Jakie tytuły otrzymają królewskie dzieci?

2016/02/26

People


Dzisiaj długo wyczekiwany post(który planowałam opublikować wczoraj) o tytułach jakie mogą otrzymać najmłodsi członkowie rodziny królewskiej. O ile w przypadku dziecka Carla Philipa i Sofii oczekuje się małego księcia bądź księżnej Dalarna, o tylecw przypadku Victorii i Daniela trudno jednoznaczn stwierdzić jaki tytuł otrzyma dziecko. Przyszli rodzice mają dużo możliwości, bo aż 18! jednak w szwedzkiej prasie najczęściej powtarzają się takie prowincje jak:

 • Halland - księciem tej prowincji był książę Bertil, ojciec chrzestny Carla Philipa, możliwe, że przyszli rodzice zdecydują się oddać hołd ukochanemu wujkowi, który dla rodzeństwa był dziadkiem. Trudno stwierdzić, która z par zdecydowałaby się na ten wybór, ale w głosach oddanych w ankiecie zdecydowanie wygrywają Carl Philip i Sofia.
 • Västerbotten - kolejne symboliczne księstwo, ostatnim księciem tej prowincji był książę Gustaw Adolf, ojciec króla Karola XVI Gustawa, mówi się, że które z wnuków tragicznie zmarłego księcia zdecyduje się oddać hołd swojemu dziadkowi. Częściej mówi się jednak o Victorii i Danielu, którzy mogliby chcieć aby ich dziecko nosiło ten tytuł.
 • Olandia -  ukochana wyspa całej rodziny królewskiej. To tam Victoria świętuje swoje urodziny, a mieszkańcy wyspy mają ogromną nadzieję na posiadanie krolewskiego "patrona". Bardzo prawdopodobne jest nadanie tego tytułu dziecku Victorii i Daniela.
 • Dalarna - z tym księstwem wiąże się ciekawa historia, ostatnim księciem Dalarna był Carl Johan, ukochany wujek króla Karola Gustawa, z którym księżniczka Victoria była bardzo blisko związana. Mówi się, że na krótko przed jego śmiercią Victoria obiecała mu, że jeśli doczeka się syna da mu imiona właśnie po nim. Spekuluje się, że może to dotyczyć również książęcego tytułu. Mimo wszystko społeczność księstwa ma nadzieję, że to dziecko Sofii i Carla Philipa zostanie księciem/księżną Dalarna.
 • Södermanland - tytuł księcia tej prowincji nosiło najwięcej potoków szwedzkiej rodziny królewskiej.


Na poniższej mapce możecie zobaczyć podział Szwecji na wszystkie prowincje:


Każde księstwo liczy na posiadanie królewskiego patrona, wiąże się to z ogromnym prestiżem, a także promocją gospodarki, natury i terenów danej prowincji. Korzyści jest wiele, możliwości także, lecz dzieci tylko dwójka.

W marcu ubiegłego roku mogliście przeczytać o prowincjach jakie zajmują członkowie rodziny, a są to Västergötland,  Östergötland, Värmland, Hälsingland och Gästrikland, Gotland i Ångermanland (KLIK). Wszystkie inne powyższe prowincje mogą otrzymać królewski patronat. Warto wspomnieć, że Blekinge, Bohuslän, Härjedalen, Laponia, Medelpad i Norrbotten, nigdy jeszcze nie mieli książąt ani księżnych, możliwe więc, że któreś z tych księstw już niedługo doczeka się księcia lub księżnej? Jak sądzicie? Które księstwa mogą wybrać Victoria i Daniel oraz Carl Philip i Sofia? Na swoje typy w przypadku Victorii i Daniela możecie oddać głos w specjalnej ankiecie na pasku bocznym :)

14 komentarzy

 1. Dla dziecka V&D Skania lub Laponia, dla dziecka CP&S Dalarna albo Harjedalen.

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście obstawiam Norrbotten, Sodermanland, Jamtland bądź Skane ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Olandia dla dziecka Vic i Daniela oraz Dalarna albo Halland dla dziecka Sofii i Carla Philipa

  OdpowiedzUsuń
 4. Södermanland (V&D) oraz Vasterbotten (S&CP)

  OdpowiedzUsuń
 5. U Victorii i Daniela obstawiam Olandię albo Västerbotten, a u Carla i Sofii Dalarna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jeśli Madeleine zdecyduje się na trzecie dziecko, to obstawiam księcia/księżną Madelpad

   Usuń
 6. Mam nadzieję, że postawia na księstwa, które nigdy jeszcze nie miały książąt i księżnych na przykład Laponia albo Norrbotten.

  OdpowiedzUsuń
 7. A czy istnieje szansa, że któreś z dzieci dostanie w tytule 2 księstwa tak jak Madeleine?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak. Otrzymanie przez Madeleine dwóch księstw w tytule nie było wyrazem jej uprzywilejowania, tak więc całkiem możliwe, że któreś z dzieci otrzymał "podwójny" tytuł.

   Usuń
 8. Emocje rosną z każdym dniem, od początku obstawiałam źe Victoria urodzi między 25 a 27, więc został juź tylko jutrzejszy dzień, mam nadzieję ze udało mi sie trafić

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla dziecka Vic - Olandia a dla Dziecka Sofii - Dalarma

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja bym chciała by było jakieś z tych północnych -takie,które nie miało jeszcze patrona:)

  OdpowiedzUsuń
 11. A tak z ciekawości. Dlaczego Madeleine ma dwa księstwa w tytule? A Victoria i Carl Philip po jednym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę nie wiadomo, dlatego tak zdecydowano. Te księstwa są mniejsze więc może dlatego?

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.