Przygotowania ruszyły pełną parą! + minione uroczystości + co inni mówią o Królu? + więcej

2016/04/28

Kungahuset

Wczoraj po południu ruszyły ostateczne przygotowania do sobotnich uroczystości! Taras Lejonbacken zostanie ozdobiony ogromnymi kulami soleirolii, które są już na Zamku. Z kolei dzisiaj rano rozpoczęły się próby do piątkowej i sobotniej parady. Król wraz z królową będzie jechał powozem zaprzężonym w sześć koni, a nie cztery jak zwykle. Ma to świadczyć o randze wydarzenia.

Kungahuset

Już jutro rozpoczną się główne obchody. Z samego rana dwór poinformował, że księżniczka Victoria i książę Daniel dołączą do pary królewskiej na koncercie o godzinie 15:00. Następnie cała rodzina królewska, bez księżnej Sofii, weźmie udział w oficjalnym koncercie i bankiecie w Nordiska Museet.

Svenskdam

Dzisiaj po południu Dannebrogen przybił do portu w Sztokholmie z królową Małgorzatą na pokładzie! Jutro wieczorem książę Frederik, księżna Mary i księżniczka Bendikte przylecą do Szwecji samolotem, czwórka zatrzyma się oczywiście na duńskim statku.

Svenskdam

Pierwsze uroczystości miały miejsce już w poniedziałek. Para królewska przybyła na seminarium "En afton om Östersjön – hoppfullhet och hot do Królewskiego Teatru Dramatycznego". Niespodziewanie do króla i królowej dołączyli książę Daniel oraz książę Carl Philip.

Svenskdam


We wtorek wieczorem para królewska przybyła do Kaplicy Zamku Królewskiego na urodzinowy koncert podczas, którego wystąpił m.in. chór i organista dworu królewskiego.

Svenskdam
Svenskdam

Dzisiaj przed południem rozpoczęło się pierwsze przyjście podczas, którego król odebrał prezenty urodzinowe. Kolejne będzie miało miejsce jutro.Dwór królewski opublikował serie filmów z minionych urodzin króla. Powyżej drugie urodziny Karola Gustawa.


10 urodziny.40 urodziny


70 urodzony króla Gustawa VI AdolfaW sieci pojawił się także filmik promujący książkę/album "70 lat z życia Karola XVI Gustawa w zdjęciach".

Svensk Damtidning opublikował jakoś czas temu artykuł z wypowiedziami 40 osób na temat króla. O to część z cytatów:

Barbro Hultman, autor książki "I den Kungliga kulissen": Najlepsze dla króla są wieczory w domu, przed telewizorem. Lubi oglądać wiadomości sportowe, ale nie lubi reality-show".
Ingemar Eliasson, były marszałek dworu: "król jest bardzo doświadczony i nie jest łatwo być doradcą dla kogoś, kto ma więcej doświadczenia niż ktokolwiek inny na dworze. Jest zabawną osobą, która często pomaga i ma bardzo dobrą pamięć, król jest jak żywe archiwum". 
Sara Bull, producent programu "Rok z rodziną królewską:" król ma duże poczucie humoru i zdolność do znalezienia powodu do humoru w wielu sytuacjach, co z pewnością sprawia, że praca z nim jest łatwiejsza dla wielu. Czasami król ma oko do szczegółów."
hrabina Marianne Bernadotte:"On jest dokładny i zawsze musi wszystko dobrze przemyśleć. Czasami trochę rozbrykany."
Grete Qviberg, bliski przyjaciel:" On kocha być na scenie, aby przebierać się i udawać klauna.Kiedy byliśmy młodzi, to było szalone... " 
Charles Hammarsten, królewski fotograf:"Król lubi najbardziej lato na Solliden, gdzie ma dużo wolnego czasu i może prowadzić traktor".
Marianne Bergengren, bliski przyjaciel "król jest bardzo uważny. Mógłby być własnym ochroniarze!". 
Zatrudniony na dworze: "nie ma sensu, próbować dać mu radę, on sam decyduje". 
Osoba blisko dworu: "król nie lubi kotów. Powinny być w stajni.". 
Znajomy:" Król nie lubi piłki. On nie gra w golfa czy tenisa. Jedyny sport, z piłka jaki uprawia to krykiet. Ma klub krykieta ze swymi przyjaciółmi, Kungliga Lawn Crocket Club. On jednak jest dobra w prowadzeniu samochodu i jeździe na nartach". 

"Waży 73 kilogramów przy swoich 176 centymetrach wzrostu, tak samo jak wtedy, gdy był na służbie wojskowej". 

"Lubi słuchać głośnej muzyki w samochodzie, ulubione zespoły to Pink Floyd, Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Tomas Ledin i Gyllene Tider"

"Gustaw III jest jego ulubionym królem". 

"przestał palić, ale lubi wypalić cygaro po obiedzie". 

"było dość surowy, jak ojciec, ale także pomysłowy i zabawny".

Sveriges Radio

Król udzielił kolejnego wywiadu, tym razem dla szwedzkiego radia. O to kilka ciekawych fragmentów:

Myślę, że czuje się stosunkowo dobrze! To chyba nie takie złe, jak myślałem, że będzie 40 lat temu. Nie pomyślał bym, że będę się czuł tak dobrze! 

To nie jest łatwe zapamiętać wszystko, co wydarzyło się przez 70 lat. Ale muszę powiedzieć, że to będzie bardzo miła rocznica jest to również okazja do zapraszenia znajomych, rodziny, i sprawia to, że jest to miłe przyjęcie, coś, co każdy może sobie przypomnieć.

O dopuszczeniu do ślubu księcia Bertila, bez zabierania mu tytułu i nadania go księżnej Lilian.

Tak, to była droga do modernizacji i wzmocnienia monarchii, ponieważ potrzebna była większa szerokość możliwości.

Był lojalny [przyp. Książę Bertil] wobec mojego dziadka i wyraził zgodę, na to, że będzie pod ręką, na wypadek, gdyby coś się stało w rodzinie. To była wielka lojalność i on naprawdę zrobił wiele dla Szwecji i szwedzkiego przemysłu przez całe swoje życie i był oczywiście bardzo kochany i bardzo lubi sport, w młodości praktykował też różne rodzaje sportów.

Mamy to motto "dla Szwecji z czasem", a to oznacza, że ​​nie chcemy, aby monarchia była przestarzałą instytucją. Chcę spróbować stanąć między innymi, i wiedzieć, co społeczeństwo chce od szwedzkiej monarchii w zgodzie z nowoczesną demokracją, co niektórzy ludzie uważają za dziwne, ale to ewoluowało przez wiele lat, myślę, że jest to dobry system i mam nadzieję, że ja i moja rodzina możemy żyć zgodnie oczekiwaniami, wymaganiami i życzeniami społeczeństwa.

Staram się odnajdywać w tym zmieniającym się świecie, w którym żyjemy i, ktory idzie bardzo szybko, aby spróbować poznać sytuację, dowiedzieć się w jaki sposób można rozwijać monarchię, aby mogła ona pomóc rozwijać Szwecję i dawać korzyści społeczeństwu. To trudne. Nikt, nigdzie nie napisał, jaka powinna być monarchia?

O ślubach z miłości swoich dzieci

To jest to samo, co motto dla Szwecji z czasem, nie ma w tym nic złego, ale to się zmienia. Nie powinniśmy myśleć, że coś jest dziwne, bo to było wcześniej albo mój dziadek i pradziadek kultywowali to wiele lat temu. Tak to się zmienia i myślę, że to ciekawe, że ... monarchia może się zmienić i wykorzystać istniejące warunki, to jest dobre.

***

Jeszcze dzisiaj o 20:00 wyemitowany zostanie program Kungen 70 år: Ensamt majestät. Będzie on dostępny online! Zapraszam więc na bloga za kilka godzin.

10 komentarzy

 1. Jak zawsze pełen profesjonalizm! Wspaniały post. Król bardzo mi imponuje, to bardzo mądry człowiek i jego wizja monarchii jest naprawdę bardzo dobra, podoba mi się sposób w jaki postrzega swoją rolę.

  Świetny wygląd bloga!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post! Król wydaje się bardzo sympatyczny i oddany swej roli.
  Ps zapraszamy na nowy post : http://prince-harryofwales.blogspot.com/2016/04/q-z-harrym-niezwyky-prezent-harryego.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
 3. Księżniczka Madeleine jest już w Sztokholmie?

  OdpowiedzUsuń
 4. podasz linka do tego programu by oglądać live?

  OdpowiedzUsuń
 5. Królowa cały czas tak pięknie wygląda

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podobają mi się te cytaty na temat króla! Fajne ciekawostki

  OdpowiedzUsuń
 7. ojejku! teraz szablon jest taki zimny, nie podoba mi się. Mam nadzieję, że to tylko na czas obchodów urodzin króla

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale świetne zmiany! Bardzo mi się podoba teraz szablon :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale jestem podekscytowana! Piękne dekoracje, już dzisiaj wszystko się zaczyna :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.