Rodzaje kapeluszy - część 1

2016/06/17

 

Dziś nieco więcej o poszczególnych typach kapeluszy, natomiast kolejne z nich przesiedzimy w następnej części. 
  

Toczek

Historia: Początkowo toczki noszone były przez mężczyzn w Europie w latach XIII i XVI wieku. Po wyjściu z mody, toczek przekształcony został w kapelusz szefa kuchni. Podczas ery edwardiańskiej (1900-1910), toczek odzyskał popularność jako kapelusz dla kobiet. 

  

Charakterystyka: Bok toczka jest dość prosty, kształt jest zwykle zaokrąglony. Charakterystycznie wyglądają tak, jakby były zrobione z tkaniny. Toczek  nosi się z przodu bądź na czubku głowy.

 


Fascynator  

 

Historia: Od czasów starożytnych, kobiety zdobiły włosy wstążkami, perłami i piórami. Moda ta szczególnie nasiliła się w XVIII wieku w Europie.  W XIV wieku, ozdoby te zmniejszyły się znacznie pod względem wielkości i zostały zastąpione kapeluszami z bardziej wyszukanymi dodatkami. Termin "Fascynator" po raz pierwszy pojawił się w Ameryce w 1860 roku. 

  

Charakterystyka: Duże dekoracje na pasamach włosów zwykle z wyszukanymi ozdobami noszone są na górze lub z boku głowy, jednak nie pokrywają w pełni głowy. W przeciwieństwie do kapelusza koktajlowego, fascynator ma nie wielką bazę.

   

The Cocktail  

  

Historia: Historia tego rodzaju kapeluszy zapoczątkowana była w 1930 roku. Noszone były niemal najczęściej z wyjątkiem bardziej formalnych późniejszych popołudniowych wydarzeń (wystawy sztuki, koktajle, tańce, herbaty itp) . Kiedy zauważono, iż większe kapelusze po prostu nie pasują do sukni koktajlowych  projektanci kostiumów z Hollywood, Elsa Schiaparelli i pan Jan wpadli na pomysł by stworzyć nowy, mniejszy kapelusz stworzony do sukienek koktajlowych. Początkowo rodzaj tego kapelusza wykorzystywany był filmach. W późniejszym czasie kobiety na całym świecie były zachwycone tym rozwiązaniem. Tak zwany The Coctail hat osiągnął szczytową popularność w  1950 roku. 

  

Charakterystyka: Mała podstawa w pełni uformowana zazwyczaj wykonana z tkaniny lub filcu. Koktajlowe kapelusze noszone są  nadal na górze lub z boku głowy, jednak w pełni jej nie pokrywają. Większość kapeluszy koktajlowych zdobią pióra, kwiaty, łuki itp. Kapelusze koktajlowe są niewielkie noszone na górze lub z boku głowy. Podczas koktajlu kapelusze były znacznie mniejsze niż zwykłe kapelusze noszone w ciągu dnia. Dziś forma tak jak i wielkość tych, że kapeluszy nie zmieniła się, ale nie są one ograniczone do noszenia tylko w późnym popołudniem. 

  

The Casque 

 

Historia: W XV i XVI wieku, szlachcice jak i książęta często zakładali bogato zdobione hełmy zwykle bez daszka. Rodzaj ten nosił nazwę "casques" a służył do ochrony w walce. Gdy kapelusz ten wszedł w  progi mody kobiet w 1920 roku, odmianą tego typu  były czapki ściśle przylegające do tylnej części głowy. Rodzaj ten przypomina swego rodzaju żeński hełm, który popularność zdobył w ciągu 1950 roku. 

  

Charakterystyka: Kapelusz który rozciąga się od tyłu głowy do twarzy. Często bywa obszyty piórami. Typ ten nie posiada wizjera ani ronda.   

The Calot 

 

Historia: Calot ("kapturek" w języku francuskim)  nawiązuje do popularnego kapelusza w XVI wieku, znanego jako "cap Julia". 500 lat temu, czapki Juliet były zazwyczaj ażurową tkaną czapką, często ozdobioną perełkami, koralikami lub klejnotami. Styl Calot wrócił do mody w 1920 roku. W większości typ ten używany był z sukniami wieczorowymi oraz sukniami ślubnymi, są one również sporadycznie noszone jako kapelusze dzienne. 

 

Charakterystyka: Calot wyróżnia się zaokrągleniem, które dopasowuje się do profilu głowy.  

9 komentarzy

 1. Super post, ciekawie dowiedzieć się czegoś o rodzajach nakryć głowy. Tak często się je podziwia

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam pojęcia, że jest aż tyle rodzajów kapeluszy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujący post.Ja równierz nie wiedziałam,że tyle rodzai jest kapeluszy:)Danka

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super post. A co Victoria ma na tym pierwszym zdjęciu w poście?

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny , dopracowany post ! :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.