Zagraniczni goście i prywatne przyjęcie - czyli najnowsze informacje na temat chrztu księcia Alexandra

2016/08/17

Bunte.de

Dwór królewski powoli wraca do normalnej pracy po wakacjach, w związku z tym płyną do nas oficjalne informacje w związku ze zbliżającym się książęcym chrztem.


 Sama data i wybór powszedniego dnia tygodnia mogły świadczyć o tym, że na chrzcie małego księcia Alexandra zobaczymy gości z innych rodzin królewskich. Dzisiaj dwór królewski oficjalne to potwierdził w komunikacie prasowym!

http://blog_real.blogs.sapo.pt/


Tak naprawdę trudno zdefiniować jak będzie wyglądał chrzest Alexandra. Po wyborze miejsca - kaplica Pałacu Drottningholm, możemy spodziewać się skromnej uroczystości, takiej jak podczas chrztów księżniczki Leonore i księcia Nicolasa. Z drugiej strony obecność innych rodzin królewskich podwyższy rangę uroczystości. Kaplica nie jest jednak duża i zmiesci się w niej nie więcej niż 170 osób. Wśród zaproszonych znaleźli się rodzina, przyjaciele i przedstawiciele rządu i parlamentu. Jak wiadomo zaproszenia dotarły do gości wraz z początkiem sierpnia.

Kungahuset 

Nabożeństwu przewodniczyła będzie arcybiskub Antje Jackelén oraz biskupia i kapelana Akademii Królewskiej, Johana Dalman i kapelana królewskiego, Michaela Bjerkhagen. Chrzest rozpocznie się o godzinie 12:00. Jak poinformował dwór, książę będzie miał na sobie oficjalną szatę noszoną przez wszystkie królewskie dzieci od 1906 roku (możemy oficjalnie uznać, że Alexandra wcisną w szatę, to jak to zrobią to już inna historia;)) Książę ochrzczony wodą święconą że źródełka znajdującego się na Olandii.


Nie wiadomo jak będzie wyglądać reprezentacja innych rodzin królewskich. Czy na liście uwzględniono zagranicznych gości z różnych rodzin królewskich jak przy okazji chrztu Estelle, czy zagranicznych goście będą stanowić tylko rodziców chrzestnych, jak przy okazji chrztu księcia Oscara.W przypadkuu chrztu księżniczki Estelle na liście gości znaleźli się goście z Belgii, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii. Na czele listy znalazła się królowa Małgorzata II z Danii. Z kolei na chrzcie księcia Oscara znaleźli się przedstawiciele domów panujących z Danii i Norwegii.

22 komentarze

 1. Ciekawe kogo wybiorą na rodziców chrzestnych i kto z innych rodzin królewskich będzie obecny. Szkoda tylko, że nie będę mogła być na bieżąco. Będę musiała później obejrzeć uroczystość w internecie.
  Ps.: Zapraszam do mnie na bloga: https://owszystkimioniczymbyjustyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. To właśnie jest najgorsze,że chrzest odbędzie się w dzień powszedni,ale jeśli chrzestni będą z innych rodzin królewskich,to można wybaczyć: )
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo jestem ciekawa rodziców chrzestnych, wielka niewiadoma. Nie wiem jeszcze czy będę mogła śledzić chrzest na żywo, ale mam taką nadzieję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli wiemy tyle co nic ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatni gif - Kocham! Mary i Sofia <33

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten ostatni gif jest super z miną księżnej Mary :-D

  OdpowiedzUsuń
 7. A dlaczego mają go "wciskać" w szatę na chrzest?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo będzie już za duży. Dzieci szybko rosną, a chrzest jest zdecydowanie za późno.

   Usuń
  2. naprawdę sądzicie że dwór królewski ustaliłby tak późno chrzest wiedząc/podejrzewając, że Alex mógłby się nie zmieścić w szacie?
   od początku widać, że Alex jest stosunkowo dużym dzieckiem (np. w porównaniu z drobnym Nicolasem czy Oskarem)

   Czasami mam wrażenie, że wy uważacie, że na dworze pracują bezmózgi. To szanowana instytucja, tu nie ma miejsce na takie błędy

   Usuń
 8. To był oczywiście żart w odniesieniu do dość absurdalnej (a na pewno ze strony niektórych złośliwej) dyskusji sprzed kilku tygodni na temat tego, że Alexander nie będzie miał na sobie tej szaty bo będzie na niego za mała. Alex jest zdecydowanie największy z dzieci, które były w niej chrzczone w ostatnich dwóch pokoleniach. Jednak z drugiej strony, używana jest od ponad 110 lat i chrzczono w niej dzieci zarówno w wieku zaledwie kilku tygodni, jak i dziewięciu/dziesięciu miesięcy. Tak więc nie widziałam i nadal nie widzę tutaj żadnego problemu co do tego. Jak widać teraz już nikt nie powinien się przyczepić, Alexander nie złamie wiekowej tradycji i wystąpi w tej szacie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem zaskoczona ,że będą zagraniczni goście spodziewała się tego po Sofii,że będzie chciała błysnąć - hehe.Myślę,że Sofia zdecydowała się na kogoś kto jest następcą tronu lub już jest królem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się najprościej wyjaśnić coś oczywistego, co jak widać dla Ciebie i kilku innych osób jest za trudne. Chyba nawet nie dociera do Ciebie kim jest Carl Philip. Urodził się jako drugi z rodzeństwa, ale NASTEPCA TRONU. Ochrzczony go jako drugiego (nie trzeciego) w kolejce do tronu, przyszłego króla. Stąd wśród chrzestnych znalazła się chociażby królowa Małgorzata z Danii. Stąd taka duża reprezentacja na ślubie. Stąd rosxcid chrzestni z innych RK u Alexa. Sofia nie ma tu nic do powiedzenia. Madeleine nie ma już tak wysoko postawionych chrzestnych bo nigdy nie była tak blisko korony.

   Ponadto bawi mnie jak, a raczej załamuje, to jak niektórzy nie potrafią czytać ze zdumieniem tego co tysiące razy pisze. To NIE Sofia wybiera chrzestnych dla swojego dziecka!! Skąd w ogóle taki pomysł. Po prostu czasami się zastanówcie. Wybiera je z Carlem Philipem, WSPÓLNIE, a jeśli on uzna, że na tyle przyjaźni się, nie wiem z królową Maxima, żeby została matką chrzestną Alexandra, to będzie ich decyzja. Sofia może wyrazić swoje zdanie, może podać kogo że swojej rodziny i przyjaciół chciałaby widzieć na liście, dogadać to z Carlem Philipem i nic poza tym. Późnej może już tylko wyrazić opinię na listę rodziców chrzestnych z innych rk zaproponowanej przez parę królewską i wraz z mężem, zdecydować ostatecznie kto będzie chrzestnymi, oczywiście za aprobatą pary królewskiej. No cóż to chyba jednak nie tak proste jak sądziłaś. W rzadnym wypadku Sofia nie tupnie nóżką, chce króla za chrzestngo i dostanie. Ona tam nie ma żadnej władzy, ani możliwości podejmowania w pełni samodzielnych decyzji.

   Usuń
  2. nie rozumiem tych zlosliwosci pod adresem Sofii....
   Pozdrawiam
   Gosia

   Usuń
  3. Prawda jest taka,że Alexander jest piąty w kolejce do tronu a to już daleko.

   Usuń
  4. Jest piaty i to daleko. Królem nigdy nie będzie. Na pewno wybiorą jakiegoś następcę tronu albo władcę na chrzestnego.
   Marlenko, Sofia nie decyduje, ale jako matka ma spory wpływ na ostateczną decyzję.
   Bardzo późno go chrzczą, ale Sofia też była tak późno chrzczona i pewnie tak chciała.

   Usuń
  5. Do: Gosia

   Ja rozumiem. Przeanalizuj, to co robiła i będziesz wszystko wiedzieć.
   Zdejmij broniące ją klapki z oczu i spójrz obiektywnie.
   Najgorszy jest jej brak pokory.

   Usuń
  6. Anonimowy20 sierpnia 2016 10:09 to raczej ty przestań pluć jadem i spójrz obiektywnie.

   Usuń
  7. Akurat na wybór daty chrztu (a raczej miesiąca) wpływu nie mają rodzice dziecka. Może wydawać się Wam to dziwne i nieprawdopodobne ale tak jest od bardzo dawna. Nie mogą powiedzieć, chcemy ochrzcić dziecko w tym i w tym dniu i tak będzie. Dwór królewski dokładnie analizuje kalendarz całej rodziny królewskiej, budżet, to jakie uroczystości odbyły się w ostatnim czasie. Dwór podaje parze królewskiej i rodzicom krótką listę dat, które dwór przyjął jako możliwe do zorganizowania uroczystości. Miesiąc zostaje starannie wybrany, rodzina królewska to poważna instytucja i nie ma tutaj miejsca na jakiś przypadek czy widzi mi się. W maju był chrzest Oscara, w czerwcu (podobno chodziło o budżet i dwór nie chciał kumulować uroczystości). Lipiec i sierpień cała rodzina jest w rozjazdach, nie tylko królewska. Szwedzi w przeciwieństwie do nas mają praktycznie całe dwa miesiące wolnego i podróżują po calym kraju. Trudno byłoby uchwycić całą rodzinę w takim okresie. Zresztą dlatego też takie rodzinne uroczystości, które są mniej ważne od ślubów rzadko w Szwecji odbywają sie na przełomie lipca i sierpnia.

   Zresztą tak narzekacie na tą datę, zapominając, albo co niektórzy nawet nie wiedząc, że praktycznie tyle samo czekaliśmy na chrzest Nicolasa w ubiegłym roku. Wtedy to jakoś nikomu nie przeszkadzało.

   Usuń
 10. Już nie mogę się doczekać!! Ale super, znowu będzie się działo :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie zobaczę kreacje Księżniczek Madeleine i Victorii na chrzcinach może jeszcze królowej Sylwii.

  OdpowiedzUsuń
 12. Super, że chrzest dopiero teraz , bo tak to przed wakacjami zleciałyby trzy ogromne uroczystości, a teraz już cisza. Jak dla mmje idealnie. Ey potraficie tylko narzekać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na chrzcie Estelle była reprezentacja innych RK ponieważ jest to przyszła królowa i córka następczyni tronu w jednym

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.