Nowe informacje na temat zbliżających się urodzin króla

2016/03/29

Zimbio


Kwiecień zbliża się wielkimi krokami. Już za miesiąc będziemy z niecierpliwością wyczekiwać wieczornego koncertu na cześć króla. A 30 kwietnia (przez cały dzień!) śledzić obchody z okazji jego 70 urodzin. Jak się okazuje to nie koniec wrażeń! Dzisiaj szwedzkie media upubliczniły informację trzymaną od kilku miesięcy przez telewizję SVT i dwór królewski. Jak się okazuje król (możliwe, że także z innymi członkami rodziny) udzielił szeregu wywiadów do specjalnego programu z okazji swoich urodzin, który będziemy mogli zobaczyć w czwartek 28 kwietnia. Program opiera się na wywiadach z monarchą, które przeprowadził nie byle kto, bo Claes Elfsberg. Prowadził on wywiad zaręczynowy króla i jego narzeczonej Silvii Sommerlath. Po czterdziestu latach ponownie spotkał króla w mniej oficjalnych okolicznościach. Panowie spotkali się trzy razy w czasie dni roboczych, aby przeprowadzić rozmowy. Jak twierdzi dziennikarz reportaż jest "całkowicie wyjątkowy", a żaden monarcha nigdy wcześniej nie dopuścił do siebie reportera tak blisko jak Karol Gustaw. Jak dodaje, król otworzył się w czasie rozmów i wspominał o rzeczach, o których wcześniej publicznie nie mówił. Elfsberg towarzyszył ponadto królowi w trakcie oficjalnych podróży i w czasie jednego z prywatnych rejsów jachtem. Podstawowym założeniem programu była rozmowa o roli króla we szwedzkim społeczeństwie w XXI wieku, szybko okazało się, że program zajrzy głębiej i pozwoli lepiej zrozumieć szwedzkiego monarchę. Dziennikarz podał, że program jest już gotowy i został podany ostatecznej obróbce.

Kungahuset / widok z góry na taras Lejonbacken w trakcie obchodów 40-lecia panowania króla Karola Gustawa


Powoli ujawnianie są kolejne informacje na temat obchodów. Na południe 30 kwietnia przewidziano występ chóru, okazuje się, że jest to prezent od miasta Sztokholm. Jak twierdzi artystka Caroline af Ugglas, pod której kierownictwem jest chór, "naszym celem jest chór złożony z tysiąca osób. Znajdzie się w nim co najmniej 500 śpiewaków. Chcę stworzyć chór dla każdego". Następnie zespół Szwedzkiej Królewskiej Armii rozpocznie swoje powitanie. Chór ustawi się na moście północnym w Sztokholmie, a królewscy goście na czele z solenizantem występ obejrzą z tarasu Lejonbacken.

Svenskdam / widok z tarasu Lejonbacken w dniu ślubu Victorii i Daniela

5 komentarzy

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.