"Jestem po prostu zwykłym człowiekiem, mam rodzinę, żonę, dzieci i wnuki" - Kolejny wywiad z królem + w której części obchodów zobaczymy księżną Sofię + nowe, oficjalne zdjęcia

2016/04/26

Expressen


Niespełna 70-letni monarcha spogląda wstecz na swoje życie, swoją pracę i zauważa, że nie planuje zwolnić swoich obowiązków. Król Karol XVI Gustaw już niedługo będzie świętował swoje 70 urodziny. Tymczasem wraca myślami do września 1973 roku. 

Młody człowiek stoi przy szpitalnym łóżku chorego dziadka. Starzec mówi, że czuje się dobrze, że wszyscy w szpitalu są mili i pielęgniarki dbają o niego. Stara się szerzyć poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Ale jego wnuczek rozumie, że nie jest on w stanie zrobić nic więcej. W tydzień późnej, kiedy drzwi szpitalne zamykają się przed młodzieńcem słyszy słowa:

Umarł król! Niech żyje król!

Jak to jest nagle stać się królem w wieku 27 lat?

Miałem czas przez tamten tydzień zbudować w sobie wewnętrzną siłę. Zrozumiałem, że nie mogę w swojej roli wzorować się na nim. Pomyślałem, "Mam 27 lat i jestem tym, kim jestem, nie mogę się zmienić..."

SVT

Dzień po śmierci starego króla, nowy monarcha poleciał do Sztokholmu i wylądował na lotnisku Bromma.

Wsiadłem do czekającego samochodu i obok stała grupa nieznanych ludzi i machała. Była to mała grupa, ale pomyślałem że to fantastyczne, że w jakikolwiek sposób było tam dla mnie, aby okazać swą sympatię i szacunek.

W swojej pracy król często spotyka dzieci i odpowiada na pytania, co tak właściwie robi?

Ci, którzy są najbardziej szczerzy, często mają dziesięć lat. Mówię zwykle, że reprezentuje Szwecję i Szwedów. Jeśli nie rozumieją, co to znaczy, mówię, że jadę za granicę, aby opowiadać o tym co mamy w Szwecji. Małe dzieci mają tendencję do pokazania małego rozczarowania, że król nie jest taki jak w bajkach. Jeśli chwilę że mną rozmawiają, rozumieją, że jestem po prostu zwykłym człowiekiem, mam rodzinę, żonę, dzieci i wnuki.

SVT

Z dzieciństwa króla zachowało się wiele zdjęć ukazujących małego chłopca otoczonego przez cztery starsze siostry.

Powiedziano mi, że kiedy byłem dzieckiem traktowały mnie jak lalkę i jeździły że mną w wózku wszędzie.

Obecnie swój związek z siostrami król określa jako serdeczny.

Gdy się spotykamy, jest bardzo żywo, prowadzimy wiele dyakusji, w których każdy ma swoje zdanie. Świetnie się razem bawimy.

Król uważa, że jego mama miała dość ciężką sytuację, ponieważ była jedynym rodzicem pięciorga dzieci., kiedy jej mąż zginął w katastrofie lotniczej. Otoczona dziewczynkami i kobietami ostatecznie doszlacdo wniosku, że jej syn potrzebuje spędzać więcej czasu z chłopcami.

Dlatego skończyłem w szkole z internatem, kiedy miałem 12-13 lat. Pierwszy rok był trudny, ale również oznaczał wolność. Mogłem byc sam i jeździć gdzie chciałem.

Expressen

Motto król brzmi "Dla Szwecji z czasem"

Oznacza ono, że staramy się nadążyć za rozwojem społeczeństwa i zrozumieć czego oczekuje opinia publiczna od współczesnego króla w nowoczesnym demokratycznym społeczeństwie. Chodzi o współpracę i harmonię. Zadanie reprezentowania kraju oznacza posiadanie wielu obserwatorów, ludzie obserwują mnie, przyglądają mi się i czasami krytykują.

Krytyka zależy od kontekstu. Za najgorsze uważa, te złośliwe uwagi i spekulacje na temat, tego, że coś jest złe.

Czasami  zasługuję na krytykę, innymi razy nie.  Staram się ją zrozumieć.

Kiedy księżniczka Victoria zasiądzie na tronie, nikt nie wie. Już teraz przeszła wiek w którym król został koronowany. Monarcha uważa, że to dobrze.

Mam nadzieję, że będzie mogła być matką jak najdłużej i dbać o swoją rodzinę, własnych przyjaciół i zainteresowania, i nadal zdobywać doświadczenie.

Król wierzy w przyszłość szwedzkiej monarchii.

Oznacza ona stabilność kulturową narodu, a także ciągłość w przeciwieństwie do innych ustrojów.

W przeciwieństwie do innych, którzy przepracowali 65 lat swojego życia i odeszli na emeryturę, król nie zamierza tego zrobić w przeciągu kilku najbliższych lat. Możesz pracować tak długo, jak masz energię i zdrowie - mówi. 

My Bernadotte często mówimy, że jesteśmy młodzi duchem. W ten sposób, my nigdy nie stajemy się naprawdę starzy.

***

Dwór dzisiaj rano wydał oświadczenie na temat obecności księżnej Sofii na piątkowych i sobotnich uroczystościach. Tak jak przypuszczałam, i wielokrotnie pisałam, księżna pojawi się na najważniejszych uroczystościach tylko w sobotę. Weźmie udział w porannym Te Deum, pojawi się na uroczystościach na tarasie Zamku Królewskiego i występie chóru. Księżna nie pojawi się na piątkowym koncercie, spotonim lanchu w ratuszu oraz wieczornym przyjęciu. Księżniczka Victoria weźmie udział we wszystkich uroczystościach.

***

Dwór wydał serię nowych, oficjalnych zdjęć pary królewskiej.


14 komentarzy

 1. Dzięki za tłumaczenie wywiadu-jak zawsze pełen profesjonalizm u Ciebie.

  Ciekawe, czy faktycznie ISIS planuje zamachy i akurat teraz takie informacje, gdy zbliżają się wielkie uroczystości.

  OdpowiedzUsuń
 2. coś mi się wydaje, że ten rok należy do chłopców, najpierw vic, potem sofia a teraz Annemarie z holandii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z Madeleine będzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałam zapytać na jakich uroczystościach będzie Maddie :)

   Usuń
  2. Oczywiście na wszystkich, tak jak zapowiada od samego początku dwór. Pisałam o tym wielokrotnie:)

   Usuń
 4. Od dawna czekam na te uroczystości :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Obawiałam się,że Sofia w ogóle się nie pojawi.To zrozumiałe,że nie będzie jej na wieczornych wyjściach połtora tygodnia po porodzie . W zasadzie po połowie kwietnia przestałam mieć co do tego nadzieję.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja ciągle myślę że na balkonie Sofia i Carl zrobią nam niespodziankę i zaprezentują nam Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż również mam taką nadzieję, chociaż wątpię. Z całą pewnością Victoria i Daniel zaprezentują Oscara, tak jak prezentowali Estelle. Ma prawie dwa miesiące więc jest to możliwe. Szwedzkie media piszą na razie tylko o obecności na balkonie jego.

   Usuń
 7. Może już o tym pisałaś, alewłaśnie przed momentem sprawdziłam kalendarz Mary i Frederika, w piątek mają wpisane obowiązki, a w sobotę świętowanie 70-tki króla. Czyli ich w piątek nie będzie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio pisałam, że najważniejsze uroczystości przypadają na sobotę i na ten dzień podana zostanie lista gości. Z kolei piątek będzie w większości (pomijając SRK) niespodzianką, chyba, że dwór w ostatniej chwili zdecyduje się wydać liste gości na koncercie i prywatnym przyjęciu. Większość gości przyleci do Szwecji dopiero w sobotę z samego, albo w nocy. Obecność w piątek to raczej prywatna decyzja i przylecą ci, którzy będą mieli na to ochotę, czas i życzenie (SRK oczywiście już wie kto będzie w piątek i sobotę w Szwecji).

   Usuń
 8. Bardzo ładne zdjęcia. Wczoraj wieczorem w niemieckiej telewizji ZDF leciał program z okazji urodzin króla, bardzo ciekawy. Byłam w pracy, więc mogłam tylko zerkać, ale to co widziałam, było bardzo fajne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie wiedziałam, sprawdzałam program ZDF tylko na piątek i sobotę, oczywiście nie pomyślałam, żeby sprawdzić na wcześniejsze dni :(

   Usuń
 9. Już się nie mogę doczekać, robić się coraz bardziej ciekawie! Dobrze, że już dzisiaj środa, pojutrze już koncert! Mam ogromną nadzieję, że zaprezentują Oscara, tak bardzo chcę go zobaczyć na żywo. Myślę, że Alexandra rodzice zaprezentują 6 czerwca przy otwieraniu bram Zamku Królewskiego. Tak jak Maddie prezentowała Leonore.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.