Księżniczka Victoria odwiedza królewską bibliotekę Bernadotte + wtorkowa wizyta księcia Daniela w jego dawnej szkole

2016/02/19Księżniczka Victoria nie próżnuje, jak przed chwilą napisał dwór, pewnego dnia w połowie lutego, księżniczka odwiedziła bibliotekę Bernadotte na Zamku Królewskim, gdzie wzięła udział w obecnie trwających pracach nad jej zbiorami. W kolekcji Bernadotte, zbieranej od wstąpienia na tron obecnie panującej dynastii, znajduje się ponad sto tysięcy książek i pół miliona zdjęć. Fotografia jest pasją członków dynastii Bernadotte od pokoleń, a w archiwum znalazły się zarówno zdjęcia z oficjalnych okoliczności, jak i całkiem prywatne ujęcia rodziny.

Kungahuset

Księżniczka w towarzystwie bibliotekarza i archiwisty królewskiego dowiedziała się jak archiwizowane są książki i fotografie oraz jak wygląda cały proces katagolowania i opisywania poszczególnych pozycji.

Kungahuset
Po pożarze Zamku Królewskiego w 1697 rolu, zaprojektowaniem nowej siedziby szwedzkich monarchów zajął się Nikodem Tessin, z kolei Carlowi Johanowi Cronstedt, zlecono również wykonanie projektu okazałej biblioteki. Budowa i wykończenie pomieszczenia, w którym do dnia dzisiejszego znajdują się okazałe zbiory rodziny, zakończyła się w 1796 roku. Zbiory Biblioteki Królewskiej rosły, w związku z czym zmieniał się także jej charakter, z prywatnej biblioteki królewskiej, stała się ona biblioteką narodową. Z powodu ogromnej ilości archiwów późną jesienią 1877 roku część zbiorów przeniesiono do Humlegården, gdzie do dziś mieści się siedziba biblioteki narodowej. Zachowano jej oryginalną nazwę, Biblioteka Królewska. Pomimo przeniesienia części zbiorów biblioteka na Zamku Królewskim pozostała okazałym archiwum z ogromną ilością książek i fotografii.

Victoria miała na sobie bluzkę we wzorki Mayla, którą nosiła na krótko przed ogłoszeniem ciąży, 2 września na konferencji z królem i następnego dnia podczas prywatnej wizyty w Kopenhadze.

***

Wtorek, 16 lutego, był szczególnym dniem dla księcia Daniela. Najpierw, z samego rana przybył do Lärvux w Gävle, centrum edukacji dla dorosłych z zaburzeniami rozwoju lub uszkodzeniami mózgu. Daniel opowiadał o sporcie i zdrowiu, co było tematem szkolnego seminarium. Jeden z uczniów wpadł jakiś czas temu na pomysł, aby zaprosić księcia, w końcu są to bliskie mu tematy i na co dzień się nimi zajmuje. Na miejscu książę został powitany przez przyjaciela z czasów szkolnych, Bosse Stark. Książę wziął udział w seminarium i zwiedził budynek.

Svenskdam

O 16.30 przybył do Perslundaskolan w Ockelbo, swojej dawnej szkoły. Budynek został w ostatnich latach powiększony i odrestaurowany. Najpierw książę zwiedził placówkę i opowiedział o tym jak wspomina swoją naukę w tej szkole. Nie zabrakło wizyty w dawnej klasie, którą od razu rozpoznał, "tak, to tutaj, siedziałem tu wiele razy". Ktoś zapytał, czy może z powodu kary, na co książę przyznał, że nigdy nie dostał żadnej. Następnie grupa udała się na halę sportową, gdzie książę zagrał w miejscową odmianę siatkówki. Szybko wciągnął się w dobrze znaną mu z dzieciństwa grę, jak przyznał " to było naprawdę zabawne".
 Pod koniec spotkania wspomniał o zbliżających się narodzinach drugiego dziecka, "to bardzo ekscytujący czas. Jestem mężem wspaniałej kobiety". Nie ukrywał, że był bardzo energicznym chłopcem, "powiedziałabym, że miałem mrówki w spodniach", zażartował. Przyznał, także, że Estelle jest o wiele łatwiej się skoncentrować, niż jemu w dzieciństwie.Następnie Daniel wygłosił trwające dwanaście minut przemówienie bez wspomagania się kartką czy notatkami, " to niesamowite, że jestem tutaj ponownie. Jestem szczególnie zadowolony mogąc zobaczyć, jak niesamowicie szkoła zmieniła się po remoncie." Nie ukrywał, że w szkole spędził "wspaniale lata i rozpoznaje wiele znajomych twarzy", czuje się bardzo dumny wywodząc się z Ockelbo i będąc byłym uczniem tej placówki. Książę z radością wspomina ten okres swojego życia, w szkole poznał wielu przyjaciół, którzy jak się późnej okazało, stali się jego prawdziwymi przyjaciółmi na całe życie.
"Obszary wiejskie mają przyszłość, ale sukces częściowo zależy od pomysłowości, ambicji i zaangażowania lokalnej ludności. Każdy musi w tym uczestniczyć i pomagać sobie nawzajem. Ważne jest, aby pokazać, że warto inwestować w szkołę, jest to wyraźny sygnał dla wszystkich, którzy tu mieszkają i dla tych, którzy myślą o przeniesieniu się tutaj. Tutaj wierzymy w przyszłość, przygotowywujemy się do dorosłości i inwestujemy w młodych ludzi. To ma znaczenie" - mówił książę.

Wczoraj Daniel odwiedził Soltorgsgymnasiet w Borlange i uniwersytet Dalarna w Falun raz z Prince Daniel Fellowship.  Podczas obu wizyt książę, że jest pasjonatem przedsiębiorczości. "Myślę, że najważniejsze to odważyć się i się nie bać" mówił w przemówieniu.

***

Nie zapomnijcie zajrzeć do poprzedniego postu :)

11 komentarzy

 1. Na fb byly zdj vik w bialej bluzce i czarnej marynarce? Sa nowe? Albo to co powiedzial Daniel o Estelle, to jest nowe? Czemu tu tego nie ma? E.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz podać link do zdjęcia? To co Daniel mówił o Estelle jest na twitterze, nie wszystko piszę na blogu. Ale jeśli chcecie mogę dopisać coś o ostatnich wyjściach Daniela, ponieważ były ciekawe.

   Usuń
 2. Z chęcią przeczytam o wyjściach Daniela! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie wyjścia muszą być interesujące :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O której dzisiejsze wyjście królowej, CP i Sofii?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czemu nie było zdjęć ze spotkania z Dianą Madunic?

  Mam takie ciekawe dosyć pytanie: jakie tel. komórkowe mają członkowie SRK (Vic i jej rodzeństwo ze współmałżonkami)? Ktoś mnie zainspirował, gdy pytał o tel. Vic (ten słodki ze zdj. Estelle)
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiadomo dlaczego nie było zdjęć. Trudno stwierdzić jakiś mają telefony, jak pojawią się jakieś zdjęcia to wstawie.

   Usuń
 6. Crown Princess Victoria of Sweden waits for giving birth to her second child in the next weeks and for that reason, Crown Princess Victoria's Name Day which is celebrated annually on March 12 will not be celebrated this year.

  Czy to prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, pisałam o tym na twitterze, ktoś pytał o to pod jednym z poprzednich postów.

   Usuń
 7. Ta biblioteka musi być arcyciekawa :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.