Obchody 70 urodzin króla - od Te Deum do lunchu w Stockholm City Hall

2016/04/30

Expressen

Dzisiaj cała Szwecja świętuje 70 urodziny króla Karola Gustawa. W związku z tym do Szwecji przylecieli członkowie rodzin królewskich z Bawarii, Belgii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Jordanii, Liechtensteinu, Monako, Niemiec, Norwegii, Rumunii i Serbii. Na miejscu zjawiła się najbliższa rodzina króla, a przede wszystkim jego siostry, które rzadko możemy widzieć razem. Honorowe miejsca przypadły także rodzicom księcia Daniela, księżnej Sofii i Christophera O'Neilla.

Expressen

Dzisiejsze uroczystości rozpoczynają się od nabożeństwa dziękczynneego,  zwanego Te Deum, z okazji urodzin monarchy. Nabożeństwa takie odbywają się przy okazji ważnych jubileuszy, okrągłych urodzin czy narodzin nowych członków rodziny królewskiej. Tak więc w tym roku mamy okazję już trzeci raz przyjrzeć się Te Deum. Zobaczmy kto się na nim pojawił.

Expressen

Król Karol Gustaw i królowa Silvia. Królowa wybrała różowy płaszczyk i pasujący kapelusz.

Expressen

Księżniczka Victoria wybrała dzisiaj sukienkę w paski od Dolce&Gabbana, do niej dobrala szpilki Gianvito Rossi, torebkę Nancy Gonzalez i kapelusz Philipa Treacy. Księżniczka Estelle ma na sobie nowy komplet prawdopodobnie od Marie Chantal.

Expressen

Księżna Sofia wybrała piękną sukienkę w kolorze pudrowego różu od Hugo Boss, buty w wężową skórę. Późnej nosiła także płaszczyk od Malene Birger.

Expressen

Księżniczka Madeleine wybrała różowy płaszcz od Alexandra McQueena. Pod spodem miała sukienkę Giambasta Valli. Kapelusz pochodzi oczywiście od Philipa Treacy. Do stylizacji dobrała czarne szpilki i torebke-pózderko Bottega Venta.

Expressen

Księżniczka Christina z mężem konsulem generalnym,  Tordem Magnusonem.

Expressen

Dzieci księżniczki Christiny.

Expressen

Księżniczki Margaretha i Brigitta

Svenskdam

Księżniczka Desiree z mężem

Expressen


Państwo Westling i Ewa O'Neill.

Expressen


Król Juan Carlos i królowa Sofia z Hiszpanii.

Expressen

Patrick i Maline Sommerlath.

Expressen

książę Alexander i księżna Katherine z Rumuni

Svenskdam

Królowa Małgorzata z Danii

Expressen

Hrabina Marianne Bernadotte af Wisborg

Expressen

Książę Leopold i księżna Ursula z Bawarii

Expressen

Książę Albert II z Monako

Expressen

Dziedziczna Para Książęca z Liechtensteinu.

Svenskdam

Księżna Takamado z Japonii.

Expressen

Po uroczystym nabożeństwie królewscy goście oraz rodzian monarchy miała chwilę wytchnienia. Dokładnie o 11:27 wszyscy zaproszeni goście zebrali się na uroczystej zmianie warty, podczas której król odebrał kwiaty i życzenia urodzinowe od najmłodszych Szwedów. Zebrani obejrzeli także musztrę paradną gwardii królewskiej oraz krótki koncert orkiestry królewskiej, która wykonała m.in. kultowy przebój Dancing Queen zespołu ABBA. Wśród zebranych pojawiły się nowe osobistości, księżniczka Beatrix z Holandii książę Frederik i księżna Mary z Danii oraz księżniczka Marta Louise z mexmee,którzy reprezentują dzisiaj Norwegię.

Expressen

Expressen

Zgodnie z tradycją to księżniczka Estelle skradła show! Podczas uroczystości na dziedzińcu wewnętrznym poznała kółka nowych cioć i wujków. Szczególnie zachwycone małą księżniczką wydawały się być królowa Sofia z Hiszpanii i księżna Katherine z Rumuni. Estelle witała wszystkich uściskiem dłoni i buziakiem w policzek. Królewscy obserwatorzy ponownie nie szczędzili pochwał małej Następczyni Tronu. Dziewczynka zachowywała się bardzo grzecznie, najpierw stojąc z mamą, późnej z babcią, a na końcu gawędząc z ciocami, księżną Sofią i księżniczką Madeleine.

Expressen

Dokładnie w południe uroczysta zmiana warty dobiegła końca. Królewscy goście wracali do Zamku Królewskiego słysząc wystrzały armatnie na cześć monarchy. Dwadzieścia minut późnej tysiące Szwedów z niecierpliwością oczekiwało pojawienia się rodziny królewskiej na tarasie Lejonbacken.

Expressen

Rodzina królewska przybyła na miejsce słysząc koncert chóru złożony z 200 sztokholmczyków. Ten "skromny" koncert" jest prezentem od władz miasta Sztokholm dla króla. Chór wykonał kilka utworów w większości napisanych specjalnie na dzisiejsze urodziny króla. Pod koniec zebrani usłyszeli piękny utwór, którego refren brzmiał Szwecja, Szwecja kocha Cię...jesteś najlepszy. W krótkim przemówieniu król podziękował wszystkim za przybycie, wspaniały koncert i życzenia.

Expressen

Piękny występ chóru przyćmiła jednak mała osóbka na rękach księżniczki Victorii? Ku uciesze tłumów zebranych przed Zamkiem Królewskim, księżniczka Victoria i książę Daniel postanowili zaprezentować dzisiaj Szwecji i całemu światu swojego synka, księcia Oscara.

Expressen

Jednak to nie był koniec wrażeń! Szwedzka Rodzina Królewska podzieliła się z nami czymś naprawdę szczególnym, swoją naturalnością. Właśnie dzisiaj mogliśmy zobaczyć jak dobre stosunki łączą rodzeństwo i całą rodzinę królewską. Właśnie to sprawiło, że ten dzień stał się jeszcze bardziej wyjątkowy.

Expressen

Expressen

Expressen

Expressen

Expressen

Królewscy goście również nas nie zawiedli. Po zakończeniu występu chóru, wszyscy chcieli poznać malutkiego księcia Oscara i tłumnie otoczyli księżniczkę Victorię trzymającą synka na rękach.

Expressen

W między czasie księżniczka Estelle pozowała do zdjęcia ze swoją matką chrzestną księżną Mary, zdjęcie wykonywał oczywiście książę Daniel, a wszystkiemu z uśmiechem przyglądała się królowa Małgorzata. Późnej to księżna Mary przejęła rolę fotografa i zrobiła zdjęcie swojemu mężowi z księżniczką Victorią i księciem Oscarem. Kilka nagrań z Lejonbacken możemy zobaczyć ponownie tutaj - KLIK.

Twitter
Tv2

A o to i najdłużej wyczekiwane królewskie dziecko ostatnich lat! Jeszcze rok temu nikt nie przypuszczał, że Victoria będzie dzisiaj trzymać małego szkraba na rękach. Mały książę został dziś ubrany w ubranka luksusowej, francuskiej marki Bonpoint. Mały książę to zdecydowanie kopia starszej siostry i mistrz w robieniu minek!

Expressen

Po zakończeniu uroczystości na Lejonbacken księżna Sofia wróciła do synka, który wraz z nianią czekał na swoją mamę na Zamku Królewskim. Reszta gości udała się do Stockholm City Hall na lunch wydany przez rzadvi parlament. Zyskaliśmy również dobrą okazję do lepszego przyjrzenia się kilku stylizacjom.

Expressen

Para królewska opuściła zamek królewski ivw asyście skautów, którym patronuje król udała się w kierunku powozu. Do ratusza monarchowie dotarli się w uroczystej paradzie.

Expressen

Na miejscu na króla czekała kolejna niespodzianka. Chór zaśpiewał przebój the Beatles, All You need is love. Po chwili do wokalistów dołączyli wszyscy zebrani na sali, klaszcząc i śpiewając. Karpl zgustaw przyglądał się w szystkiemu z wyraźnym wzruszeniem.

Expressen

Expressen

Expressen

 Po krótkim występie żebrami udali się na prywatny lunch. Po nim dobiegła końca pierwsza część dzisiejszych obchodów.

7 komentarzy

 1. Ten występ chóru był piękny, wspaniała rodzina, nie ma lepszej rodziny królewskiej

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się na patrzeć, wszyscy tak pięknie wyglądali i byli tacy radośni

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne podsumowanie znie wiem jak mogłam przegapić Mary i Estelle :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Maddie miała śliczną sukienkę pod płaszczykiem, usunelabym tylko te czarne kwiatki, jakoś mnie irytują. Sofia wyglądała przepięknie, najlepiej ze wszystkich, ona i Maddie pokazały klasę. Trudno mi uwierzyć, ze Sofia 10 dni temu urodziła, wspaniale, z cnie robi z tego powodu i z samej siebie nie wiadomo czego i z uśmiechem na ustach pojawiła się na uroczystościach i wyglądała przepięknie. Była na ten najważniejszej części, nie przemeczała się synek był zaledwie kilka kroków od niej, więc problemu nie było. Jestem pod ogromnym wrażeniem całych uroczystości i SRK

  OdpowiedzUsuń
 5. Kim jest towarzysz Księżnej Takamado?
  To kobieta z klasą. Na pewno lepiej się ubiera niż Masako kiedy jest widywana, ale widocznie jej nie obowiązują tak sztywne reguły.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mi się najbardziej podobał taniec Estelle :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Maddie wyglądała przepięknie!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.