Zaproszenia na bankiet z okazji urodzin króla + Pogrzeb księcia Hansiego w sobotę, kto weźmie w nim udział?

2016/03/09

Aftonbladet

Szwedzkie media udostępniły zaproszenia na bankiet z okazji urodzin króla, który odbędzie się wieczorem 30 kwietnia. Oficjalne zaproszenia dotarły już na innde dwory królewskie i książęce. Jak potwierdził dwór królewski z okazji urodzin króla swoje urlopy macierzyńskie przerwą księżniczka Victoria i księżna Sofia. W oświadczeniu możemy doszukiwać się małej wskazówki co do daty porodu księżnej Sofii. Po raz kolejny docierają do nas informacje o tym, iż uroczystości będą największą fetą od dekady na szwedzkim dworze królewskim.

***

Svenskdam


W sobotę w Niemczech odbędzie się pogrzeb księcia Hansiego. Para królewska już teraz odwołała wszystkie swoje zobowiązania i uda się na ceremonię pogrzebową. Jak informują media, księżniczka Margaretha, najstarsza z rodzeństwa, która mieszka na stałe w Anglii, jest już przy siostrze w Niemczech. Kuzynka Sybilla von Dincklage także jest już na miejscu. Na pogrzeb przybędą także księżniczka Desiree i księżniczka Christina z mężami. Dzieci pary królewskiej nie pojawią się na pogrzebie.

Svenskdam


Ceremonia będzie miała charakter prywatny i weźmie w niej udział jedynie najbliższa rodzina i przyjaciele. Nabożeństwo odbędzie w kościele Hedingers w pobliżu książęcego zamku Sigmaringen.

Z kolei w Riddarholmskyrkan, w Sztokholmie, pomiędzy 12.00 a 13.00 odbędzie się nabożeństwo przeznaczone dla części rodziny mieszkającej w Szwecji, która nie mogła dotrzeć do Niemiec. W jego trakcie pod eskortą sił zbrojnych do kościoła dotrze Order Serafinów, który książę otrzymał wstępując w związek małżeński z księżniczką Birgittą. Zostanie on pochowany pod chórem w kościele.

***

Wraz z początkiem kwietnia na blogu ruszy Przegląd miesiąca, o który już od dawna prosiliście. W skrócie zostaną przedstawione w nim informacje na temat spotkań pary królewskiej oraz Daniela i Carla Philipa oraz przypomniane najważniejsze informacje minionego miesiąca.

21 komentarzy

 1. Świetny pomysł z podsumowaniem miesiąca 😃

  OdpowiedzUsuń
 2. co to za wskazówka? tylko tyle, że na pewno urodzi przed 30 kwietnia, nie jest powiedziane, że w uroczystościach będzie uczestniczyć cały tydzień, tylko, że 30 jest wpisana na bankiecie
  Ostatnie wyjście ma na razie 21 marca (jeśli weźmie się pod uwagę, że Vic ostatnie zapowiedziane wyjście miała 16/02 (2 tygodnie przed porodem), to można domniemywać, że Sofia nie urodzi przed 04/04 (ale to ciągle tylko gdybanie )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwór królewski potwierdził, że Victoria i Sofia przerwą urlop macierzyński nie tylko na sobotni wieczór, ale najważniejsze uroczystości - piątek wieczór (chociaż to i tak poddane jest spekulacjom, bo pomimo potwierdzenia rzeczniczki dworu 29 kwietnia jak dotąd nie znalazł się w kalendarzu) i cała sobota. W związku z tym wszyscy (dziennikarze powołujący się na sprawdzone źródła) spodziewają się, że Sofia ma termin na początek kwietnia lub urodzi jeszcze w marcu, zresztą takie spekulacje krążą od pewnego czasu. To, że Victoria miała zapowiedziane ostatnie spotkanie na dwa tygodnie przed porodem nic nie znaczy, również dobrze Sofia może urodzić następnego dnia (po 21 marca) albo dwa czy trzy tygodnie późnej. Poza tym nie oczekuje się, że od 25 kwietnia również dzieci pary królewskiej będą uczestniczyły we wszystkich obchodach czy spotkaniach. Wezmą udział w uroczystościach dopiero pod koniec tygodnia, czyli koncert 29 i cała sobota 30 kwietnia, ostatecznie mogą pojawić się na dwóch przyjęciach dla rządu i oficjeli, ale to w żadnym wypadku nie jest konieczność i ich obowiązek. Przyjęcia dla rządu są na cześć króla i oczekuje się jedynie obecności jego i królowej, jeśli pojawią się na nim jego dzieci będzie to tylko ich decyzja motywowana własną chęcią obecności.

   Usuń
  2. równie dobrze może urodzić 20 kwietnia, bo ciążę przenosi (co miało miejsce u mnie przy 1szym dziecku), tak naprawdę to tylko gdybanie i spekulacje, bo nic nie wiemy, na ile wiarygodne są źródła z pałacu? "wiarygodne" podawały, że zdjęcia Oskara zostaną opublikowane już w sobotę, a jednak nie

   Usuń
  3. Oczywiście, że nie wiemy kiedy Sofia urodzi i na ile "wiarygodne" są te źródła. Jednakże Pałac jest na pewno świadomy wiadomości, które publikuje. Skoro Księżna przerwie urlop macierzyński to znaczy, że termin ma wyznaczony na jakiś wcześniejszy czas. Raczej nikt nie oczekuje, że zjawi się na uroczystościach np. 2 dni po porodzie.

   Usuń
  4. Anna Sodestöd9 marca 2016 19:33

   No cóż o tym, że zdjęcia Oscara będą w sobotę mówiono nawet w wieczornych wiadomościach na SVT w piątek wieczorem więc musieli się powoływać na dwór królewski, a raczej informatora, który ich wystawił.

   Dwór królewski rzeczywiście poinformował, że Victoria i Sofia wezmą udział w najważniejszych uroczystościach - koncert w piątek i cały dzień w sobotę. Jeśli tak Sofia musi mieć termin na początek kwietnia, inaczej dwór nie wydawałby takich oświadczeń, bo po co ? Skoro i tak Sofia by się nie pojawiła gdyby miała termin na drugą połowę miesiąca? A to kiedy urodzi to inna sprawa, dwór wydał taką informację bo dokładnej analizie to poważna instytucja, nie będą gadali tego co im ślina na język przyniesie. Wydając oświadczenie musieli porozumieć się z rodziną królewską a także Sofią, zarówno ona jak i Carl Philip czy para królewska wiedzą na kiedy Sofia ma termin porodu i właśnie na podstawowe planowanej daty porodu doszli do wnosiku, że Sofia będzie w stanie wziąć udział w uroczystościach.

   Usuń
  5. Jedyne co może zastanawiać ze Victoria sama powiedziała że ma termin na początek marca a Sofia na kwiecień więc myślę że ta szacowana data jest gdzieś około 10 bo inaczej też użyłaby określenia początek kwietnia.

   Usuń
 3. Nikt z dzieci krola nie wezmie udzialu w pogrzebie, to dziwne w obliczu spekulacji ze Victoria mialaby nadac dziecku imie na czesc wujka.Wiadomo jej udzial jest niemozliwy ale chocby Carl Filip? Widac ze bliskie relacje rodzinne dotycza tylko najblizszej rodziny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówiło się, że Victoria da synkowi na imię po wuju zmarłym w 2012 roku - Carlu Johannie (co powtarzałam na blogu kilka razy). W żadnym wypadku nie mówiono o imionach Johanna Georga, co najwyżej ktoś tutaj na blogu napisał, że może Vic zdecyduje się w ostatniej chwili na imię po nim. Możliwe, że w ostatniej chwili Carl Philip albo Daniel zdecydują również pojechać. Nie wiadomo, może już zdecydowali, że pojadą? będzie to uroczystość prywatna, dwór nie musi w żadnym wypadku wydawać oficjalnego komunikatu na temat tego ko pojedzie, rzeczniczka dworu potwierdziła jedynie, że para królewska pojedzie a na pytanie czy ktoś jeszcze odpowiedziała, że to prywatna decyzja i nie wiadomo, czy ktoś zdecyduje się towarzyszyć parze królewskiej i siostrom króla.

   Usuń
  2. Ok rozumiem, odnioslam sie tylko do zdania ktore umiescilas w notatce ze dzieci pary krolewskiej nie pojawia sie na pogrzebie jesli jest inaczej lub jeszcze nie wiadomo czy sie pojawia to zupelnie inna sytuacja. A z imionami widac zle zrozumialam, od poczatku wydawalo mi sie dziwne oczekiwanie ze Victoria mialaby w ostatniej chwili podejmowac decyzje o imionach pod wplywem emocji

   Usuń
  3. Ja "wskazówkę" wyłapałam już wcześniej, jak pierwszy raz pisałaś o urodzinach króla- było tam coś w stylu, że król będzie świętował w towarzystwie wszystkich swoich dzieci i wnuków.
   Już wtedy pojawiła mi się w głowie mysl, że skoro wszystkich to dzidziuś Sofii i CP będzie już na świecie.

   Usuń
 4. Mozemy sie jedynie domyslac ze Sofia urodzi na poczatku albo najpozniej w polowie kwietnia, bo nie wyobrazam sobie ze tydzien po porodzie mialaby brac udzial w tych uroczystosciach.

  OdpowiedzUsuń
 5. JAK JEST RÓZNICA MIEDZY WYRAZAMI KSIEZNICZKA VICTORIA, KSIĘŻNA SOFIA, KSIEŻNICZKA MADLENNE. ZAUWAŻYŁAM TO NA STRONIE POD ZNIENIAJĄCYMI SIĘ ZDJĘCIAMI, CZY MA TO JAKIEŚ SZCZEGÓLNE ZNACZENIE?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księżniczką (tak jak Victoria czy Madeleine) jest się z urodzenia, księżną (jak Sofia) jeśli wchodzi się do rodziny królewskiej przez małżeństwo.

   Usuń
 6. wiesz może, czy będzie jakaś transmisja z tego bankietu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety jeszcze za wcześnie na takie informacje, ale najprawdopodobniej będzie. Planowana jest transmisja że wszystkich uroczystości 30 kwietnia, z bankiet więc również powinna być. Prawdopodobnie również z koncertu 29 kwietnia.

   Usuń
 7. Jeśli chodzi o poród to nigdy nic nie wiadomo do końca.Księżniczka Madeleine dwa dni po weselu brata urodziła synka a mówiono że urodzi pod koniec miesiąca.Ja i moje siostry urodziłyśmy się trzy tygodnie przed terminem a mój brat dwa tygodnie po terminie-samo życie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, z Victorią tez wszyscy obstawiali że urodzi w lutym przed czasem, bo tak było za pierwszym razem, na to nie ma reguły.Widać termin 30 kwietnia jest na tyle pewny ze Sofia będzie juź na urlopie macierzyńskim, nawet zakładając ze urodzi 2 tygodnie po terminie.

   Usuń
 8. Sofia musi mieć termin ustalony na taką datę, która pozwolila rzeczniczce dworu królewskiego stwierdzić, że Sofia przerwie urlop macierzyński, gdyby miała termin na drugą połowę kwietnia, dwór na pewno nie wydałby takiego oświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem ciekawa, jakie dania serwuje się na tych znamienitych, królewskich uroczystościach.;) Moja firma dwa razy w roku organizuje wystawne, ekskluzywne bankiety, podczas których szefostwo nagradza najbardziej zasłużonych pracowników. Miałam przyjemność dwa razy uczestniczyć w tym wydarzeniu i byłam pod ogromnym wrażeniem zarówno pięknie przyozdobionej sali, jak i smakowitych dań, które przygotowała dla nas fantastyczna firma cateringowa.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.