40 lat z królową Silvią - działalność charytatywna

2016/06/07

Stoppapressarna 


 Królowa Silvia wspiera ponad 100 projektów w 16 krajach, skupia się przede wszystkim na zapobieganiu wykorzystywania dzieci, pomaga ofiarom przemocy i dzieciom na nią narażonym oraz zajmuje się edukacją społeczeństwa. Jednak zakładając w 1999 roku World Childhood Foundation inspirowała się historią tylko jednego człowieka, małego chłopca z Brazylii.

 "Mój mąż i ja dużo podróżujemy po różnych częściach świata. Widzieliśmy dzieci w poważnych sytuacjach. Byliśmy w Brazylii, gdzie dorastałam, chciałam zobaczyć favelas - biedne dzielnice. Więc poszliśmy. (...) Nie był małym chłopcem, miał może dziewięć lub dziesięć lat, chciał mi coś pokazać, więc poszłam za nim. Pokazał mi okno, to było miejsce, gdzie mieszkał zupełnie sam. " To jest mój dom!" powiedział mi, wydawał się być bardzo dumny. (...) W czasie lotu z powrotem do Szwecji pomyślałam, co się stało z tym małym chłopcem? Był sam, bez obrony, muszę coś z tym zrobić."

"Jeśli o tym nie mówisz, nie możesz tego zmienić" - mówi królowa. Z tym samym podejściem w latach '90 jako pierwsza kobieta na świecie zaczęła otwarcie mówić o wykorzystaniu seksualnym dzieci i kwestiach ochrony publicznej na świecie. Teraz jest za to nagradzana, wtedy spotkała się ze zszokowaniem, niezrozumieniem i brakiem chęci zmian. Ale była nieugięta i szła obraną przez siebie drogą.

Dzięki inicjatywie i wzmożonej pracy królowej w Goteborgu powstał Szpital Dziecięcy Królowej Silvii. Stanowi on część Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska i zapewnia opiekę zdrowotną, edukacje i badania naukowe. Trafiają tam poważnie chore dzieci z całej Szwecji i w nagłych wypadkach z regionu Västra Götland. Szpital królowej zapewnia specjalistyczną opiekę dla dzieci z całej Szwecji i posiada największą jednostke kryzysową dla dzieci w całym kraju, przyjmując prawie 50 tysięcy pacjętów rocznie. Placówka znalazła się także na liście 10 najbardziej kolorowych szpitali świata.

shh.se

Królowa założyła także Silviahemmet, które kilka tygodni temu świętowało 20-lecie działalności. Fundacja poświęciła się pracy nad polepszeniem życia osób dotkniętych demencją i ich rodzin. Królowa zainaugurowała powstanie swojej organizacji i szkoły uczącej opieki nad takimi osobami w Walentynki 1996 roku. Monarchini dobrze wie jak trudna jest opieka nad osobami chorymi na demencję. Mama królowej, Alice, pod koniec życia cierpiała na demencję, Silvia sama się nią opiekowała z pomocą jednej opiekunki w Pałacu Drottningholm, gdzie Pani Sommerlath zamieszkała niedługo po śmierci męża. W czasie choroby matki, królowa zdobyła spore doświadczenie w dziedzinie opieki nad osobami dotkniętymi demencją i nawiązała kontakt z Barbro Beck-Friis. Późnej wraz z przyjaciółmi Claesem Dinkelspiel, Johanem Stålhand i Madeleine Reuterskiöld zaczęła dyskutować nad potrzebą otwarcia specjalnej szkoły w której osoby byłyby szkolone w opiece nad osobami chorymi na demencję i otrzymałyby należyte wsparcie. W kolejnych latach królowa otworzyła filie Silviahemmet w Niemczech, na Malcie i kilku innych krajach. 


Królowa w trakcie odprowadzania prasy po Silviahemmet w maju tego roku / Expressen 

20 maja tego roku królowa rozpoczęła pracę nad całkiem nowym projektem związanym z Silviahemmet, który będzie nosił nazwę SilviaBo. Jest to całkiem nową koncepcja według, której do Silviahemmet zostanie przyłączonych sześć apartamentów, w których będą mogli zamieszkać chorzy na demencję i otrzymywać całodobową opiekę i leczenie ze strony najlepszych specjalistów. Jest to osobisty pomysł królowej, która sama skontaktowała się  Ingvarem Kamprad, założycielem Ikea, któremu spodobała się koncepcja SilviaBo i już teraz zdecydował się przekazać fundusze Silviahemmet na ten cel. Ikea pomoże w budowie domu i zapewni meble. Jak wiadomo firms jest współwłaścicielem BoKlok, który będzie realizować projekt wraz ze Skanska.

Królowa jest honorowym członkiem Międzynarodowej Fundacji Mentor, działającej w celu zapewnienia młodym ludziom poczucia własnej wartości, pomocy w podejmowaniu pozytywnych decyzji i powstrzymania ich od przemocy i przyjmowania narkotyków.

W 2010 roku rodzina królewska zainaugurowała nowy projekt World Childhood Foundation, który dwa lata późnej para królewska zmieniła w oddzielną organizacje o nazwie Global Child Forum, konfernecje z udziałem członków rodziny Królewskiej odbywają się kilka razy do roku, raz na Zamku Królewskim w Sztokholmie, a późnej w innej części świata.

Kungahuset

Fundusz Pary Królewskiej powstały w okresie zaręczyn króla i królowej 40 lat temu wspiera projekty rozwojowe i zajęcia dla grup dzieci niepełnosprawnych od dnia ślubu pary królewskiej. Każdego roku król i królowa sami przekazują dotacje na swoją organizację.
Z okazji 50 urodzin królowej, Silvia zainaugurowała Jubileuszową Fundacje Królowej Silvii, która zapewnia dotacje na badania nad dziećmi z niepełnosprawnością. Fundusz każdego roku przyznaje środki, które przekazywane są na specjalistyczne badania na uczelniach w całej Szwecji.

Ponad to królowa mówi biegle w sześciu językach (szwedzkim, niemieckim, angielskim, portugalskim, hiszpańskim i francuskim) oraz posługuje się szwedzkim językiem migowym. Jako jedna z nielicznych na świecie potrafi otwarcie mówić o wykorzystywamiu seksualnym dzieci, swoją działalnością i pracą uratowała dziesiątki tysięcy dzieci. Jej projekty są i były pionierskie w wielu dziedzinach. Każdego roku odbywa kilkanaście podróży i odbiera nagrody przyznane za swoją pracę w najróżniejszych zakątkach świata.

6 komentarzy

 1. Wspaniała kobieta :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyczerpujące informacje, jak zawsze zresztą, a o kilku rzeczach nie wiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też nie o wszystkim wiedziałam. Dzięki za ciekawy tekst!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ileż ciekawostek! Nie wiedziałam, że Silvia jest tak wszechstronna i pracowita...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten blog z pewnością przypadł mi do gustu. Trzeba mieć pokłady wiedzy, żeby móc napisać taki artykuł.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.