„Elżbieta II. O czym nie mówi Królowa?”

2016/04/10„W młodości nieśmiała i zamknięta w sobie, ale też atrakcyjna jak pin-up girl i zdyscyplinowana jak żołnierka. Zna się na koniach jak mało kto wie i zawsze wie, na którego postawić. Nie znosi braku punktualności, herbatę w pije w porcelanie tylko jedynego producenta, a dla monarchii była gotowa poświęcić szczęście swojej jedynej siostry. Jej powiernikami byli ukochana niania i Winston Churchill. Nigdy nie miała być królową.”

Już 21 kwietnia Królowa Elżbieta II obchodzi swoje 90 urodziny. Dla Brytyjczyków, ale i dla fanów monarchii to czas do świętowania. Z tej okazji została wydana książka „Elżbieta II. O czym nie mówi Królowa?”, autorstwa Marka Rybarczyka. Dzięki uprzejmości wydawnictwa mogłyśmy przeczytać książkę już przed premierą i dzisiaj wspólnie z Agnieszką i Asią chciałabym przedstawić Wam naszą recenzję.

Trochę o wyglądzie książki…


Książka Marka Rybarczyka składa się z dwunastu rozdziałów:

Dzieciństwo za murami pałacu.
Miłość trzynastolatki
Księżniczka w baszcie
Wojna w Pałacu
Lord koniuszy i pies corgi- przyjaciele Elżbiety Windsor
Ołtarz Windsorów. Ofiara z Małgorzaty.
Elżbieta i smok mediów
Wojny Windsorów. Elżbieta kontra Karol, Diana i Camilla
1992-annus horibilis. Łzy królowej
Elżbieta i duch Diany
Karol-syn marnotrawny
Na co dzień z królową

Kończy się „rozdziałem” ‘ostatnia taka królowa’. Książka liczy 311 stron. Okładka jest dość oryginalna, bo na pierwszej stronie widzimy część twarzy królowej, natomiast druga część znajduje się z tyłu. Zdjęcie wykorzystane do okładki zostało wykonane zaraz po koronacji Elżbiety w 1953 roku. Oprócz tego znajdziemy też imię i nazwisko autora, tytuł książki, napisane dużą, złotą czcionką. Moim zdaniem okładka jest dość przejrzysta i zachęca nas do sięgnięcia po tą książkę. 


Książka opisuje całe życie Elżbiety II, począwszy od narodzin, aż do czasów obecnych. Każdy rozdział został obszernie opisany, dodatkowo pojawiają się ciekawostki z życia królowej lub jej rodziny, które zostały umieszczone na szarym tle. Stanowi to pewne uzupełnienie, dodanie informacji lub po prostu pozwala nam się rozluźnić czy pośmiać po przeczytaniu pozostałego tekstu. 

Książka bardzo dużo opowiada o małżonku królowej - Filipie i synu Karolu, co momentami nas męczyło, gdyż informacje o nich przewijają się praktycznie w każdym rozdziale. Kolejną irytującą rzeczą jest ukazywanie w większości samych wad Elżbiety II i jej rodziny. Autor bardzo często podkreśla, że monarchini poświęciła życie rodzinne dla kraju, nie dbała o dzieci, nie chciała się nimi zajmować, bo miała ważniejsze sprawy na głowie. Jej małżeństwo z księciem Filipem było ogromną pomyłką, a sama królowa jest bardzo dziwną osobą. Każdy z nas ma przecież wady i zalety, a monarchini jak i jej rodzina też są ludźmi.

Marek Rybarczyk w ciekawy sposób opisuje charakter królowej. Cytuje słowa współpracowników lub osób z którymi rozmawiała, dzięki czemu choć trochę poznajemy jej ,,drugą stronę”. Nie zabrakło tu także informacji o księżniczce Małgorzacie czy księżnej Dianie, którym poświęcił całe rozdziały.

Autor bardzo często przewiduje co stanie się w przyszłości: po śmierci Elżbiety II, kiedy jej syn zostanie królem, kraj zacznie się rozpadać, będzie bardzo źle i będą to najgorsze czasy w historii Królestwa Wielkiej Brytanii. Nie wiemy przecież jak będzie naprawdę i co się wydarzy za kilka lub kilkanaście lat. Ciągłe powtarzanie tego typu komentarzy czasami nas męczyło i irytowało. 

Mamy wrażenie, że książka opiera się głównie na plotkach, artykułach z prasy czy opiniach innych ludzi. Oczywiste informacje są napisane dokładnie, ale pojawia się wiele odniesień, które wcale nie muszą być prawdziwe, bo przecież nie znamy osobiście królowej, nie wiemy co czuje ani co myśli na dany temat.

Podsumowując, książka „Elżbieta II. O czym nie mówi Królowa?” jest ciekawą pozycją dla miłośników brytyjskiej monarchini. Opisuje życie Elżbiety II, zawiera wiele interesujących ciekawostek z życia królewskiej rodziny, ma ciekawą i oryginalną okładkę, a do tego szybko się ją czyta. 

Jeśli lubicie ploteczki, nie znacie całej historii królowej lub chcecie ją bliżej poznać to ta książka jest zdecydowanie dla was!

18 komentarzy

 1. Marleno- w jakiej cenie kupiłaś ten album Grace?
  Ostatnio widziałam go w księgarni, ale może gdzieś jest taniej...

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa recenzja.Na pewno kupię.Pozdrawiam Was serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziekuje za recenzje. Jak juz pisalam w komantarz na innych blogach, przerażają mnie te ploteczki, ktorych w jego poprzedniej ksiaze bylo duzo...

  Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię biografie, podziwiam Elżbietę II dlatego nie mogę się doczekać premiery książki. Zapowiada się naprawdę świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za recenzję, bo zastanawiałam się czy kupić.
  P.S. Nie podoba mi się tylko układ postu. Za duży rozstrzał pomiędzy akapitami.

  OdpowiedzUsuń
 6. wiem, że nie na temat, ale wchodzę na bloga średnio raz na godzinę (albo i częściej) i czekam na info o porodzie Sofii

  OdpowiedzUsuń
 7. Sprawdzalas ostatnio poczte? Kolezanka wyslala praca ale nie dostala jeszcze potwierdzenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystkie nadesłane prace potwierdzenia zostały wysłane. Wczoraj i dzisiaj zajęły się tym Agnieszka i Asia, gdyż ja nie miałam na to czasu, ale przed chwilą sprawdziłam i wszędzie potwierdzenia zostały wysłane. Spojrzę jeszcze do spamu.

   Usuń
 8. Wiem, ze co dopiero skonczyl się konkurs, ale musze zapytać. kiedy najszybciej może spodziewać się wynikow?

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 10. a Sofia podczas swojego ostatniego wyjścia mówiła, że to już niedługo, a tu minęło już 11 dni i nic
  chyba miałyście rację stawiając na ten tydzień

  OdpowiedzUsuń
 11. nie wiem dlaczego ale wydaje mi się że Sofia już urodziła tylko nie informują nas o tym bo chcą zaprezentować dziecko na urodzinach Króla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to by było bardzo dziwne postępowanie dworu

   Usuń
  2. Dwór tak nie funkcjonuje. Wszystkie informacje, takie npjak narodziny, zgony, są i niemal muszą być podawane w przeciągu najbliższych godzin od zaistniałej sytuacji. Taki jest protokół. Nawet gdyby Sofia już urodziła, na przykład dzisiejszej nocy informacja zostałaby już podana lub podana w przeciągu najbliższych dwóch godzin. Nie wiem czy czytałaś jeden z ostatnich postów. Zaproszenia na Te Deum są rozesłane odbędzie się ono tradycyjnie jeden dzień po narodzinach dziecka, po co mieliby wysyłac zaproszenia jeśli nie imformowaliby o narodzianch? Poza tym wszedobylska prasa zaraz dotarłaby do tych informacji.

   Usuń
 12. Po śmierci królowej zapewne nie będzie tak źle...

  Ja przeczytam tę książkę. Na szczęście wiem, gdzie są plotki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "atrakcyjna jak pin-up girl" - nie lubię takiego lizania tyłka. Ogromnie szanuję królową Elżbietę, ale robienie z niej piękności to duża przesada. Wiadomo, dziś niemal każdą gwiazdeczkę nazywa się "piękną aktorką", "piękną modelką" itp., ale dla królowej powinny być zarezerwowane o wiele bardziej szlachetne cechy.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.