Koligacje rodzinne

2016/07/05

News.com.au

Monarchia to jedna wielka rodzina, jednak z jakimi domami panującymi Szwedzką Rodzinę Królewską z dynastii Bernadotte łączą koligacje rodzinne?

Tumblr 

Belgia

 • Belgijska i Szwedzka Rodzina Królewska powiązane są ze sobą za sprawą królowej Belgów Astrid. Astrid urodziła się w Szwecji jako wnuczka króla Oscara II.
 • Księżniczka Victoria jest matką chrzestną księżniczki Eleonore.
Pinterest 
arhiva.dalje.com

Dania


 • Księżniczka Louise (córka Karola XV) poślubiła króla Danii, Fryderyka VIII. Jej dzieci Danii i Norwegii.
 • Duńska Krolowa Małgorzata jest kuzynką pierwszego stopnia króla Karola Gustawa. Ojciec szwedzkiego monarchy, Gustaw Adolf, i matka duńskiej monarchini byli rodzeństwem.
 • Królowa Małgorzata jest matką chrzestną księcia Carla Philipa.
 • Księżniczka Christina (siostra króla XVI Gustawa) jest matką chrzestną księcia Joachima.
 • Księżna Mary jest matką chrzestną księżniczki Estelle.
 • Książę Frederik jest ojcem chrzestnym księcia Oscara.Tumblr 
Newmyroyals 

Grecja

 • Żona była króla Grecji, Anna Maria jest kuzynką pierwszego stopnia króla Karola Gustawa, jako córka królowej Ingrid. (Powiązanie rodzinne jak w przypadku królowej Małgorzaty II).
 • Księżniczka Victoria jest matką chrzestną księcia Constantina Alexiosa.
 • Zarówno księżniczka Estelle i księżniczka Leonore noszą ubrania projektu swojej cioci, Marie-Chantal.

Holandia

 • Król Karol XV poślubił holenderską księżniczkę Louise. Ponadto księżna Sibylla była daleka kuzynką Emmy Waldeck-Pyrmont, matki królowej Wilhelminy.
 • Księżniczka Beatrix jest matką chrzestną księżniczki Victorii.
 • Król Willem Alexander jest ojcem chrzestnym księżniczki Estelle.
 • Księżniczka Victoria jest matką chrzestną księżniczki Catheriny Amalii.

t-online.de

Tumblr 


Luksemburg

 • Wielka Księżna Josephine Charlotte była córką belgijskiej królowej Astrid, urodzonej jako szwedzka księżniczka.
 • Ponadto Królowa Szwecji, Sophia, była siostrą przyrodnią Wielkiego Księcia Luksemburga, Adolphe. W tym momencie możemy stwierdzić, iż na początku XX wieku szwedzka rodzina królewska utrzymywała kontakty z carskim dworem Rosji, jako, że pierwsza żona Wielkiego Księcia Adolphe, była wielką księżną Rosji i kuzynką cara Aleksandra II.
 • Królowa Sophia była żoną Oscara II i w związku z tym babką belgijskiej królowej Astrid i norweskiej księżnej Marthy.
Younghotandroyal


Norwegia

 • Król Karol Gustaw i król Harald są kuzynami drugiego stopnia, za sprawą matki norweskiego monarchy, Marty, urodzonej jako szwedzka księżniczka. Marta była wnuczką króla Oscara II i siostrą późniejszej królowej Belgów Astrid.
 • Król Harald jest ojcem chrzestnym księżniczki Victoyrii.
 • Królowa Sonja jest matką chrzestną Gustawa Magnusona (syna księżniczki Christiny).
 • Król Karol XVI Gustaw jest ojcem chrzestnym księcia Haakona.
 • Książę Haakon jest ojcem chrzestnym księżniczki Estelle.
 • Księżna Mette-Marit jest matką chrzestną księcia Oscara.
 • Księżniczka Victoria jest matką chrzestną księżniczki Ingrid Alexandry.


Pinterest 

Pure stars
World Royal Family 

Rosja

 • Krótko o związkach z carska rodziną Rosji było wyżej, jednak możemy tylko gdybtac, czy kontakty w związku z tamtym ożenkiem były utrzymane. Jesli nie, to nic straconego. Nieco wcześniej królowa Szwecji, Victoria, zaaranżowała małżeństwo swojego syna, księcia Wilhelma z rosyjską Wielką Księżną Marią Pavlovną. Wilhelm był bratem króla Gustawa VI Adolfa (dziadka Karola XVI Gustawa).
Rumunia

 • Królowa Szwecji Sophia była siostrą księżniczki Marie Nassau-Weilburg, jej córka, Elizabeth została królową Rumunii poślubiając króla Karola I.

Wielka Brytania

 • Karol Gustaw i brytyjska królowa Elżbieta są kuzynami czwartego stopnia. Szwedzki monarcha jest prapra wnukiem królowej Wiktorii, za sprawą swojej babki, Margarethy Connaught. Urodzona w Anglii księżniczka (jako wnuczką brytyjskiej królowej) w 1905 roku poślubiła króla Gustawa VI Adolfa. W trakcie trwającego 15 lat małżeństwa powiła piątkę dzieci - czterech synów i jedna córkę, późniejszą królową Danii Ingrid.
Zimbio 
Zimbio 

Dynastia Saxen-Coburg-Gotha

 • Szwedzka Rodzina Królewska spowinowacona jest z tą niemiecką dynastią za sprawą księżnej Sibylli (matko króla Karola Gustawa). Dom Saxen-Coburg-Gotha jest spowinowacona z Belgijską Rodziną Królewską, Bułgarską Rodziną Królewską i Brytyjską Rodziną Królewską.

Gala.de

***

Kungahuset 

17 komentarzy

 1. Polecam ten dokument (jest w częściach). Dokładnie opowiada kto jest z kim spokrewniony.
  https://www.youtube.com/watch?v=e4F3-Iff5cs

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tylko program opowiada o potomkach króla Christiana IX, króla Danii a nie Szwecji. Mówi o koligaciach rodzinnych Duńskiej a nie Szwedzkiej Rodziny Królewskiej, oczywiście SRK tam sie pojawia, ale wyjaśnione jest tylko jakie koligacje łączą ja z Danią. A nie o to tutaj chodzi. Niemniej program jest wspaniały, polecałam go dziesiątki razy i wszxystwkjie odcinki znalazły się w zakładce w bocznym menu.

   Usuń
 2. Nie miałam pojęcia że Sonja jest matką chrzestną syna Christiny :) Mogłabyś zrobić post o tym ile chrześniaków mają siostry króla, kto jest rodzicami chrzestnymi ich dzieci, wnuków itd.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy w Polsce już nie używa się określenia brat czy siostra cioteczna, bo właśnie takie pokrewieństwo łączy królową Małgorzatę i króla Karola Gustawa. Ja jako kuzyn to określam dopiero faceta, z którym mam wspólną prababkę, a na każdym blogu pisze kuzyn pierwszego stopnia, niby jaśniej ale mamy na to bardziej swojskie określenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki jest zwyczaj przy określaniu koligacji rodzin królewskich, wszyscy królewscy eksperci i historycy tak określają koligacje, jesli ci się to nie podoba przykro mi nie zamierzam tego zmieniać. Jest to zwykły profesjonalizm pracy (nie chce tworzyć zwykłego bloga, który będzie interesował tylko nastolatki, a ja nie ograniczam się zainteresowaniami do XXI wieku i obecnej rodziny królewskiej) i przyzwyczajenie wykreowane wieloletnim zainteresowaniem monarchią.

   Usuń
  2. Dobra,rozumiem pełen profesjonalizm, ale będę drążyć temat, czy w języku potocznym nadal używa się zwrotów rodzeństwo cioteczne, czy wyszło z użytku jak świekra?
   PS. Łącząc ten i poprzedni post czy możesz zrobić w zakładce kto jest kim,która sama w sobie jest dobra, drzewo genealogiczne ze zdjęciami członków rodziny? Chyba, że uważasz je za zbyteczne.

   Usuń
  3. Zauważ, że to jak pisze, nie odzwierciedla tego jak mówię i jaka jestem prywatnie. Inaczej pisze niż mówię, nie mam zamiaru w postach pisać słodko z emotikonkami itp. bo moim zdaniem to nieprofesjonalne i dziecinne. Takie jest moje zdanie i taka jestem Skoro tak pisze, tak lubię i mam do tego pełne prawo. Jeśli Ci się to nie podoba, to po prostu nie czytaj (nie piszę tego złośliwie).
   Temat uważam za zamknięty.

   Co do drzewa genealogicznego, pomijając fakt, że jest to ogromnie pracochłonne i nie mam komputera od kilku tygodni, postaram sie coś takie zrobić,kiedy będę na urlopie, czyli pod koniec lipca, na początku sierpnia. Jednak nie obiecuję.

   Usuń
 4. Jak zawsze pełen profesjonalizm. Nie planujesz przejścia na własną domenę?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekałam na ten post! Dzięki :) za zawsze super.

  OdpowiedzUsuń
 6. W przypadku koligacji z DRK wkradł się błąd, bo nie Frederik - syn MII, będzie panował jako Frederik X, a tam już się pojawił XVIII.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi się, ze Karol XVI Gustaw jest spokrewniony z królową Wiktorią zarówno ze strony matki jak i ojca.
  Znalazłam kiedyś drzewo genealogiczne potomków królowej Wiktorii i było czarno na białym, że zarówno ojciec obecnego króla Szwecji, jak i jego matka pochodzą od królowej Wiktorii. Sprawdź to Marlena.
  A w ogóle bardzo fajny post :)
  Pozdrawiam. Magdalena

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.