Gunilla Bernadotte af Wisborg

2016/09/25

http://fieldmarchal.blogspot.com/

12 września zmarła jedna z nestorek rodu Bernadotte, 93-letnia hrabina Gunilla. 
Hrabina Gunilla Bernadotte af Wisborg przyszła na świat jako Gunilla Maria Louise  Wachtmeister af Johannishus 12 maja 1923 roku. Była córką hrabiego Nilsa Wachtmeister af Johannishus i baronowej Märty de Geer af Leufsta. Ojciec hrabiny pracował na dworze królewskim, a dziadek był ministrem spraw zagranicznych Szwecji i w 1905 roku przyczynił się do rozpadu unii personalnej między Szwecją i Norwegią. Z kolei siostra jej mamy Marianna była pierwszą żona hrabiego Carla Bernadotte af Wisborg, najstarszego syna księcia Oscara Benadotte.


Przyszli małżonkowie poznali się w 1930 roku. "Znaliśmy się przez całe życie. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w 1930 roku i Kerstin (pierwsza żona Carla Johana) i Gunilla były najlepszymi przyjaciółkami." mówił w 2010 roku Carl Johan.  W 1942 roku Gunilla wyszła po raz pierwszy za mąż za dyrektora Carla Hermana Busslera. Para doczekała się trójki dzieci Louise, Madeleine oraz Freda. Z koleiCarla Johan i Kerstin (która była rozwódką) nie mogli mieć dzieci dlatego zdecydowali się na adopcję. Pierwsze dziecko, chłopiec Christian, urodziło się 13 grudnia 1949 roku w Sztokholmie, rodzice chłopca zmarli  niedługo po jego narodzinach. Adopcję potwierdzono przez dwór królewski w czerwcu 1951 roku. Tego samego dnia Carl Johan zdradził, że wraz z żoną stara się o adopcję dziewczynki z Austrii. 4 września tego samego roku Monika Heissler opuściła Sazburg i swoją "biedną austriacką rodzinę" i przybyła do nowych rodziców, stając się tym samym hrabiną Moniką Bernadotte af Wisborg.  Małżonkowie poznali dziewczynkę niedługo wcześniej podczas festiwalu muzycznego w Salzburgu. Kerstin Bernadotte zmarła 11 września 1987 roku. 

Z kolei wcześniej, bo w 1981 roku zmarł pierwszy mąż Gunilli. Siedem lat później, we wrześniu 1988 roku, Gunilla i Carl Johan wzięli ślub  Para pozostała w związku małżeński przez kolejne 24 lata, aż do śmierci hrabiego w 2012 roku. Ślub pary zorganizowała duńska królowa Ingrid (starsza siostra Carla Johana), a ceremonia zaślubin odbyła się w szwedzkim kościele w Kopenhadze. Wśród gości znaleźli się m.in, książę Bertil czy księżniczka Benedikte z Danii.  

Carl Johan i Gunilla w dniu ślubu 

Wraz ze ślubem z Carlem Johanem Gunilla wstąpiła do Szwedzkiej Rodziny Królewskiej oraz otrzymała tytuł szlachecki Wielkiego Księstwa Luksemburga (w wyniku pierwszego ślubu Carl Johan utracił szwedzki tytuł królewski, jednak otrzymał tytuł od swojej rodziny w Wielkim Księstwie Luksemburga). W związku z poślubieniem Carla Johana hrabina została m.in. ciotką króla Karola Gustawa, królowej Małgorzaty II z Danii oraz królowej Anny Marii z Grecji.  

royalhats.wordpress.com /hrabina na chrzcie księżniczki Leonore

Po ślubie w 1988 roku małżonkowie zamieszkali w willi na Kungsberga na Hallandsåsen w Bastad. Po swoim powrocie do Szwecji (Carl Johan został zaproszony do powrotu do kraju przez Karola Gustawa) najpierw zamieszkali na Zamku Królewskim, a potem przenieśli się do własnej willi. Za swoje życia Carl Johan i Gunilla mieli znakomite relacje z księżniczką Victorią, Madeleine oraz księcia Carlem Philipem. W 2008 roku Victoria przedstawiła im swojego "chłopaka" Daniela Westlinga, para pojawiła się późnej wspólnie na ich ślubie w czerwcu 2010 roku. Z kolei książę Carl Philip regularnie odwiedzał parę czasie lata, kiedy sam spędzał ciepłe dni w Bastad. Prawdopodobnie dzięki wizycie u swojego wuja w Bastad w lecie 2009 roku poznał Sofię Hellqvist w jednej z miejscowych restauracji. Hrabina w 2013 roku wzięła udział w ślubie księżniczki Madeleine i Christopher O'Neill, rok późnej uczestniczyła w chrzcie księżniczki Leonore, było to jej ostatnie wystąpienie publiczne. Po śmierci męża w maju 2012 roku hrabina opuściła willę w Bastad i przeniosła się  do centrum miasta. W ostatnich latach życia miała problemy zdrowotne i mieszkała w domu opieki w Bastad, gdzie zmarła. Osoby otoczenia hrabiny mówią o niej jako prawdziwej damie z godnością i dyskrecją. Hrabina zachowywała się z rezerwą, a wzajemna miłość Carla Johana i Gunilli miała być czymś oczywistym.  

Niestety biografia hrabiny nie jest zbyt obszerna, a z jej życia upublicznione zostały tylko najważniejsze informacje. 

7 komentarzy

 1. Niesamowite, że hrabina nie była zbyt znana, a jednak tak bardzo jest związana z Vic, Maddie i Carlem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa postać. Czy dzieci hrabiny i adoptowane dzieci Johana utrzymują kontakty z SRK?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci Carla Johana mają kontakt z SRK, co do dzieci hrabiny nie wiadomo, ale z całą pewnością tak. Jak sądzę, dzieci hrabiny i SRK nie są jakoś blisko, były już dorosłe kiedy Carl Johan i Gunilla się pobrali i właściwie mieli swoje życie.

   Usuń
  2. Czy masz może jakieś zdjęcia Moniki i Christiana?

   Usuń
 3. Bardzo interesujący post!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.