Aktualizacja: Książęca rodzina już w domu!

2016/04/20


Dzisiaj po południu książęca rodzina opuściła szpital Danderyd i wróciła do nowego domu. Książę Carl Philip miał powiedzieć w rozmowę z prasą nie mogę się doczekać, aby być w domu z moją rodziną już w czwórkę! Mówiąc o czwartej osobie miał oczywiście na myśli ukochanego pieska Siri. Dumny tata przyznał, że sam przeciął pępowinę, a jego synek ma silne, zdrowe płuca. Zdradził także, że nie mógł przestać płakać, kiedy chłopiec pojawił się na świecie. W ciągu dnia w szpitalu pojawił się także dumny dziadek, król Karol Gustaw. Stwierdził, że jego piąty wnuk jest bardzo, bardzo słodki, a zdjęcia tego nie oddają. Jest zdrowym, ślicznym dzieckiem. Teraz czekamy na imiona. To będzie dla nas wszystkich niespodzianka, mówił monarcha. Imiona poznamy już jutro o godzinie 11:15 podczas specjalnego posiedzenia, któremu przewodniczył będzie król i księżniczka Victoria. Prawdopodobne imiona to Bertil, Gustaf, Carl, Edmund, oraz Erik.

Za pośrednictwem oficjalnej strony rodzina książęcej pary przekazała gratulacje szczęśliwym rodzicom.

Para królewska

Cieszymy sie, że ponownie zostaliśmy dziadkami dzięki księciu Carlowi Philipowi i księżnej Sofii. Życzymy nowym rodzicom wspaniałego czasu spędzonego w ciszy i spokoju z synem.

Księżniczka Victoria i książę Daniel

Życzymy Carlowi Philipowi i Sofii wszystkiego co najlepsze z okazji zostania po raz pierwszy rodzicami. Cieszymy się razem z nowym rodzicami.

Księżniczka Madeleine i Christopher O'Neill

To nieopisana radość powitać nowego członka rpdziny. Gratulujemy Carlowi Philipowi i Sofii, że zostali rodzicami.

Marie i Erik Hellqvist

Czujemy dziś wielką radość, jako, zs książę Carl Philip i nasz córka, Sofia, doczekali się pierwszego dziecka. Jest to długo wyczekiwany wnuk i oboje jesteśmy dumni i szczęśliwi. Życzymy im powodzenia z nowym członkiem rodziny, będziemy wspierać i pomagać jako dziadkowie.

Lina i Sara Hellqvist

Z wielką radością i miłością witamy nowego, małego, członka rodziny. Nie miałyśmy się doczekać, aby zostać ciotkami i to będzie ekscytujące poznać naszego siostrzeńca. Życzymy nowej rodzinie wszystkiego najlepszego!

***

W dzisiejszym wywiadzie królowa Silvia powiedziała, że widziała najmłodszego wnuka przez Face Time, spał na piersi mamy i trzymał jej palec. Jest bardzo uroczy. Dzisiejszego wieczoru także księżniczka Madeleine dodała post na Facebooku. Jesteśmy tacy szczęśliwi wraz z Sofią i Carlem Philipem oraz nowym członkiem naszej rodziny. Leonore i Nicolas są zachwyceni z posiadania trzeciego kuzyna i nie możemy się doczekać, aby go poznać.

74 komentarze

 1. Może wybiorą jednak jakieś imię, którego nikt się nie spodziewa, jak to było z Estelle

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać po wypowiedzi króla, nie wtrąca się, więc możliwe, że nas zaskoczą :)

   Usuń
 2. A dlaczego imiona poznamy dopiero jutro? Jak Victoria urodziła, to już na następny dzień było wiadomo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka była decyzja dworu i rządu. Nie wiadomo czym motywowania. Specjalne posiedzenie rządu podczas,którego ogłoszone zostają imiona jest zwoływana w pierwszym możliwym terminie, w którym rząd może pojawić się na Zamku Królewskim. Ustalenie terminu tego spotkania zależy od rządu i jego obowiązków (prościej, rząd ma obowiązku planowane od dawna, których nie może przesunąć, zgodnie z konstytucją imiona podawane są w pierwszym możliwym terminie), nie od widzi mi się czy dyskryminacji dzieci młodszych członków rodziny. Aczkolwiek w przypadku dzieci Następcy Tronu jest to sprawa wagi państwowej, w końcu na świat przychodzi bezpośredni dziedzic tronu.

   Usuń
 3. Piękna rodzinka!! Nie mogłam się doczekać zdjęcia jak opuszczają szpital. Jacy oni szczęśliwi, aż miło patrzeć. Uwielbiam ich :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sliczne zdjęcie :) No to teraz czekamy na imiona. Moim zdaniem, skoro król powiedział że bedziemy zaskoczeni- to imię jest nietypowe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sofia promienieje, Carl-dumny ojciec, mały-nawet nosa nie wyściubił, chyba na nie lubi xD

  No, teraz to już tylko czekać na imiona :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniale, że maluch już jest na świecie! Teraz czekamy na imiona i pierwsze zdjęcie na którym zobaczymy jego śliczną buźkę :) a późnej już tylko oczekiwanie na urodziny króla, szykuje się wielka feta! No i chrzciny :) jestem coraz bardziej podekscytowana.

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo ciekawa jestem jakie wybrali imiona dla synka, już nie mogę się doczekać ich ogłoszenia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sofia i Carl ślicznie wyglądają z maluszkiem :* Tacy szcześliwi.
  Już się nie mogę doczekać imion i zdjeć małego księcia.
  Na równi z księżniczką Madeleine są moją ulubioną parą książecą :)
  Widać, że bardzo się kochają

  OdpowiedzUsuń
 9. Kate po obu porodach wyglądała zdecydowanie lepiej i była bardziej uśmiechnięta.
  Sofia chyba liczyła na córeczkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro umalowalo, uczsało i ubrało ją kilka osób, to mogła pięknie wyglądać, dodając do tego oczywiście tonę środków przeciwbólowych i fakt, że ledwo szła. Poza tym Sofia i Carl Philip pozowali do jednego zdjęcia i nie musieli robić przestawienia tak jak i Victoria i Madeleine ze swoimi dzieci, więc i Sofia jak i jej szwagierki mogły wyglądać pięknie i naturalnie. Kate wyszła przed setki fotoreporterów więc i musiała wyglądać inaczej i zachowywała się inaczej. Inne wrażenie daje jedno zdjęcie, nie wiem jak można porównywać dwie różne osoby, mając do dyspozycji tony zdjęć i nagrań Kate opuszczającej szpital i jedno zdjęcie Sofii.

   Usuń
  2. Jak można tak w ogóle napisać? Po czym tak uważasz? I skończcie już z tą Kate, bo właśnie przez takie niezasłużone pochwały mi zbrzydła. Sofia wygląda ślicznie i przedewszystkim jak normalna matka która urodziła dzień wcześniej dziecko. Widocznie nie poświęca tyle uwagi swojemy wyglądowi (fryzjerom, kosmetyczką itp...) a poświęca ją dziecku. I tak powinno być.
   A zdjęcia te możemy zobaczyć tylko dzięki ich uprzejmości.

   Usuń
  3. To piękna pamiątka taka sesja sprzed szpitala. Kate wcale ledwo nie szła. Wyszło ładnie i naturalnie. Zawsze tak jest w przypadku BRK. Środki przeciwbólowe tyle godzin po nie są potrzebne. Gdyby to było aż tak nikt by się nie decydował na dziecko...

   Usuń
  4. Mi się o wiele bardziej podoba Sofia dzisiaj, tak samo bardzo podobały mi się zdjęcia udostępnione przez dwór po porodach Voc czy porodzie Madeleine. Moim zdaniem takie zdjęcie to lepsza pamiątka niż nagrania latające po całym świecie. Fajnie, że rodzina królewska nie daje się zwariować i nie robi wszystkiego pod publiczkę, a prasa potrafi to uszanować.

   Usuń
  5. Każdy ma swój typ, każda rodzina królewska jest inna. Ja wolę szwedzką Rodzinę Królewską, są oficjalni i pompatyczmi kiedy trzeba a także naturalni kiedy jest na to odpowiedni czas :) wielką szopkę zobaczymy już 30 kwietnia, jak do Szwecji zjada się koronowane głowy z całej Europy, teraz lepszy jest spokój i naturalność.

   Usuń
  6. Przepraszam czym do ciebie jest uśmiech? Czy widzisz żeby na tym zdjęciu Sofia była smutna albo załamana? Bo ja widzę uśmiechnięta szczęśliwa mamę!

   Usuń
  7. Ja nie rozumiem porównań do Kate. Przecież Kate wychodziła przed szpital, gdzie było setki fotografów. Obserwował ją cały świat, więc to jasne, że chciała wyglądać jak najlepiej. Zrobiłabym tak samo. Natomiast SRK udostępnia zawsze tylko jedno zdjęcie, chociaż nie musi tego robić. Do jednego zdjęcia nie trzeba się nie wiadomo jak stroić.

   Usuń
 10. Dla kogo było różowe wdzianko???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie. Wiedzą o tym tylko Carl Philip i Sofia :)

   Usuń
  2. Ja myśle, że poprostu chcieli nas nim zmylić :P
   No albo dla znajomych/ rodziny.

   Usuń
  3. u mojej siostry było niezłe zamieszanie jak była w ciąży, pierw jej powiedzieli, że dziewczynka, potem na następnej wizycie, że nie mogą stwierdzić czy dziecko jest żywe, a urodził się chłopiec :D
   wiec może i tu myśleli pierw, że będzie dziewczynka, na którą zresztą chyba większość osób stawiała (w tym ja) :), a mamy kolejnego małego księcia, przynajmniej będzie miał Oscar towarzystwo.

   Usuń
  4. Jeżeli nie wiedzieli co się urodzi, to kupowali ubranka w różnych kolorach. Tak jak ja, tez nie chcieliśmy wiedzieć co będziemy mieli :-)

   Usuń
  5. Właśnie przecież oni chyba nie wiedzieli czy to będzie chłopiec czy dziewczynka :)

   Usuń
  6. Dokładnie, nie znali płci. Pewnie różowe ubranko im się spodobało, to kupili. Może jeszcze się przyda :)

   Usuń
  7. Albo po prostu kupili różowe ubranko dla kogoś ze znajomych lub rodziny, którzy też spodziewali się dziecka.

   Usuń
 11. Mi się strasznie podoba ten zwyczaj w Szwecji, że w spokoju opuszczają szpital z maluszkiem. Fajnie zobaczyć taki naturalny moment, teraz zasługują na odpoczynek i prywatność. Strojenie się na wyjście ze szpitala to ostatnia rzecz, której teraz by chcieli. Mi osobiście wystarczy jedno zdjęcie i świadomość, że mają teraz spokój i mogą odpocząć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Cyrkują z tymi imionami. Vic i Maddie od razu podały

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sześć dni czekania na podanie imion Leonore rozumiesz jako "od razu". Poza tym polecam przeczytać mój komentarz wyżej. Zwłoka wynika z obowiązków rządu.

   Usuń
  2. Poza tym nie wiedziałam, że to Maddie i Vic chwilę po porodzie wyszły nie wiem z porodówki (?) i podały imiona swoich dzieci. Naprawdę pierwsze słyszę.

   Usuń
  3. Może nie mogą się zdecydować? To chyba logiczne, że wolą być pewni i podać je trochę później.

   Usuń
  4. Przecież Marlena wyraźnie napisała, dlaczego imiona nie zostały podane dzień po porodzie. Wybrano pierwszy możliwy termin dla rządu, a jego obecność jest obowiązkowa, taka jest konstytucja Szwecji. Skoro rząd nie mógł odłożyć dzisiejszych posiedzeń spotkanie z ogłoszeniem imion będzie jutro. Czy to jakaś ogromna tragedia?

   Usuń
  5. Zwołuja konferencje zeby podać imię. Przypomnijcie sobie jak było z Oscarem. Imiona w dzien narodzin, następnego dnia Te Deum. Bez gwiazdorzenia.

   Usuń
  6. Imiona nie były podane w dzień narodzin! Skąd ten pomysł? Podanie imion i Te Deum miało miejsce dzień po narodzinach :)

   Usuń
 13. Maddie się nie popisała. Na jej fb ani słowa. O czymś to świadczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już pogratulowała razem z Chrisem,wystarczy przeczytać w poście...

   Usuń
  2. A czy świat kręci się tylko wokół Madeleine i jej facebooka? Bez przesady. Mnie mało obchodzi czy coś doda czy nie. Ważniejsze jest to, że Sofia urodziła zdrowe dziecko, a nie to czy ktoś coś gdzieś napisał. Poza tym gratulacje przesłała za pośrednictwem oficjalnej strony. Tak samo zrobiła kiedy urodziła się Estelle w 2012 roku, też nie była w Szwecji kiedy przyszła na świat, nie wzięła udziału w te Deum a do kraju przyleciała kilka dni po porodzie siostry.

   Usuń
  3. ale pogratulowała siostrze narodzin syna, bratu póki co nie -> myślę że chodzi o ten niby konflikt, o którym się mówi lub który "chce" się widzieć

   Usuń
  4. http://im.mtv.fi/image/3527768/landscape16_9/1024/576/7d9d87288b34b801f1e5f47b861ffd5/Eg/madeleine-sofia-hellqvist-1.jpg

   http://36.media.tumblr.com/383efb6a4fa335182d1f72d75e39bf3c/tumblr_nok5e1Bxix1uvsagxo1_500.jpg

   http://cdn.c.photoshelter.com/img-get2/I0000Sv6p6Dntf4s/fit=1000x750/ROYPOR997A8477.jpg

   http://content4.promiflash.de/article-images/landscape1024/prinzessin-madeleine-und-sofia-mit-leonore.jpg

   http://www.svenskdam.se/wp-content/uploads/2012/07/madeleine-sofia-omslag.jpg

   Usuń
  5. Drugiego zdjęcia nigdy nie widziałam 😂😂

   Usuń
  6. Sory ale takie gadanie mnie wkurza skąd wiemy, że nie pogratulowała? Bo nie zrobiła tego publicznie?
   Chociaż w poście widać co innego no ale nie zrobiła tego na fb.
   Ja osobiście jestem pewna, że już dawno zadzwoniła do brata i Sofi, żeby im pogratulować.Bo ja w żaden konflikt nie wierze ale nawet jeśli to jest jej brat z którym ma bardzo dobre relacje( co chociażby widać po filmiku ze ślubu Carla i Sofi) i napewno nie przenosiłaby swoich złych relacji z Sofią na bratanka.

   Usuń
  7. Teraz najazd na Madeleine :D Ludzie ogarnijcie się, przecież złożyła gratulacje... Czytanie ze zrozumieniem.

   Usuń
  8. Maddie napisała gratulacje na Fb, https://www.facebook.com/PrincessMadeleineOfSweden/?fref=nf

   Usuń
  9. Chciałaś to masz, już jest post na fb Maddie.

   Usuń
  10. Uspokójcie się. Tylko napisałam. Po prostu w stosunku do Sofii zawsze zachowuje się inaczej. Jak chodziło o Vic to od razu napisała.

   Usuń
  11. Może dlatego, że to jej szwagierka, żona brata, a nie jej rodzona siostra. Chyba już zapomniałaś dlaczego Maddie tak bardzo chciałam być teraz przy Vic. Bo nie było jej w 2012 roku i chciała to nadrobić, dlatego specjalnie była na miejscu. Są siostrami, przyjaciółkami i jednymi z najbliższych sobie osób. Sofia jest jej szwagierką i nawiązały bliskie relacje, swoją drogą media w Szwecji niedawno okrzyknęły je przyjaciółkami i tworzą z nich najlepszych przyjaciół wśród rodzin królewskich. Maddie poleciła Sofii szpital Danderyd w którym sama rodziła, to już coś znaczy. Na przykład to, że mają chociażby dobry kontakt, a Madeleine interesowała się jej ciążą. Jeśli ktoś nie wierzy zdjęciom może obejrzeć program Rok z rodziną królewską są tam bardzo dobre ujęcia z rozmów między Sofią i Madeleine, nie ma między nimi żadnego dystansu, wręcz przeciwnie.

   Usuń
  12. Rodzona siostra z którą Madeleine się wychowała i która wspierała ją po zerwaniu z Jonasem to nie to samo co szwagierka. Przyjaźnią się, z całą pewnością dobrzev sie znają. Ale zauważcie fakt, iż od połowy 2010 roku Madeleine mieszkała w Nowym Jorku, po tym już nie wróciła do Szwecji na dłużej (pomijając okres drugiej ciąży) tak więc nie miała okazji do codziennych spotkań z Sofią, tak jak Victoria, jedynie okres wakacji, właściwie chyba najwięcej czasu spędziły razem tylko w lecie dwóch ostatnich lat. Sofia i Carl zaczęli spotykać się w połowie 2010 roku, tak więc Madde była już kilka tysięcy kilometrów od Szwecji.

   Usuń
  13. co w tym dziwnego, że jeśli chodziło o jej siostrę to od razu gratulacje złożyła na FB (też mi źródło, nie rozumiem po co napisała na fb skoro osobiście jej pogratulowała, żeby się pokazać?!), z siostrą siostra ma zawsze lepsze relacje niż z bratem. Ponad to na FB świat się nie kończy są telefony, poczta, oficjalne kanały.
   Pogratulowała to dobrze, nie pogratulowała to przyjedzie i pogratuluje, czy jak się komuś rodzi w rodzinie dziecko, to dzwonicie, piszecie o tym na FB od razu w przeciągu 24h...

   Usuń
 14. ale Sofia pięknie wygląda. Wspaniale rodzinka!

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajnie, że tak wszystko rozłożyli w czasie. Jak urodził się Oscar wszystko było jednego dnia i po sprawie. A teraz możemy się dłużej cieszyć i jest więcej emocji.

  OdpowiedzUsuń
 16. tuż po konferencji prasowej "nawiedziła" :D mnie dziwna myśl: po pierwsze Carl powiedział coś o niespodziance (jak wynikało z komentarzy na blogu), po drugie zamieszanie z płcią dziewczynka, chłopiec, chłopiec dziewczynka? po trzecie różowy ciuszek. I tak sobie pomyślałam, że bliźniaki :D a tu mnie zawiedli ;p
  Sofia wygląda ślicznie, ale widać zmęczenie wymieszane z radością, a Carla po prostu rozsadzi ze szczęścia.
  Mam nadzieje na jakieś bardziej współczesne imiona, albo przynajmniej pierwsze

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy jest jakiś odpowiednik imienia Bertil w języku polskim?
  Zwyczajna, szczęśliwa rodzina.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda. Byłam ciekawa czy to jakieś "normalne" imię czy też to z tych dawniejszych (np. polskich długich: Stanisław, Mieczysław, Franciszek etc.). Jakoś Bertil nie leży mi na języku... Ale imię to decyzja młodych rodziców więc...

   Usuń
  2. Powinni wybrać normalne imiona jak Vic i Mad a nie Carl coś tam

   Usuń
  3. Akurat Carl to w Szwecji, a już na pewno w rodzinie królewskiej normalne imię. Imiona Carl i Gustaf są tradycyjnymi imionami w szwedzkiej rodzinie królewskiej od setek lat. Victoria i Madeleine dokonały innych wyborów, ale co by nie było u Nicolasa pojawiło się imię bardzo tradycyjne - Gustaf, tak samo Oscar ma na drugie Carl. Tak więc to "nienormalne imię" pojawiło się u Vic :)

   Usuń
 18. Obstawiam że będzie Gustaw. Jak nie na pierwsze to na drugie albo trzecie na pewno :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Powiem wam że na początku Sofia jakoś nie bardzo mi podeszła. Jeszcze jak zobaczyłam te jej zdjęcia z słynnych już sesji. Ale zmczasem się przekonałam i naprawdę uważam że jest mega sympatyczna, i nie rozumiem ciągłej krytyki na nią. Bardziej już mnie wkurza przereklamowany Kate. Według mnie ta babka wykorzystuje Williama. Kto by nie wykorzystał takiej okazji. Wydaje mi się zbyt pewna siebie i zbyt dumna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W czym go wykorzystuje? To blog o SRK, jak chcesz krytykować Kate to idź gdzie indziej. Nie masz podstaw, aby tak twierdzić. Łatwo jest krytykować.

   Usuń
 20. Ja przepraszam, ale mam pytanie: na jaki adres można przesłać gratulacje do księcia Carla Philipa i księżnej Sofii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie masz za co :) podawałam go w poprzednim poście, poradnik znajdziesz na pask u bocznym "Jak napisać list do SRK?"

   Usuń
  2. Dziękuję. :) Chciałabym zapytać jeszcze czy swój adres umieszcza się w liście z razem nazwiskiem czy bez?

   Usuń
  3. A jeszcze zapytam: adres adresata powinien być w górnym rogu listu, a adres odbiorcy poniżej czy odwrotnie?

   Usuń
 21. Carl Bertil Erik, książe Dalarny

  OdpowiedzUsuń
 22. 19.04. obsttawiałam od początku

  OdpowiedzUsuń
 23. Czekam z niecierpliwością na ogłoszenie imion :)
  Sofia jak na 24h po porodzie wyglądała pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Sofia jest taka piękna, wspaniale wygląda i to niespełna 24 godziny po porodzie!

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy nie tylko zdjęcie małego chłopczyka, ale i takie wykonane z trzema kuzynami - Nicolasem, Oscarem i najmłodszym :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Gdybym to ja byla ksiezna to dziecku dalabym tak. Alexander adolf bertil lub felix luis philip. A dziewczynce silvia anna lucia lub claudia amalie victoria

  OdpowiedzUsuń
 27. Alexander Erik Hubertus Bertil? :P

  OdpowiedzUsuń
 28. Jak to dobrze , że są już wszyscy razem :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Sofia jest śliczna , bardzo podoba mi się ta dziewczyna ona ma piękne oczy ... W ogóle razem z Carlem Philipem tworzą piękną parę. Już nie mogę doczekać się zdjęć małego nowego Księcia....

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.