Dagmar Bernadotte af Wisborg

2016/03/05Dzisiaj przyjrzymy się kolejnej mniej znanej członkini Szwedzkiej Rodziny Królewskiej.

Dagmar Bernadotte urodziła się 10 kwietnia 1916 roku, jako córka hrabiego Carla Oscara Bernadotte i Marianne de Geer. Jej dziadek ze strony ojca (książę Oscar) był drugim synem króla Oscara II i bratem króla Gustawa V (po nim panował Gustaf Adolf, a następnie Karol Gustaw - obecny król). Ojciec Dagmar zdał maturę w Sztokholmie i rozpoczął pracę jako podporucznik w Livregementets dragoner w 1911 roku. Kilka lat późnej przeniósł się na małą farmę w Malmö. W latach 1925-1944 pracował w zarządzie powiatu Uppsala, był także członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Górnictwa i Leśnictwa czy Stowarzyszenia Rolniczego Uppsali. W 1915 roku poślubił Marianne de Geer, z którą rozwiódł się w 1935 roku po dwudziestu latach małżeństwa. 10 kwietnia 1916 roku na świat przyszło ich pierwsze dziecko - Dagmar Ebba Marta Marianne Bernadotte. Dwa lata późnej Nils Carl Oscar, który zmarł w wieku dwóch lat. Najmłodsze rodzeństw Dagmar to Oscar Carl Emanuel i Martha Elsa Catharina, którzy żyją do dnia dzisiejszego. Miała także przyrodniego brata Craesa Carla Bernadotte, z drugiego małżeństwa jej ojca z Gertą Borjesson.

Chociaż Dagmar żyje blisko rodziny królewskiej jest mało znana. Sama przyznaje, że nie chce stać w światłach reflektorów i nie chce, aby ktoś uważał, że jest "w jakiś sposób niezwykła". Od 25 lat mieszka w domu spokojnej  starości w pobliżu Drottningholm. Przeniosła się tam po śmierci swojego męża. Swoje dzieciństwo spędziła w Frötuna Gard, a w wieku 14 lat przeniosła się do Sztokholmu, aby móc się dalej kształcić. Zamieszkała wraz z dziadkami, księciem Oscarem i i Ebbą. Byli oni lekko po siedemdziesiątce i stali się bardzo religijni. Dagmar była trzymana w ryzach przez cały okres mieszkania z nimi. Jak opowiada hrabina "Nie pozwalali mi robić wszystkiego. Pójście do kina było grzechem". Jako, że jej dziadek był bratem króla Gustawa V Dagmar dużo czasu spędzała z rodziną królewską i blisko zaprzyjaźniła się ze starszym o dziesięć lat kuzynem, księciem Gustawem Adolfem (zmarłym tragicznie w 1947 roku ojcem króla Karola Gustawa). Książę często odwiedzał ją kiedy studiowała na Uniwersytecie w Uppsali. Oboje kochali polowania. Dagmar strzelała po raz pierwszy w wieku 13 lat, książę Gustaw Adolf szedł na polowanie na bażanty, a hrabinie pozwolono do niego dołączyć. Jak opowiada Dagmar, "Książę Gustaw Adolf był bardzo sztywny, nieśmiały i poprawny. Ale spędziliśmy razem wspaniały czas, świetnie się razem bawiliśmy. Potrafił być otwarty i szczęśliwy kiedy spędziliśmy razem czas". Dagmar została nawet jedną z druhen na ślubie Gustawa Adolfa i Sybilli w Koburgu. Nie pamięta jednak wiele z tej uroczystości. Pamięta jednak, że narzeczeni dużo czasu przed ślubem spędzali w Frötuna Gard, aby lepiej się poznać. "Byli bardzo zakochani, ale wtedy tego nie rozumiałam, bo byłam dziecinna. Spędziliśmy razem dobry czas. Byli wspaniałym małżeństwem i było mi bardzo smutno, kiedy zginął".


Dagmar miała 20 lat kiedy wyszła za oficera marynarki Nilsa-Magnusa von Arbin. Doczekali się pięciu córek: Marianne (ur 02 sierpnia 1937), Louise (ur 24 maja 1940), Catherine (ur 26 czerwca 1946), Jeanette (ur 19 maja 1951) i Madeleine (ur 27 stycznia 1955). Rodzina mieszkała na Tangstad poza Norrköping, gdzie pracował von Arbin. Późnej kariera lotnicza Nilsa doprowadziła do przeprowadzki rodziny do Londynu. Jako żona attaché lotniczego hrabina musiała organizować kolacje reprezentacyjne. Miała gospodynię i lokaja. "Nie miałam wielu zajęć, cały czas byłam na przyjęciach. To było nudne", wspomina Dagmar, która kocha świeże powietrze i naturę. Życie publiczne bardzo różniło się od tego jakie dotąd prowadziła. "Na początku się bałam. Byłam nieśmiała i dziecinna nawet kiedy wyszłam za mąż. Angielski był dla mnie trudny i niezrozumiały dopóki nie nauczyłam się mówić w tym języku. Mój mąż był bardzo otwarty i łatwo nawiązywał kontakty, czy wygłaszał przemówienia."

W 1958 roku, zaledwie trzy lata po przyjściu na świat najmłodszej córki, Marianne (najstarsza z jej dzieci) poślubiła brytyjskiego kapitana Milesa Flach. Doczekali się oni córki, Camilli (ur. w 1960 roku), pierwszej wnuczki Dagmar. Marianne Flach była jedną z najlepszych organizatorek przyjęć w Szwecji, zajmowała się również reklamą. Zmarła w 2006 roku po krótkiej chorobie.
W 1960 roku druga córka, Louise poślubiła Dicka Bergströma. Para doczekała się dwójki dzieci, Therese (ur 1963 r.) oraz Michaela (ur 1965 r.). Małżeństwo zakończyło się rozwodem, a w 1980 roku Louise poślubila Gustafa Mårtenssona.
Trzecia córka, Catherine, w 1970 roku wzięła ślub z Johnem Ryding, doczekali się trójki dzieci, Gustafa (ur. w 1971 r.), Charlotte (ur. w 1974) oraz Carla (ur. w 1978). Małżeństwo zakończyło się jednak rozwodem, a w 1989 roku Catherine poślubiła Olle Ljungberg, któremu na rok przed ślubem urodziła syna, Victora. 
Jeanette stanęła na ślubnym kobiercu w 1976 roku, kiedy to poślubiła Esbena Colfach. Mają troje dzieci, Fredericka (ur. w 1978), Pedera (ur. w 1981 roku) oraz Christiana (ur. w 1983 r.).
Najmłodsza, Madeleine w 1981 roku poślubiła barona Gerarda de Geer Finspang. Para ma trójkę dzieci, Jana (ur. w 1983 roku), Adrienne (ur. w 1984r.) i Louisa (ur. w 1988).

Mąż Dagmar zmarł w wieku 74 lat  w kwietniu 1985 roku, wtedy to Dagmar przeniosła się do domu starców w Sztokholmie.
Hrabina ma małe problemy ze słuchem i wzrokiem, ale poza tym czuje się dobrze. Jeszcze pięć lat temu sama prowadziła samochód. Dagmar jest oczywiście gościem na królewskich ślubach i chrztach.Pojawiła się w październiku na chrzcie księcia Nicolasa, a w czerwcu nie zabrakło jej na ślubie księcia Carla Philipa i księżnej Sofii. Ostatnią okazją do zobaczenia hrabiny było Te Deum po narodzinach księcia Oscara w czwartek.

Jak sama przyznała jest blisko z rodziną królewską, a przede wszystkim z księżniczką Victorią, "mam z nią dobry kontakt. Będzie wspaniałą królową, tak jak jej matka, królowa Silvia". Dagmar jest nestorką rodu Bernadotte i za miesiące świętować będzie 100 urodziny. Jak przyznaje, nie myśli o tym, że jest najstarsza w rodzinie. Swoje urodziny chce spędzić z rodziną i nie chce aby wokół tej uroczystości robiono sensację.

Svenskdam, joberg.blogg.se

12 komentarzy

 1. WoW! 100 lat? Zazdroszczę ;) Całkiem nieźle wygląda jak na swój wiek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Serdecznie zapraszam do przeczytania i oceny mojego pierwszego artykułu!
  http://europejskie-rodziny-krolewskie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. BERNADOTTE AF WISBORG
  dlaczego i co znaczy - AF WISBORG

  OdpowiedzUsuń
 4. 5 córek, liczne wnuki, a i tak w wieku 69 lat trafila do domu starców

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj uważnie: to była jej decyzja. Jak widać nie czuje się samotna, zapomniana.

   Usuń
  2. Są takie kraje,gdzie domy starców nie oznaczają odrzucenia a świadomą decyzję ludzi,którzy tam takze utrzymują dobre relacje z rodzinom. To tylko u nas takie uprzedzenia występują.

   Usuń
  3. Też mi się wydaje, że to była jej prywatna decyzja i jest z niej zadowolona. Ma jak gdyby swoje miejsce i nikomu "nie przeszkadza". Starsi ludzie często uważają, że młodzi powinni być sami, żyć swoim życiem i nie mieć dodatkowych zmartwień. Pewnie rodzina często ją odwiedza.
   Hrabina Dagmar wygląda fantastycznie jak na swój wiek.

   Usuń
 5. Bardzo ciekawa biografia :) zainteresowałam się :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa biografia, uwielbiam czytać o mniej znanych członkach rodzin królewskich. Hrabina niedługo będzie mieć 100 lat!! Imponujący wiek. Życzę jej żeby wytrwałą w zdrowiu i szczęściu.

  Zauważyłam jednak mały, ale bardzo istotny błąd. W drugiej części postu jest napisane: "...księciem Gustawem Adolfem (zmarłym tragicznie w 1944 roku ojcem króla Karola Gustawa)".

  OdpowiedzUsuń
 7. Z aktualizacjami proponuję zaczekac do narodzin dzecka S&CP. Np. Leonor. Chyba.ze nie chce ci sie czekac. Sporo by bylo tych aktualizacji :):)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.