodowymi.

Co robisz?

Przez dwadzieścia lat siedziałem przed czterema ekranami komputerowymi i pracowałem nad obrotami. Podobało mi się to, ale nadszedł czas na pójście dalej. Pracuję w większości w dwóch branżach: procesach płatniczych i energii. Teraz zidentyfikowaliśmy dwie możliwości w dwóch sektorach, które staram się rozwijać w biznesie. Chodzi o transakcje długoterminowe.

Jak będziecie świętować Boże Narodzenie?

Spędzimy Boże Narodzenie tutaj, w Londynie, z rodziną Chrisa.

Ale będą skarpety i wszystko?

Jest trochę dziwnie w mojej rodzinie. Świętujemy 24 grudnia, bo moja mama jest niemieckiego pochodzenia. 

Większość grudnia będziemy w Szwecji i zjemy szwedzki obiad świąteczny - zakończyła Madeleine.

19 komentarzy

 1. Będziesz Marelno tłumaczyć jakieś fragmenty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku przyszłego tygodnia w aktualizacji tego postu.

   Usuń
  2. Fajnie, czekam ;)

   Usuń
 2. Podoba mi się ten wywiad :) Najbardziej kiedy Madelaine przyznała się, że w kuchni rządzi Chris, ale ona może zrobić swedish meatballs :D Od razu skojarzyło mi się to z IKEA :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wywiad. Madde i Chris są świetną parą! Fajnie, że te święta spędzą z rodziną Chrisa. No i to jak mówili o sobie nawzajem było piękne

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo juz się nie mogę doczekać następnych postów :) I dla Ciebie też Marlenko miłego weekendu ! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. podobał mi się ten wywiad, od Madeleine i Chrisa bije taka radość i szczęście oraz widać, że są 'normalnymi' ludźmi pomimo bycia członkami srk :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale się zdziwiłam jak zobaczyłam, że What Would Kate Do repostowalo twoje zdjęcie z blogowego instagrama! Super, pozdrawiam, uwielbiam Twój blog i WWKD ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. http://gwiazdy.wp.pl/galeria/5938942786691713/ksiezna-wiktoria-w-ciazy-do-rozwiazania-zostaly-3-miesiace.html

  OdpowiedzUsuń
 8. http://www.fakt.pl/kobieta/ksiezniczka-victoria-w-tiarze-i-diamentach-piekna-,artykuly,596878.html

  OdpowiedzUsuń
 9. suknia maddie którą miała drugiego dnia jest od alberta ferretti :):)

  OdpowiedzUsuń
 10. czytaliście już? co o tym myślicie?

  Rumuński książę oskarżony o korupcję

  Książę Paweł (wnuk króla Karola II) został zatrzymany w piątek pod zarzutem korupcji. Według oficjalnych informacji książę, którego wujem jest ostatni król Rumunii Michał I, współpracował z przedsiębiorcą Remusem Truicą, który wykorzystując swoje polityczne koneksje pomagał mu odzyskać ziemię i posiadłości skonfiskowane przez komunistów po drugiej wojnie światowej. Truica i jego współpracownicy mieli otrzymać za to udziały w zrestytuowanych nieruchomościach. Prokuratura podnosi przede wszystkim zarzuty o „braku dostatecznej legalności” takich działań. Zatrzymanie księcia jest częścią większej akcji antykorupcyjnej.

  http://monarchia.info.pl/monarchiczny-przeglad-tygodnia-412015/

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy dzisiaj przypadkiem nie miał zostać opublikowany świąteczny filmik z Pałacu Haga? I czy ktoś z SRK nie miał odebrać choinek? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiadomo kiedy zostanie opublikowany,najprawdopodobniej do 20 grudnia. W ubiegłym roku wydano go 19 grudnia :)

   Usuń
 12. Bardzo dziękuję za przetłumaczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajny wywiad, ale spodziewałam się więcej smaczków :) Dzięki za przetłumaczenie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.