Szwedzi wybrali Kobiety Roku 2015 + badanie Association of The Swedish Advertisers

2016/03/08

Aftonbladet

Dzisiaj szwedzki Expressen podał listę 100 kobiet roku 2015. Data nie została wybrana przypadkowo, w końcu obchodzimy dzisiaj Dzień Kobiet. Na liście nie mogło zabraknąć członkiń Szwedzkiej Rodziny Królewskiej. Zobaczymy na jakich miejscach się uplasowały:

93. Księżniczka Madeleine

Svenskdam

Mieliśmy trochę trudności odnosząc się do księżniczki Madeleine, która w odróżnieniu od starszej siostry nie jest tak popularna. Ale coś się stało. Konto na Facebooku z migawkami z życia księżniczki i uznane wystąpienie w "Skavlan" sprawiło, że łatwiej jest nam zidentyfikować się z matką dwójki dzieci i dowiedzieć się więcej o jej zaangażowaniu w Childhood.

40. Królowa Silvia

Drottning Silvia nursery award

Nie miała "wzoru do naśladowania" kiedy 40 lat temu rozpoczynała swoje obowiązki jako królowa Szwecji, ale Silvia wypełnia rolę królowej w pełni zaangażowana w walkę o prawa dzieci i zapobieganie przed wykorzystywaniem seksualnym. To nie piękne sukienki i cały blichtr - to jej poświęcenie i odwaga, sprawiły, że królowa jest najbardziej znaną i podziwianą kobietą.

5. Księżna Sofia

globalchildforum.org

Podbiła serce nie tylko księcia, ale także Szwedów swoją pracą dla potrzebujących dzieci na całym świecie. Porównania z królową Silvią nie są bezpodstawne.

***

Z kolei Association of The Swedish Advertisers (stowarzyszenie szwedzkich reklamodawców) przeprowadziło badanie z którego wynika, że 1 osoba na 5 uważa księżniczkę Victorię za najbardziej wpływową kobietę w szwedzkich mediach. Pytanie zadano 1000 osób, a księżniczka Victoria zdobyła całe 20% głosów. Tilde de Paula uplasowała się na drugim miejscu zdobywając 10% głosów, księżna Sofia i księżniczka Madeleine również znalazły się na liście zdobywając po 2%.

***

W związku z nominacjami postanowiłam, że my również możemy wybrać kobietę roku spośród czterech członkiń Szwedzkiej Rodziny Królewskiej. Swoje głosy możecie oddać w ankiecie na pasku bocznym. Oddając głos nie kierujmy się tylko tym, która z nich ubiera się lepiej czy jest ładniejsza, pomyślmy o ich zaangażowaniu i pracy jaką wykonują.

29 komentarzy

 1. Czyżby zabrakło wiktorii ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze rozumiem, że Victoria nie znalazła się na tej liście?

  OdpowiedzUsuń
 3. zaskakujące jest wyższe miejsce Sofii po pół roku małżeństwa niż pozycja Królowej, a juz najbardziej zaskakujący est fakt nie umieszczenia Vic.
  Ale to zestawienie pokazuje, że Szwedzi akceptują Sofie i doceniają jej pracę
  Brawo!!

  OdpowiedzUsuń
 4. A Wiktoria???

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł Kobiety Roku i lista 100 osób publikowana jest co roku, zazwyczaj nie odnosi się do całokształtu pracy, ale do danego roku czy pracy w ostatnim czasie. Sofia cieszy się teraz ogromną popularnością w Szwecji i ludziom zaimponowało jak szybko odnalazła się w roli i zaczęła pracować. Królowa i Victoria były nagradzane niemal każdego roku, kilka razy zostały wybrane kobietami roku. Dziwne, że Victoria nie znalazła się na liście, ale cóż każdego roku pojawiają się kobiety, które zasługują na pojawienie się na tej liście, więc też powinny się zmieniać , a nie każdego roku powtarzać. Z tego co kojarzę Madeleine jeszcze nigdy nie pojawiła się na tej liście, tak więc to również dla niej pierwszy raz.

  OdpowiedzUsuń
 6. A Vic nie znalazła się w rankingu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marlena już zdążyła to wyjaśnić prawie godzinę temu
   Swedish Princesses Blog 8 marca 2016 11:47

   Usuń
  2. Pytanie wysłałam zanim pojawiły się poprzednie pytania i odpowiedzi na blog.

   Usuń
 7. Sofia zdecydowanie zasłużyła na to, aby znaleźć się w samej czołówce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A KRÓLOWA nie???

   Usuń
  2. Anna Sodestöd9 marca 2016 19:20

   Nie wiem czy umiesz czytać ze zrozumieniem, plebiscyt odnosi się do minionego roku. W Polsce też wybiera się kobietę roku i rzadko kiedy jaką kolwiek kobieta, która raz pojawiła się na liście znajduje się na niej ponownie. Królowa Silvia była na niej około 15/20 razy, co najmniej trzy razy zajęła pierwsze miejsce, tak więc Szwedzi zagłosowali na nią nie raz. A Sofia jak najbardziej zasłużyła na miejsce na liście, a już na pewno takie wysokie. Od ślubu Sofii i CP poparcie dla rodziny królewskiej znowu wzrosło, zresztą nadal wzrasta w związku z kolejnymi narodzinami. Sofia jest bardzo lubiana i popularna, obok Victorii każdy wybiera Sofię na ulubioną członkinie rodziny królewskiej. Wiem, że tutaj najwięcej ludzi lubi Madeleine, niestety ona w Szwecji nie jest tak popularna, ale tylko dlatego, że mieszka za granicą i rzadko pojawia się w szwedzkich mediach, ma mało wyjść. Ale to nie znaczy, że jest nielubiana. Szwedzi ją lubią ale dostrzegają też jak Victoria, Sofia czy królowa są zaangażowane w to co robią.

   Usuń
  3. Frida Peterson9 marca 2016 21:43

   Mam wyższe wykształcenie. Zapewniam cie, że umiem czytać ze zrozumieniem i wyciągać wnioski. Nie wiem czy wiesz, ale W Polsce nie ma królowej, więc twoja wypowiedz jest niezbyt zrozumiała.

   Usuń
  4. A co jest niezrozumiałego w jej komentarzu. Sama prawda. U Nas też wybiera się kobietę roku nie kojarze, żeby ktoś wygrał wiecej niż raz czy nawet więcej niż raz pojawił się na tej liście. Trzeba doceniać ludzi, którzy pojawili się w mediach i pomagają. Jest wiele młodych ludzi (takich jak Sofia) którzy niosą pomoc i trzeba ich doceniać. Królową doceniano wiele razy chociażby nagradzając tytułem Kobiety Roku, teraz czas na innych. A królowa z pewnością jeszcze nie raz znajdzie się na tej liście i zostanie nagrodzona za swoją pracę na wiele innych sposobów.

   Usuń
  5. A co ma do tego fakt, że w Polsce nie ma królowej? Anna napisała jak jest odnośnie wyboru Kobiety Roku zarówno w Szwecji jak i u Nas w Polsce. Potwierdził to również Anonimowy z którym nie sposób sie nie zgodzić. Szwecja nie ma tylko królowej, są setki osób, ktore trzeba docenić. To tak jakby u Nas wybierano co roku tylko pierwszą damę no bo to pierwszą dama i tak wiele robi. Może się okazać, zs w przeciągu minionego roku, do którego odnosi się plebiscyt akurat ktoś zrobił coś więcej niż królowa.

   Usuń
  6. Macie swoją Sofię na liście i sie cieszcie. Szkoda czasu i energii.

   Usuń
  7. Ludzi, którzy mają swoje zdanie wyrobione na faktach i tym co widzą nie przekonasz do tego jaka to Sofia jest zła i jak to ludźmi manipuluje. Niestety, przykro mi. Poza tym spójrz jak ludzie głosują tutaj na blogu na Kobietę Roku, jakoś tak wszyscy piszą, że to źle, że ją wybrali a Sofia jak na razie jest druga. No cóż... Każdy ma to na co zasłużył, a Sofia zdecydowanie zasłużyła.

   Usuń
 8. Bardzo mnie ta Szwecka ankieta zaskoczyła i zdecydowanie inaczej rozmieściła bym głosy.Przede wszystkim na samej górze umieściła bym Królową Sylwie,Księżniczki Victorie i Madeleine.Wydaje mi się,że księżniczka Madeleine tylko dla tego,że nie zależy jej na pierwszych stronach gazet tylko wykonuje swą prace zdala od błysków fleszy i chroni swą prywatność jest nie doceniana.

  OdpowiedzUsuń
 9. Brak Vic, królowa na 40 a Sofia(!!!) na 5 miejscu.
  Żarty:(

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla mnie to również dziwne. Ja wybrałabym królową - jest naprawdę wspaniałą kobietą, wspaniałą królową, wspaniałą żoną i matką.
  Wysokie miejsce Sofii w rankingu mnie zaskakuje. To trochę infantylne stawiać niżej królową, która całe życie niezmiennie każdego dnia była i jest wzorem człowieka i monarchini, z młodą kobietą, która naprawdę jeszcze niewiele pokazała...Ci Szwedzi są czasem dziwni...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ludzie bywają niewdzięczni (w tej sytuacji w stosunku do królowej) i gdy zafascynują się kimś ślepo mu wierzą i łatwo dają sobą manipulować...

   Usuń
  2. Na szczycie każdy ma własny umysł, zdolność do myślenia i wyciągania wniosków. Ty nie zgadzasz się z wyborem Szwedów ja się zgadzam. Każdy kto tak to przeżywa zapomina, zs plebiscyt odnosi się do MINIONEGO roku - jeśli do kogoś jeszcze nie dotarło 2015 roku. A akurat w 2015 roku Sofia w Szwecji zrobiła furorę. Królowa była, jest i będzie doceniana, to, że raz nie zajęła gdzieś wysokiego miejsca nie znaczy, że nie jest doceniana.

   Usuń
  3. No właśnie - to jest plebiscyt MINIONEGO roku a nie CAŁEGO ŻYCIA ! :)

   Usuń
  4. Gdyby to był plebiscyt całego życia, Sofii by w nim na pewno nie było

   Usuń
  5. Nie martw się za parę lat zasłuży na pierwsze miejsce i nie tylko jako Kobieta Roku :) jeśli będzie pracować tak jak pracuje teraz to będzie najbardziej zasłużoną osobą do takiej nagrody.

   Usuń
  6. Dokładnie, Anonimowy10 marca 2016 19:11, do tego za kilka lat te osoby, które tak jej nie znosiły będą się nią zachwycać. Ale cóż trzeba na to jeszcze troszkę poczekać ;) ci którzy tak nie lubili Mette-Marit teraz są jej fanami, tak więc przyjdzie i czas na Sofię. Zresztą ona już jest lubiana, w przeciwieństwie do sytuacji z Mette-Marit sprzed lat.

   Usuń
 11. Anna Sodestöd9 marca 2016 19:11

  Nigdy tutaj nie komentowałam ale mnie krew zalewa jak czytam komentarze osób żyjących przeszłością. Niestety musicie się pogodzić z faktem, że cała Szwecja zaakceptowała Sofię. Naprawdę.

  Ja się zgadzam z wynkiem i sama bym zagłosowała na Sofię skoro to się odnosi do minionego roku. Królowa była pierwsza na tej liście wiele razy i z pewnością umieszczono ją symbolicznie na 40 miejscu w związku z rocznicą. Była Kobietą Roku wiele razy więc powinni dać szansę innym, a nie co roku może umieszczać ją na pierwszym miejscu bo tak wypada.

  Na szczęście w plebiscycie wybierali Szwedzi, którzy mają dostęp do szwedzkiej prasy, "znają" rodzinę królewską i obcuja z nią przez całe życie. Niestety jedna osoba, która tak nie trawi Sofii musi pogodzić się z faktem, że Szwedzi zaakceptowali Sofię i obok Victorii jest teraz najbardziej lubianym i popularnym członkiem rodziny królewskiej. O czym świadczy m.in. ten plebiscyt i wiele innych, które przyznała szwedzka prasa po przeprowadzeniu ankiet. Poza tym szkoda mi ludzi, obrazujących innych w tym przypadku nazywających Szwedów dziwnymi tylko dlatego, że nie zgadza się z ich wyborem.

  Blagam nie piszcie, że czytajcie na jakiś blogach czy stronach pokroju naszego plotka, że ludzie piszą o niej to czy tamto. Mieszkam w Szwecji mam Szwedzkich znajomych, w czasie ślubu byłam w Sztokholmie, stałam na trasie przejazdu pary młodej wraz z tysiącami cieszących sie ta uroczystością Szwedów, którzy uwielbiają Sofię. Kiedy obok nas przejeżdżali wszyscy krzyczeli imię Sofii. Przez tydzień przed i po ślubie nie było mowy o niczym innym jak ślub Sofii i Carla Philipa. Każdy kogo spotkałam czy każda rozmowa ktora słyszałam dot. Ślubu i nikt nie powiedział, czegoś złego na jej temat wręcz przeciwnie mówił jak się cieszy razem z nimi i jak polubił Sofię.

  Poza tym to był plebiscyt na kobietę roku dostajesz listę glosujesz gdyby tam wybierali tylko spośród SRK na 100% wynik byłby inny. A Szwedzi są Sofią zachwyceni, jej pracą charytatywną i tym jak szybko zaangazowala się w swoją nową rolę. Szwedzka prasa podaje wiele informacji, które nie trafiają do prasy a są tylko w wydaniach papierowych magazynów. Mieszkając w Szwecji mam do nich dostęp, publikowane są artykuły, nie raz nawet ze zdjęciami z nieoficjalnych wyjść Sofii, o których ludzie czytając tylko przez internet nowe informacje nie mają się jak dowiedzieć.

  Teraz Szwedzi żyją narodzinami Oscara, zresztą ja siłą rzeczy również, w każdych wiadomościach tylko o tym mówią, wszędzie można kupić tort księcia czy jakiś inny gadżet z okazji urodzin. Nie wyobrażacie sobie jaka to wspaniała atmosfera. Sama już nie mogę się doczekać urodzin króla w 2013 roku byłam w tłumie Szwedów swoetujacych 40 lat jego panowania to było coś, chociaż większa radość i euforia panowały na ślubie Carla Philipa i Sofii. Już powoli prasa zaczyna wracać do Sofii i spekulować o szybkim porodzie jeszcze w tym miesiącu bądź na samym początku kwietnia.

  P.S. Marlena wysłałam Ci mail chciałabym ci wysłać kilka gadżetów że ślubu Sofii i Carla Philipa i przede wszystkim mega fajną gazetę z okazji narodzin Oscara.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nikt tutaj nie żyje przeszłością. Po prostu można kogoś lubić, a można nie i tyle. Nie widzę związku pomiędzy niechęcią do Sofii a jej przeszłością. Co robiła to robiła. Sprawa jej i jej sumienia. Można się tym zachwycać i można się tym brzydzić. Każdy kij ma dwa końce. Po prostu patrzę obiektywnie na świat. Nie lubię, gdy ktoś mydli mi oczy, a ja mam udawać, że wszystko jest OK. Może wam, SRK i całej Szwecji Sofia przypadła do gustu, może w waszym spojrzeniu jest super. Sorry, ale dla mnie nie. Piszę to, co myślę i czuję. Każdy ma prawo do własnej opinii na każdy temat i nie musi zmieniać zdania dlatego, że tak wypada.

  OdpowiedzUsuń
 13. Sofia zasłużyła na takie miejsce. Bardzo ją lubię, nie jest jeszcze nawet rok w rodzinie królewskiej już sama była w RPA i reprezentowała rodzinę królewską i fundację pary królewskiej. Z Carlem założyła własną fundację i cały czas ją rozwija. Kobieta godna podziwu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam sie! Nie lubiłam Sofii a teraz to mija ulubiona księżna.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.