Nowe informacje na temat chrztu księcia Oscara

2016/05/17


Embed from Getty Images
Już w przyszłym piątek odbędzie się chrzest księcia Oscara! Dwór królewski wydał pierwsze, bardziej szczegółowe informacje na temat nabożeństwa oraz otworzył oficjalną stronę na portalu dworu królewskiego.

Zacznijmy od najlepszej wiadomości, dwór potwierdził, iż na chrzcie pojawią się członkowie innych rodzin królewskich! Oficjalną listę gości poznamy najwcześniej 26 maja, na dzień przed chrztem. Możliwe jest wtedy podanie listy rodziców chrzestnych, chociaż bardziej prawdopodobne jest opubliowanie jej w dniu chrztu, tak jak to ma w zwyczaju rodzina królewska. Możemy uznać za oficjalne, iż wśród rodziców chrzestnych znajdą się członkowie innych rodzin królewskich.
Książę Oscar będzie miał na sobie tradycyjną szatę noszoną przez wszystkie królewskie dzieci od 1906 roku. Zgodnie z tradycją książę zostanie ochrzczony woda ze źródła znajdującego się na Olandii. Chrztu, w Kaplicy Zamku Królewskiego, udzieli arcybiskup Antje Jackelén, która w październiku ochrzciła księcia Nicolasa. Podczas nabożeństwa nie zabraknie biskupa i zarazem kapelana Akademii Królewskiej Johana Dahlmanem oraz kapelana królewskiego Michaela Bjerkhagen.Zanim książęca rodzina w towarzystwie rodziców oraz rodziców chrzestnych synka opuści Kaplicę w celu pozdrowienia zebranych pod Zamkiem, król odznaczy swojego wnuka orderem Serafinów.


 Po nabożeństwie odbędzie się oficjalne przyjęcie na Zamku Królewskim, podczas którego książęca para odbierze oficjalne prezenty od władz państwowych. Książę Oscar będzie wówczas spał w kołysce Karla XV, tak jak w ostatnich latach księżniczka Leonore i książę Nicolas, czy niegdyś jego mama księżniczka Victoria (jako, że nie urodziła się jako Następczyni Tronu) czy ciocia księżniczka Madeleine.

24 komentarze

 1. Stawiam na Madeleine i na Mette-Marit. Poza tym na pewno ktoś z przyjaciół, może jeszcze ktoś z duńskiej rodziny królewskiej.

  Mówcie co chcecie, ale nie chciałabym być ochrzczona przez babę. W tej kwestii nie jestem tolerancyjna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to przez babe? Przez kobietę jak już. Zawód jak każdy inny i w Polsce też kobiety powinny moc być kapłanami. To jawna dyskryminacja.

   Usuń
  2. Zgadzam się z Tobą, Magdaleno. W tej kwestii kobiet-kapłanów jestem mam dość tradycyjne poglądy. Co do chrzestnych - na pewno Madeleine, a poza tym Frederick z Danii, Maxima z Holandii, mogą też wybrać Mette-Marit - wtedy byłaby analogia do chrzestnych Estelle - i któryś z przyjaciół Daniela

   Usuń
  3. To moje zdanie i akceptuję to, że ktoś może mieć inne :) Ja jestem za tym, żeby kobiety były również górnikami albo górniczkami. Ciekawe dlaczego nie są.

   Usuń
  4. Zgadzam sie z tym :)

   Usuń
  5. Rzeknę na ten temat jeszcze tylko tyle, że bawi mnie ten nowoczesny tzw. "feminizm". Takie nowoczesne te kobiety, że walczą o aborcję, a już o antykoncepcji nic nie wiedzą. Gdyby wiedziały, to aborcja nie byłaby konieczna. I dlaczego nie pchają się do takich zawodów jak górnik? Natury jednak nie da się zmienić :)

   Usuń
  6. Też tak myślę, Magdaleno. Ale, przynajmniej kiedy kobieta jest kapłanką, to nic się jej złego nie stanie, w przeciwieństwie do kobiet pracujących na dole. Przeczytałam ostatnio na ŚBC w zdigitalizowanym numerze pewnej starej gazety, jak w 1883 roku młoda dziewczyna zginęła przysypana na dole węglem w wózku. Tak więc jest to zbyt niebezpieczne i dlatego nie mogą być górniczkami.

   Usuń
  7. A w większości racjonalne kobiety dokonują aborcji bo albo jest zagrożenie życia matki lub zostały zgwałcone... wiEC nie można ich oskarżać bo nie wiem czy ktoś chciałby urodzić dziecko gwalciciela...
   Ps w feminizmie chodzi o rownosc płci,i każda kobieta która chce mieć równe prawa co mężczyźni jest feministka. Ah i co do tego że kobiety się nie pchają na Górnika. To tylko trzeba pomyślEC że jesteśmy słabsze fizycznie i mniej wytrzymałe z racji naszej budowy fizjologicznej. Więc nie ma to nic do feminizmu ;) radzę sobie o tym poczytać.

   Usuń
  8. Przyjmuje wasze zdanie ale to jest ich kulura i tradycja. Mają taka religie i takie zasady wiec nie rozumiem tego naglego oburzenia, a co do antykoncepcji i aborcji to jakos w innych krajah nie ma z tym poblemu i u nas podobnie kazdy powinien miec prawo wyboru! Sory ale takie poglady sprowadzaja nas do podziemi spolecnych..

   Usuń
  9. Jest tu oczywiście wiele aspektów, macie rację :) Tematy złożone i ja też nie chcę wrzucać wszystkich do jednego worka.

   Usuń
  10. To nie jest nagłe oburzenie, bo w kościele ewangelickim też są kapłanki, a ja mieszkam w Niemczech i widzę to na co dzień :) nikogo nie osądzam, po prostu nie jestem za.

   Usuń
  11. Madziu KOBIETĘ a nie babę. A po drugie więcej otwartości mamy XXI w.
   Skoro są księżne z kontrowersyjną przeszłością, dlaczego kobieta nie może być kapłanką?;)

   Usuń
 2. Bez urazy, ale ja też wolałabym przez mężczyznę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy to ma znaczenie kti chrzci? Najważniejsze że robi to w imię Boga ,a osoba która udziela chrztu jest tylko fizyczna manifestacja jego obecności.

   Usuń
 3. Mi to nie przeszkadza kto mnie by chrzcił czy kobieta czy mężczyzna byle nie ksiądz z zapędami pedofilskimi o czym u nas w Polsce coraz głośniej.
  Na chrzestnych stawiam Księżniczkę Madeleine i księcia Frederika z Danii oraz Księżną Mette-Marit lub księżniczkę Martę Luizę z Norwegii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobne typy, chociaż z Norwegii stawiam raczej na Mette-Marit.

   Usuń
 4. Ja stawiam na anologię co do chrzestnych z innych rk oraz na Madeleine :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A to następca tronu nie śpi w tej kołysce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, Następcy Tronu śpią w innej, bardziej historycznej kołysce.

   Usuń
  2. Czyli książę Filip w niej spał?

   Usuń
  3. Carl Philip, tak jak i w 2012 roku Estelle spadł w kołysce Karla XI.

   Usuń
 6. Ale fajnie, że będą inne RK!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dlaczego mówisz o Sofii księżna skoro ma tytuł Princess tak samo jak Madeleine?
  Księżniczka Sofia, księżna Varmland. Wiem, że ona wstąpiła do RK ale tytul ma taki jak Maddie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tłumaczyłam to wiele razy :) w angielskim oraz szwedzkim nie ma, tak jak w Naszym języku, dwóch słów określających księżną i księżniczkę jest tylko Princess i bardzo angielskie duchess czy szwedzkie hertigna. W naszym języku rozdziela się Princess na księżniczka (osoba z tytułem z urodzenia) i księżna (z małżeństwa).Tak samo jak Mary jest Crown Princess po polsku mówi się księżna (czy rzadziej Dziedziczna Księżna).

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.