Wielkie obchody 70 urodzin króla - pierwsze informacje

2016/02/24

Pinterest


Wczoraj udostępnione zostały znaczki z okazji zbliżających się urodzin króla oraz 40 rocznicy ślubu pary królewskiej. Dzisiaj pojawiły się pierwsze informacje na temat obchodów urodzin monarchy. Jak wiadomo ślub księżniczki Victorii i księcia Daniela był największą tego typu uroczystością stulecia, wszystko wskazuje na to, że obchody urodzin króla przebiją królewskie wesele. Jak informuje Expressen uroczystości po trwają cały tydzień, a na liście gości znaleźli się wszyscy monarchowie i następcy tronów (z pewnością są tutaj na myśli pełnoletni dziedzice tronów) z całej Europy i nie tylko. Szwedzka Rodzina Królewska jest spokrewniona bądź blisko zaprzyjaźniona że wszystkimi dworami królewskimi i książęcymi więc informacja wydaje się jak najbardziej prawdziwa. Wśród gości mają znaleźć się także członkowie rodzin księcia Daniela, Chrisa O'Neill i księżnej Sofii. Już teraz król postanowił wynająć Nordiska Museet na wieczór 29 kwietnia, gdzie odbędzie się prywatne przyjęcie w którym wezmą udział najbliżsi króla oraz członkowie rodzin królewskich i książęcych. Tam również odbyło się prywatne przyjęcie na dzień przed oficjalnymi obchodami 40 rocznicy wstąpienia na tron króla w 2013 roku.

Organizacją wszystkich uroczystości zajmuje się Håkan Pettersson, podobały Wam się śluby z Victorii i Daniela oraz Carla Philipa i Sofii? Mam dla Was szczęśliwą wiadomość to właśnie on zaplanował całe uroczystości związane z ich ślubami i samą ceremonię. To właśnie Pettersson zajmuje się organizacją wszelkich uroczystości na dworze królewskim. Jedynie czytając to nazwisko możemy spodziewać się czegoś wspaniałego.

Jak twierdzi Expressen obchody rozpoczną się w poniedziałek 25 kwietnia, a kulminację wydarzeń zaplanowano oczywiście na sobotę 30 kwietnia, dzień urodzin monarchy. Wówczas uroczystości odbywały się będą w całym Sztokholmie. Już przed kilkoma tygodniami dwór królewski zapowiedział obecność całej rodziny królewskiej (także wszystkich królewskich wnuków)  na tradycyjnych uroczystościach na dziedzińcu Zamku Królewskiego w dniu urodzin.

metro.co.uk


Na razie dwór nie potwierdza tych informacji, ale sądząc po doniesieniach Expressen sprzed lat są one jak najbardziej prawdopodobne. Informacje dotyczące królewskich ślubów i uroczystości podawane przez Expressen za każdym razem okazywały się prawdziwe, tak więc z pewnością również i tym razem się sprawdzą :) Jak donosi Expressen monarcha miał się zainspirować obchodami 70 i 75 urodzin swojej kuzynki, duńskiej królowej Małgorzaty II. Wszystko wskazuje na to, że pod względem ilości królewskich gości będzie to największa uroczystość tego roku na wszystkich dworach królewskich!

Pozostaje mi zacząć się przygotowywać na wielkie uroczystości również na blogu. Wszystko wskazuje, że będzie się działo bardzo dużo! Już teraz jestem ogromnie podekscytowana uroczystościami i możliwością relacjonowania ich na blogu ;)

17 komentarzy

 1. To zapowiada się fantastyczna impreza, nie mogę się doczekać :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ta informacja o obecności następców tronow może odnosić się także do obecności Kate i Williama czy oni się nie zaliczają, że względu na to, że William jest drugi w kolejce?/ A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście uważam, że obecność wszystkich monarchów i ich następców trzeba potraktować z dużym przymrużeniem oka pod względem Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Najczęściej na takich uroczystościach nie pojawiają sie rzadni reprezentanci BRK. Tak było za każdym razem w Danii, także w Szwecji, na urodzinach Małgorzaty II pojawili się nawet Felipe i Letizia a BRK nie reprezentował nikt. Wątpię w Williama i Kate a nawet w Karola i Camille, królowa ma swoje lata i opuszcza wszystkie uroczystości na innych dworach. Edward i Sophie są najbardziej prawdopodobni, aczkolwiek pojawiają się raczej tylko na ślubach. Księżniczka Anna była kiedyś w Norwegii na podobnych obchodach, więc zobaczymy jak to będzie. Co do obecności tylko następców, watpie, że tak będzie. Bardzo mozliwe, że pojawi się też młodsze rodzeństwo następców na przykład z Danii i Norwegii, w końcu to rodzina i się przyjaźnią. Na pewno reorezentacja będzie ogromna, aczkolwiek w BRK a już na pewno w Williama i Kate szczerze wątpię,ale może nas zaskoczą.

   Usuń
  2. K&W nie zaskoczą, bo wcześniej lecą w podróż, a jak wiemy zaraz jak wrócą K nie będzie miała z miesiąc wolnego jak to zwykle bywa w jej przypadku.

   Usuń
 3. To fajnie, że będą huczne obchody :) Ja też już się nie mogę doczekać- znowu będziemy miały co przeżywać. Ledwo otrząśniemy się z drugiej radosnej nowiny (narodziny dziecka Sofii i Carla)a zaczniemy urodzinami króla.
  Mam nadzieję, że ta informacja odnośnie królewskich gości się potwierdzi i wszyscy przybędą. Ja z chęcią zobaczyłabym Steph z mężem, Letizię i Feliepe ( może jest szansa że nie wykręcą się złą sytuacją polityczną w Hiszpanii) oraz po raz pierwszy na takiej imprezie Kate i Williama ( mogliby przyjechać)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znów będą tiary!:]
   Myślę, że F&L będą na pewno. Tym bardziej, że w zeszłym roku nie odmówili podobnej celebracji.:)

   Usuń
 4. Ciekawe, kiedy urodzi się dziecko Carla i Sofii. Bo jak w tym tygodniu co będą świętować to chyba raczej nie wszyscy się pojawią. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwor poinformował o obecności całej rodziny królewskiej, także Sofii możemy się więc spodziewać, że termin ma na pierwszą połowę kwietnia ;)

   Usuń
  2. mam nadzieje, że urodzi jak najszybciej, bo nie wyobrażam sobie siebie ok. 2 tygodnie po porodzie uczestniczyć w takich uroczystościach, ja po 3 tygodniach byłam ciągle obolała i zmęczona i jedyne czego chciałam dla siebie to przypominać kobietę; poza tym na klika godzin zostawiać dziecko opiekunkom.

   Usuń
  3. Wątpię, że pojawi się na wszystkich uroczystościach nawet jeśli urodzi na trzy tygodnie przed uroczystościami, właśnie z przez ciebie wymienionych powodów. Ja osobiście myślę, że pojawi się tylko na dziedzińcu Zamku Królewskiego albo raczej w oknie Zamku, a opuści resztę uroczystości, nawet jeśli urodzi na tydzień czy dwa przed urodzinami teścia.

   Usuń
  4. ja naiwnie jeszcze sądzę, że może pojawi się na którymś z przyjęć tylko na kilka chwil do godzinki i powrót do malucha, co do reszty myślę, że się nie pojawi

   Usuń
 5. To będzie cos! Będziesz miała masę roboty, tydzień uroczystości, czy o tym napiszesz na blogu? W sensie o tym co się dzieje danego dnia nawet jak nie będzie tam Vic, Maddie i Sofii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak :) zobaczymy jak to będzie bliższej obchodów, ale na 99% napiszę o wszystkim co będzie się wiązało z obchodami, nawet jeśli będzie dot. pary królewskiej a nie ich dzieci :)

   Usuń
 6. ciekawe co to bedzie? czy nie w tym samym czasie 90 lecie urodzin bedzie celebrowac krolowa brytyjska? obchody maja trwac rowniez okolo tygodnia, poprawcie mnie gdy jestem w bledzie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urodziny królowej Elżbiety II będą obchodzone od 12. do 15. maja.

   Usuń
 7. Ale super :) Ledwie się rok zaczął a tu same imprezy :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.