Dress code to zbiór reguł dotyczących zasad doboru garderoby do okoliczności w określonym miejscu i czasie. Dress code jest elementem szerszego pojecia, które nazywamy etykietą czyli ustalonymi zasadami (normami) zachowania zarówno w sytuacjach towarzyskich jak i zawodowych.
dresscode.pl
Interesując się monarchią i etykietą przy niemal wszystkich uroczystościach na dworach królewskich i książęcych spotykamy się z tym pojęciem. Dress Code zależy przede wszystkim od pory spotkania czy uroczystości, a także od tego jak formalna jest dana okoliczność. W dzisiejszym poście znajdziecie najważniejsze informacje o dress code, w dalszej części poparte przykładami.
![]() |
Hellomagazine |
Przy okazji dużych uroczystości zapraszani goście otrzymują dokładne informacje na temat dress code. Tak więc na uroczystościach odbywających się do godziny 17.00 noszone są kapelusze. Za przykład może posłużyć ślub księcia i księżnej Cambridge w 2011 roku, śluby innych członków brytyjskiej rodziny królewskiej oraz śluby członków Luksemburskiej Rodziny Wielkoksiążęcej w 2013 i 2013 roku.
Podobny dress code panował na ślubie księcia Alberta z Monako i Charlene Wittstock, co ciekawe ceremonia ślubna rozpoczęła się po godzinie 17.00.
![]() |
Hellomagazine |
Podobny dress code panował na ślubie księcia Alberta z Monako i Charlene Wittstock, co ciekawe ceremonia ślubna rozpoczęła się po godzinie 17.00.
Swoisty precedens stanowią śluby na duńskim i szwedzkim dworze królewskim gdzie ceremonie ślubne rozpoczynają się wczesnym po południem. Ślub Victorii i Daniela rozpoczął się o godzinie 15.30 więc bardzo wcześniej jak na długie suknie oraz tiary. Jak powiedziała kiedyś królowa Małgorzata II, ",jeśli uroczystości zaczynają się późnym popołudniem mamy okazję do założenia najpiękniejszych garniturów biżuterii".
Warto wspomnieć o ślubie króla Karola Gustawa i królowej Silvii, gdzie w dress code wymieniono długie suknie i kapelusze (ceremonia odbyła się w południe). Bardzo podobny dress code od lat panuje w Holandii, gdzie na uroczystym otwarciu Parlamentu panie noszą piękne suknię i nakrycia głowy. Tak samo było przy okazji uroczystej inauguracji króla Willema Alexandra w kwietniu 2013 roku.
Warto wspomnieć o ślubie króla Karola Gustawa i królowej Silvii, gdzie w dress code wymieniono długie suknie i kapelusze (ceremonia odbyła się w południe). Bardzo podobny dress code od lat panuje w Holandii, gdzie na uroczystym otwarciu Parlamentu panie noszą piękne suknię i nakrycia głowy. Tak samo było przy okazji uroczystej inauguracji króla Willema Alexandra w kwietniu 2013 roku.
Długie rękawiczki powoli są zapomniane, ale jak najbardziej prawidłowe. Co ciekawe nie zdejmuje się ich podczas powitań, czy podczas tańca (jeśli chodzi o przyjęcia), jedynie przed posiłkiem zdejmuje się rękawiczki dyskretnie pociągając za palce i zsuwając rękawiczkę z dłoni. Makijaż w ciągu dnia powinien być lekki i niemal dyskretny, natomiast wieczorem panie mogą pozwolić sobie na mocniejsze podkreślenie oczu i ciemniejsze kolory. Nie zapominajmy o odpowiednim doborze kolorów, na brytyjskim dworze królewskim gość często jest uprzedzany o kolorze stroju monarchinii, tak aby nie doszło do wpadki.
Pomimo wielu reguł panie mają więcej swobody od panów! W ciągu dnia najczęściej zakłada się garnitury i krwaty (shirt and tie). Z kolei po ósmej wieczorem powinni nosić smokingi lub fraki. W zaproszeniu na uroczystość określone jest także, czy gość powinien założyć ordery, jeśli jest to nadmiernie, a gość takowe posiada należy je założyć.
White tie a black tie
Black tie dla mężczyzn oznacza frak. Kobiety mają w tym momencie sporą swobodę. Mogą wybierać pomiędzy krótką sukienką (do kolan!) sukienką koktajlową a długą suknią.
Taki właśnie dress code panował na przyjęciu na Zamku Królewskim kilka godzin po ogłoszeniu ciąży Victorii. Uznano wówczas, że księżna Sofia popełniła wpadkę zakładając sukienkę do kolan. Była ona jednak jak najbardziej na miejscu, a przede wszystkim zgodna z dress code tamtego wieczoru. Podczas gali i bankietów często występuje black tie z odrobiną blasku (black tie with a touch of sparkle).
White tie oznacza dla panów smoking, a do tego białe szelki, czarne spodnie i skarpetki oraz czarne lakierki. Panie natomiast powinny założyć długie suknie. Założenie przez panie biżuterii również zależy od odpowiedniego nadmieniania w zaproszeniu. Na dworach królewskich panie najczęściej noszoną tiary, a w zaproszeniu pojawia się odpowiednia informacja, jeśli zaproszona posiada taką biżuterię, wypada ją założyć (może to zrobić nawet kobieta nie należąca do jakiegokolwiek dworu królewskiego!).

Szpilki
Na wieczorne przyjęcie należy założyć buty na obcasie. Takie obuwie jest bardzo eleganckie, a sylwetka lepiej prezentuje się w długiej sukni. Podczas spotkań mających miejsce w ciągu dnia mogą jednak bardzo przeszkadzać nie raz ten problem miały księżniczka Victoria, księżna Mary, księżna Kate czy księżna Charlene, których obcasy utknęły w kostce brukowej lub w innych miejscach. Najlepiej nosić czółenka, nie odgrywające palców i pięt.


Audiencja u Papieża
![]() |
Deon |
Tradycyjnie na spotkanie z głową kościoła katolickiego panie noszą mantylę - koronkową woalkę na głowie. Panie w obecności Papieża powinny nosić czerń. Do tego stosują się na przykład żony prezydentów. Obecnie siedem kobiet może nosić biel w obecności Jego Świątobliwości, są to katolickie królowe (oraz księżne - prościej żony katolickich monarchów). Przywilej bieli nadaje Papież a obecnie korzystają z niego księżna Monako, królowa Hiszpanii (zarówno Letizia jak i Sofia, chociaż abdykowała), królowa Belgów (zarazem Matylda jak i Paola), a także Wielką Księżna Luksemburga oraz księżniczka Neapolu. Na spotkanie z Papieżem kobiety w żadnym wypadku nie powinny zakładać spodni.
![]() |
People |

Wow! Bardzo ciekawy post, kosztował Cię dużo wysiłku! Super, oby takich więcej :))
OdpowiedzUsuńOj tak :)) świetny post!! ;**
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe informacje. Trochę wiedziałam o tych zasadach, bo interesuję się monarchią już około 15 lat i widzę, co zakładają królowe, księżne i księżniczki i o jakiej porze.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny post oby było takich więcej
OdpowiedzUsuńSuper post i jeszcze lepszy blog! Też mam nadzieję, że będzie więcej takich notek
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post, niedawno myślałam o etykiecie i miałam kilka wątpliwości, które Ty tutaj rozwiałaś :) Tak jak inni, liczę na więcej notek tego typu :)
OdpowiedzUsuńŚwietny post
OdpowiedzUsuńhttp://plejada.pl/newsy/ksiezna-victoria-pokazala-ciazowy-brzuszek/23rd58
OdpowiedzUsuńChyba pomyliłaś black tie i white tie, ten ostatni jest najwyżej w kategorii dress code, wiec są tu mundury, tiary, długie suknie i cały splendor, black tie jest oczko niżej
OdpowiedzUsuńPisałam tą część postu na podstawie książki "Przywitaj się z królową". W książce zostało to błędnie ujęte a na pewno nie jednoznacznie.
UsuńKsiążka "Przywitaj się z królową" jest świetna. Nie dawno właśnie dołączyła do mojej kolekcji :D
UsuńWczorajsze wyjscie Carla i Sophie np to było black tie, slub, wizyty państwowe, nagrody Nobla to white tie, porównaj, bo mnie się wydaje że to jest pomylone
OdpowiedzUsuńMasz rację, w książce pomylono kolejność napisano najpierw Black Tie poniżej White Tie (tutaj jest poprawnie) i następnie niżej pisze "w pierwszym przypadku..." i dano opis White Tie zamiast dać opis Black Tie, dopiero na końcu opisano Black Tie. Stąd moja pomyłka lub po prostu niedopatrzenie autora ;)
UsuńTeż mam tą książkę i rzeczywiście jest w niej błąd jeśli chodzi o dress code, specjalnie przed chwilą zajrzalam.
UsuńTak jak napisalas w książce przemieszano opisy zresztą jest tam sporo błędów
UsuńDokładnie to pomyłka jest w tym, że jest przemieszane to co nalezy do black a co do white tie. White tie to frak i tu się zgadza, ale u kobiet dowolnośc stroju między suknią długą a koktajlową nalezy do black tie, dlatego jest opcjonalnie black tie z odrobiną blasku. Black tie dla mężczyzn to smoking czarny lub granatowy, ale sa tez opcje że biały, czarna mucha. White tie w przypadku kobiet to wyłącznie długa suknia, dobrze widziane sa rękawiczki, rodowa biżuteria, dla mężczyzn mundur lub szkocki kilt, lub inny zgodne z pochodzeniem (patrz ojciec księżnej Mary na ślubie córki, niejednokrotnie książę Edynburga)
OdpowiedzUsuńKsiążkę dobrze się czyta ale niestety jest w niej dużo błędów :)
UsuńMam pytanie nie ma temat dasz może linka do bloga o Norweskiej rodzinie królewskiej?
OdpowiedzUsuńChodzi Ci o zwykły polski Blog (jesli tak to http://royals-by-k.blogspot.com) czy oficjalną stronę? Jeśli tak to http://kongehuset.no
UsuńChodziło mi o Polski blog dziękuje :)
OdpowiedzUsuńMam pytanie bo kiedyś na twoim blogu widziałam takiego posta o różnych księżnach (nie wiem jak się to odmienia xD) i nie mogę tego znaleźć podałabyś mi linka?
OdpowiedzUsuńTroszkę takich było ;) może to?
Usuńhttp://swedish-princesses.blogspot.com/2015/09/wdziek-klasa-i-diadem-ranking.html
Jeśli nie to polecam przejrzeć posty w tej kategorii, są tutaj wszystkie tematyczne mniej związane z Vic, Madde i Sofią:
http://swedish-princesses.blogspot.com/search/label/Inne?updated-max=2015-07-29T16:00:00%2B02:00&max-results=20&start=40&by-date=false
Już znalazłam dziękuję :)
Usuńświetny post!
OdpowiedzUsuńzapraszam do siebie http://duchess-kate.blogspot.co.uk/
Mam pytanie odnośnie ubioru Sofii na wręczeniu dyplomów w Sophiahemmet. Czy sukienka nie była za krótka? http://www.svenskdam.se/wp-content/uploads/2016/01/sofia-ste-2.jpg Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńMyśle, że rzeczywiście powinna być ciut dłuższa, chociaż i tak jest dobrze, Victorii zdarzało się nosić krótsze sukienki w czasie ciąży z Estelle na podobnych okazjach. Wiadomo, że przez brzuszek sukienka się troszkę podciąga do góry, dlatego też robi się jeszcze krótsza :)
Usuńочень интересная информация,
OdpowiedzUsuńvery interesting information. thank you
Ciekawa notka, niestety jak czytam czy myslę o dress code, to do tej pory mam w głowie wpadkę Królowej Ranii - na ślubie w Hiszpanii.
OdpowiedzUsuńhttp://www.zimbio.com/pictures/C791oBKyaiM/Wedding+Prince+Felipe+Letizia+Ortiz/kva_VuqGs9A
Dziękuję za taki ogrom ciekawostek ! :)
OdpowiedzUsuń