Wręczenie nagród Nobla - 2015

2015/12/10

Expressen
Oglądaj na żywo - KLIK lub tutaj - KLIK

Dzisiaj rodzina królewska zebrała się na ceremonii wręczenia Nagród Nobla.  Po raz drugi pojawili się tam Christopher O'Neill oraz księżna Sofia. Zgodnie z wprowadzonymi w ubiegłym roku zmianami na scenie wraz z 100 innymi osobami (w których skład weszli m.in. członkowie fundacji Nobla czy poprzedni laureaci) zasiadła para królewska wraz z następczynią tronu i jej mężem w drugim rzędzie. Książę Carl Philip z żoną, księżniczka Madeleine z mężem i księżniczka Christina z mężem zasiedli w pierwszym rzędzie pod sceną. Tradycyjnie na miejscu jest także hrabina Bettina Bernadotte af Wisborg i jej mąż Philipp Haug.

Svenskdam
Svenskdam
svenskdam
Svenskdam
Svenskdam 

10 grudnia ma dla Szwedów i ich rodziny królewskiej specjalne znaczenie. Tego dnia w 1896 roku w śródziemnomorskim kurorcie San Remo w wieku sześćdziesięciu trzech lat zmarł na udar bogaty i sławny chemik Alfred Nobel. W San Remo spędził pięć ostatnich lat życia.
Pacyfista, poeta,ekscentryk, zasłynął wynalezieniem dynamitu, który miał służyć tylko celom pokojowym, ale - ku jego przerażeniu - okazał się dużo bardziej przydatny w czasie wojny. I tak, po części dla uspokojenia sumienia, po części dla chwały nazwiska, sporządzając w 1895 roku testament, Nobel zdecydował się przeznaczyć ogromną część swego majątku, dziś równowartość około 250 milionów dolarów, na ustanowienie nagród za osiągnięcia w nauce, literaturze i za działalność na rzecz ogólnoświatowego pokoju. Pierwsze nagrody przyznano w 1901 roku po pewnych sporach ze spadkobiercami Nobla i z francuskimi władzami podatkowymi, by wydarzeniu dodać prestiżu, wręczał je następca tronu książę Gustaw.

Ponad sto lat później skromna początkowo, lokalna skandynawska uroczystość przerodziła się w najbardziej prestiżową galę tego rodzaju na świecie - a także kulminacyjny moment w kalendarzu szwedzkiej monarchii. Kiedy w sztokholmskiej sali koncertowej gromadzą się laureaci w dziedzinie literatury, medycyny, fizyki, chemii i ekonomii - tę ostatnią dodano w 1969 roku - dyplomy i medale wręcza im teraz prawnuk Gustawa, Karol XVI Gustaw. Król wraz z rodziną zajmuje teże honorowe miejsca na wystawnym bankiecie na 1300 osób - w tym 250 studentów - organizowanym tego samego dnia w sztokholmskim ratuszu. I salę, i ratusz zdobią wspaniałe dekoracje z kwiatów sprowadzanych z San Remo.
Szwedzkie media zachłystują się galą, gazety informują, ile piersi gołębich i ogonów homarzych zjedzono, ile wypito butelek wina i szampana, a ostatnio reporterzy na bieżąco wpisują od stolików swoje relacje na blogach i Twitterze. Mniej uwagi poświęca się starszym paniom i panom uhonorowanym za cenne, choć często niezrozumiałe akademickie osiągnięcia niż przybyłym celebrytom - głównie córkom króla, Następczyni Tronu księżniczce Wiktorii i Jej pięknej młodszej siostrze Madeleine. Jakie wieczorowe suknię miały na sobie jaką biżuterię wybrały z różowej kolekcji Bernadotte'ów - przynajmniej do ślubu Wiktorii w czerwcu 2010 roku - jacy mężczyźni wystąpili u ich boku.
Miłościwie Nam panujący. Królewskie Rody EuropyKażdego roku nagrody naukowe i literackie są wręczane z rąk króla w Sztokholmie, natomiast Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana w Oslo w Norwegii.
Laureat nagrody Nobla otrzymuje nagrodę finansową oraz medal i dyplom. Medal został zaprojektowany przez Erika Lindberga. Na jednej stronie znajduje się postać mężczyzny słuchającego pieśni muzy i cytat z Eneidy. Na drugiej widnieje podobizna Alfreda Nobla. Na medalu wygrawerowane jest także imię i nazwisko laureata.
Nie ma stałego wzoru dyplomu. Każdy projektowany jest z myślą o konkretnym laureacie, ponieważ odnosi się do jego twórczości. Nie zmienia się jedynie treść dyplomu, która wypisana jest w języku szwedzkim.
Edulandia
Fizyka  
Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald zdobyli tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę. Japończyk Takaaki Kajita (ur. 1959) i Kanadyjczyk Arthur B. McDonald (ur. 1943 r.) podzielą się po równo kwotą 8 mln koron szwedzkich (ok. 855 tys. euro). "To odkrycie zmieniło nasze rozumienie najgłębszych tajników materii i może się okazać kluczowe dla naszego pojmowania Wszechświata" - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski. 
Medycyna i fizjologia 
William C. Campbell i Satoshi Omura za odkrycia dotyczące nowej metody leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie, oraz Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych sposobów leczenia malarii – otrzymali Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii. Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych" - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski. Według Komitetu "te dwa odkrycia dały ludzkości nowe mocne narzędzia do walki z tymi ciężkimi schorzeniami, na które zapadają setki milionów ludzi rocznie". Komitet zdecydował, że połowę z 8 mln koron szwedzkich (ok. 855 tys. euro) otrzymają 85–letni William C. Campbell (Irlandczyk, pracujący w USA) i 80-letni Japończyk Satoshi Omura. Drugą połowę nagrody przyznano 85-letniej Youyou Tu z Chin - to pierwsza Chinką, która otrzymała Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, oraz 12. kobieta wyróżniona tą najbardziej prestiżową w nauce nagrodą. 
Chemia 
Tegorocznymi laureatami zostali Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar. Komitet docenił ich badania mechanizmów naprawy DNA. Jak uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski, naukowcy "wyjaśnili na poziomie molekularnym, w jaki sposób komórki naprawiają uszkodzone DNA i chronią informację genetyczną". Przyczynili się też do zrozumienia mechanizmów rozwoju nowotworów, które są efektem zaburzeń procesów naprawy. Badania nad mechanizmami naprawczymi nie tylko dostarczyły fundamentalnej wiedzy na temat funkcjonowania komórek i wyjaśniły podłoże rzadkich chorób genetycznych, ale mogą też posłużyć do udoskonalenia terapii przeciwnowotworowych. Obecnie wykorzystywane radioterapia i chemioterapia unieczynniają mechanizmy naprawy DNA w szybko dzielących się komórkach nowotworu, co prowadzi do ich zniszczenia. Lindahl jest profesorem chemii medycznej i fizycznej, emerytowanym dyrektorem Cancer Research UK w Clare Hall Laboratory w Hertfordshire (Wielka Brytania); Sancar jest profesorem biochemii i biofizyki na University of North Carolina School of Medicine (Chapel Hill, USA), Modrich pracuje obecnie w Howard Hughes Medical Institute, jest też profesorem w Duke University School of Medicine (Durham, USA). 
Literatura 
Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka pisząca po rosyjsku. Nagrodę otrzymała za "polifoniczną twórczość - pomnik cierpienia i męstwa w naszych czasach". Aleksijewicz jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak "Czarnobylska modlitwa", gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków; "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego) – brutalnie szczera opowieść o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji; "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (Nagroda im. R. Kapuścińskiego), będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego.  
Nauki ekonomiczne  
Szkocki ekonomista Angus Deaton zdobył tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu. Deaton ma 69 lat i jest absolwentem Uniwersytetu Cambrigde. Posiada podwójne obywatelstwo amerykańskie i brytyjskie. "By opracować politykę promującą dobrobyt i redukującą ubóstwo, musimy najpierw zrozumieć indywidualne wybory konsumpcyjne" - wskazano w uzasadnieniu, podkreślając, że Deaton bardziej niż ktokolwiek inny przyczynił się do tego zrozumienia. Ekonomiczny Nobel został ustanowiony dopiero w 1968 roku w drodze wyjątku z okazji 300-lecia utworzenia Banku Szwecji (szw. Sveriges Riksbank), czyli szwedzkiego banku centralnego. W testamencie zmarły w 1896 roku wynalazca dynamitu Alfred Nobel wspomniał jedynie o nagrodzie z medycyny, fizyki, chemii, literatury oraz za działalność na rzecz pokoju. W tych dziedzinach prestiżowe laury ogłaszane są od 1901 roku. Nobel z ekonomii jest jednak przyznawany na tych samych zasadach, co Nagroda Nobla w pozostałych dziedzinach, przez niezależny komitet Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk. Nagrodę pieniężną w wysokości 8 mln koron (ok. 860 tys. euro) zapewnia Bank Szwecji. W innych przypadkach finansuje ją Fundacja Noblowska, która zarządza majątkiem pozostawionym przez Alfreda Nobla.

tvn24.pl

Svenskdam

Po zakończeniu ceremonii, o godzinie 18.30 rodzina królewska oraz laureaci nagród Nobla przybywają na bankiet i koncert Stockholm City Hall. Pod tym linkiem (KLIK) znajdziecie oficjalną listę urządzenia rodziny królewskiej i laureatów nagród Nobla.

Svenskdam

Na przestrzeni lat nie obyło się od wpadek. Najbardziej komentowaną wpadką ubiegłego roku było założenie przez Victorię szarfy i orderów na gołe ramię, co jednak można uznać za standard na większości dwór królewskich. Nie powinno się trzymać łokci na stole (powyżej laureatka nagrody Nobla w ubiegłym roku, Maj-Britt Moser ). O wiele zabawniejsza była jednak sytuacja w trakcie bankietu, kiedy to Maj-Britt Moser zauważyła, że monarcha dostał na deser lody w różnych kolorach a ona nie. Krol wowczas podniósł swój talerz i chciał zamienić się z laureatką. No cóż dla laureatów wieczór 10 grudnia ma przecież zostać niezapomniany. Jednak to nic w porównaniu z wpadkami byłych premierów, które zarówno Victoria jak i Madeleine starały się dyskretnie ignorować.

Svenskdam

Wpadka premiera Görana Perssona jak dotąd jest najczęściej wspominana, słyszał o niej chyba każdy. Podczas bankietu noblowskiego w 2003 roku były premier odebrał telefon. Księżniczka Victoria jak najdyskretniej starała się wybrnąć z sytuacji i zajęła się czytaniem menu. Z kolei premier Fredrik Reinfeldt w 2007 roku po zjedzeniu posiłku oblizał sobie palce w obecności księżniczki Madeleine. Zbyt duże dekolty to już norma, niemal co roku zdarzy się, że któraś z pań wybierze zbyt wydekoltowaną kreację. Z najwiekszą krytyką spotkała się jednak księżniczka Madeleine w 2002 roku.

Nie można zapomnieć o uwiecznieniu na zdjęciach najważniejszego dnia w życiu. Przed kilkoma laty postanowiła to zrobić żona jednego z laureatów Kasumi Amani.

Svenskdam
Svenskdam, królowa Silvia podczas bankietu w 1977 roku

Zastawę zaprojektowali w 1991 roku Karin Björquist i Gunnar Cyrén z okazji 90. rocznicy pierwszego wręczenia Nagród. Na stołach został rozłożony liczący 50 metrów obróz a do stworzenia kompozycji kwiatowych wykorzystano 20 tysięcy ciętych kwiatów, ich tworzenie floryści rozpoczynają na trzy dni przed ceremonią.

Expressen

W trakcie bankietu kilkakrotnie wznoszone są toasty. Pierwszy z nich tradycyjnie wznosi król na cześć Alfreda Nobla. Kolejny wznosi jeden z laureatów na cześć monarchy.

Pierwsze informacje na temat stylizacji:

Expressen

Królowa Silvia - the nine prionge tiara.
Victoria ma na sobie Connaught tiara. Jest to druga okazja do zobaczenia księżniczki w tej tiarze, osobiście liczyłam, że wybierze właśnie tą tiarę bądź tiarę księżnej Lilian. Suknia pochodzi od szwedzkiej parki by Malina.

Expressen
Expressen
Expressen

Księżna Sofia nosi  ślubną tiarę i suknię projektu Oscar de la Renta.

Svenskdam 
Expressen

Madeleine ma na sobie the Aquamarine Kokoshnik Tiara. 
Księżniczka musiała pożyczyć tę tiarę od swojej cioci, księżniczki Margarethy, do której należy. Jej suknię, tak jak w ubiegłym roku, zaprojektował Fadi El Khoury.

Księżniczka Christina nosi six-button tiara.

87 komentarzy

 1. Nie mogę się doczekać!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Vic i Sofia oszałamiająco wyglądają!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Vic i Sofia świetnie wyglądają !

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie podoba mi się kreacja Vicki :( Madeleine i Sofi nie widziałam dokładnie ale góra sukni Sofii ciekawie się zapowiada .

  OdpowiedzUsuń
 5. Madeleine też oszałamiająco wygląda !

  OdpowiedzUsuń
 6. Victoria wygląda wspaniale, Sofia również, Madde mi się nie podoa, chociaż tiara przepiękna

  OdpowiedzUsuń
 7. Sofia prezentuje się moim zdaniem najlepiej! fryzura świetna, tiara do niej idealnie pasuje. Na drugim miejscu Vic. Madde tez ładnie (chociaż dekolt to porażka) ciekawa jestem jak wygląda cała jej suknia, zresztą Sofii też

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkie panie wyglądają świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Victoria wygląda oszałamiająco! :))))) jak prawdziwa królowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Vic tragedia. Jej najgorsza noblowska stylizacja. Nawet mette marit sie ladniej ubrala i jesli ktos kowi ze mette wyglada lepiej od vic to juz cos znaczy...

  OdpowiedzUsuń
 11. Victoria najlepiej!!! przepiękna ciąża jej służy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Madeline najlepiej! Sofia jak zwykle beznadziejenie ale do tego juz jestem przyzwyczjanona,ze ubiera sie na bazarze. Ale vic mnie zawidla, ile ona ma lat 40 czy 80? Okropnie wygladala.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sofia wygląda bardzo ładnie a stwierdzenie że ubiera się na bazarze jest co najmniej nie na miejscu :-)

   Usuń
  2. Sofia może i ma "tanią przeszłość jak z bazaru:, ale jej styl z bazaru na pewno nie jest.
   Stylizacja bardzo udana.

   Usuń
 13. Suknia Madde to masakra, Sofia i Vic pięknie

  OdpowiedzUsuń
 14. Sofia najładniej wyglada .Suknia śliczna tak samo jak tiara i fryzura :) Madeleine ładnie nawet bardzo jeśli chodzi o fryzure i tiarę co do sukni to góra mi się nie podoba ale ocenie jak zobaczę całość ale z twarzy Maddie jest śliczna :) Co do Vic to mi sie nie podoba :( Zmęczona jakaś ale to akurat pewnie zrozumiałe nie zwalnia tępa . Mogła by rozpuścić włosy . Czy będzie jeszcze jakiś bankiet czy coś po tych nagrodach ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze jest :) zacznie się około 18.30. Wtedy będzie można zobaczyć stylizacje w całości.

   Usuń
  2. Aha czyli stylizacje tę same myślałam ,że inne :) dziękuje za szybką odpowiedz :)

   Usuń
 15. Madeliene to porażka. Jej najgorsza stylizacja z Nobli.

  OdpowiedzUsuń
 16. Sofia ma najpiękniejszą suknie, ogólnie jej najlepsza stylizacja jakie zaprezentowała. Dekolt jest wspaniały, fryzura oszałamiająca a tiara idealnie do niej pasuje. Prawdziwa księżna!!! Po prostu wspaniale

  OdpowiedzUsuń
 17. Droga ksiezniczko Victorio, bardzo cie lubie i cenie twoj styl. Wiec prosze wyrzuc te sukinke do kosza. Z powazniem ,policjs modowa.

  OdpowiedzUsuń
 18. Victoria jak zawsze najpiękniejsza!

  OdpowiedzUsuń
 19. Victoria wygląda staro :(

  OdpowiedzUsuń
 20. Sofia najpiękniejsza! Fenomenalnie wyglada jej najlepsza stylizacja

  OdpowiedzUsuń
 21. Sofia najlepiej :) Bardzo się z tego powodu cieszę bo przynajmniej utarła nosa tym co ją zawszę krytykowali . Całość idealnie dopasowana :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Madeleine bardzo ładnie :) Piękna fryzura i tiara :) Widać ,że sporo schudła .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie gruba ale grubsza niż teraz na pewno :) Nie ,żebym ja uważała ,że była gruba ale dużo osób ją krytykowało.

   Usuń
 23. Victoria mnie zawiodła czemu ona się postarza tymi strojami ? Brzydko wygląda . Rozumiem ,że jest w ciąży ale bez przesady

  OdpowiedzUsuń
 24. Wszystkie panie wyglądają fenomenalnie ! I ci dostojni panowie w garniturach i orderach :) Vic wygląda fantastycznie, coraz piękniejsza- może to będzie chłopczyk skoro urody Jej przybywa? :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Victoria prezentuje się pięknie, ciąża jej służy, a suknia jest piękna, o wiele ladniejsza niż ta,którą nosiła na noblach w 2011

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Chociaż jedna osoba się o nic nie czepia ;)

   Usuń
 26. Sofia zdecydowanie najpiękniejsza, niezmiernie się z tego cieszę.

  OdpowiedzUsuń
 27. Victoria mi się nie podoba ona nie ma nawet 40 lat a sama się postarza strojami . Mogłaby chociaż włosy rozpuścić .Sofia bardzo ładnie :) Madeleine jest śliczna ale sukienka mi się nie podoba .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co wszyscy się tak jej włosów czepiają? Jezu, jak nie chce to nie rozpuszcza, bardzo ładnie wygląda w kokach. Takie moje zdanie.

   Usuń
 28. Widzę, że zdania są podzielone. Jak dla mnie wszystkie wyglądają pięknie. Za to Królowa ma okropną suknię.:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Vic zdecydowanie najpiękniejsza, zachwyciła mnie suknia i kok :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Victoria wygląda obłędnie!!!Podoba mi się kolor sukni. Madeleine też ślicznie, chyba jedna z nielicznych okazji, żeby zobaczyć ją w spiętych włosach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odwrotnie jak jej siostra która ma prawie zawszę upięte .

   Usuń
  2. Suknia Victorii przypomina mi tę, którą Madeleine miała na sobie na ślubie brata (oczywiście, ma inny kolor). Są od tego samego projektanta?
   Pytanie nie na temat: Czy opublikowano oficjalne zdjęcia z okazji urodzin Jacques'a i Gabrielli?

   Usuń
  3. Gabriela10 grudnia 2015 19:04 --> zgadzam się z Twoją opinię, bo mnie również suknia Victorii i narzutka przypominają kreację Madeleine ze ślubu brata. Chociaż ta narzutka bardziej przypomina mi o kreacji Księżnej Mary ze ślubu Maddie.

   Usuń
 31. Według mnie Victoria niekorzystnie wygląda w tak upiętych włosach :( No ale widać ,że lubi mieć włosy związane .

  OdpowiedzUsuń
 32. Najpiękniej wygląda Sophia, Maddie również bardzo ładnie. Victoria niestety najsłabiej.

  OdpowiedzUsuń
 33. Czy podczas hymnu Chris żuł gumę???????

  OdpowiedzUsuń
 34. Utwierdzam się we wcześniejszym przekonaniu. Vic wygląda obłędnie suknia przepiękna, fryzura jeszcze piękniejsza, a Victoria piękna i promienna. Sofia również wspaniała, zdecydowanie jej najpiękniejsza suknia i fryzura, prawdziwa księżna, po prostu oszalamjajco. Madde mnie nie powaliła, o ile tiara przepiękna i do niej pasuje, o tyle fryzura bardzo zwykla, po prostu nic szczególnego. Suknia zdecydowanie nie w moim guście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chcę ,żebyś mnie zle zrozumiała ale jeśli Maddie ma zwykłą fryzure to co dopiero Victoria ?

   Usuń
  2. A czy jutro panie też będą miały tiary i długie suknie ?I czy będzie obecna Madeleine ?
   Co do stylizacji to u Maddie mi się podobała fryzra i tiata dół sukienki też bardzo ładny ale niestety góra mi się nie podobała szczególnie dekold :( Ale najgorzej nie było . Ona jest mistrzynią min :) Ogólnie jest naprawdę bardzo ładna .Sofia bardzo mi się podobała jej stylizacja wyglądała zjawiskowo zdecydowanie najlepiej . Ciąża jej służy
   Co do Victori to mi się nie podobało chyba pierwszy raz .Nie wiem czy robi to specjalnie ale dodaje sobie niepotrzebnie lat stylizacjami . Suknia ogólnie nie najgorsza ale mogła chociaż wybrać inny kolor ten do niej nie pasuje przynajmniej takie jest moje zdanie . Jak ktoś tu wspomniał wygląda na zmęczona mogła by sobie zrobic przerwę ale znająć ją tego nie zrobi :) Ale to akurat się chwali :)

   Usuń
  3. Anonimowy10 grudnia 2015 21:33 Victoria miała przepięknie ułożone włosy. Kok był idealnie ułożony i tak jak niemal zawsze wpięto w niego broszę. Po prostu królewska fryzura, pasująca do okazji. Uwielbiam fryzury Vic podczas nobli, tak jak kiedyś u królowej tak teraz u Vic są to niemal dzieła sztuki. U Madde fryzura mi się nie podoba, bardzo zwykły kok z wypuszczonymi pejsami i ,wiem, że chodziło o taki efekt, roztrzebanymi włosami z tyłu, tak żeby wychodziły. Lepiej pasowałoby elegacnkie uoiecie. Tak samo fryzura Sofii jak i Vic byly barxzo eleganckie i pasowaly do sukni. U Madde fryxura mi po prostu nie pasowala.

   Usuń
 35. Marleno, czy może wiesz, kim była kobieta w tej zjawiskowej sukni w tonacji czerwono-czarnej, która siedziała na scenie niedaleko króla i królowej?

  tigerek888

  OdpowiedzUsuń
 36. Mad wygląda najlepiej. Victoria również ładnie wygląda. Ma dobrą suknie chodź kolor nie zbyt do niej pasuje. No a Sofia znów porażka!!

  OdpowiedzUsuń
 37. Sofia wygląda wspaniale!!! Zdecydowanie jej najlepsza stylizacja. Prezentuje się najlepiej że wszystkich!

  OdpowiedzUsuń
 38. Madeleine niestety mi się nie podoba, szczególnie dekolt sukni. Za to Victoria i Sofia oszalamiajco się prezentują, po prostu pięknie. Vic i Sofii zdecydowanie służą ciążę. Sofia po prostu mnie zachwyciła.

  OdpowiedzUsuń
 39. Vic i Sofia mają wspaniałe fryzury, bardzo eleganckie, tylko Madeleine ma taką zwykłą, pasowałby bardziej gładki kok.

  OdpowiedzUsuń
 40. No to teraz czekamy na bankiet jutro wieczorem :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Wyglądają pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 42. Nieb podoba mi się jedynie suknia królowej. Vic, Sofia i Madde pięknie się prezentują. Madde pięknie wygląda w tej tiarze.

  OdpowiedzUsuń
 43. Przetrawiłam wszystko jeszcze raz i muszę stwierdzić, że:
  Sofia i Madde wyglądały prześlicznie, u Vic nie podoba mi się ta woalka na górze sukni, królowa mnie nie powaliła,stylizacja z ubiegłego roku ładniejsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woalka to to nie była na pewno ;) Woalki są przy kapeluszach czy toczkach. Victoria miała narzutkę.

   Usuń
  2. Tak, narzutka. Nie wiedziałam jak to napisać :)

   Usuń
 44. Vic miała wspaniałą fryzurę, na dworze mają wspaniałego fryzjera.tył fryzury super.

  https://www.instagram.com/p/_H9IiHDVlW/

  OdpowiedzUsuń
 45. Vic miała wspaniałą fryzurę, na dworze mają wspaniałego fryzjera.tył fryzury super.

  https://www.instagram.com/p/_H9IiHDVlW/

  OdpowiedzUsuń
 46. Victoria miała naprawdę piękną fryzurę, z tyłu po prostu fenomenalna:

  https://www.instagram.com/p/_H9IiHDVlW/

  OdpowiedzUsuń
 47. Wow ile informacji:) dużo się dowiedziałam. Mnie z tym trzech dam najbardziej podoba się uroda Madde ale muszę przyznać, że Victoria wyglądała przepięknie 😊 Za Sofią i jej stylem nie przepadam😉

  OdpowiedzUsuń
 48. Księżniczki Madeleine i Victoria pięknie wyglądają.Zaskoczyła mnie sukienka Madeleine skromna w kroju a równocześnie bogata wizualnie :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Vic i Sofia pięknie, nie zawiodły ;)

  OdpowiedzUsuń
 50. Najlepsza stylizacja wieczoru: Sofia.
  Najgorsza: Victoria, nawet fryzura mi się nie podobała przez tą broszę, bo wydawała się taka ciężka. Do tego przesadziła z dekoltem, bo miałam wrażenie, że zaraz jej biust wypadnie.

  Maddie też miała nawet ładna suknię, ale lepiej się układała kiedy Maddie stała niż siedziała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie ty widzisz ten wypadający biust Vic? Wygląda normalnie i z klasą.

   Usuń
  2. Uważam, ze dekolt był zbyt duży i kompletnie nie pasował do Vic i uroczystości. Dla Ciebie z klasą, dla mnie nie.

   Usuń
 51. Bardzo ciekawe informacje przedstawiłaś. Victoria pięknie wyglądała, Sofia i Madeleine też

  OdpowiedzUsuń
 52. Jak dla mnie najładniej wyglądała Madeleine i Vic, Sofia miała piękną suknię, ale wyglądała trochę jakby nosiła żałobę, najmniej podobała mi się kreacja królowej.

  OdpowiedzUsuń
 53. Marlenko, zastanawia mnie jedna rzecz... włosy Sofii. Na niektórych zdjęciach (spotkanie zarządu) wygląda jakby rozjaśniała na brąz, a na innych (tak jak tu na Noblach) ma kruczoczarne. Jak ona to robi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może z powrotem je przyciemniła, poza tym ma ombre więc może stąd taki efekt?

   Usuń
  2. Czasem ma się wrażenie, że ma mocno czarne (moim zdaniem lepiej), a czasem taki brązik. Teraz przez ciążę chyba nie farbuje. Zresztą ten efekt jest naprzemiennie a nie tylko jednokrotnie , więc raczej nie przyciemnia i nie rozjaśnia ze spotkania na spotkanie.

   Usuń
 54. Dziwne było to rozsadzenie gości. Z czego to wynika?
  O której godzinie dziś bankiet dla laureatów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem skąd wynika stwierdzenie dziwne? Usadzenie jest zgodne z protokołem i sukcesją członków rodziny królewskiej. Wczorajszy wieczór był, jak twierdzą szwedzkie media, historyczny ponieważ Sofia, jako żona Carla Philipa, "wyprzedziła" Madeleine. Czyli prowadziła do stołu laureata nagrody Nobla wcześniej niż Madeleine i zajęła ważniejsze miejsce przy stole. Po prawej stronie królowej, Victoria z lewej, a Madeleine dopiero za Victorią . mozesz to dokładnie zobaczyć tutaj - https://twitter.com/Kungafamiljen/status/674926718793162752

   W tym roku usadzenie rodziny królewskiej było nieco inne, aczkolwiek zmienia się co roku. Madeleine i Christopher siedzieli najdalej ponieważ Chris nie jest JKW, a Madeleine jest najniżej w sukcesji. Podczas bankietów na najróżniejszych dworach królewskich małżonkowie nigdy nie siedzą obok siebie, co najwyżej na przeciwko. W ubiegłym roku zrobiono wyjątek dla Sofii, ponieważ siedziała obok Carla Philipa, ale tylko dlatego, że był to jej debiut. Poza tym zawsze usadzenie jest naprzemienne kobieta mężczyzna, nigdy mężczyzna nie siedzi obok mężczyzy, a kobieta obok kobiety. Usadzenie gości jest dokładnie przemyślane i ustalane dużo wcześniej, więc nie ma miejsca na żadne pomyłki. Zawsze laureaci nagród Nobla siedzą z rodziną królewską, zgodnie z dewizą iż jest to dla nich najważniejszy dzień w życiu, a zadaniem członków rodziny królewskiej jest sprawienie, żeby był on jeszcze podnioślejszy i niemal magiczny.

   Usuń
  2. Bankiet rozpocznie się około godziny 19.00 aczkolwiek mała ilość prasy zapraszana jest do wykonania zdjęć, więc pojawią się z pewnością późnym wieczorem.

   Usuń
 55. Kim był ten starszy pan, który siedział koło Sofii i z którym rozmawiała?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sofia siedziała pomiędzy laureatami nagrody Nobla z Fizyki i Chemii. Do stołu szła z Kajita Takaaki (laureatem nagrody Nobla z dziedziny Fizyki). Jeśli chodzi o rozmowę z pewnością chodzi Ci o Thomasa Lindahl (laureata z dziedziny chemii).

   Usuń
 56. Marleno, czy wiadomo od kogo prezentem dla Sofii są kolczyki? bo są chyba do kompletu z tiarą?
  i czy w związku z tym że otrzymała w prezencie "swoją" tiarę, to tylko w niej będzie występować czy może w innych również? chciałabym ją zobaczyć w okazalszej tiarze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie to również prezent od pary królewskiej. Nie wiadomo, czy będzie występować tylko w tej tiarze, okaże się na przestrzeni czasu. Może dzisiaj założy inną tiarę? nie wiadomo :)

   Usuń
 57. Wszystkie pięknie, zarówno królowa, księżniczki i Sofia, chociaż jej tiara nie przypadła mi do gustu już od dniu ślubu - te zielone kamienie w jasnej oprawie wyglądają trochę tandetnie. No ale to w końcu prezent od króla i królowej, więc Sofii wypada go nosić. ;) Madeleine bardzo zeszczuplała i jest jeszcze śliczniejsza niż zazwyczaj, tylko wydała mi się jakaś zgaszona. Sofii ciąża służy.

  OdpowiedzUsuń
 58. Maddie mnie zachwyciła :) Vic tak średnio- chyba kolor nie ten i za głęboki dekolt, mimo że skryty pod tiulem. Uważam, że fason sukni Sofii jest ok, ale kolor powinien być zdecydowanie inny.

  OdpowiedzUsuń
 59. Victoria miała okropną suknie. Kompletnie nie w moim stylu. Kolor też mi się nie podobał.
  Maddie ładnie, gdyby nie tę guziczki w sukni to było by wspaniale.
  Sofia całkiem ładnie tylko mogła wybrać suknie w jakimś kolorze.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.