Podsumowanie roku

2015/12/28


Pierwszym ciekawym wydarzeniem upływającego roku była podróż rodziny książęcej do USA. Victorii i Danielowi towarzyszyła w niej córeczka, Estelle.


Dokładnie 27 stycznia (kiedy Blog świętował swoje pierwsze urodziny) Victoria była w Polsce. Następczyni Tronu wzięła udział w obchodach wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. 


Na początku lutego księżniczka Madeleine wrazcz mężem odwiedziła gminę Gävle. Było to pierwsze, i jak dotąd jedyne, oficjalne wyjście pary.


Kilka dni późnej na Zamku Królewskim odbył się pierwszy oficjalny bankiet w tym roku. Victoria wystąpiła w kreacji Escada, Madeleine miała na sobie suknię Pronovias, a Sofia zdecydowała się na koronkową kreację Valentino.


Następnie członkowie rodziny królewskiej regularnie pojawiali się w Falun na mistrzostwach świata. W między czasie Leonore i Estelle obchodziły swoje urodziny.


W marcu na dziedzińcu Zamku Królewskiego odbyły się uroczyste obchody imienin księżniczki Victorii. Następczyni Tronu towarzyszyła córeczka, księżniczka Estelle.


Pod koniec miesiąca Victoria i Daniel udali się w podróż do Korei Południowej. W 2014 roku na prima aprillis ogłosiłam zaręczyny Sofii i Carla Philipa, ku mojej ogromnej radości para zaręczyła się po niespełna dwóch miesiącach. W tym roku napisałam, że Victoria spodziewa się drugiego dziecka, kto by pomyślał, że na prima aprillis w przyszłym roku na prawdę będą w czwórkę! Tak więc jaką nowinę chcielibyście usłyszeć w kwietniu nadchodzącego roku?


W połowie kwietnia Victoria i Daniel dołączyli do pary królewskiej w Danii, gdzie swoje 75 urodziny świętowała królowa Małgorzata. Pod koniec miesiąca królowa Sylvia wraz z córką księżniczką Madeleine oraz jej rodziną była w Watykanie, gdzie spotkała się z Papieżem Franciszkiem.

 

30 kwietnia rodzina królewska zebrała się na dziedzińcu Zamku Królewskiego aby wziąć udział w obchodach 69. Urodzin króla Karola Gustawa. Tydzień późnej dwór królewski wydał wiosenne zdjęcia Estelle.


W połowie maja rodzina zebrała się na ogłoszeniu zapowiedzi przed ślubnych Carla Philipa i Sofii. Kilka dni późnej ukazał się wywiad i piękne zdjęcia Madeleine dla Oriflame.


1 czerwca na Eat Forum przybyli do Szwecji książę Haakon i księżna Mette-Marit. W spotkaniu tradycyjnie towarzyszyła im Victoria. W tym samym czasie oficjalną wizytę w Szwecji odbywał prezydent Indii. Kilka dni późnej Victoria była już z oficjalną wizytą w Lizbonie.


Z Portugalii wróciła prosto na Święto Narodowe, 6 czerwca. W tym czasie trwały już ostatnie przygotowania do królewskiego ślubu. 12 czerwca odbył się bankiet przed ślubny. Wzięła w nim udział cała rodzina królewska. 


Następnego dnia koronowane głowy z Europy zjechały się na ostatni ślub w Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej tego pokolenia. Po pięciu latach związku książę Carl Philip poślubił swoją wieloletnią partnerkę, która tego dnia stała się Jej Królewską Wysokością, księżną Sofią.


Zaledwie dwa dni późnej na świat przyszedł syn księżniczki Madeleine, książę Nicolas. Trzy dni późnej rodzina królewska zebrała się na Te Deum z okazji narodzin księcia


14 lipca księżniczka Victoria świętowała swoje urodziny. Najpierw z rodzicami ,mężem i córeczką w ogrodach pałacyku Solliden, a późnej wraz z rodzeństwem na koncercie. Była to pierwszą okazja do zobaczenia Madeleine po porodzie i Sofii po ślubie. Następnie rodzina królewska spędziła czas w swoim domu w Saint Tropez, wtedy też pojawiły się pierwsze plotki na temat drugiej ciąży księżniczki Victorii.Pod koniec sierpnia rodzina królewska wróciła do swoich obowiązków. Księżniczka Victoria wraz z księżną Mette-Marit wzięła udział w ClimaPilgrimage.


Następnie Carl Philip i Sofia rozpoczęli swoje oficjalne obowiązki spędzając dwa dni w Värmland. (Dzień 1, dzień 2).


Wreszcie 4 września dwór królewski ogłosił, że księżniczka Victoria spodziewa się drugiego dziecka! 4 września księżna Sofia była już w RPA, gdzie reprezentowała swoich teściów na Global Child Forum. Niedługo późnej Victoria z córeczką była już w Norwegii na towarzyskim spotkaniu Następców Tronów Europy.


15 września rodzina królewska zebrała się na uroczystym otwarciu Parlamentu.


Na początku października książę Carl Philip i księżna Sofia spędzili dwa dni w Dalarna. (Dzień 1, dzień 2).


11 października w kaplicy Pałacu Drottningholm odbył się chrzest księcia Nicolasa. Zaledwie cztery dni późnej dwór królewski ogłosił, że książę Carl Philip i księżna Sofia spodziewają się swojego pierwszego dziecka.


Pod koniec października Victoria i Daniel spędzili pięć dni w Ameryce Łacińskiej. Zaraz potem oficjalną wizytę w Szwecji złożył prezydent Tunezji, a księżna Sofia prywatnie odwiedziła RPA. Pod koniec listopada para królewska, księżna Sofia i księżniczka Madeleine wzięła udział w Global Child Forum.


10 grudnia rodzina królewska zebrała się na ceremonii wręczenia Nagród Nobla, a następnego dnia na bankiecie dla laureatów. Tego samego dnia wyemitowany został wywiad Madeleine i Christophera dla Skavlan


Kilka dni późnej Sofia i Carl Philip odebrali drzewka bożonarodzeniowe. A 20 grudnia rodzina królewska zebrała się na posiedzeniu Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk.

Jakie było Wasze ulubione wydarzenie w SRK w tym roku,? :)

81 komentarzy

 1. Jak się coś w tym roku wydarzało w Szwecji to wszystko na raz-ślub i narodziny,chrzest i ogłoszenie ciąży.
  Marleno, czy znalazłabyś czas,aby opublikować notkę o stylu Madelaine. Mówiłaś,że tydzień z nią miał mieć 5 dni wraz z notką z książki Royal Style,tak jak w przypadku Victorii.Z chęcią bym coś takiego przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się, ale prawdopodobnie znajdę na to czas dopiero w lutym :)

   Usuń
  2. jaki jest link do stylu o vic? kiedy to bylo?

   Usuń
  3. http://swedish-princesses.blogspot.com/2015/05/victoria-biznesowa-ksiezniczka.html

   Usuń
 2. Szwedzka rodzina królewska jest już idealna, naprawdę nic więcej nie chcę. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko stało się w przeciągu tego roku, bardzo tego dużo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro na pierwsze urodziny bloga Victoria przyleciała do Polski to może w dniu drugich urodzin urodzi swoje dziecko? Miałabyś piękny prezent Marleno :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jejku, ale się napracowałaś! Notka godna podziwu! Super :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo się w tym roku wydarzyło w Szwecji.Początek 2016 roku również ciekawie się zapowiada :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym chciała ,żeby w przyszłym roku ogłosili trzecią ciążę Madeleine . Ale raczej się nie zdecydują na trzecie dziecko i to tak szybko .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a dlaczego nie, nikt nie spodziewał się że niecały rok po urodzeniu Leonor ogłoszą drugą ciąże, więc może i teraz zaskoczą

   Usuń
 7. Świetny post. Rzeczywiście, ten rok u SRK był bardzo ciekawy, ale 2016 będzie jeszcze ciekawszy :D

  OdpowiedzUsuń
 8. oby takich wydarzeń jak ogłoszenia ciąż , chrzcin było jak najwięcej, bo do królewskich ślubów jeszcze co najmniej 20 lat, ale wtedy będzie więcej królewskich ślubów :):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej niż 20 lat. Estelle wyjdzie za mąż po 30 jak jej matka. SRK jest mądra. Tam nie ma sytuacji, jak u Tessy z Luksemburga. Oni wiedzą, że w RK nie ma miejsca na takie "wpadki"!

   Usuń
  2. A co co "wpadka " była z Tessą z Luksemburga ? :)

   Usuń
  3. Tessy najpierw urodziła synka a później odbył się ślub z księciem. Przez kilka lat nie nadano jej tytułu książęcego.

   Usuń
  4. Na prima aprilis ogłoś trzecią ciążę Maddie :)

   Usuń
  5. pewnie chodziło o to że zaszła w ciąże mając ze 20 lat, jeszcze przed ślubem :):)

   Usuń
  6. http://www.se.pl/wiadomosci/swiat/ksiezna-xero-szwedzka-arystokratka-kopiuje-styl-ksieznej-kate_755618.html

   czytaliście już,wzmianka o sofii, szkoda tylko że pod kątem kopiowanie przez sofię, księżną kate

   co myślicie o tym artykule?

   Usuń
  7. No cóż większych bredni nie czytałam. A sposób napisania tego pożałowania godnego "artykułu" jest strasznie niski jakby jakieś dziecko go napisało. Szukają sensacji na siłę a zresztą szukali już przy okazji zaręczyn, bo ją na przykład nie widziałam, żeby stylizacja Sofii z chrzcin Leonore w 2014 roku była podobna do jakiejkolwiek stylizacji Kate a umieszczano ją w każdym "błyskotliwym" porównaniu ukazującym rzekome kopiowanie stylu i łączono z najróżniejszymi stylizacjami Kate ni jak nie podobnymi do tej z chrztu. Zgodzę się, że nie które stylizacje mają podobne. Ale to samo można by powiedzieć o Mary i Kate, bo to Mary jako pierwsza ścięła włosy na lob w ubiegłym roku. Zresztą Kate często nosi podobne fasony co Mary, a nawet takie same ubrania (nie szybciej niż Maz, a raczej kilka lat po Mary) dziwne, że tego jeszcze nikt nie podłapał).

   Usuń
  8. to prawda, kiedyś natknełam się na blog o kate, ale został usunięty, i tam było zestawienie tych samych rzeczy mary i kate, w większości kate i mary miały takie same, np. płaszcz od melanie birger

   Usuń
  9. ja też nie rozumiem tych artykułów, np. matylda i maxima często noszą podobne lub takie same rzeczy, trudno jest o to by każdy miał coś innego :):)

   Usuń
  10. Chodziło o to , że los (wpadka) zadecydował za księcia i Tessy. Tak naprawdę, to poznali się dopiero po ślubie. Gdyby nie dzidzia, kto wie czy to Tessy byłaby księżną.

   Usuń
  11. Dziękuję Wszystkim za wyjaśnienie :)

   Usuń
  12. Odnośnie artykułu i Waszej wzmiance o Mary to śmiać mi się chce jak czytam, że to Mary kopiuje Kate a nie odwrotnie haha Kate przy Mary wygląda jak uboga krewna.

   Usuń
  13. O tak kate często kopiuje stylizacje Mary, jeśli nie ubiera tych samych rzeczy to bardzo podobne.
   Dziwny ten artykuł o Sofii. Moim zdaniem jej stroje nie przypominają kopiowania czyjegoś stylu. Ona wypracowuje swój własny styl. A nawet jeśli założy suknie podobnego kroju co Kate czy inna księżna- przecież ma prawo. Nikt nie ma na nic monopolu.

   Usuń
  14. Anonimowy30 grudnia 2015 03:15 przecież każdy powyżej (włącznie ze mną i autorką bloga) napisał, że to Kate wzoruje się na stylu Mary, a nie na odwrót! :)

   Usuń
  15. Kate jest konsekwentna. Jej styl zawsze był "na miejscu". Od kiedy pamiętam dobrze się ubiera.
   Nie widzę podobieństwa do stylu Mary. Nie wiem, dlaczego zawsze tak po Kate jedziecie. Chyba nie lubicie porządnych ludzi, bo uważacie ich za nudnych.

   Kate wygląda, jak uboga krewna...? Bardzo niesprawiedliwe określenie:(

   Usuń
 9. Dla mnie największą niespodzianką w SRK jest metamorfoza Sofii...
  Moim zdaniem Sofia zatraciła gdzieś samą siebie i swój charakter:(
  To nie ta przebojowa, czarnowłosa dziewczyna, która wie czego chce i potrafi to osiągnąć:Sofia to miła "ciocia-klocia" bez wyrazu. Sofia ma dopiero 31 lat. Te koronki, babcina fryzura. Niekorzystne zmiany fryzury i stylu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim jest w ciąży, więc z wiadomych ubiera się inaczej. Każda kobieta będąc przy nadziei ubiera się inaczej to logiczne. Poza tym Sofia naprawdę świetnie wygląda wieczorowe suknie, które ostatnio zaprezentowała są oszalamiajce i prezentuje zupełnie inny styl niż inne ciężarne księżnę, które cały czas noszą /nosiły suknię odcinanie pod talią na jedno kopyto. Sofia wreszcie pokazuje coś innego i odswierzajacego. Suknie z Nobli i posiedzenia Akademii Nauk są wspaniale i piękne. Kolejna sprawa to długość sukienek, inne księżne w ciąży notorycznie nosiły krociutkie sukienki, a Sofia jak widać stosuje się do protokołu, bo pod tym względem nie ma na koncie żadnej wpadki. Nie nosi prostych sukienek z lejacych materiałów jak inne księżne tylko zaskakuje (pozytywnie) swoimi"wyborami i demonstruje całkiem inny, a przede wszystkim swój własny styl.

   Co do fryzury, też nie jestem do niej przekonana, ale przynajmniej nie ma już ombre! Widzialysmy ją tak tylko dwa razy więc musimy się lepiej przyjrzeć wlosom. Mam nadzieję, że zostanie przyvtym kolorze, bo zdecydowanie pasuje do niej najlepiej.

   Co do tego jak zmienił się jej styl, tak jak napisalam, jest w ciąży, a to wymaga zdecydowanie innych modowych wyborów i chodzi mi tylko i wyłączanie o zmieniającą się figurę. Tak więc zmianę jej stylu będziemy mogli osądzić kiedy wróci po porodzie do pracy, bo jak na razie nie porównywalabym ciążowych ubrań z normalnymi.

   Usuń
  2. Wiem, że odmienny styl na to wpływa... Ale niemodna koronka w połączeniu z ciepłymi rajstopami???!
   Ciąża nie upoważnia do zapuszczenia się. Tak jak napisałam, "ciocia-klocia". Tylko, że po dziewczynie "z ikrą" bym się tego nie spodziewała. A włosy CZARNE tylko jej pasują...

   Usuń
  3. Taką Sofię kojarzę. Tu korzystnie wygląda...
   Victoriadagen 2015

   Usuń
  4. Bez przesady, bo jednej stylizacji nie można osądzić czyjegoś stylu ;) jedna wpadka nie świadczy o tym jaki ma styl i jakie ubrania będzie wybierać. To była tylko JEDNA taka stylizacja, rozumiem gdyby cały czas się tak ubierała, wtedy można by wyciągać wnioski. Co do włosów zdecydowanie najlepiej jej w czarnych włosach, tak jak napisalas, ostatecznie tako kolor jak ma teraz ;)

   Nie rozumiem stwierdzenia zapuściła się? Nie chodzi w przetłuszczonych włosach czy brudnych ubraniach. Bo to właśnie jest zapuszczenie! A nie zmiana fryzury (nawet na gorsze) i ubranie się RAZ w niedobraną stylizację ;) poza tym jak ktoś napisał Sofia ostatnio wyglądała świetnie chociażby na Noblach i na posiedzeniu Akademii Nauk ;)

   Usuń
  5. Akurat na Victoriadagen nieszczególnie wyglądała (chodzi mi o stylizacje). Poza tym nie wiemy jak Sofia znosi ciążę, czy dobrze się czuje? Samopoczucie też ma wpływ na,taką ikrę o której wspominasz, bo masz rację pod tym,względem Sofia nieco przygasła. Ale cóż osadzimy kiedy urodzi i jak wtedy będzie wyglądać pod względem ubrań i wyglądu samej siebie, właśnie takiej ikry. Coś czuje, ze jak juz urodzi to ta ikra wróci i to jeszcze większa ;)

   Tez przyglądam się Sofii i zauważyłam zmiane przy okazji chrztu Nicolasa i późnej w Dalarna, była troszkę mniej uśmiechnięta, teraz już wiadomo, że musiało chodzić o ciążę, pierwszy trymest jest często niełatwy dla kobiet, a mdlosci potrafią dokuczać ;)

   Usuń
  6. E tam Sofia świetnie wygląda, a ciąża ma do siebie to, że wpływa na figurę i samopoczucie

   Usuń
  7. Do: Anonimowy 28 grudnia 2015 15:30
   Na Viktoriadagen wyglądała super. Bardzo "w swoim stylu". A stylizacja z ogłoszenia zaręczyn?
   [a href="http://swedish-princesses.blogspot.com/2014/06/konferencja-prasowa-zareczyny-carl-i.html"]27/06/2014r.[/a]
   To było TO!
   Gdyby źle znosiła ciążę, to by odwołali jej wyjścia. Królowa sama prosiła Vic i Sofię, aby się w najbliższych miesiącach wyjątkowo oszczędzały.
   Mam nadzieję, że po porodzie jej styl "wróci do siebie". Niektóre księżne, które są matkami zatraciły poczucie stylu i po urodzeniu dziecka stały się nudne.

   Usuń
  8. Które zatraciły swój styl?

   Usuń
  9. Nie chcę nikogo obrażać. Każdy niech odpowie sobie w myślach, to po prostu widać.

   Usuń
  10. Np. Charlene... Lubię ją, ale to jak ścięła włosy... niekorzystnie, podkreśliło to jej "pływackie" ramiona. Ona zawsze jest taka wypłukana z emocji. Widać, ze nie ma lekko. Pamiętacie, że przed ślubem bidulka chciała uciec, ale się nie udało. Pieniądze i tytuły to nie wszystko:(

   Usuń
  11. To jest TA Sofia, która "zaginęła"
   ZARĘCZYNY

   Niech do nas powróci, bo biada

   Usuń
 10. Oj , to był niezwykle bogaty rok :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ile czekałaś na odpowiedź z Monako (z okazji urodzin bliźniaków) i czy długo przed ich urodzinami wysłałas kartkę? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa tygodnie? Tak czy inaczej bardzo krótko, a życzenia wysłałam razem z kartkami świątecznymi do innych RK (napisalam życzenia z okazji urodzin bliźniaków i życzenia świąteczne), tak więc dzisiaj wypisze jeszcze drugą kartkę do Monako z życzeniami świątecznymi, a raczej noworocznymi :) jak sądzę troszkę wcześnie je wysłałam i nie mieli jeszcze kartek świątecznych więc wysłali podziękowania za życzenia urodzinowe;)

   Usuń
 12. Sofia prezentuje się w ciąży wspaniale pokazała klasę na Noblach. Co do babcinych stylizacji spójrz na Madeleine podczas wizyty w Gävle na początku roku jest zdjęcie i link do posta w tej notce, taką samą bluzkę ma moja babcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę niczego złego w stylu Madeleine. Wiesz dlaczego nie można ich porównać???
   Bo mają inna figurę. Od Sofii wymaga się więcej.

   Usuń
  2. To, że Madde jest księżniczką nie znaczy, ze może nosić ubrania własnej babci czy lateksowe spodnie z krótkim futerkiem i bluzeczka w centki. Może i styl Madde jest ładny, ale niestety zalicza także największe wpadki. Takie jest moje zdanie, a teraz zalicza coraz więcej wpadek, lub po prostu źle dobiera ubrania do figury.

   Usuń
  3. Anonimowy28 grudnia 2015 15:39 oj zgadzam się, niestety Madelin zalicza sporo wpadek ;) ale i tak uwielbiam ją i jej styl, jest taka śliczna

   Usuń
  4. Nikt nie napisał, że Madde jest księżniczką, więc może więcej. Chodzi o to, że ma inna figurę. Sofia powinna ubierać się lepiej. Ma lepszą figurę, no i była "modelką".

   Usuń
 13. Dla mnie wydarzeniem roku był ślub

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie ogłoszenie ciąży Victorii :)
   ~Iza

   Usuń
 14. Nie powiedziała bym że Sofia prezentuje inny styl niż pozostałe księżniczki ja bym powiedziała że stara się je kopiować.Sukienka Sofii podczas rozdania nagrody Nobla fason przypomina sukienkę księżniczki Madeleine z przyjęcia z początku roku projektu Pronovias (nie jest taka sama ale podobna),następnego dnia na przyjęciu sukienka Sofii przypominała znów sukienkę księżniczki Madeleine z dnia poprzedniego podobny fason,kolejna sukienka Sofii z Królewskiej Akademii Nauk podobną księżniczka Madeleine miała w ubiegłym roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam, moim zdaniem i tak "wersje" Sofii są ładniejsze i mniej tandetne, Madeleine fatalnie wyglądała w tamtej sukni z bankietu na początku roku od Pronovias. Po prostu Madeleine źle dobiera ubrania do figury. Takie jest moje zdanie ;) Sofia ma inną figurę i lepiej się prezentuje w takich krojach. Moim zdaniem to porównywanie to już paranoja, zupełnie jakby Sofia nie miała nic innego do roboty, czy nie miała własnego gustu żeby tylko kopiować Kate i Madeleine.

   Usuń
  2. No niestety zagraniczne media nauczyły się porównywać Sofię i Kate. To jakąś masakra, nie da się czytać takich glupot.

   Usuń
 15. Sofia zdecydowanie najlepiej ubiera się z całej trójki, chociażby najlepiej prezentuje się na bankietach w długich sukniach. Jeśli chodzi o dzienną garderobę, jest troszkę gorzej, ale większość stylizacji mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tobie podoba się styl Sofii a mi zdecydowanie bardziej księżniczek Victorii i Madeleine.Ja zauważyłam,że od dłuższego czasu zrobiła się nagonka na księżniczkę Madeleine chcąc jej kosztem wypromować Sofie i wypomina się księżniczce prywatne wyjście w futerkiem tylko muszę wspomnieć,że podczas planowanych wyjść księżniczki jest ubrana wspaniale co rzadko możemy powiedzieć tak o Sofii :(
   Usuń
  2. Mi sie o wiele bardziej podoba styl Vic, na drugim miejscu Sofii, Madde najmniej, ale nadrabia urodą, tak jak ktoś napisał ma duży biust i czasami niepotrzebnie to podkreśla. Styl Sofii podoba mi się bardziej niż kiedyś. Madeleine często na duże okazje wybiera przepiękne kreacje, ale nie zawsze pasują mi do samej Madeleine. Ale to takie moje odczucia. Z całej trójki zdecydowanie najbardziej lubię Victorię i zawsze wywołuje u mnie najwięcej emocji :)

   Usuń
 16. Czy są jakieś wieści, co do zmian na tronie w SRK? To znaczy, czy król będzie abdykował, czy też będzie panował do ostatnich chwil życia? Nie żebym była przeciwniczką Karola Gustawa XVI, po prostu skoro tak wiele się wydarzyło w tym roku, to może w następnym również będą wielkie zmiany? Bo oprócz porodów i chrzcin dzieci to nic chyba się nie szykuje, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poprzednim poście pisałam o wydarzeniach szykowanych na przyszły rok. Odbędą się duże uroczystości z okazji 70 urodzin króla oraz 40 rocznicy ślubu pary królewskiej.

   Co do abdykacji, król podkreśla, że nie zamierza abdykować chociażby ze względu na córkę i wnuczka (a już niedługo dwójkę wnuków) ponieważ chce aby Victoria mogła jak najwięcej czasu spędzać z dziećmi i aby wnuki miały rodziców w domu, bo Victoria i jej rodzeństwo spędzało mało czasu z rodzicami ze względu na liczne podróże króla i królowej. Karol Gustaw jest pod tym względem tradycjonalistą i osobiście wątpię, że zdecyduje się abdykować kiedykolwiek, a nawet jeśli to na pewno nie w przeciągu najbliższych lat.

   Usuń
 17. Marleno, czy widziałaś te zdjęcia ?
  https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/75/61/81/756181f1868c247023c69e0c4b937113.jpg
  http://41.media.tumblr.com/4f61b450922a71a71649aa32e3ad6079/tumblr_n7evsaK1JT1trga7ko1_400.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Pierwsze jest z krótkich wakacji w Hiszpanii pod koniec marca 2013 roku.
   Drugie pochodzi z przygotowań do sesji zdjęciowej w 2008/2009 roku ;)

   Usuń
 18. wzmianka o sofii i carlu

  http://www.pudelek.pl/artykul/87356/najglosniejsze_sluby_2015_roku_zdjecia_s/foto_2

  OdpowiedzUsuń
 19. http://ksieznamary.blogspot.com/2012/10/recykling-ubran-mary.html

  proponuję zajrzeć pod ten link, mary w kreacjach więcej niż raz

  bardzo dobrze, że mary tak oszczędza, inne powinni brać z niej przykład

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, to zestawienie sprzed kilku lat, teraz jest tego o wiele, wiele więcej :) pod względem kilkakrotnego noszenia tych samych ubrań dorównuje jej tylko Victoria :)

   Usuń
  2. moze jeszcze letizia. tez chodzi np w tej samej kreacji 3 razy w ciagu jednego roku ja widzialam

   Usuń
  3. rekordzistka pod tym wzgledem jest sonja z norwegii. sukienke ktora miala na slubie cp i sofii miala chyba z 10 razy

   Usuń
 20. Mam pytanie... W notce o zaręczynach Sofii i CP napisałaś, że jedynie Sofia nie wiedziała.
  Skąd taki wniosek? Ktoś się wygadał, czy jak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Media podały taką informację powołując się na wiarygodne źródła. Sofia jako jedyna miała o tym nie wiedzieć, a dwór miał być gotowy na konferencję i ogłoszenie zaręczyn, ponieważ organizacja czegoś takiego - konferencji wymaga trochę czasu. Także para królewska i rodzina miała o tym wiedzieć i pomagać w organizacji zaręczyn części oficjalnej jak i prywatnej. Wydaje się to bardziej niż prawdopodobne (że wszyscy o tym wiedzieli), Sofia w kilka godzin miała "zorganizowaną" sukienkę, już wcześniej pomagała jej stylistka Victorii i przygotowała sukienkę na ogłoszenie zaręczyn o czym Sofia nie miała pojęcia.

   Usuń
  2. To była jedna z jej najlepszych stylizacji. Teraz zaczynają się gafy:(

   Usuń
 21. Gdzie SRK spędzi sylwestra i nowy rok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na razie nie wiadomo. Dwa lata temu byli w Alpach, w ubiegłym roku nie pojawiły się żadne informacje na temat świat rodziny królewskiej ;)

   Usuń
 22. pytanie trochę z innej beczki :) wróciłam właśnie do postu o Astrid, królowej Belgów, kim ona była dla Karola Gustawa? starałam się sama to ustalić, ale znalazłam jedno baaardzo skomplikowane drzewo genealogiczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Astrid była córką księcia Carla (djuka Vastergotland).

   Carl był najmłodszym synem króla Szwecji, Oskara II i bratem Gustawa V (późniejszego króla Szwecji).

   Gustaw V był ojcem późniejszego króla Gustawa VI Adolfa (dziadka obecnego króla Karola XVI Gustawa).

   Astrid była bratanicą pradziadka Karola Gustawa. Oboje są potomkami,króla Oskara II, dla Astrid był to dziadek a dla Karola Gustawa prapradziadek.

   Usuń
  2. dziękuję bardzo :)

   Usuń
 23. Dla mnie wydarzeniem roku był ślub. Na drugim miejscu jest ogłoszenie drugiej ciąży Vic.

  OdpowiedzUsuń
 24. Wg mnie wydarzenia roku:
  1. Druga ciąża Vic
  2. Ślub CP
  3. Synek Maddie

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Widzieliscie ten artykuł?

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/19-latek-okradl-szwedzka-rodzine-krolewska/wfnygw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Onet ma zastraszająco szybkie tempo przekazu informacji!! Zdarzenie miało miejsce w czerwcu 2012 roku. Jest trochę stara wiadomość. 19 latek pochodzi (oficjalnie) z Somalii (zresztą w 2013 roku wyszło na jaw, że prawdopodobnie kłamał i pochodzi z Etiopii, a kilka lat przed zaistniałą sytuacją mieszkał nielegalnie w Holandii i Niemczech. Miał późnej - w 2009 roku- dotrzeć do obozu w Somalii i starać się o azyl jako małoletni. Para książęca poznała go podczas wizyty właśnie w obozie w Somalii i zaprosiła do swoje domu. Chłopak nie mieszkał z rodziną królewską tylko z Christiną i Tordem w ich domu!! Sama kradzież nie była czymś trudnym ponieważ klucz do sejfu znalazł w książce. A sejf był w bibliotece. Cały incydent miał miejsce w rezydencji Christiny a nie w Drottningholm czy na Zamku Królewskim. Chłopak ukradł tiarę, biżuterię po księżnej Sybilli i spinki do mankietów po królu Gustawie VI Adolfie. Chłopak miał zapłacić odszkodowanie w wysokości 46 tysięcy szwedzkich koron królewskich. 19 latek przeprosił Torda Magnusona i Christinę. Księżniczka nie przyjęła wyrazów ubolewania. Rodzina królewska- para królewska, czy ich dzieci nie trzymają rodowej biżuterii w podrzędnym sejfie w Pałacu.
   Usuń

   Usuń
  2. Czy tą tiarę i biżuterię udało się im odzyskać?

   Usuń
 26. Jak tak patrzę na te grupowe zdjęcia, to zauważam, że młodsza siostra Sofii, Sara jest wyjątkowo nieatrakcyjna. Podobnie jak jej facet. Do kogo ona jest podobna?! Aż dziw, że kogoś ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Ty rozumiem patrzysz tylko na wygląd u facetów?
   Może nie jest urodziwy, ale ma inne zalety? Np pracuje, jest dobrze wychowany, szanuje Sarę i jej rodzinę, jest dyskretny.

   Usuń
  2. Bardziej skrytykowałam ją niż jego, więc nie wiem czemu pytasz, czy patrzę na wygląd u facetów.
   Odpowiadam: tak, a co w tym złego?
   Co do Oscara nie znam go, więc mogę jedynie ocenić wygląd. Rewelki nie ma. Może z charakteru coś wart, albo wzięła co jej los przyniósł., aby nie być sama:( Nie wiadomo

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.