Kungliga Dop - w oczekiwaniu na książęce chrzciny

2016/09/04

Tumblr 

Witajcie! Książęce chrzciny zbliżają się wielkimi krokami, już w piątek książę Alexander zostanie ochrzczony w Kaplicy Pałacu Drottningholm. Tymczasem nadszedł czas na najważniejsze informacje dotyczące chrztu księcia i wiele więcej, które poznacie dzisiaj i w najbliższych dniach. W kolejnych postach lepiej przyjrzymy się księciu Aleksandrowi oraz zastanowilmy się co mogą założyć członkinie rodziny królewskiej na piątkowe uroczystości.


O której godzinie odbędzie się chrzest?

Książęcy chrzest tradycyjnie odbędzie się o godzinie 12:00. Ceremonia nie będzie długa, poprowadzi ją arcybiskup Antje Jackelén, która udzieliła już chrztu księciu Nicolasowi i księciu Oscarowi.

Telewizja SVT poprowadzi transmisję z uroczystości. LIVE blog będziecie mogli śledzić od godziny 11:30!

Seher.no

Kto pojawi się na chrzcie?

Cała rodzina królewska. Królowa Silvia powiedziała w jednej z ostatnich rozmów z prasą:

Oczywiście, wszystkie wnuki wezmą udział w chrzcie. To ambicja i nadzieja, ale nigdy nie wiesz jak będzie z małymi dziećmi.

Królowa zaskoczyła swoja wypowiedzią, choć wszyscy spodziewali się obecności Estelle, Leonore i Nicolasa, nikt nie przypuszczał, że rodzina może planować zabranie również małego Oscara. Nigdy wcześniej w rodzinie królewskiej nie było tak małego odstępu wieku pomiędzy najbliższymi kuzynami, więc trudno stwierdzić, na podstawie jakiegokolwiek przykładu. Co prawda na chrzcie księcia Nicolasa Oscar Magnuson pojawił się z całą swoją rodziną, również kilkumiesięcznym dzieckiem. Nie od dziś wiadomo, że rodzina królewska jest ze sobą blisko i z pewnością książęca para chciałaby zobaczyć na chrzcie wszystkich swoich najbliższych.

Co do innych rodzin królewskich. Na liście gości znajdą się jedynie królewscy rodzicie chrzestni. Na pewno nie zobaczymy księcia Haakona i księżnej Mette-Marit z Norwegii, którzy mają zaplanowane inne spotkania na ten czas, prawdopodobnie księżniczkę Marthe Louise możemy skreślić z listy potencjalnych rodziców chrzestnych.

Kiedy poznamy listę rodziców chrzestnych?

Dwór podaje listę gości oraz rodziców chrzestnych w dniu chrztu bądź na dzień przed nim.

kungahuset

Wszystko co należy wiedzieć o chrzcinach w Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej znajdziecie tutaj - KLIK. Serdecznie zapraszam do lektury, myślę, że nie ma sensu ponownie powielać informacji :)

24 komentarze

 1. Szczerze mówiąc, od samego początku wątpiłam, aby to Haakon czy MM byli jednymi z chrzestnych.
  Czekam z niecierpliwością na piątek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już nie mogę się doczekać! :) Wydaje mi się, że wśród chrzestnych pojawi się książę Joachim z Danii, ewentualnie Frederik, ale bardziej obstawiam tego pierwszego. Swoją drogą, super że pojawią się wszystkie wnuki, to na pewno będzie cudowny dzień. Chętnie zobaczyłabym wspólne zdjęcie Estelle, Oscara, Leonore, Nicolasa i Aleksandra :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę się doczekać. Wspaniale, że zobaczymy wszystkie dzieci włącznie z Oscarem :) Na pewno będzie wesoło :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie sądzę, żeby chrzestnym był książę Frederik. Jest już chrzestnym Oscara

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja stawiam na chrzestnych Księżniczkę Victorie,siostrę Sofii tą starszą.Trudniejszy wybór na chrzestnego Może warto postawić na księcia Joachima ale on nie jest przyszłym królem więc nie sądzę żeby się zdecydowali na kogoś takiego za niska ranga.Muszę jeszcze na tym pomyśleć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książę Joachim ma przecież taką samą rangę jak książę Carl Philip, wcale nie niższą.

   Usuń
 6. Ja natomiast mam cichą nadzieję, że jedną z chrzestnych zostanie księżna Marie ;).

  OdpowiedzUsuń
 7. Z niecierpliwością czekam na piątek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Marleno robiłaś może post o Victorii i jej chrześniakach? Bo jakoś nie mogę go znaleźć:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://swedish-princesses.blogspot.com/2014/07/matka-chrzestna-europy.html

   Usuń
 9. a analizowałaś kalendarze innych książąt/potencjalnych chrzestnych? ma ktoś jeszcze ktoś oprócz NRK wpisane coś w kalendarz na ten dzień?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mary jest zajęta, ale Joachim i Marie nie mają nic w kalendarzu, Matylda i Filip z Belgii odpadają. Co do Monako to do końca nie wiadomo, ich kalendarz nie jest ujawniany. Reszty nie sprawdzałam, poczekam z tym do jutra. Często kalendarze są jeszcze aktualizowane w poniedziałki.

   Usuń
  2. Marleno a jak sprawdzasz te kalendarze? Na jakich stronach ?

   Usuń
  3. Na oficjalnych stronach poszczególnych dworów królewskich ;)

   Usuń
  4. Máxima też odpada - ma już wyjście ;)

   Usuń
  5. Mary i Frederik odpadają na 100% ponieważ są już chrzestnymi dzieci Victorii.
   Na Joachima i jego żonę nie stawiam, bo oni raczej słabo znają CP & Sofię, a przynajmniej tak się wydaje.

   Usuń
 10. Już nie mogę się doczekać chrzcin :)
  Piękny szablon na blog

  OdpowiedzUsuń
 11. Marleno mam taką prośbę. Zrobisz proszę post o tym jakie patronaty mają Maddie,vic i Sofia. Chodzi mi ogolnie,nazwa fundacji i w 3 zdniach czym się zajmuje itp i ogólnie na jakich obszarach skupiają oni swoją działalność charytatywną. Jak co do Maddie i sofi to wiem że skupiają się na dzieciach, to o vic nie wiem nic odnośnie tego tematu.
  I co to tym myślisz Marleno?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś takiego juz od dawna jest na blogu w formie stron. Wystarczy rozwinąć główne menu, pod Victorią, Madeleine i Sofią znajdziesz sekcję Patronaty. Wszystko jest tam dokładnie opisane :) miłej lektury!

   Usuń
 12. Czy to Sofia, Lina i Jonas...?

  PPG 2012

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.